Ses Kartı Tavsiyesi

Abi çocuk evde çaldığı gitarın kaydını alacak, bilgisayardan belki birkaç amfi modellemesi deneyecek, onlarda da bir sürü ayarın düğmenin çoğunu belki hiç kurcalamayacak, olayı nerelere çekmişsiniz. Yardım isteyenin yardım edenden daha mantıklı olduğu bir başlık olmuş bu :).

Ben gitarla hobi olarak uğraşan biriyim 20 yıldır. Maddi durumum da iyi sayılır ama hiçbir güç bana gidip de 2000 - 3000 TL'lik ses kartı aldıramaz. 3000 - 5000 TL'lik gitar da aldıramaz mesela. Çünkü gitarla yaptığım işin, ürettiğim müziğin çapının ne olduğunu biliyorum ve bunun kaydı için M-audio (veya herhangi başka ucuz kart) fazlasıyla yeterli. Ha gün gelir, işimi gücümü bırakır profesyonel olarak müzikle uğraşmak isterim (ki imkansız), o zaman nüanslar bile önemli hale gelir, gider alırım. Bence bu noktadan bakmalısınız.

Bu bağlamda Beatles örneğine şiddetle sarılırım hep.

@vynym pahalı ve kaliteli ses kartı almak için uygun maddi durumu beklemektense, ucuz ve işini görecek ses kartının hemen şimdi al. Çünkü kendi kaydını dinlemek hatalarını görmenin belki de tek yolu.

Uğur Bey, bence yazdıklarımı fazla HIZLI okudunuz.
Ben ikisi de aynı kefeye girecek kartlar demedim !!! Yazımda ne demişim ? HARİCİ EFEKT İŞLEMCİLERİ KULLANMAYACAKSANIZ ve VST, VSTİ AĞIRLIKLI ÇALIŞACAKSANIZ demişim... Lütfen yazılanların içinden başka sonuçlar çıkarmayalım !!!
VSTİ çalışırken arada 2000 TL lik ses kalitesi farkı duyabiliyor musunuz ? Yani Trillian dan bir bass sesi açıp midi klavye ile çaldığınızda Apogee/RME ses kartı kullanıyorsanız, Trillian VSTİ si 2000 TL daha iyi mi duyuluyor M-audio ses kartına göre ?
Hocam sizin Digital Analog Converter kalitesinin önemi konusunda biraz daha araştırma yapmanız lazım bence. Öyle bakış açısı mı olur yahu vsti çalışacaksan M-Audio al yeter gibi, doğru duyup mixi de doğru yapmanın önemi nerede o zaman. RME'nin converter netliği çözünürlüğü ile M-Audio'yu yan yana aynı cümlede dahi kullanamazsınız :) Siz araştırmacı ve işi bilen birisiniz tanıdığım kadarıyla, yanlış bilgilendirilmiş olabilirsiniz, ama hatalı bilgide ısrar etmek sizin gibi dostlarımızın ruhuna yakışmaz...

Abi çocuk evde çaldığı gitarın kaydını alacak, bilgisayardan belki birkaç amfi modellemesi deneyecek, onlarda da bir sürü ayarın düğmenin çoğunu belki hiç kurcalamayacak, olayı nerelere çekmişsiniz. Yardım isteyenin yardım edenden daha mantıklı olduğu bir başlık olmuş bu :).

Soz konusu forum tartismasinin konu sahibine yonelik ekipman tavsiyesi olmadigi asikar hocam.

Bambaska bir konu konusuluyor dilerseniz bu konulara vakif olmayan fakat ilgi duyan arkadaslar da yazilanlardan faydalansin. Kimse kimseyi giris seviyesi ses karti aliyor diye kucumsemiyor veya elestirmiyor.

Butce odakli dusunmek tabi ki normal herkesin amacina yonelik urun segmentleri bu yuzden piyasada var. Ama ekipman tavsiyesi vermek baska, enteresan iddialarda bulunmak baska.

