Parmakların Alt Tellere Değmesi Sorunu

'Elektro Gitar ve İcra' forumunda diskjockey tarafından 16 Aralık 2014 tarihinde açılan konu

 1. Herkese iyi akşamlar.Efendim ben kısa bir süre once gitara başladım.Selim Işık derslerini takip ediyorum.Parmak egzersizlerindeyim.Ancak çok buyuk bir sorunum var parmaklarım alt tellere temas ediyor.Parmaklarım kalın ve kısa değil hatta bayağı incedir.Daha once ritim olarak gitar çalıyordum ama akor basarken hiç boyle bir sorun yaşamadım benim sorunum solo çalarken gerçekleşiyor.Acaba hatalı mı basıyorum.Parmağımın tam olarak neresiyle basmam lazım?
   
 2. Akor basmak yada solo çalışmak arasında bir fark yok, parmaklar açısından. Dolayısıyla siz farkında değilsinizdir ama akor basarken de diğer tellere dokunuyorsunuzdur. Yoksa akor basarken sorun yok soloda diğer tellere dokunuyorum gibi birşey olamaz. Özetle diğer tellere dokunuyorsanız, hem bunu hem akor basarken hemde solo çalarken yapıyorsunuz demektir. Aşmanın tek yolu doğru yöntemle çalışmak çalışmak çalışmak. En basitinden herhangi bir tele basarken parmağınızın ucunun klavyeye dik bir açıda olması lazım. Tabi çalarken tınlamaması gereken telleride susturmanız gerekir, bunuda yine çalışarak başarırsınız. Hızlı öğrenmek amacıyla doğru bilgiler edinip (Selim Işık iyi bir kaynak) sabırla çalışın.
   
 3. Sol elin işaret parmağının alt kısmı ile bastigin telin altındaki telleri, sağ elin avcu ile üstündeki telleri kapatman gerekiyor.
   
 4. Parmaklar alt tellere değebilir zaten, bu kötü bir şey değil. İdeal olarak parmağın uç kısmı ile basmalısınız. Sol elinizin içinde bir tenis topu varmış gibi de düşünebilirsiniz. Ama pek çok rock-metal gitaristi izzzyy'nin dediği şekilde çalar zaten, boşta kalan telleri sol el işaret parmağının alt kısmı ile tutup, gürültü çıkmasını önlemek için bu telleri kapatırlar. Böylece o tellere vursanız bile ses gelmez.

  Bence siz sorununuzu tam anlatamamışsınız. Rahatsız edici bir SES mi çıkıyor ? Mesele sadece elinizin değen telden rahatsız olması değildir sanırım ?
   
  diskjockey bunu beğendi.
 5. Hayır mesela re telinde 1234 çalıyorum diyelim sol telindeki perdelere değiyor elim.Gitarda yeniyim biraz telaş ettim sanırsam.Aslında çalmadığım tele değiyor bunda da bir sorun yok anladığım kadarıyla.iyi akşamlar
   
 6. Tam olarak anlayamadım fakat tellere dik basmaya çalışın.

  [​IMG]

  [​IMG]
   
 7. Buna katılmıyorum, klasik veya akustik gitar için doğru olabilir fakat distortion gitar için işaret parmak üst tellere çıkıldıkça yataylaşır, yataylaşmalıdır. Özellikle high gain bir tona sahipseniz kullanmadığınız telleri kapatmak zorundasınız, aksi halde o tellere dokunmasanız dahi gitar üzerindeki titreşim o telleride titreştirir ve kakafoni oluşur.
   
 8. Farklı noktalara değinmişiz sanırım, ben arkadaşın daha basit bir noktada olan bir problemi olduğunu düşünmüştüm, tabiki de kullanılmayan teller susturulmalıdır bahsettiğiniz gibi gereksiz sesler çıkar ve gürültü oluşur, o ayrı bir mevzu, ben 1234 basarken diğerlerine de deyiyor deyince direk bunu anladım, ilk başlarda gitarda malum en çok sıkıntı çekilen noktalardan biri, hele bare akorlara geldiğinde durum işin içinden çıkılmaz :))

  Saygılarımla
   
 9. Doğru farklı açılardan bakmışız ben de distortion gitar olarak düşündüm. Aslında iki durumda mühim temiz çalmak için. Birincisi dediğin gibi parmaklar dik basılmalı ki diğer tellere temas etmesin, önce buna alışılmalı daha sonra ise işaret parmak ile muting öğrenilmeli.
  Aslında söylenmesi gereken belkide şu; temiz çalana kadar çok yavaş çal, o hızda temiz çaldığında hızını arttır. Hızlı çalmak, temiz çalmadıktan sonra yalnızca gürültü yapmaktır.
   
  tunckk ve mmukoza bunu beğendi.
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş