Requiem For A Dream / Bir Rüyaya Ağıt

ben 2gün önce izledim we hala etkisindeyim çoook manyak süper we iğrenç bi film.eğer bünyeniz kaldırabilecekse mutlaka izlemelidr gerçekten bazı gerçekleri insanın gözüne sokan bi film...

Filmin galasında çıkan insanlar yönetmene''Bize neden bunu yaptınız?''diye sormuşlar.Bir röportajında anlatmış;filmimi tamamlayıp gönderdiğim yakınlarım bana en az 3 4 gün sonra tebrik telefonu açtılar.Bazıları süreyi bu kadar uzatmasının nedenini küfür etmek istememek olarak açıklamış. Ama kesinlikle kendinize bunu yapın ve izleyin.Sadece uyuşturucu olarak bakmayın.İnsan zaaflarını bu kadar güzel anlatan bi film zor bulunur.Kesinlikle çok başarılı.

dvd versiyonun extralarında darren aranofskyın kronos yaylı dörtlüsüne(bi yandan yan gözle monitörden filme bakıp)şeflik yaptığını görüyoruz..
delimisin,yönetmenmisin?

Saygi duyulacak bir film! Bazen, bazi seylerin insanin gözüne gözüne sokulmasi gerekir. Darren Aronofski'nin tarzi bu...
Pi de uclarda bir filmdir. Hazmi kolay deildir. Ama kesinlikle sagdan soldan söyle bir filmdir, böyle bir filmdir diye duyulan yorumlarla yetinilmemesi gereken bir film. İzlenmeli. Birkaç kez...

Etkisi günlerce süren bir film. Geçişler, karakterler, ana tema, birebir oturmuş. İleri derecede bunalım, bir o kadar da sürükleyici...Ayrıca soundtrack'i süper.(bkz. clint massell)

bence bir kezde olsa izlenmeli artık sayısını artırma sayısı sizin bünye meselenize kalmış..ayrıca transpotingle kaşılaştırılmamalı hiç bi şekilde..çünkü transpottingde yinede özendirici şeyler var..ama bu film asla ve asla öyle değil..ne bileyim uyuşturucu aldıkları anlara dikkat ederseniz bunu çok rahat anlarsınız..ve o kadar vurucu şeyler kullanılmışki filmde eminim herkesin en çok korktuğu şeylerdir..

Dorfmeister demiş ki:
filmi sabaha karsı 5 gibi seyretmeye baslayınca etkisi daha da bi artıyo. ben de hala tekrar seyretmek için cesaretimi toplayamadım. özellikle görüntü yönetimi bi harikaydı. soundtrack i zaten süper. bence gene de birkaç gün kendinize gelememe riskini göze alıp seyredin. bir de filmde hiç bahar gelmiyodu sanırım..öyle kalmış aklımda..

ben bir gece varkti izlemiştim. aynen cesaretimi toplayıp bi türlü tekrar izleyemiyorum. pek kaldırabileceğimi sanmıyorum. filmden sonra üç gün olur olmaz şeylere hüngür hüngür ağlamıştım çünkü. özellikle kızın durumu beni çok etkilemişti. kendimi onun yerinde hissettim günlerce. hele kızın telefonu kapatırken gözünden düşen bir damla yaş var ya... zaten orda benim sigortalarım attı. bu kadar rezil bişi olamaz.
izlemeyenler için söylüyorum. filmde ister istemez kendinizi birinin yerine koyuyorsunuz. kesinlikle iyi bir son yok. eğer kaldıramam belki diye bi kuşku varsa içinizde sakın izlemeyin. gerçekten çok büyük bi acı var filmde çünkü!

Dorfmeister demiş ki:
filmi sabaha karsı 5 gibi seyretmeye baslayınca etkisi daha da bi artıyo. ben de hala tekrar seyretmek için cesaretimi toplayamadım. özellikle görüntü yönetimi bi harikaydı. soundtrack i zaten süper. bence gene de birkaç gün kendinize gelememe riskini göze alıp seyredin. bir de filmde hiç bahar gelmiyodu sanırım..öyle kalmış aklımda..

