Orhan Pamuk

Selam,

biliyormusun şu son zamanlarda..reklamlarda var..
iştecell....
oradaki uyanık çaycıya çok benziyor...
pamuk durumu...
konuşamıyor ama sürekli kademe atlıyor.
müdür oluyor...reklam şaka tabiki....
Türkçe konuşamayan Roman Yazarı
bunuda kabulleniceksek...
tam içler acısıcelll halimiz...

Hoşçakalın

Orhan Pamuk ne yazdıda ödül aldı acaba ve o yazdıkları kimin işine geldi ve ödülü nereden kimin elinden aldı bunları bir araya getirince tek birşey ortaya çıkıyo...

Orhan Pamuk'a siyasi nedenlerle Nobel verilmesi iddiası doğruysa burada ayıplanıp yerin dibine sokulacak tek taraf vardır bu da Nobel jürisi, Orhan Pamuk öyle ya da böyle Nobel alacaktı ki takip edenler birkaç defa aday olduğunu bilir, böyle olması O'nu da üzmüştür muhtemel, yazarlar bir bütün olarak sevilebilecek insanlar değildir, bazı fikirlerini seversiniz bazılarını sevmezsiniz ama sevmediklerinizi de öyle bir yazarki takdir edersiniz, aptal medya güdümlü dolduruşlarla düşünmeyin, yoksa Sade'yi tutuklayıp ölüme mahkum edenlerden farkınız kalmaz üstelik ikiyüzküsür yıl sonra bu farksızlık ayıptan öte bir şey olur. Sevmeyebilirsiniz, haketmediğini düşünebilirsiniz eyvallah ama hakaret ve koşulsuz önyargı yani hiçbir kitabını okumadım okumamda ve bence iyi bir yazar değil diyenlere gülerim, rahmetli Uğur Mumcu bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olanlara kızmıştı bir dönem ve katli haklılığının ispatı oldu maalesef. Neyse kimseyi savunmak veya kimseyi eleştirmek için yazmadım içimden geldi paylaştım sadece, herkese saygılar...

Ben de önyargılıyım Orhan Pamuk'a karşı... Çünkü Orhan Pamuk deyince aklıma sadece ülkesini Batı'ya satan adam geliyor aklıma. Nüfus cüzdanında TC'yi taşımak Türk olmaya yetmez diye düşünüyorum.

panik_431 demiş ki:
ze_ze demiş ki:
aegnor_t35 senin yazdığının üstüne diyecek bir yorum yok aslında.Süper bir cvp Pamuk'u savunanlara ama anlayana.Bu adam roman yazmaktan bile anlamıyor.Nobel ödülünü alacak kadar anlatımı güçlü,süper roman satışları yapmış biri değilki.Kara kitabın veya diğer başka bir romanının 50 sayfasını okuyup bişey anlayamayan kaç kişi var ve hepside aptal olamaz.Anlatma yeteneği bile zayıf ki Nobel ödülünü hak etsin.Onca edebiyatçıya yazık.Bu ülkede Nobeli hakeden daha iyi edebiyatçılar varken neden verilmiş olabilir.Yaptığı yalakalıktan:) Ve Ermeni soykırımı vardır diyen,Atatürke dil uzatan bir şahıs reklam için yalakalık yapan bir şahıs bu ödülü edebiyatıylamı almıştır hayır.Provakasyon yaparak bir yerlere gelmeye çalışanlar gurur değil utanç kayağıdır.O ödül Türk bir edebiyatçıya değil Fransız bir edebiyatçıya verilmiş farzediyorum ve Hiçbir kitabını okunacak seviyede bulmuyorum.

bu adamın kitapları 45 dile çeviriliyor anlatımı güçlü değil öylemi ilginç...

Bence de seninki ilginç çevirenler iyi çevirmiştir :LOL: bence anlatımı çok zayıf.Cümleleri çok karışık.En önemlisi kitapları çalıntı yada esinlenme
Kendi ürünü değil.Yani o yazar değil bence ......

merhabalar,

Yani buda çok ilginç.
Nobel jürisinin gafletini düşününeceğiz.
Vah vah Nobel...sen ne prestijli ödüldünde...
şimdi onu alan adam itibar görmüyor...
Milletin üzüldüğü şeye bakın...Nobel...
Pamuk hakkında herkes bilgi sahibi,
gazetelerde...televizyonda...
o kadar ermeni ve bu kadar kürdü öldürmüşüz...
Soykırım ne demek...
Türk insanına ne diye eziyet ettirmeye çalışırsın....
genele karşı, illa aksini söylemeyi birşey zanneden bir zattı muhterem..
çok daha muhterem şimdi....nobel aldı...
kitapları yine sattı...

Hoşçakalın.

yazara yazar denilebilmesi için,daha doğrusu Orhan Pamuğa bir Türk yazarı denebilmesi için o yazarın önce ülkesinin tarihini,zihniyetini,geçirmiş olduğu zorlukları,Atasını yani kısacası ülkesinin özünü bilmesi gerekir.Bir kere bu insan politik çıkarlarını ve ticari çıkarlarını düşünerek yazıyorsa yazılarını,düşüncelerini yaranmak için ortaya döküyorsa-ki her fikir değerlidir bence-ben o yazara yazar demem.Evet kitaplarının sıkıcı olduğuna katılıyorum ben de.Ayrıca o Nobel'i almak öyle her yiğidin harcı değildir lakin bileğinin hakkıyla almış olması önemli tabii.Ben onun bu ödülü Ermeni soykırımını kabul etmeden alabileceğine inanmıyorum ki öyle de oldu zaten.Ülkesine,benliğine ters düştü bir defa..

konusmayı tam olarak beceremeyen bırı nasıl yazar olabılırkı?.zaten yazdıklarınıda kımsenın anladıgını zannetmıyorum.kar romanını alma gafletınde bulunmustum bır ara yarıda bırakmak zorunda kaldım hıc bı sey anlamadıgımdan.kıtap raflarında tozlu tozlu duruyordur butun kıtapları.aslında o raflarada yakısmıyor cop daha uygun.

orhan pamuk savunucusu gibi olmak istemiyorum ama şimdi yazmadan duramam,
bir yazarın konuşabilme zorunluluğu yoktur, çünkü kaset değil kitap çıkarıyor, romanlarının anlaşılmaması yazarla değil okurla ilgilide olabilir, kaç kişi ulysses'i okuyup anlayabildi? james joyce yazar değil mi şimdi? orhan pamuk yazardır(basılmış kitapları olması bunun için yeterli) belki kötü bir yazardır ama yazar değildir demek milliyetçilik güdümlü nefret körlüğü olabilir sadece. çoğu kitabının okunma zorluğu bilinen bir şey ve hatta eserlerinin çoğunda anlatım bozukluğu ve yapısal yanlışlarla dolu cümleleride var biraz araştırmayla örnekleri bulunabilir, peki kim objektif bir yaklaşımla "kara kitap" için kötü diyebilir, bu kitabında okunması zordur fakat türk edebiyat tarihinin yapıtaşlarından biridir şimdiden. fikirlerine katılmıyor, sevmiyor, okumuyor olabilirsiniz, kişiliği ve fikirlerini bende benimsiyorum diyemem ama fransa'da çıkan ermeni yasa tasarısını onaylayan zihniyete nasıl tepki gösteriyorsam bu konuda da sadece milliyetçilik önyargılı infaz memurluğuna da tepkiliyim.
nobel jürisi kavramına laf atmış birisi, o zaman şunu sormak gerek, orhan pamuk nobel almasını sağladığı iddia edilen fikirleri nobel almak için söylediyse eyvallah saçmalamışım, yok bunları yaklaşık 6-7 yıldır söylüyordu ve takılmıyorduda şimdi nobel alınca itin g.tüne sokuluyorsa orhan pamuk, o zaman bu ne perhiz ne lahana turşusu. 5 yıl önce nerdeydin diye sorarlar adama.
velhasılıkelam modaya uymak babında, orhan pamuk, ülkesini kötülemiştir çeşitli söyleşilerinde (bir kısmında gerçekleri söylemiştir fakat yersizdir, amman buradan ermeni ve kürtlerle ilgili konularda gerçeği söylediği anlaşılmasın, bu konulardaki tarihsel gerçek tektir ve bütün milletler aksini meclislerinden geçirse bile değişmeyecektir), konuşurken tükürüklerini saçmıştır, atilla ilhan'dan yaşar kemal'e önemli yazarlardan güzel eleştiriler almıştır (özellikle ilk dönem yapıtları için, 'yeni hayat' sonrası atilla ilhan post-modernizmle ticari edebiyat yapmaya başladı eleştirisini getirmiştir, bakın ne güzel bir eleştiri) ama olsun ben sıkılıp bitirememişimdir kitaplarını, insanlığın ortak düşmanı!? türkiye'yi eleştirdiği için kendisine zorla nobel verdirtmiştir bunlar yüzden allah belasını versindir, amindir...

