Bas Gitar Çalmak Istiyorum Ancak......

'Bas Gitar ve Ekipmanları' forumunda tigerbold tarafından 6 Aralık 2014 tarihinde açılan konu

 1. Bas gitar çalmak istiyorum ancak ritim duygum zayıf.Sizce iyi bir basgitarist olamaz mıyım?
   
 2. zamanla aşılabilecek şeyler bence bunlar
   
 3. Hele bir Geezer Butler, Steve Harris, Ron Royce, Geddy Lee falan dinle de, ondan sonra dergaha yüz mü sürersin, tövbe-i istiğfâr mı edersin sen karar ver.
   
  Ze_uS bunu beğendi.
 4. En kötü karar, kararsızlıktan iyidir.
   
 5. Neden oyle dediniz
   
 6. Sanada bir türlü gitar aldıramadık yav :) Bass gitar o kadar zor değil. Ama armoniğe çok çalışman lazım. Misal Flea'ye baktığımızda adam bunları yalamış yutmuş resmen. Zamanla oturur bass stili. İlk başlarda parmakların harbi harbi 2-3 derece yanık olacak, sürekli su toplayacak ama böyle böyle birşeylere değecektir :) Egzersizlerini yaparsan hiç sorun olmaz bass gitar/elektro gitar için. Bass gitarda fena tercih değil aslında.
  Bu arada, hangi bass'a aklın yattı da bass'a yöneldin ??
   
 7. Forumda açtığın başlıkları görüyorum.
  Anladığım kadarıyla bir buhran, bir kararsızlık hakim düşüncelerinde.
  İnşaallah biran evvel bir karar verebilirsin.
  Bana sorarsan bass'a yönel.
   
 8. ritm duygunu metronomla çözersin gerisi de çorap söküğü gibi gelir
   
 9. Biraz moral bozucu konuşacağım, üzgünüm. Ritm duygusu en temel seviyedeki müzik algılama biçimidir. Yani level 1. Bu yüzden işiniz çok zor. Çalışarak da ilerletemeyeceksiniz. Ton algısı geliştiriliyor, buna şahidim. Ama ritm, maalesef.
  Belki siz ritm duygunuzun yeterince iyi olmadığını düşünüyorsunuzdur belki de iyidir. En azından bas gitarın aslında vurmalı saz olduğunu idrak etmeniz çok doğru ve yerinde.
   
  mehmetk bunu beğendi.
 10. Ya boşver ritim duygusu falan. Açacan metronomu çalışacan. Çok zordur çok zaman ister. İstekli ve kararlı olmak lazım. Hepsinden önemlisi keyif almak lazım. Sonuç odaklı başlarsan gıdım ilerleyemezsin. Tecrübeyle sabit.
   
  ktlcn ve tunckk bunu beğendi.
 11. @antbalci metronomla 1-2-3-4 egzersizleri çalışırken hiç kaçırmıyorum,metrononla aynı anda basıyorum,kalemle masaya vurarak ta denedim ritimle aynı anda vuruyorum ama bu ritim 5 Dakka uzarsa kaybediyorum ritmi acaba bu kötü olduğunu mu gösterir?
   
 12. Bu kaybın bir çok sebebi olabilir. Bunlardan birincisi, dikkat dağınıklığı problemin var mı? Bir süre sonra odaklandığın şeyden bambaşka diyarlara gidiyor musun? Çünkü bas gitar öyle bir şey ki, bazen tüm şarkı boyunca aynı şeyi çalacaksın. Eğer ki dikkatin dağınık ise, bu ritim kaçırmana sebep olabilir. Bir diğeri ise, çalarken yoruluyor musun? Daha doğrusu parmak, bilek, kol kasların güçlü mü? Kendimden örnek vereyim, yiyip yiyip kilo alamayanlardanım. Bundan ötürü kas yapımın çok geliştiği söylenemezdi. Hatta kilo ve kas yapmak içim spora bile gittim. Başlarda çalarken üst üste 3-4 parça çalınca yorulurlen şimdi bana mısın bile demiyorum. Bunun ne alakası var ritimle diyecek olursan, çok alakası var. Şöyle ki, kaslar yorulduğunda saniyelik de olsa yavaşlayıp dinlenmek ister. İşte sen bu saniyelik yavaşlamaya müsade ettiğinde ritim kaçırırsın. Eğer ki böyle bir durum varsa spor yap. Hem sağlık için, hem de gitardaki gelişimin için çok yararlı olacaktır.
   
  inhumanform bunu beğendi.
 13. Dikkatten dolayı galiba.
   
 14. Bir şekilde "nasıl dikkat dağınıklığı ile başa çıkılır?" öğrenmelisin. Bu sadece müzik için değil, tüm hayatında etkili bir konu. Derslerden tut da -gerek lise, gerek üniversite-, iş hayatına kadar. Bu düzeltilebilir bir şey.
   
 15. çal....konserlerde çalan grubu şaşırtmadan el çırpabiliyorsan korkma..
   
 16. Ayağımla ritim tutabiliyorum muziklerde.
   
  aumit bunu beğendi.
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş