Prosesörü Ses Kartı Olarak Kullanmak

'Müzik Teknolojileri ve Kayıt Forumu' forumunda SLASH123 tarafından 18 Kasım 2014 tarihinde açılan konu

 1. Prosesörüm voxtonelab ex.. Başlıktada yazdığı gibi böyle bir şey mümkün müdür ? .. amacım guitar rig,ampli tube gibi programlarda minimum geçikmeli sound elde etmek..
   
 2. Daha önce o programları hiç kullanmadım , ama prosesörlerin bu özelliğini çok kullandım ihtiyacınız olan program çok basit bir - reaper , mixcraft vb. - gibi ses kaydı almaya yarayan programlar olacaktır.

  Sonrası çok basit , input olarak driverını yüklediğiniz prosesörü seçeceksiniz ve sesler hiç gecikme yapmadan kullanmaya başlayabilecek hale gelebilirsiniz.
   
 3. Yani hem ses kayıt programını hemde amplitube'yi aynı anda kullanıcam öyle mi ?
   
 4. Hayır öyle değil , gitarın efektlerini zaten aldığınız bir prosesörünüz var yeni bir efekt sağlayan alete/programa ihtiyacnız yok. Prosesörü direkt normal ses kayıt programına bağladığızda daha sağlıklı sonuç alırsınız bence - Amplitube gibi programlara nazaran-
   
  cruiser_rider ve Onur Yahya Öner bunu beğendi.
 5. @richiesamborastrat gayet iyi açıklamış. Ama illa Guitar Rig, Amplitube vs kullanmak isterseniz o da mümkün. Prosesörünüzün modelini bilmiyorum ama bende boss me80 var usb ile bilgisayara bağlayıp, prosesörden hiçbir efekt preamp vs açmadan Guitar Rig5 programını kullandığım oldu. Audio and Midi settings seçeneğinde device kısmında me80 i seçiyorum, Guitar Rigden istediğim sesi ayarlıyorum daha sonra Reaper ile kayıt alabiliyorum. Tabi prosesörünüz ses kartı olarak kullanılabiliyor mu ona bakmak lazım öncelikle.

  edit: Prosesörü yazmışsınız farketmemişim. Tonelab ex ile bilgisayara bağlanıp kayıt alabiliyorsunuz diye biliyorum ama emin değilim yanlış bilgi vermiş olmayayım.
   
 6. Merhaba. Processor' ü 'ses kartı olarak kullanmak' aslında ses kartından ziyade bir gitar arabirimi olarak kullamak anlamına geliyor denilebilir. USB ile pc ye bağlayıp oradan Guitar Rig gibi programları kullanabilmek ve/veya cubase, protools gibi programlarla kayıp yapabilmek mümkün oluyor. Bu tarz programlarda 'live' modunda çalışırken veya kayıt sırasındaki ses gecikmesi [ 'latency' ], donanımda elbette alakalı ancak ondan ziyade yazılım ile alakalı. Yani en iyi arabirime/ses kartına sahip olsanız dahi gerekli yazılımı yüklemeden verimli kullanmanız mümkün değil. Bunun için ASİO driver kurmak durumundasın. Ekipmanına uygun olan asio driver ırını internet üzerinden bulabilirsin. Eğer gerekli asio driver ını bilgisayarına kurarsan gecikme algılanamayacak kadar azalacaktır. Sonrasında processor'ü ses kartı varmış gibi yonga programları(g.rig vs) kullanabilmek ve bunlar ile kayıt yapabilmek mümkün olacaktır. Zira gerekeceğini sanmıyorum tonelab kayıt için gereken tüm donanıma sahip. Extreme soundlar için kullanılabilir tabi ki ne den olmasın.
   
  SLASH123 bunu beğendi.

 7. Prosesör'ü usb ile bağlıyorum.. bütün ayarlarını yapıyorum ama bir türlü prosesörün kendi sesini kapatamıyorum...sürekli maydonoz oluyor bir şekilde...Onu kapatabilsem süper olucak..Nasıl kapatabilirim bi fikrin var mı ?
   
 8. Processor'un kendi sesi derken neyi kastettin anlamadım
   
 9. Sanırım gitarın ham sesinden bahsediyor arkadaş. Bildiğim kadarıyla da o ses prosesörden değil bilgisayardan geliyor. Gitarı direkt bilgisayara bağladığımızda gelen ses.
   
 10. Ben de basitinden Zoom g2nu kullanıyorum. Ben de senin sorunundan muzdarip idim ancak şöyle bir yol buldum. Bomboş bir preset açtım. İçinde hiç bir efekt yada amfi simülasyonu açık değil. Bilgisayara girerken o boş presete alıyorum prosessörü. Böylece amplitube kullanırken sıkıntı çıkarmıyor hiç bir şekilde.
  Boş preset açıp dene bir de.
   
  GiveİntoMe bunu beğendi.
 11. @SLASH123 @cenkcakmakci . Tekrar merhaba Cenk'in bahsettiği olayı kastediyorsan çözümü şu şekilde. Processor'un ile yonga programı aynı mantık ile çalışıyor. Yani sen direkt olarak bağlayıp programı açtığında Processor'un zaten bir amfiyi simüle etmiş oluyor ve yonga programı da başka bir amfi simule edince iki amfi üst üste binmiş gibi oluyor. Zira bu şekilde kullanman zaten verimli değil. Ya processordeki ya da programdaki amfi simulasyonlarından birini kapatman gerekiyor. Birini efekt pedal, diğerini amfi simulasyonu olarak kullanabilirsin yani. Ya da Processordeki @Can Temtek 'in bahsettiği gibi processoründen yeni boş bir preset açıp gitarın direkt giriş sesini alabilirsin.
   

 12. Herşeyi kapatıyorum bu sefer sadece clean sound geliyor prosesörden ve amplitubeyle karışıyor birbirine...bütün delayları simülasyonları herşeyini kapatıyorum prosesörün ama her türlü maydonoz olmayı başarıyor bir şekilde... sesini kapatınca bu sefer amplitube de gidiyor ...
   
 13. bilgiseyardan gelen ham sesten bahsetmiyorum..bildiğimiz prosesörden gelen sesten bahsediyorum...
   
 14. Processorden amfi kullanıp, amplitube daki amfiyi bypas ederek kullanabilirsin. O şekilde denedin mi?
   

 15. o şekilde denemedim..Amplitube takır takır çalışıyor fakat prosesör susmuyor susmayacakta galiba.. en iyisi son çare ses kartı almak olucak..
   
 16. Her şart altında, her gitarcıya muhakkak bir ses kartı lazım. ;)
   
  metaltrrocker ve SLASH123 bunu beğendi.
 17. Çok basit. Prosesörün tuner ini açıyorsun ve mute yapıyorsun.+ wah pedalını da kullandiğin programlarla kullanabiliyorsun.
   
  Son düzenleme: 27 Kasım 2014
 18. Benim prosesör de 'recording monitor:eek:n/off' diye bir arayuz var. Off yaptıgımda hiç bir şekilde o clean sound da gelmiyor.
   
 19. nasıl bi hort belli değil :) ama birşey sormam lazım proses pc bağlantısı olayında hocam
  proses-ref monitör-midi klavye üçgenini ansıl bağlayabiliriz bilgisayara ve ayriyetten pcden gelen sesi monitörlere nasıl yönlendiricez ?
   
 20. Prosesörün marka modeli nedir? Ses kartı özelliği var mıdır?

  Not: 4 yıl olmuş ÖÖÖHH :)
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş