Parmağım Kırıldı

Merhaba.
Doğru alçıya alındıysa,düzgün kaynarsa (ki bu da ilk yazdığıma bağlı) ve komplikasyon denilen şey gelişmezse gitar çalımınız bıraktığınız yerden devam eder.Dediğiniz olay genelde kontraktür oluşması denilen (fleksiyon kontraktürleri denir) durumlarda olur,ki bu da genelde yanığın bir sonucudur (kompilkasyon denilen duruma örnek).Kontraktür dediğimiz şey de yanık dokusunun iyleşirken büzüşmesi ve o bölgedeki hareket yeteneğinin bozulmasına neden olmasıdır.Kırıklarda bu olay pek görülmez.Yukarıda bir arkadaş sinir kaybından bahsetmiş.Kırıklarda sinir kaybı da pek görülen bir durum değildir nadirdir ve öyle bir durumda da gitar çalımınız etkilenir ama öyle bir durumda en son düşünceğiniz şey gitar çalmak olur zaten,zira o elle bir çok şeyi hissedemeyeceğiniz için gitarı düşünmezsiniz bile.Ama dediğim gibi bu da çok nadir görülen bir durumdur.Zaten sinir kaybı durumunda alçıya almadan sizi plastik cerrahiye yönlendirir ortopedist o tip bir durumda.Bahsettiğiniz kırık muhtemelen herhangi bir acilde alçıya alınabilecek cerrahi işlem gerektirmeyen basit bir kırık olsa gerek.Bir şey olmayacak 1 ay sonra yani

Kardeşim öncelikle geçmiş olsun benimde lisede aynı senın gıbı basket oynarken havadan gelen top(ki değişik kütük gibi bir basket topuydu şerefsiz).Havadan tam orta parmagıma diklemesine çarptı ve kendımı doktorda buldum.Röntgende orta parmagım kırılmıstı.Komik ama değilmi top çarpıyor ve parmagın kırılıyor ne saşma iş.Bende o dönemde müzik olarak tamamen antiticari amaçlı:) en aktif olduğum dönemdi.Neyse 1 ay alçıda kaldı.Tabi 2.5 ay kadar ara ara yüklenince sızlamalar olmustu.Sonra geçti.Dikkatli kaynamasına dikkat et.Eğer dogru kaynamazsa tekrar kırabilirler parmağını.İş oraya gelmesin.Tekrar geçmiş olsun.Hiç sıkıntı yapma 2 aya tam verimle çalmaya başlarsın.
Sana tavsiyem sağ elini hamlatma bilek egsersızlerını gıtarda sürekli yap çünkü sağ bilek klasik gitarda çok önemli hemen hamlayabılıyor.

Herkese teşekkürler arkadaşlar,dahada elime top almam.Moralim acayip bozuldu sürekli sağ el çalışıyorum. olacağı varmış demek ki

parmak ateli denen birşey takıldı,alçı gibi sabit tutuyor parmağı ve eklem yeri çok şişti ağrı yapıyor arada çıkartıp buz koyuyorum.

Çok özür dilerim arkadaşlar. Ben bu başlığa gece girdim, cinlerim gene bana musallat olmuştu. Galj "gülsever" adlı ata oynanmasını tembihleyen bir yazı yazmamı söyledi. Mara ise forumlarda sağlık tavsiyesi üzerine bir şeyler fısıldadı. İkincisi baskın geldi.
Şimdi başlığı okuma şansı buldum, tüylerim diken diken oldu. Bunun tesadüf olduğunu sanmıyorum. Okumadan nasıl bu kadar başlığa tutarlı bir yazı çıkabilir ki? Hatta farkında olmadan iki kişi benim yazımı alıntılamış bile. Özür dilerim tekrardan.