Siz bence ne demek istediğimi anlamamakta ısrar ediyorsunuz.
1 RME SES KARTI KULLANIYORUM ! Kalitesinden anlamasam o kadar parayı gömmem merak etmeyin. Bir tane de Meskilerden kalma M-AUDIO ULTRA 8R var elimde
2- Bu başlığı açan arkadaş 200TL lik bütçeden bahsederken konu RME, APOGEE ye nasıl geliyor ?

Yok ben bu convertor olaylarını biraz daha araştırmalıymışım falan... Ben o kadar cahilim ki, bence abbeyroad da maudio kullansın diyorum... Ne gerek var canım, convertor de neymiş ?

Hiç tartışmaya gerek yok zamanımdan zaman çaldım ve sizim için 2 tane kayıt aldım.
Sinyal zinciri :
1- Digital piyanomdan RME UCX ses kartımla kaydettiğim WAV dosyasını (A/D - 1. dönüşüm) Tekrar RME OUTPUTLARDAN ÇALARKEN(Digitalden analoga - 2. dönüşüm) OUTPUT 1-2 nin monitörünü kapatıp analog olarak tekrar kaydettim(analogtan digitale - 3. dönüşüm). YENIDEN KAYDETTIM.
Yani RME CONVERTORLERINDEN 3 KERE GEÇTİ BU SİNYAL
2- Yukarıdaki işlemlerin aynısını MAUDIO ULTRA 8R ile yaptım.

BENİM KULAKLARIM ARADAKİ TRANSİENT RESPONSE FARKINI DUYABİLİYOR...

Hangisi RME HANGISI MAUDIO ALTTAKİ LİNKTEN İNDİRİN
Buyrun: 2000 TL lik ödül sorusu...
https://drive.google.com/folderview?id=0B-oBcslYh19SODFGUVRSNk9IMDA&usp=sharing
İsterseniz aynı işlemleri yarın bir de MOTU ULTRALITE MK1 ve STEINBERG UR824 le de yaparım... (bunlar evde yatan diğer kartlarım)

Hocam o kadar yuksek kibir var ki kendi celisen cumlelerinizi aklamak icin bunca zahmete katlanmissiniz ama kibirinizden diyalog kurmak imkansiz.

Kimsenin bilgisini sinamak haddime degil, ama her soylediginiz birbiriyle celisiyor. Kendinizi ifade ederken kibir engeline takildiginiz icin demeclerinizin arasinda "gap" birakarak ilerliyorsunuz. Problem burada.
Aldiginiz kayit da bir sey ifade etmiyor, converter kalitesini ayirt etmek icin kayit zincirinizi duymaya ihtiyaci yok kimsenin.

Bu son sozum olsun, konunun ses karti tavsiyesi ile hic bir alakasi yok.

1- Biri cikip diyor ki bir cok album "In-The-Box" mixlenerek Grammy odulu aldi. Bu yuzden iciniz rahat olsun RME ve Apogee'ye odeyeceginiz para israf diyor.

Grammy odulu alan mixlerde kullanilan pluginler bedava ya magesy var audioz var avax var, Allah kitap torrent var tabi. UAD pluginleri var bunlar da para etmiyor. :D Mixlerin yapildigi studyolarin akustigi, elektroakustik aksamlardan kat kat pahali. Bunu da belirtmiyor.. Kullanilan Monitor, pasif monitor ise amfi, AD/DA vs hep havada asili.. Kayit kalitesi de bir faktor degil. Varsa yoksa neymis pluginmis :) Arkadas icin israf oldugu konusuna katiliyorum tabi.

2- Harici efektler icin kullanmayacaksan, Trillian acacaksan neyleyesin convertor!?'u diyor. (converter)

Kimse de gidip Hi-End DA onermiyor zaten. Kalburustu urunler bahsedilen markalar sadece, o kadar. Bu kadar iddiali bir yorumda bulunabiliyor, sonra da 3 kere RME converter'da islendi sinyal diyor. Farki anlamasam neden kullanayim diyor.

Bahsettigim gibi, konu ilgili sahsin bilgi eksikligi degil. Konu kibir ile alakali. Siva sivayabildigin kadar.

