Cem Köksal

Özgünlük konusunda çok ümit besleyemiyorum! Ayrıca yeniden çıkan albümünün kapağının da bunda etkisi oldu
setmefree.jpg

The_Extremist.jpg

Bu Kalbim Bomboş klibinden alınmış bir görüntü. Klibin sonlarına doğru. Seyredenler bilirler. Yani klip çekilirken de hadi Satriani Extremist kapağına benzer çekelim bunu da kapak mı yapalım demişlerdir yani. Bence benzemiyor ne tipografi bakımından ne grafik bakımından ayrı, ama klipteki bir görüntünün müzikal gelişmeyle olan ilişkisini hiç anlayamadım.. Özgünlük diye çırpınanlar da umarım eleştirilerinde özgün olabilirler. Hep aynı laf kalabalığı... Umarım Cem Köksal çizgisini hiç bozmaz. Zaten yeterince fazla bu memlekete...

rashid demiş ki:
Zaten yeterince fazla bu memlekete...
Cümlene sırıtıp geçtim sadece..Bu memlekete fazla demişsin..Hep bu düşüncelerle beslenelip yerimizde sayalım yani sana göre...Birileride gelip güzel şeyler yaptığı zaman burası Türkiye bu bize fazla mı diyelim...Yani çok saçma geldi söylediğin bana...

O lafı ironik bir şekilde söyledim. Altında anlatmak istediğim başka. Ne kadar iyi bir şey yaparsan yap bu ülkede insanlar eleştirmek için eleştiriyor.

İnsanlar eleştirmek için eleştiriyor bu doğru ama bir yere kadar...Ama bu ülkedede gereksiz şeylerden hiç olmayacak yerlerden eleştirmek için eleştiri yapılırsada bir yere gelinmesi zor olur.Artık birilerini taklit etmemek,özgünlüğü yakalamak gerekli ama Türkiye standartlarında ise bu millet ne dinliyorsa ona yada paraya kayıyor...Kişiler veya gruplar çıkıp şöyle özgürce müzik yapıp dili özgürce kullandığı bir yerde olsak bence eleştirmek için yapılan eleştirilerde olmaz.....

Cem koksal a helal olsun epey ugrasmis ,ozenmis ,muzikal olarak da turkiyede bir ilki yapmis, ve bu baglamda onemli bir isik yakmistir,...Cok iyi de caliyor,

Fakat + lari overken - lerden bahsetmeden goklere cikarmak da yanlis,...Tamam ilk album muzikal olarak cok etkilenmis bazi seylerden bu kabul edilebilir, ama imaj olayi da var isin icinde,...Bu adam Serdar Oztop tipinde kendi halinde bir gitarist olsaydi (imaj olarak) eminim kimse malmsteen kopyasi demezdi,...Sadece vaay saglam gitarist ama malmsteenden etkilenmis muzigi denirdi ki antipati de dogurmazdi bu,...

Bence en buyuk yanlisi bu,...Muzikal etkilenme bir muzisyen icin kabul edilebilir ama sekilsel etkilenme muzisyenlikten ayri bir olay bence,...(kapaktan bahsetmiyorum, genel anlamda)

Yani tum elestirilere de "Turk milleti meyva veren agaci taslar" yaklasimiyla yaklasmamak lazim,...Bilakis ben Cem koksali ilk ogrendigimde bildigim herkese gostermistim sitesindeki o ufak videoyu, (earthquake) bakin bu adam Turk helal olsun diye, gurur da duymustum, keske TR de boyle adamlar cok olsa da rock muzik gelisse,...Ama negatif yanlari varsa onlari da kabullenmek gerekir,
------------------

Bu arada ;Serdar Oztop bulutsuzlukta calmasina ragmen bu kadar tartisildi/tanindi mi bu kadar kisa surede???

kissadan hisse: reklamin iyisi kotusu olmaz ;)

Maslmsteen- As Above, So Below
Cem koksal- Earthquake part 1

2 sinin de 25. saniyelerinden itibaren dinleyin bir :),
Malmsteen dinlerken aklima geldi, (Cem'in albumu dinledigimde farketmistim)
gicikligina oturup taramadim sarkilari belirtiim :)

yok adam iyi canım teknik,zamanla kendini bulur acımasız eleştirmemek lazım yapıcı olmak lazım,evet biraz taklit malmsteen taklidi ,sehnedede baktım bayağı bir etkilenmiş,yavuz da jimiden çok etkilenmişti..ama yavuz daha özgün görünüyordu nedeni jimiyi taklit etmek malmsteeni etmekten zordur....ama güzel bişey ülkemizde böyle cesur insanların olması gidip k...çını başını oynatıp pop müzikde yapabilirdi ve daha çok para kazanırdı..acaba maddi durumu nasıl çok merak ettim,eğer çok iyiyse yani tabir yerinde ise tuzu kuruysa 1 derece ama çokda iyi değilse harbiden daha sağlam bir takdiri hakeder cesaretinden sebep... umarım daha iyi olur..bu arada ben malmsteeni de hiç sevmem..