Flamenco, yazınızı tabiki okudum. Önerilere açık olduğunuzu gördüm ve kendi fikrimi söyledim. Sağlık bu. Konu konuyu açar farkında olmadan sizi etkileyecek bir durum meydana gelebilir. Bu forumda bazı aktif arkadaşlar var. Yazılarını okumaktan keyif alıyorum. Hatta, yazdıklarını okurken yaptığım bazı imla hatalarının bile farkına varabiliyorum. Bunun dışında, forumda ilk defa gördüğümüz biri, hiç tanımadığımız biri çok güzel bir dil kullanarak bizi yanıltabilir de. Doğru bir örnek olmayabilir ancak birinci paragrafımda görülüyor ki sanırsınız ortada ciddiye alınacak bir mevzu var, ancak yazının devamı gayet lakayt duruyor. Cinmiş, periymiş peh...

Bence detone olmuş sesin yeri ayrı, bir kişinin eski sağlına kavuşması ayrı.

Üslubunuz kullanmaya değer buldum. Mesajımı alıntılamışsınız. Tekrardan okursanız doktora gitmediğinizi iddaa eden bir yargıda bulunmadım. Aksine gittiğiniz doktoru dinlemenizi önerdim. Okursanız, bahsettiğiniz konuda uzmanlığı ve tecrübesi olmayanların bu konuda size sağlıklı fikir veremeyeceğini, vermeye çalışanların sizi yanıltabileceğini söyledim. Hangi kemiğin kırıldığını, kas hasarının, sinir hasarının olup olmadığını bilmeden uzman olan kişi bile sanırım net bilgi veremeyecektir. İlk mesajınızı okursanız bunu da görürsünüz.

Fikir, öneri zenginliği güzeldir. Biri beyaz der, diğeri siyah der, gerçeğin gri olduğu ortaya çıkar. Ama konu sağlık olunca insan tedirgin oluyor. Tekrardan geçmiş olsun.

Teşekkürler ,sağolun bende sabah sabah yazdığınızı dikkatlı okumamısım üstüne birde gerginlik eklenınce okudugumu anlamaz oldum.

Bizim bir arkadaşın da kırılmıştı bir daha eskisi gibi çalamam diye içine demir sokturtmuştu. Üç ay sonra çıkarttırıp bir kaç aya ada gayet güzel çalmaya başlamıştı. Kırık değil önemli olan, eklem zedelenmesi. Benim elim kapıya sıkıştı yıllar önce hala orta parmak aksıyor. Baya toparladı ama yıllaar yıllaaaar oldu tabi :(
Geçmiş olsun kardeşim. Dert etme eskisi gibi oluyor anlayacağın

Geçmiş olsun.
Kırıkların ortak özelliği yaş kadar günde iyileşir. Yani yaş 30 ise 30 günde iyileşir. Bu bilimsel bir kuralmış. Bunu da eşim kolunu kırdığında öğrenmiştim.
Hocam öyle bir durum yok yahu :) Kırık normal sağlıklı bireyde 1 yılda TAM olarak iyileşir. Fonksiyonel olarak ise benim(fizyoterapi) hastalarım ortalama 8. hafta itibariyle toparlamaya başlar. Eğer Ankara'da isen gel bir bakalım Hacettepe FTR'ye. Parmak kırıkları biraz sonrası açısından sıkıntı olabiliyor. TAbii öncelikle ortopedistinize danışın; FTR almayı engelleyecek herhangi bir durum var mı diye.

Hocam öyle bir durum yok yahu :) Kırık normal sağlıklı bireyde 1 yılda TAM olarak iyileşir. Fonksiyonel olarak ise benim(fizyoterapi) hastalarım ortalama 8. hafta itibariyle toparlamaya başlar. Eğer Ankara'da isen gel bir bakalım Hacettepe FTR'ye. Parmak kırıkları biraz sonrası açısından sıkıntı olabiliyor. TAbii öncelikle ortopedistinize danışın; FTR almayı engelleyecek herhangi bir durum var mı diye.
Desene hocam diploması kocakarı söylentilerini alamamış bir doktora gitmişiz. :) Eşimin kolu da yaşıyla aynı günde geçince tesadüfen biz de öyle inandık tabi. :)
Bir de ilikli kemik suyu/çorbası , kelle paça ve işkembe çorbasını da çok tükettik yaşlı insanların tavsiyesiyle. Neticede tecrübe itibariyle söylenen şeyler gibi görünse de hurafe olabilir ama benim işime gelmişti çünkü bayılırım işkembeye, kelle paçaya. :)