Arkadaşlar yukarıda 2 mesaj önce iki dosya paylaştım. TATAVA dan dolayı önceki sayfada kalacak gibi gözüküyor... Bu başlık için oldukça FAYDALI bir paylaşım olduğunu düşünüyorum... Hazır, ''progressiva'' arkadaşımız da ''bu son mesajım'' demişken, konu dağılmasın... Kayıtlarla ilgili yorumları aldıktan sonra benim ''kibirim'' le ilgili konuşmaya devam ederiz söz, hiç alınmam gücenmem :)
Bu arada,
- Ev stüdyonuzda yaptığınız işlerde, çıkan işlerle ilgili probleminiz varsa ilk problemi ekipmanınızda aramaya yönelmeyin,
- Ülkemize gelene kadar 3 katı fiyata çıkan ürünlerin altına sorgusuzca yatmak yerine önce aklınıza, bilginize yatırım yapın,
- Ağırlıklı kullanmadığınız özellikler için, binbir emekle kazanılmış paranızı (belki ANA ENSTRÜMANINIZA harcamadığınız) ''öncelik gerektirmeyen'' yanlış yerlere yatırmayın,
Dediğim için, AD DA dönüştürücüden anlamadığım, zaman harcayıp TATAVA YERİNE İŞ ile cevap yazdığım için de KİBİRLİ olduğum iddia edildi...
Ne pis herifmişim ya :)
Evet konuyu açan güzel arkadaşım, önümüzdeki günlerde UMARIM gerçekten DUYAN bazı arkadaşlar yukarıdaki kayıtlarla ilgili yorum yapma cesaretinde bulunur ve laf salatası değil de yere basan fikirleriyle hepimize örnek olurlar... Bu forumda bunu yapacak bir sürü de adam var. Her ne kadar Türkiye'de ezik eğitim almış olsalar da (!), ya da kendi kendilerini yetiştirmiş olsalar da duymayı başarıyorlar bir şekilde...

Kimin ne isler ile mesgul oldugu ortada cidden.
Ben senin gibi kendi profilim ile ilgili bilgi vermeyecegim.
Hali ve kilim basarilarindan dolayi da seni tebrik ederim. Diger odulunun verilme asamasinda ben de bulunmustum.
Favori remix eski mezun bir ogrenciden geldigi icin, bu kadar egitimini taclandirmak adina odul sana geldi :)
Sadece sunu bilmeni isterim. Kendi projelerime yoneltmis oldugum butce ile degil home studio, UK'in ortasina bina dikerim.
Gearslutz owner'a kadar da network'um var, mekanina gitmisligim var.
Neden dersen Gearslutz'in online promo islerini ekibimden bir arkadasim yurutuyor.
Sizin arastirma yaptiginiz online ortamlara erisimim direk tepe noktadan..
Yani benim icin Abbey Road vs. bu studyolara ulasmak da benzin parasindan ibaret.
Islerimiz ve projelerimiz ile ilgili detay vermiyorum. Bu kadari bile cok fazla sana cunku.

Simdi sen iki tane kayidin ile yaptigin ukalaligi burada arkadaslara afiyetle sunmaya devam edebilirsin.

