Üniversite Yetenek Sınavları Hakkında Bilgisi Olan Var Mı?

Orta halli öğrenciye 5 aylık bir çalışma yeterli mi?

• Düzenli bir çalışmayla artar bile.

Oylar: 2 25.0%
  • İstediğin üniversiteye göre değişir.

Oylar: 3 37.5%
  • Hayır çok kısa bir süre.

Oylar: 3 37.5%
  • Bence sen yaparsın :)

Oylar: 0 0.0%

• Toplam oy veren
    8
S

Sezer

Merhabalar arkadaşlar yetenek sınavına girmiş kazanmış veya kazanamayıp tekrar kazanmaya yönelik çalışmada bulunan sınav hakkında tecrübeli arkadaşlara çok fazla merak ettiğim birkaç sorum olacaktı.
-Sınavlara ne kadar süre çalıştınız ve sınavda sizi hangi üniversite ne kadar zorladı?
İlk defa bu sınavlara gireceğimden mütevellit heyecan içindeyim.
Bölüme hazırlık için ders alıyorum. Solfej okuyor dikte yazıyor tek çift üç ses ve tartım çalışıyorum ama kendimi hiç yeterli bulmuyorum, benim pis huyumdur hiçte yeterli bulmam ama gerçekten merak içindeyim sınavlarda ne derece zorluyorlar?​
-Mesela solfej okuturken ne kadar uzunlukta ne kadar zorlukta bir solfej okutuyorlar?
-Tek çift üç ses sorarken ya da tartım sorarken ne kadar zorluyorlar?
Yüzlerce öğrencinin sınava girdiğini duydum her üniversitede her fakültede.
Kafayı yicem arkadaşlar varsa bilginiz paylaşmaktan lütfen çekinmeyin, saygılar sevgiler hepinize..
Edit:
Bu arada Marmara, İtü, 9 Eylül veya Ege de okumak istiyorum ve sınavlara öncelik olarak oralarda girmeyi düşünüyorum.

Orta halli kavramını kimse bilemez buradan. Ancak basit şekilde en azından tek bir tonda (mesela do majör) solfej yapabilen biriyseniz üstüne 5 ay sıkı şekilde çalışırsanız neden olmasın. Yok benim yeteneğim var ama solfej konusunda sıfırım diyorsanız malesef pek de olumlu konuşamayacağım. Hiçbir şeyin imkansız olmadığını unutmadan;

-malesef bu sınav için etkisi daha çok görülüyor ama müzikte her zaman böyle zaten- çalışma > yetenek

Bu arada yüzlerce kişinin girmesini falan kafaya takmayın, pek çoğu geyiğine giriyor. İtü seçeneğini eleyin bence bu arada sınavı ile marmara'nın eğitim fakültesi sınavı farklı. Konservatuar olduğundan daha çok şey beklerler sizden.

Açık konuşmak gerekirse bunları düşünerek fazla kaptırmamanızı ve her ama her fırsatta aralık çalışmanızı tavsiye ederim. Solfejler ölçüsüne göre 4/4'lükse, 4 ölçü olur genelde, ölçü yarıya düşerse 8 ölçü de olabilir. Tartım zor olur, üç ses dört ses falan çalışana kolay olur -bir süre sonra hepsini yapar hale gelirsiniz-

Tekrar altını çiziyorum, bunları düşünmek yerine çalışın. Çalışın ki sınav vakti daha az heyecan yapasınız.

Dostum bol bol solfej çalış. Ritm ve ezgi belleğine de ağırlık ver. Ama hepsinin temelinin solfejde yattığını bil. 2 sesten 4 sese kadar sürekli çalış. Majör,minör kavramlarını iyice oturt duyum olarak. 5 aylık süre içinde hepsine rahatça çalışabilirsin. Yetiştiremem diye korkma. Acelen de yok heyecan yapma sakin ol :) Sadece her gününü verimli geçirmeye çalış. Boşta kaldıkça solfej oku bol bol. Söyleyeceğin ve çalacağın eserleri de şimdiden belirleyip onlara da ağırlık ver. Sana en büyük tavsiyem sakın ama sakın hiç bir okulu araştırmamazlık yapma. Gitmek istediğin okulları bir bir araştır. Hatta o bölümlerde okuyanlarla iletişime geç. Bölüm,hocalar ve dersler hakkında düşüncelerini sor. Her bir detayını araştır. Sonrasında pişman olma. Ben şu an yaşıyorum bu durumu,başka kimsenin yaşamasını istemem. Başka herhangi bir şey sormak istersen buradan ya da özel mesaj yoluyla sorabilirsin. Elimden geldiğince yardımcı olmak isterim.

Geri