1 yıl mı :O ayvayı yedik

Şimdi iyileşmeyi ikiye bölellim.. Açıklayayım ki korkutmayayım sizi.

birincisi fonksiyonel olarak geri dönüş - ki bizim işimizi görecek kısım o.

ikinci tam kemik ve doku iyileşmesi.ikinci hücresel bazda düşünün. 3 aydan sonrasını hissetmeyeceksiniz bile :)

Dedim ya parmak kırığı olan hastalarım genelde 8-10 hafta süre aras (zaten bunun 5-6 haftası atel veya alçıda geçiyor) toparlıyorlar. Tabii bir de şöyle durum var; gitarist adamız. Parmak kaslarımız daha hazır durumda. Şöyle düşünün sizin ön çapraz bağınız koptuğunda 2-3 ay derken iyileşmeye, emre belözoğlu 1 ayda maçlara döner ::) Aynı mantık. Bence bizler daha hızlı iyileşiriz.

Bu dönemde sigara yasak !!! İyileşmeyi %50-80 arasında etkiler. Sonuçta dolaşım ve oksijen işi bu.

Ve tekrar dediğim gibi, doktorunuz uygun görürse ve ankara'da iseniz, gelin beklerim. Bir gün bakayım okulda.Hacettepe FTR mesleki rehabilitasyon Orkun Aran deyin yeter :)(aman dikkat hastaneye değil, FTR bölümüne)

Tekrardan geçmiş olsun.

Not: Kelle paça candır :)

Izmirdeyim profilimde de yaziyor zaten,
Sigara kullanmıyorum zaten

Kelle paça sevmem :D ama balik sut yumurta tüketirim.

Sagolun bilgiler icin salı gidecegim doktora kontrol icin

Güncelleme:
3 Hafta oldu şişlik yüzde 90 indi ama parmak kapanmıyor.Çok az kıvırabiliyorum ve eklem yerinden takır tukur sesler geliyor :)

Şimdi iyileşmeyi ikiye bölellim.. Açıklayayım ki korkutmayayım sizi.

birincisi fonksiyonel olarak geri dönüş - ki bizim işimizi görecek kısım o.

ikinci tam kemik ve doku iyileşmesi.ikinci hücresel bazda düşünün. 3 aydan sonrasını hissetmeyeceksiniz bile :)

Dedim ya parmak kırığı olan hastalarım genelde 8-10 hafta süre aras (zaten bunun 5-6 haftası atel veya alçıda geçiyor) toparlıyorlar. Tabii bir de şöyle durum var; gitarist adamız. Parmak kaslarımız daha hazır durumda. Şöyle düşünün sizin ön çapraz bağınız koptuğunda 2-3 ay derken iyileşmeye, emre belözoğlu 1 ayda maçlara döner ::) Aynı mantık. Bence bizler daha hızlı iyileşiriz.

Bu dönemde sigara yasak !!! İyileşmeyi %50-80 arasında etkiler. Sonuçta dolaşım ve oksijen işi bu.

Ve tekrar dediğim gibi, doktorunuz uygun görürse ve ankara'da iseniz, gelin beklerim. Bir gün bakayım okulda.Hacettepe FTR mesleki rehabilitasyon Orkun Aran deyin yeter :)(aman dikkat hastaneye değil, FTR bölümüne)

Tekrardan geçmiş olsun.

Not: Kelle paça candır :)
Hele aslana hele, sen bir ayda sahalara dönersin tabi; senin parmaklar efsunlu. O vakit sana dimesi kolay peki ya biz ne yapak? Parmaklar sağlamken de çıkamıyoz sahaya kaldı ki kırılınca çıkalım :)

Güncelleme:
tam 1 ay oldu, ateli çıkarttım,geceleri uyurken takıyorum parmağım hala iyileşmedi,bükemiyorum diger parmaklar büküluyor bu ortada sap gibi dikili kalıyor :)

Ne yapacağımı şaşırmış durumdayım.

Geri