Son düzenleme:
Arkadaşlar yukarıda 3 mesaj önce(BENİM 3 MESAJIM:)) iki dosya paylaştım. TATAVA dan dolayı önceki sayfada kalacak gibi gözüküyor... Bu başlık için oldukça FAYDALI bir paylaşım olduğunu düşünüyorum... Kayıtlarla ilgili yorumları aldıktan sonra benim ''kibirim'' le ilgili konuşmaya devam ederiz söz, hiç alınmam gücenmem :)
Bu arada,
- Ev stüdyonuzda yaptığınız işlerde, çıkan işlerle ilgili probleminiz varsa ilk problemi ekipmanınızda aramaya yönelmeyin,
- Ülkemize gelene kadar 3 katı fiyata çıkan ürünlerin altına sorgusuzca yatmak yerine önce aklınıza, bilginize yatırım yapın,
- Ağırlıklı kullanmadığınız özellikler için, binbir emekle kazanılmış paranızı (belki ANA ENSTRÜMANINIZA harcamadığınız) ''öncelik gerektirmeyen'' yanlış yerlere yatırmayın,
Dediğim için, AD DA dönüştürücüden anlamadığım, zaman harcayıp TATAVA YERİNE İŞ ile cevap yazdığım için de KİBİRLİ olduğum iddia edildi...
Ne pis herifmişim ya :)
Evet konuyu açan güzel arkadaşım, önümüzdeki günlerde UMARIM gerçekten DUYAN bazı arkadaşlar yukarıdaki kayıtlarla ilgili yorum yapma cesaretinde bulunur ve laf salatası değil de yere basan fikirleriyle hepimize örnek olurlar... Bu forumda bunu yapacak bir sürü de adam var. Her ne kadar Türkiye'de ezik eğitim almış olsalar da (!), ya da kendi kendilerini yetiştirmiş olsalar da duymayı başarıyorlar bir şekilde...

Hahaha... :)
Allah yardimcin olsun kardes.
Haydi one more copy paste, please.

Arkadaslar Yukarida 4 mesaj once(BENIM 4 MESAJIM)....

Ayrica ben de Turkiye'de egitim aldim. Ezik egitim aldigimizi da soylemedim. Bu senin kompleksinin bir baska disa vurumu. Sadece arada standart farki oldugunu kabul etmek gerektigini soyledim. Hocalarima da saygisizligim olmaz, bazi hocalarin uluslararasi standardlara erismis olmasi ne yazik ki genel egitim seviyesi icin yeterli degil, Ileri seviye bilim adamlarimiz egitmen olmak istemiyor.

Son düzenleme:
Audio Interface DA Conversion kalitesini de kiyaslamak istiyorsaniz lutfen Final Product urunler ile kiyaslama yapiniz.

Mumkun oldugunca farkli muzik turu ile yapmaniz tavsiye olunur. Son kullanici icin daha saglikli sonuclar elde edersiniz. :) Gerisi ise show ve tatava.. Neden mi?
Herkes kendi ekipmaniyla kendi ortaminda kayit alsin(Preamp+AD/DA) ve sonuclardan guzelce bir corba yapabiliriz.
Side by side comparison bulamacini arayanlar Gearslutz'a baksin.
Kendinize referans noktasi olarak Final Product icerikleri almanizi tavsiye ederim. :)

Bu kadar mantiksiz bir kiyaslamaya daha ilk defa taniklik ediyorum zaten :D

Son düzenleme:
Bu arada arkadasin soundcloud profilini ilk defa inceleyebildim kusura bakmayin saat biraz gec olmus malum saat farki :D

Bir daha birak yorum yapmayi polemigin P'sine bile girmeye gerek yok.
Kafana gore kayit asabilirsin dostum sen, keyfine bak.

Mevzu kapanmistir benim tarafimdan.
Su zirt pirt sartli refleks yorum begenen, son gelen yorumlara gore vazgecip yeni yorum bekleyip onu begenen arkadasa da selamlar. :)

Konuyu açan arkadaş cevabını almaya başladı bile :( bakalım daha ne inciler dökülecek :S
ben size saygılı davrandıkça siz üslubunuzu bozdunuz, benim birşey söylememe gerek kalmamış benim adıma @progressiva üstadım söylenecekleri gayet iyi söylemiş. Siz bence de bu kibiri bırakın, iletişime açık olun, kendinizi burada anlatıp övmeyin, varsa piyasayı sallayan bir çalışmanız, tv'de dönen bir klibiniz onu paylaşın da biz de kiminle yazıştığımıza dikkat edip haddimizi bilelim :)

Konuyu açan arkadaşa biz ne güzel uygun skalada ürünler öneriyorduk. Bir anda birileri ucuz kartlarla üst sınıf kartlar arasında o kadar da fark olmadığını yazdı. Ne yapsaydık tepki vermesemiydik sayın @rpm dostum. Toparlamak gerekirse, evde hobi amaçlı takılacak ve 200-300 tl bütçe ayıracak arkadaşlar, bu fiyat aralığındaki Steinberg, Focusrite, M-Audio gibi firmaların ürünlerini tercih edebilirler. Birbirlerine uçurum derecelerde üstünlükleri yok, stabilite, preamp karakteri (sıcak/sert) driver desteği gibi konularda ilginizi hangisi cezbediyorsa onu alın ve müziğinize odaklanın. Kalburüstü iyi aranje ve iyi mixler çıkarmak bu kartlarla da mümkün...

