Ground Loop Için Çözüm Önerisi

Ayrı pedallarin birleşimi olarak düşünme onu, tek devre. Öyle olsa bile topraklar arasında fark olmaz ki, arada ne kablo var ne direnç oluşturabilecek birşey. İşte gereksiz bilgi verilince birde hata varsa içinde, mevzu dallanıp budaklanıyor.
şimdi bir ses sisteme kurduğumuzu düşünelim. içinde preamp, power amp, equaliser, subwoofer için low pass filtre falan olduğunu düşünelim. bunların hepsi aynı kutuda. burda gürültü oluşmaması için bütün şase uçlarını ortak bir noktada toplamamız lazım. yani yıldız şase yapmamız lazım. tüm devrelerin şase uçları o ortak noktaya direk gitmeli. mesela bütün devreleri oraya direk götürüp, tek bir devreyi o ortak noktaya direk değilde başka bir devrenin hemen şase girişine bağlasak gürültü oluşur değil mi ? veya hem o ortak noktaya hemde başka bir yerdeki şaseye bağlasak yine gürültü oluşur.
bu multi effects pedallardada aynı şekilde değil mi ? 2 devre var. bunlar şase uçları ortak bir noktada birleşiyor. birinci devreyi 2. devreye bağlayan baglantıda sadece canlı uç var. orada şase bağlantsı yok zaten pedallların şaseleri ortak.
benim önerdiğim sistemde bunun gibi. daisy chain ile beslediğimizde zaten bütün pedalların şase ucu ortak bir noktada birleşiyor. biz daha sonra pedallardaki şaseleri aradaki jaklar vasıtasıyla tekrar birbirine bağlıyoruz. gürültüde burada başlıyor benim anladığım kadarıyla. daisy chain sayesinde zaten şase uçları ortakken bir daha iki pedalın şasesini birbirine bağlamak gereksiz ve zararlı. tek iyi yani canlı sinyali taşıyan kablonun etrafını sararak dışardan gürültü almasını engellemek.
bende diyorum iki jaklardan birinin şase baglantısını keselim. bu sayede kablonun etrafındaki gürültüyü engelleyen kaplama şaseye bağlı olur fakat iki pedalın şaseleri birbirine tekrar bağlanmamış olur.

Tam ne demek istediğini zaten anladım, dene bakalım ne olacak dedimya ama bence yine potansiyel fark oluşur ve akım başlar. Zira uzun güç kabloları da sebeplerden biridir.

Ben haklısın derim, gürültü yapmayabilir. Ama yapabilirde, ortama göre de degisir.
Eyvallah, sen haklı olabilirsin diyorsan da haksız olabilirsin diyorsan da doğrudur. :=)
Tamamen sıfır elektronik bilgisi ile ama tecrübem üzerine konuşuyorum.
1-Bir adaptör gürültüye sebep oluyorsa, tek veya çoklu pedalı beslediğinde tüm pedallar gürültülü çalışıyor. True bypass olmayan pedallarda, bypass konumundayken bile gürültü devam ediyor. Kimi adaptörde bu ses uğultu kimi adaptörde çınlama şeklinde duyulabiliyor. 2-İyi bir adaptörse, sessiz çalışıyorsa , çoklu pedal beslendiğinde pedal sayısını artırdığınızda da sistemde gürültü oluşmuyor. 3-Ancak, adaptörün mA değeri düşük ise (akım mı denir ? ), pedalların çektiği akım yükseldikçe yavaştan bir "hum" gürültüsü başlıyor. Bunu LED'li bir pedalboard yaptığımda ışıkları yaktığımda fark etmiştim. LED'ler sönünce gürültü de gidiyor. Aynı marka adaptörün 2000 mA olanını denediğimde sorun kalmadı. Burada gürültünün sebebi daisy chain değil, yine adaptördür diye düşünüyorum.

Eyvallah, sen haklı olabilirsin diyorsan da haksız olabilirsin diyorsan da doğrudur. :=)
Tamamen sıfır elektronik bilgisi ile ama tecrübem üzerine konuşuyorum.
1-Bir adaptör gürültüye sebep oluyorsa, tek veya çoklu pedalı beslediğinde tüm pedallar gürültülü çalışıyor. True bypass olmayan pedallarda, bypass konumundayken bile gürültü devam ediyor. Kimi adaptörde bu ses uğultu kimi adaptörde çınlama şeklinde duyulabiliyor. 2-İyi bir adaptörse, sessiz çalışıyorsa , çoklu pedal beslendiğinde pedal sayısını artırdığınızda da sistemde gürültü oluşmuyor. 3-Ancak, adaptörün mA değeri düşük ise (akım mı denir ? ), pedalların çektiği akım yükseldikçe yavaştan bir "hum" gürültüsü başlıyor. Bunu LED'li bir pedalboard yaptığımda ışıkları yaktığımda fark etmiştim. LED'ler sönünce gürültü de gidiyor. Aynı marka adaptörün 2000 mA olanını denediğimde sorun kalmadı. Burada gürültünün sebebi daisy chain değil, yine adaptördür diye düşünüyorum.
Valla bu konuda herhalde en tecrübeli insan sensindir bu forumda. Asıl sen olmuyor diyorsan biz ancak olma ihtimali var deriz.
Şimdi iki referans toprak arasında bir direnç oluşma ihtimali gayet yüksek fakat toprak hattından akım akmadığı sürece potansiyel fark oluşmaz ve ground loop başlamaz. Ama denemek için jack kablolarından birini 2-3 tur sarıp adaptörlerden birine yaklaştır çok büyük ihtimal loop başlar.

ground loop demişken dün galiba ben o loop a dahil oldum.
şöyle ki benim gitar ve pedallar odanın diğer tarafındaki prize takılıydı. davul makinesi ve bağlı olduğu diğer amfi ise başka bir prize takılıydı. tabi gitarı açtım çalıyorum. biraz da davul olsa dedim gittim diğer amfinin metal switcine dokununca loop u tamamladım. hafif hafif çarpıldım ama hoşuma da gitmedi değil. böyle parmağın ucundan tatlı tatlı geliyor diyebilirim.
tabi elimi çektim hemen.

bu hikayenin sonunda tavsiyem gitarın teline dokunurken lütfen başka prize takılı aletlerin metal switchlerine dokunmayınız, dokunanlara ise kalasla vurunuz. :)

Toprak tesisatı olmayan bir evdeyim, bayağı eski ev. Amfi yok, prosesör direk hoparlöre bağlı, kayıt alırken dip gürültüsü yapmasın diye ayağımın birini prosesörün metal switchlerinden birine yaslıyorum, gürültü kesiliyor. Bu sırada çok hassas olmayan kısımlarla(misal el), tellere dokunduğumda bir şey olmuyor ama gitar kucakta pc ile uğraşırken bilek, dirsek, koltukaltı gibi yerler değdiği zaman eğlendiriyor insanı. :D Neden diye hiç sormadım, böyle sevdim kabul ettim. :D

Geri