slm,

Haberlerde..önce Sibel Can dan, sonra pamuk yeni kitabından bahsedelirse.
Siz düşünün yazarın kalitesini...
bir insan bir yere kadar destek görür...görmelidir...
Böyle aşırıya kaçarsa gelinecek nokta budur.
Çevresine yabancı, sıfır hissiyat...daha Türkçe yi konuşamazsın...
Hayat kitaplardan öğrenilmez...Yaşanır...
Yaşanırki...hisler insanları eylemlerini yönlendirir.
çevresine etkisi katkısı daha fazla olur...
kendine ait fikirler ortaya çıkar...insanını öyle ikna edersin...
Yoksa böyle paldır küldür laflar edersin...
kitabınıda kimse anlamaz...
Nobel Jürisi Basit olarak piyasadaki yazarlardan Hangisi meşhur...orada burada kitabı var onu aday gösteriyor ödül veriyor ...
sıkı bir araştırma inceleme yapıp birini bir yerden çıkarıp ödül verilmiyor..
Pamuk Avrupa yı temsil etmiştir. Türkiye yi değil..
Hoşçakalın

Nikotinin ve şovenizmin etkileri ve zararları hakkında,kısa anektodlar:İnsan nikotin'i ne kadar fazla alırsa alsın kısa bir süreçte bir şey olmaz ama yavaş yavaş öldürür. Nikotinin bir damlası ise bir atı anında öldürebilir.Şovenizmde böyle bir şey olmalı insan ne kadar fazla alsada kısa süreçte,bir şey olmuyor yavaş yavaş beyin hücrelerini öldürüyor sadece.

bayc demiş ki:
Nikotinin ve şovenizmin etkileri ve zararları hakkında,kısa anektodlar:İnsan nikotin'i ne kadar fazla alırsa alsın kısa bir süreçte bir şey olmaz ama yavaş yavaş öldürür. Nikotinin bir damlası ise bir atı anında öldürebilir.Şovenizmde böyle bir şey olmalı insan ne kadar fazla alsada kısa süreçte,bir şey olmuyor yavaş yavaş beyin hücrelerini öldürüyor sadece.