Turkrock forumları Türkiye'nin halini ve sorunlarını çok iyi yansıtıyor. Girdiğim her thread'de aynı şey oluyor bir süre sonra. Harika yahu. Hiç sekmiyor.

3-4 kisi tartisinca vatan millet meselesi haline genellemek de ata sporumuz gibi bir sey olsa gerek :)
Ara ara gelip birilerinin isine yarayabilecek bilgiler verip cikiyordum.. Iyilik de yapmak isteseniz hep kotu seylerle aniliyorsunuz gordugunuz gibi.
Yillardir ilk defa birine karsi mevzuyu biraz uzattigim oldu bu forumda herhalde, onda da Turkiye'nin hali ve sorunlari oluverdik.
Eheheh :) Ne diyeyim saygilar hocam.

Uğur Bey, Siz bana ''dönüştürücüleri yeniden araştırın'' diyerek mi saygılı davrandınız ? Üstelik ben RME ve MAUDIO aynıdır DEMEMİŞKEN...
1 - Konuyu açan arkadaş ISRARLA M-audio, 200 TL bütçeme uygun derken hemen altındaki mesajda RME ler Apogeeler havada uçuşuyor diye yazdık bunca şeyi farkındasınız değil mi ? Adamın başlığını kirletmeyelim amacına uygun doğru yolu gösterelim diye...
2 - Popüler kültürle yoğrulmanın sonuçları : demişsiniz ki , ''varsa piyasayı sallayan bir çalışmanız, tv de dönen klibiniz onu paylaşın haddimizi bilelim...'' Sinan Akçıll size haddinizi bildirsin ozaman.... (ha buarada illa ki piyasa derseniz özelden yazarım size...)
3 - Gördüğünüz gibi ben kişisel hiçbirşeyimden bahsetmezken yok aldığım ödülleri aşağılamalar, benim yazdığım yerle sizin orada saat farkı var gibi cümleler kurma gafletinde bulunan bir arkadaşı savunup BENİ KİBİRLİ bulmanız da ayrı başarı.... (Fettullah Gülenle de aramızda saat farkı var kardeşim rahat ol, sakin ol...)
4 - Üslubumu tüm bu tahriklere rağmen bozmuyorum. HATİCEYİ BIRAKIN NETİCEYE GELİN, KONUYU AÇAN ARKADAŞA DEYİN Kİ :

BAK ARKADAŞIM ANTICIPATION NE GÜZEL İKİ TANE KAYIT ÖRNEĞİ KOYMUŞ YUKARIDA, ŞU KAYIT BELİ Kİ RME İLE ALINMIŞ ŞU ŞU ŞU SEBEPLERDEN,
ŞU KAYITTA M-AUDIO İLE ALINMIŞ, ZATEN HER HALİNDEN BELLİ ŞU ŞU ŞU SEBEPLERDEN...
Lütfen artık polemik yapmayalım...

Son düzenleme:
Tartismaya girmiyorum hocam diledigini soyleyebilirsin.
Saat farkini bir ustunluk vurgusu olarak belirtmedim.. (Gaflet bunun neresinde?)
Onu yazdigimda saat sabahin 5'i veya 6'si oluyordu Turkiye'de ve aktif kullanici kalmamisti neredeyse forumda..
Fethullah bile girdi konunun icine ya pes :)

