Stanley Kubrick

elmayra demiş ki:
otomatik portakal harika bi filmdir ama bir film varki onu tek geçerim stanley kubrick diyince."the shining"
jack nicholson ın muheteşem oyunculuğuda eklenince yüzlerce kez izlememe rağmen hala ilk defa izliyormuş havası estiren nadir filmlerdendir benim için

aynen katılıyorum jack nickolson oyunculuğunun zirvesine çıkmış bu filmde ayrıca otomatik portakal çok enteresan ... ama space odessey kadar sıkıcı bi filmde seyretmemiştim

space odyssey konusuna katılıyorum. hatta sevinerek katılıyorum. bende bi sorun var zannetmeye başlamıştım. ama kubrick in hstasıyımdır özellikle otomatik portakalın.

Cursed-One demiş ki:
space odyssey konusuna katılıyorum. hatta sevinerek katılıyorum. bende bi sorun var zannetmeye başlamıştım. ama kubrick in hstasıyımdır özellikle otomatik portakalın.

Filmin anlatımı biraz tuhaf ama bence ortağa attığı düşünceler olsun,teknikler olsun çok güzel..O zamanlarda bu tarz şeylerin tasarlanmasıda ayrı tabi..
Hele o taş yokmu :)

otomatik portakal gerçekten bi sanat eseri her karesiyle zaten başrolde izlediğimiz oyuncu dünyanın en iyi shakespeare oynayan adamı .film gerçekten çok etkileyiciydi .filmi izledikten sonra gerçekten bu dünya üzerinde yaşayan tüm insanlardan ürkmenize sebep oluyor .yinede çok ama çok başarılıydı.

Steven Spielberg un A.I filmini aslinda Stanley Kubrick le beraber yapcakmis ama adam ölunce kendisi yapmak zorunda kalmis yani filmin senaryosunda Stanley Kubrick inde fikirleri var...

valla A Clockwork Orange ve Full Metal Jacket benim en sevdigim filmler arasinda bide Dr:Strangelove bilmem ne bilmem ne uzundu filmin ismi unuttum....

adam harbi manyak katagorisine girecek birisi.önüne koyulan seneryoyu sadece bir kere okuyup,kafasına göre takılan bir yönetmen...seneryolarda genellikle kendinin oluyor bu yüzden.
full metal jacket ın ilk bölümü neydi öyle...

birçok konuda ilk olması açısından(özellikle teknik konularda) 2001:A Space Odyssey çok önemli bir filmdir evet izlenmesi biraz zordur ama onun açtığı yoldan birçok film çekildi ve yeni bir akım başlattı bu açıdan tartışmasız bir başyapıt bence...

Kiç çekmiş bugüne kadar bir 2001 A Spacwe Odyssey daha ya?
beksav da bu ayın sinema programında 2001 uzay macerası var.bilim eğitim estetik araştırmalar vakfı kadıköyde.istanbullular şanslı...offfof..2001; UZAY MACERASI
Yön: Stanley Kubrick
Oyn:Keir Dullea, Gary Lockwood, William Sylvester, Daniel Richter
1968/ İngiltere- ABD/139 dk/ altyazılı
Sinema tarihinin en çok tartışılan filmlerinden biri olan “2001: Uzay Macerası”, bilimkurgu sinemasının önünü açmış ve bir milat noktası olmuştur.Buna rağmen “2001: Uzay Macerası”na bilimkurgu demek yetmiyor, çünkü Kubrıck insanlığın macerasını ,insanlığın başlangıcını sonunu açıklığı kavuşturmaya çalışan son derece felsefi ve bir o kadar da gizemci ve metafizik yanları olan bir film ortaya çıkarmış.Filmin başlangıcı ve sonu sinema tarihinin unutulmazları arasına girmiş ve filmdeki her tasarım Kubrıck’in kendi çalışmasıdır. Kubrıck, uzun yıllar alan hazırlık evresinden sonra, filmin dekorundan müziğine kadar her türlü ayrıntısına kafa yormasıyla, sinemanın en fazla ayrıntıya önem veren yönetmenlerinden birisi olduğunu gösteriyor.
08 Çarş 16:30 * 16 Perş 16:30 * 21 Salı 16:30 * 26 Pazar 16:30

tarkovskinin aynası da var
AYNA
Zekala
Yön: Andrey TARKOVSKI
Oyn: Anatoly Solonitsyn, Ignat Daniltsev, Margarita Terekhava
1974 / SSCB / 102’ / Altyazılı

Andrey Tarkovski’nin Ayna adlı filmi, yönetmenin çocukluğundan ve yetişkinliğinden kırıntılara odaklanan, parçalanmış görüntüler dizisi sunar. Bir çocuğun savaş zamanı yaşadığı sürgün, bir annenin politik terörden dolayı yaşadıkları, bir evliliğin bozulması ve kır evindeki yaşam. Bunların arasına yavaş çekim rüya görüntüleri ( bir kadının kahverengi saçlarında ve su görüntülerinde ağır ağır geçen zaman) ve korkunç haber filmleri serpiştirilmiştir. “İzlenmesi zorunlu bir giriş filmi” olarak tanımlanan AYNA; yönetmenin, aralarında “SOLARİS” ve “NOSTALJİ” nında bulunduğu diğer parlak yapıtları için ipuçları sunan bir bilmecedir. Hollywood tarzı sinema anlayışı dışında bir sanatı izleyecek kadar sabırlı izleyiciler için bu film, zamana ve anılara yapılan baştan çıkarıcı bir yolculuktur.
10 Cuma 19:00 * 17 Cuma 19:00 * 23 Perş
ah istanbul yaşanmıyor...

adam hep 5-6 hatta son zamanlarda 10 yilda bi film cikariyodu ama her filmi tutuyodu öyle bi insan ya yasamasini isterdim daha guzel filmler yapsin diye 71 yasindaydi öldugunde...

Geri