Kayıtlı şarkılarında bile aksamalar var, sanki konser dinler havası veriyor bana bazen. Stüdyo kayıdında bu gibi hatalara ufakta olsa izin vermemeliydi. 7.5 verdim 10 üzerinden :)

Türkçe parça bence çok hoş olmuş...Zaten Murat İlkanın vokalı muhteşem...Albümdeki en sevdiğim parçalardan biri Kalbim bomboş....Winding Road da süper parça klibine bittim...Akustik çalarken sırtında elektro...Sonra bangır bangır solo....Albüm muhteşem bence...

nienturi demiş ki:
Bu arada yukarıdaki albümde yer alan ek Türkçe parçayı dinleyenler yorumlarını yazarlarsa çok sevinirim.
10 tam puan diyorum :D bir de insan istemez adamı takdir ediyor çünkü çoğu enstrüman,düzenleme,miksaj...vs ona ait..... prodüktör de kendisi... birilewrinin emeğini farkediyor olması güzel....

set me free'yi almaya üşenmiştim ama just'lısını alcam en kısa zamanda.taklit konusunda ise adama kızmıycam kendisine sadece teşekkür ediyorum böyle bir albüm yaptığı için, o kadar

ulan malmsteen tadı var falan deil sololar resmen aynen arak olamaz böyle bişey. sözlerde pek yüzeysel ama harbi çok hızlı çalıyo ama teknik hep aynı. türkiyede erkan oğur, hasan cihat örter, akın eldes vs. gibi gitaristler varken bu anca TURKISH GUITAR ROOKIE olur. Ayrıca ortalıkta ben virtüözüm diye geziyomuş galiba yada birileri bu sıfatı ona yakıştırıyo araklamacı virtüözde bize özgü bişey virtüözün önce kendi tarzını yaratması lazım bide tabii benziyecek yeni tarz kalmadı bütün teknikler bitti diyenler olmuş onlarda çok saçmalamış bu kadar göz göre göre arak yapan bi adamı nasıl savunabilirsiniz ki beş para etmez artis ama ben malmsteen coverı yapıyorum albüm bundan ibaret derse tamam kabulüm.

eekho demiş ki:
ulan malmsteen tadı var falan deil sololar resmen aynen arak olamaz böyle bişey. sözlerde pek yüzeysel ama harbi çok hızlı çalıyo ama teknik hep aynı. türkiyede erkan oğur, hasan cihat örter, akın eldes vs. gibi gitaristler varken bu anca TURKISH GUITAR ROOKIE olur. Ayrıca ortalıkta ben virtüözüm diye geziyomuş galiba yada birileri bu sıfatı ona yakıştırıyo araklamacı virtüözde bize özgü bişey virtüözün önce kendi tarzını yaratması lazım bide tabii benziyecek yeni tarz kalmadı bütün teknikler bitti diyenler olmuş onlarda çok saçmalamış bu kadar göz göre göre arak yapan bi adamı nasıl savunabilirsiniz ki beş para etmez artis ama ben malmsteen coverı yapıyorum albüm bundan ibaret derse tamam kabulüm.

Katılmıyorum. Ayrıca çok mütevazi bir adam ben tanıştım.

Bu arada sevindirici bir haber, konserler için gezmeye başlıyormuş.

Cem Köksal'ın merakla beklenen konser serisi başlıyor!!
İlk etapta Bursa, İzmir, Eskişehir, Ankara, İstanbul şehirlerinde verilecek konserlerden kesinleşen tarihler şöyle:

18 Şubat 2005 Cuma / Resimli Bar - Bursa
20 Şubat 2005 Pazar / Ooze Bar - İzmir

Kaynak: www.cemkoksal.com

bence yi bir gitaristin kendine has bir stili olmalı.. çoğu insan metin türkcan'ı sevmez yok yavaşmış, yok wahı abartıyomuş diye.. ama şarakıyı hiç bilmeseniz bile solonun ona ait olduğunu hemen anlarsınız.. çünki adamın kendi tarzı var..cem köksal malmsteen'i 1e1 çalabilen birisiyse kendi tarzını yaratıp kendi icadlarını çalmalı bence...yani bu kadar mükemmel çalıyosun da neden malmsteen yapıyosun kendin olmuyosun??? set me free bence gerçekten kaliteli bir albüm.. bende 2 baskısıda var.. 1.cisnin kapağı daha da güzel..siyah beyaza murat ve hakan abilerimizin fotğrafları falan da var.. just'lı olanında ise paso cem köksal resimleri var en sarı kırmızısından...en beğendiğim parça tabii ki set me free, dreams, vinding road ve life....kalbim bomboş da çok iyi olmuş...solonun ortasında bence hiç gereksiz sanki abi ben bunu da yapabiliyorum gibilerinden bir sweep geçmiş.. onu anlayamadım...

rock-the-boy demiş ki:
bence yi bir gitaristin kendine has bir stili olmalı

Bunun kolay bir şey olduğunu mu düşünüyorsunuz?
Dünyada belki de milyonlarca gitar çalan adam vardır. Ancak bunların çok ama çok küçük bir azınlığı sadece farklı, kendilerine has bir tarz sahibidir. Ancak olay klon olmamak.

Bunun kolay bir şey olduğunu mu düşünüyorsunuz?
Dünyada belki de milyonlarca gitar çalan adam vardır. Ancak bunların çok ama çok küçük bir azınlığı sadece farklı, kendilerine has bir tarz sahibidir. Ancak olay klon olmamak.

sana katılıyorum...eğer her iyi gitar çalan virtüöz olsaydı dünya virtüözden geçilmez bir gezegen olurdu...virtüöz çok sağlam bir tekniğe sahip olmasının yaninda kendine ait bir stili olan kişidir.. bu yüzden çoğu grubun gitaristi gitaristtir....ben bu sebepten dolayı cem köksalı'ın virtüöz olduğuna inanmıyorum.. zaten kendisinin de böyle söylediğine pek inanmıyorum...çünki benim duyduğum kadarıyla alçakgönüllü bir insanmış...

Geri