Uğur Bey, Siz bana ''dönüştürücüleri yeniden araştırın'' diyerek mi saygılı davrandınız ? Üstelik ben RME ve MAUDIO aynıdır DEMEMİŞKEN...
1 - Konuyu açan arkadaş ISRARLA M-audio, 200 TL bütçeme uygun derken hemen altındaki mesajda RME ler Apogeeler havada uçuşuyor diye yazdık bunca şeyi farkındasınız değil mi ? Adamın başlığını kirletmeyelim amacına uygun doğru yolu gösterelim diye...
2 - Popüler kültürle yoğrulmanın sonuçları : demişsiniz ki , ''varsa piyasayı sallayan bir çalışmanız, tv de dönen klibiniz onu paylaşın haddimizi bilelim...'' Sinan Akçıll size haddinizi bildirsin ozaman.... (ha buarada illa ki piyasa derseniz özelden yazarım size...)
3 - Gördüğünüz gibi ben kişisel hiçbirşeyimden bahsetmezken yok aldığım ödülleri aşağılamalar, benim yazdığım yerle sizin orada saat farkı var gibi cümleler kurma gafletinde bulunan bir arkadaşı savunup BENİ KİBİRLİ bulmanız da ayrı başarı.... (Fettullah Gülenle de aramızda saat farkı var kardeşim rahat ol, sakin ol...)
4 - Üslubumu tüm bu tahriklere rağmen bozmuyorum. HATİCEYİ BIRAKIN NETİCEYE GELİN, KONUYU AÇAN ARKADAŞA DEYİN Kİ :

BAK ARKADAŞIM ANTICIPATION NE GÜZEL İKİ TANE KAYIT ÖRNEĞİ KOYMUŞ YUKARIDA, ŞU KAYIT BELİ Kİ RME İLE ALINMIŞ ŞU ŞU ŞU SEBEPLERDEN,
ŞU KAYITTA M-AUDIO İLE ALINMIŞ, ZATEN HER HALİNDEN BELLİ ŞU ŞU ŞU SEBEPLERDEN...
Lütfen artık polemik yapmayalım...

Hocam şu cümleler size ait değil mi yoksa ben mi yanlış okuyorum:

"Bu yüzden içiniz rahat olsun, harici efekt işlemcileri (analog compressor,eq vs...) kullanmayacaksanız, RME ya da APOGEE ye ödeyeceğiniz paranın havaya savrulmuş bir para olduğunu söyleyebilirim. VSTİ ve VST ağırlıklı çalışacaksanız, aynı anda 4, 6, 8 enstrüman kaydetmeyeceğim, akustik davul kaydı almayacağım diyorsanız, kulaklık çıışı olan, driver problemi olmayan, alabileceğiniz en ucuz ses kartını alın... Grubum MANEVRA nın şu albümü 2 inputlu M-AUDIO ile kaydedildi..."

Havaya savrulmuş para boşa ödenmiş farkı ima etmezmi, bu durumda M-Audio'larla çalışabilecekken, gidip RME'ye o kadar para savuran aptal konumuna düşmüş gibi hissettim sizin cümlelerinizi okuyunca. Neyseki iyi bir DAC'den audio ya da vsti farketmez ne duyduğumu çok iyi biliyorum, bu da yaptığım yatırımda içimin rahat olmasını söylüyor bana.

Popüler kültürden etkilenmekle ne alakası var, siz tv'deki klibi kastedince hemen aklınıza sinan akçıl geliyorsa kral tv'den başka kanal izlemiyorsunuz demektir, ya da piyasa deyince sadece pop müziği düşünmek de aynı şeydir. Kaldı ki ben pop-rock müzikle uğraşmıyorum, alanım tamamen audio kayıt tabanlı etnik müzik. size tekrar araştırın derken de yanlış bilgi okumuş olabilirsiniz, internet bazen bilgi çöplüğüne dönebiliyor, bildiklerinizi farklı kaynaklardan tekrar gözden geçirin demek istedim. Bunu nasıl bir hakaret olarak algıladınız inanın çözemedim. Artık daha fazla uzamasın lütfen, iletişim kuramamış olabiliriz, birbirimizi yanlış anlamış da olabiliriz, kalp kırmak istemiyorum, iyi çalışmalar diliyorum...

Geri