Ne kadar güzel yazmışsın..

tamam haklı eleştiriler de var ama,yazarın kitaplarından birini dahi okumadan,sırf bu sözleri söyledi diye yazarlığına b.k atmak ne kadar kolay değil mi?

bir "Cevdet Bey ve Oğulları"nı ya da "Kara Kitap"ı yok sayamassınız.

durmayın reklam yapın...
kar...ben kırmızı...
başka hangi kitapları vardı...?
türk edebiyatı deyince...
bizde milliyetçi söylemlerimize devam edelim..

cevdet bey ve ogulları gelmiş geçmiş en iyi orhan pamuk kitabıdır.. bu arada ne kadar tartışırsak tartışalım olan oldu bi kere adam götürdü paraları ve nobeli de siyasi bi şekilde aldı .. sonuç değişmeyecek!:

RedRain demiş ki:
bayc demiş ki:

Ne kadar güzel yazmışsın..

tamam haklı eleştiriler de var ama,yazarın kitaplarından birini dahi okumadan,sırf bu sözleri söyledi diye yazarlığına b.k atmak ne kadar kolay değil mi?

bir "Cevdet Bey ve Oğulları"nı ya da "Kara Kitap"ı yok sayamassınız.

sana katılıyorum.sizi ne derseniz diyin ben bu adamın kitaplarını alıp okurum çünki benim için ayrı bir önemi var Orhan Pamuk'un kitap okuma alışkanlığını onun sayesinde kazandım...burdan bok atanlar Orhan Pamuk'un kaç kitabını alıp okudunuz...

orhan pamuk son derece duzgun konusan kendini cok iyi ifade eden bir edebiyatcıdır. konusamadıgını iddia edenler kac defa dinlediler canlı olarak kendisini bir sempozyumda merak ediyorum. ayrıca yaptıgı acıklamaları durduk yere yapmamıstır kendisine malum konu hakkında sorulan soruya yanıt olarak o acıklamaları yapmıstır ancak satılık medyamız isine gelen kısmı kesip yayınlamıstır. hicbir insanıda aklından gecenleri ifade etti diye yargılayamam yargılamakta insanlıga aykırı duser. orhan pamuk cok iyi bir edebiyatcıdır. beyaz kale romanı en iyi postmodernizm orneklerinden birisidir. kar,benim adım kırmızı,sessiz ev,cevdet bey ve ogulları da turk edebiyatının yuz aklarındandır. simdi orhan pamuk nobeli haketmedi derken bunu neye dayanarak soyluyorsunuz once onu belirtin bok atmadan once. bunu soyleyenlerden kac kisi onceki yıllarda nobel almıs edebiyatcılardan gunter grass ı ya da dario fo yu okudu? "teneke trampet" ya da "yengec yuruyusu" kitaplarını bir kıyaslayın orhan pamuk eserleriyle nerede eksik kalmıs orhan pamuk onu tespit edin ondan sonra orhan pamuk haketmedi diyin ama bunu da bok atmadan kisilik haklarını zedelemeden soyleyin... ben bir turk vatandası olarak orhan pamukla gurur duyuyorum boyle bir odulu aldıgı icin ve kendisine bu kadar guzel,surukleyici kitaplar yazdıgı icin hem teskekkur ediyorum hem de kendisini tebrik ediyorum...

selam,

Sayın sanat edebiyat müdavimleri...
sayın Pamuk fanları...nobel bağımlıları...
Adamı müdafaa ederken üslubunuzda
kitaplarının etkileri görülüyor...b.k atma ...diye gidiyorsunuz...
kitaplarından anladığınız bu mu...?
Sizin yazılarınız, kitabını okumayanlar için pek bir noksanlık olmadığı pek açık...
Kaç kere söyledik...yazın şuraya bir parağrafını...
görelim...

hoşçakalın

istersen her kitabını teker teker en ince ayrıntısına kadar tartısalım tabi edebiyat birikimin ne kadar yeter ona sen karar ver... bende kac kere soyledim laf uzerinden milliyetcilik yapmayın bir belgeye dayanarak konusun diye. burada gaza gelip yorum yazmak cok kolay hadi bana bir paragraf yaz orhan pamuk un herhangi bir eserinden ve o paragrafı analiz edelim ondan sonra iyi mi kotu mu karar verelim... objektif olarak yapabileceksen tabi... ya da istersen ben yazıyım anlatımı uslubu nasılmıs onu inceleyelim...

Geri