ben bir gece varkti izlemiştim. aynen cesaretimi toplayıp bi türlü tekrar izleyemiyorum. pek kaldırabileceğimi sanmıyorum. filmden sonra üç gün olur olmaz şeylere hüngür hüngür ağlamıştım çünkü. özellikle kızın durumu beni çok etkilemişti. kendimi onun yerinde hissettim günlerce. hele kızın telefonu kapatırken gözünden düşen bir damla yaş var ya... zaten orda benim sigortalarım attı. bu kadar rezil bişi olamaz.
izlemeyenler için söylüyorum. filmde ister istemez kendinizi birinin yerine koyuyorsunuz. kesinlikle iyi bir son yok. eğer kaldıramam belki diye bi kuşku varsa içinizde sakın izlemeyin. gerçekten çok büyük bi acı var filmde çünkü!

müziğin bir çok versiyonu var.
orkestral versiyonu için clint mansell'i öneririm

bende filmi ilk olarak gece izlemiştim ve gerçekten bu derece etkileneceğimi bilseydim daha uygun bi saatte izlerdim. ama gece izlemek daha bi başka. filmin müziklerine gelince, müzikleri dinlemek için bile filmi tekrar tekrar izlemiştim. her yönüyle olağanüstü bir filmdi...

2.kez asla izlemem deyip dayanamayıp 4 kere izledim :) üstünden okadar zaman geçmesine rağmen hala müziğini duyunca tüylerim diken diken oluyor..çevremdeki herşeye bi yan gözle bakmaya başlıyorum,acaba buna bağımlı mıyım? peki ya buna? yok canım bu olmasa da olur.. :) diye gidiyor..

filmin müzikleri şu aralar haberlerde çok sık çalmaya başladı. yayınlanan haber normal olsa bile müzik itibariyle üzerimde değişik etkiler yaratıyo. değişik bir ruh hali!!

beni aylar aylar sonra ikinci kez izleyisim sonucu foruma sokmus filmdir kendisi. bünye üzerinde dehsetli etkileri vardir. insanin yasama sevincini alma amaciyla yola cikilmissa ve eger bir sanat eserinin basarisi iletmek istediklerini sanat algilayicisina iletebilmis olmasinin yani sira amacina ulasabilmekse, gercekten basarili bir film. akildan cikmayan seylerden ilk akla gelenler : 1. "harry can you come tonight" repligi. 2. "be excited, be be excited" 3. koldaki korkunc yara. 4. buzdolabinin akillara ziyan cildirisi. 5. ve tabii ki müzikleri. inarritu filmleri etkisi yaratmis, bitiminin ardindan saatlerce koltuktan kalkilamamistir...

Alt üst oldum izledikten sonra. Gerçekten böyle hayatlar var ve birisi çıkıp bunu işlemiş yüzümüze vurmuş. Filmin sonunda annenin yarışmada oğlunun nişanlanmasını görmesi ve sarılarak kutlamasıyla gözyaşlarımı bıraktım. Çocuğun ameliyattan sonra iskelede kızı görmeyişi ve hemşireye gelmeyecek demesi, zenci çocuğun annesini düşünerek cenin pozisyonunu alması, kızın yaşadıkları dağıttı beni gece başımı yastığa koyduğumda sahneler gözümün önünden geçip durdu ve yetmemiş gibi rüyama kadar girdi... Burada mı yoksa ekşisözlüktemi yazılmış hatırlamıyorum ama okullarda bu film izletilmeli!

Çok sağlam bir film! Beni en çok annenin durumu etkiledi çünkü yaşadıkları kendi hatası değildi.. O anneyi oynayan kadının oscar'dır, golden globe'dur bi şeyler almış olmayı kesinlikle hakettiğini düşünüyorum (özellikle henry'e yalnızlığını anlattığı sahnedeki performansı büyüleyici).. Mutlaka izlenilmeli!

anarchist demiş ki:
Uyuşturucuya Transpoting ile özenirsin, Requem for a Dream ile nefret edersin, tiksinirsin, iğrenirsin....

Trainspotting'den nasıl "uyuşturucuya özenilmek" gibi bir sonuç çıkardın hala çözemedim, o filmde asıl o mereti kullanırsan hayatın nasıl bir bok oluyo o nu gördüm, tabi herkesin bakış açısına saygı duyarım, herneyse konumuza gelelim.
Eminim hepiniz Requiem For a Dream'in müziklerini sevmişsinizdir.
Sizlerden birde orkestra versiyonunu dinlemenizi öneririm:

Clint Mansell - Requiem for a Dream (Orchestral Version)
B00004Y6Q5.01.LZZZZZZZ.jpg

saygılar...

Geri