Bankamatik Dolandırıcılığı

Arkadaslar isbankasi parami iade etti. Henuz detayli bilgi alabilmis degilim ne oldugu konusunda. Cunku parami iade eden sigorta sirketi calisaninin konu hakkinda detayli bilgisi yok.
Bana soyledikleri sey:
Cok fazla teknik var inanin hepsini biz de bilmiyoruz, bazilari anlasilabilir ama bazilarini anlamaniz mumkun gozukmuyor. Simdi isbankasi atmlerine yeni bir sistem getirdik artik bunu yapmak bizim atmlerimizde daha zor.
Seklinde konustular. Eger bir bilgi alirsam yine yazarim buraya. Gecenlerde denk geldigim bir video anlasilabilir olanlara bir ornek olsun arkadaslar :)
ATM Cihazındaki Düzeneği Farkeden Genç - Video - Alkışlarla Yaşıyorum

Eyvah ! İyidi ya sadece İşbankasına dadanıyorlardı genelde şimdi bize de bulaşacak hastalık :) İşin şakası bir yere tabi ki, video'yu çeken adamın mekanı cennet olsun yani o derece iyi iş yapmış. Nokia bl 5c bataryası var orada Bende nokia 6320 vardı, nerede görsem bataryasını hatırlarım ilk kızılötesi+ bluetooth+wapı olan nokia'dı sanırım çok ucuz çılgın bir seri olduğu için hemen üretimden kaldırdılar zaten :) Neyse, bu bataryayı güç için kullanıyorlar galiba usb girişinden de çipten bilgileri devşiriyorlar, böylece düzeneği çıkartmadan sürekli bilgileri usb kanalı ile alıyorlar sistemin devamı sağlanmış oluyor tahminim bu yönde ? ne yapmış olabilirler acaba birisi bir el atsa iyi olur :)

İşbankasıyla daha sonradan size gelen bildirileri paylaşırsanız çok iyi olur. Siz geri alabilmişsiniz çok şükür ama alamayanlar da var. Bu başlığı okuduktan sonra kartı takacağım yeri ve çevresini yüz kere kontrol ediyorum kart yuvasını elimle yokluyorum geveşeme-sonradan eklenti kablo vs var mı diye, sol elimle kapatıyorum hatta bütün tuş takımını elimle bir miktar ısıtıp sonra tuşluyorum ama termal kameranın aradaki ısı farkını anlamayacak kadar ısıtabiliyormuyum bilmiyorum. Gerçi burada termal kamera kullanılacak kadar ısı kalır mı onu da bilmiyorum. En iyisi ısı geçirmeyen bir parça plastik vs gibi birşeyle tuşlara basmak misal anahtarlığın plastik kısmı olabilir. Bu işin sonu yok yani paranoya konusunda.. nerelere kaldık yahu, ne pislik bir dünya ya..

Son düzenleme:
Alamayan arkadaslar adina gercekten uzgunum cunku ben de o korkuyu yasadim ve biliyorum insana cok dokunuyor.
Param guvende olsun diye bankaya koyuyorsun ama banka parani caldiriyor ve kusura bakma diyor (cok sukur bana demedi). Gercekten cok kotu bir durum umarim hak yerini bulur diyorum.
Benimkinde ne varmis hala belli degil arkadaslar ogrenebilecegimi de sanmiyorum bilgi paylasmiyorlar. Halbuki halki bilinclendirmek lazim kimse olaya bu acidan bakmiyor. Ama musait bir zamanimda yetkili kisileri arayip bundan nasil korunacagmi ve ne yapmam gerektigni soracagim (kartsiz islem olur telefon onayi olur vs.). Buradan da tekrar paylasirim dostlar :)

Alamayan arkadaslar adina gercekten uzgunum cunku ben de o korkuyu yasadim ve biliyorum insana cok dokunuyor.
Param guvende olsun diye bankaya koyuyorsun ama banka parani caldiriyor ve kusura bakma diyor (cok sukur bana demedi). Gercekten cok kotu bir durum umarim hak yerini bulur diyorum.
Benimkinde ne varmis hala belli degil arkadaslar ogrenebilecegimi de sanmiyorum bilgi paylasmiyorlar. Halbuki halki bilinclendirmek lazim kimse olaya bu acidan bakmiyor. Ama musait bir zamanimda yetkili kisileri arayip bundan nasil korunacagmi ve ne yapmam gerektigni soracagim (kartsiz islem olur telefon onayi olur vs.). Buradan da tekrar paylasirim dostlar :)
Ellerinde bu dolandırıcılığı durdurabilecek ekipmanlar varken yeterince satın almayıp bu işe yatırım yapmayıp sigorta şirketlerini düdüklüyor bankalar, sigorta şirketleri de bu yüzden denk geldikçe "yetersiz veri yüzünden bankamatikten işleminizin sahte kart ile yapıldığını tespit edemiyoruz, bu yüzden paranızı veremiyoruz" diyip bizi düdüklüyolar arada sırada. Bana denk geldi 900 liram gitti yeni gitara başlayacakken ekipman almaya karar verdiğim gün. Bütün heveslerim kursağımda kaldı.

Bilmediğimden soruyorum. Herhangi bir bankanın her seferinde cep telefonuna yeni şifre gönderip login olmayı sağlayan bir hizmeti var mı?
yani her seferinde aynı pin kodunu girmek yerine kartı taktığınızda telefonunuza o oturum için bir şifre gönderen mesela?

Bilmediğimden soruyorum. Herhangi bir bankanın her seferinde cep telefonuna yeni şifre gönderip login olmayı sağlayan bir hizmeti var mı?
yani her seferinde aynı pin kodunu girmek yerine kartı taktığınızda telefonunuza o oturum için bir şifre gönderen mesela?
Böyle bişey vardı sanırım ama farklı bişeydi banka kartının üzerindeki panele şifreyi girip bişeyler yapılıyordu
İşte dokunmatik kredi kartı
Türkiye'de var bu ama çok yaygınlaşmadı sanırım her banka yapmalı kesinlikle
Edit:
TEB de varmış
TEB Ekranlı Kart Başvurusu | Türk Ekonomi Bankası

Ziraatın avuç içi tarama özelliği var,kart takmaksizin ,TC ile giriş yapıp avucicinizi okutup para cekiyorsunuz hem kart derdinden kurtarıyor hemde güvenli,tavsiye ederim.ziraat ATM her yerde oluyor genelde avucici özellikli

Geri