Blindeath Deneysel Çalışmalar

Yazmadığım süre içerisinde 2 adet çalışmam oldu arkadaşlar. Birincisi çok hoşuma gitmediği için giriş ve sonuç olarak göstereceğim. İkincisinin ise güzel dökümantasyonu bulunmakta. :)

1- Palet tipi pedalboard çalışması.

Elimde daha önce yapmayı düşündüğüm bir iş için 12x18 mm çam çıtalar bulunmaktaydı. Yakın zamanda birkaç pedal aldığım için düzgün bir yerde durmalarını istedim. Elimdekileri değerlendireyim diye düşündüm :) 300x400mm ebatlarında bir pedalboard tasarladım ve elimdeki çıtaları en iyi şekilde organize ederek 3'lü gruplar halinde tutkal ile yapıştırdım.
IMG_2506.JPG

Bu aşamadan sonra çıtaların düzgün planyalanmadığını öğrendim ve biraz duruma üzülerek işime devam ettim. Sonuç olarak biraz yamukumsu bir board oldu fakat şu an için iş görmekte :D

IMG_2594.JPG

Yeni bir tane daha yapmayı düşünüyorum. Düzgün bir zaman bulduğumda girişeceğim :)

2- Satmaya karar verdiğim Jackson TH1 / Charvel 375dx kırması gitarımı kendim değerlendirmeye karar verdim. Gitardan rengi dışında gayet memnundum aslında. Bir miktar para ihtiyacım olduğunda satmaya karar verip ilanı açtığım için öylece kalmıştı.

Ani bir gas ile satıştan çektim ve gitara giriştim. Sonuçlar aşağıdadır :D

IMG_2722.JPG

IMG_2754.JPG

IMG_2755.JPG

IMG_2799.JPG

Veneer seçimi önemliydi tabi. Ama sonunda bir tanesini seçebildim.
IMG_2814.JPG

IMG_2815.JPG

IMG_2816.JPG

Gıcık olduğum o orta manyetiğin de yuvasının kapatılması lazımdı. Elimdeki çam raf parçasından bir parça keserek zımparayı elime aldım :)
IMG_2824.JPG

Epoxy kullanarak yapıştırdım...
IMG_2845.JPG

Veneeri bu sefer koçtaştan aldığım bir tutkalla değil titebond ile yapıştırdım. Yeterli basıncı tam olarak veremediğimden kimi yerler hafif dalgalandı fakat ilk yaptığım gitardaki gibi aşırı dalgalanma olmadı. Bu seferki biraz daha uniform bir yapıdaydı. Bir dahaki sefere farklı bir mehtod deneyeceğim.
IMG_2883.JPG

Manyetik yuvaları ve delikler kesildi ( Evet potans ve 3 yollu switch yerini kesmeyi unutmuşum :D )
IMG_2902.JPG

IMG_2903.JPG

Kırtasiyeden bulduğum likitimsi kumaş boyası ile stainledim ve kendimce bir oceanburst yapmaya çalıştım.
IMG_2910.JPG

IMG_2917.JPG

IMG_2925.JPG

Mmmmm terliklerim :D
İlk kat ciladan sonra... Cila olarak yine Tru Oil kullandım.

IMG_2930.JPG

Son kat vernikten sonra.

IMG_2950.JPG

Bu aşamadan sonra manyetik yuvalarını aluminyum band ile shielding yaptım. Bu adımların fotolarını çekmemişim...

IMG_2962.JPG

Bu da bugünkü en son hali. Artık bitti, sıkıcı sade siyahtan renkli bir alete döndü :D
IMG_2979.JPG

Dosyalar

• IMG_2926.JPG
    IMG_2926.JPG
    251.5 KB · Gösterim: 389
Zaten sizin o Jackson th'nin kaderi tuhaftı hocam, bendeki toplama Charvel gibi çok uzun zaman beklemede kaldı,mor renkli İbanezin değişimi güzel olmuş, o gitar benim de yakınımdan geçmişi zamanında :)

Zaten sizin o Jackson th'nin kaderi tuhaftı hocam, bendeki toplama Charvel gibi çok uzun zaman beklemede kaldı,mor renkli İbanezin değişimi güzel olmuş, o gitar benim de yakınımdan geçmişi zamanında :)

Şu an üzerindekilerle güzel gitar oldu ama siyah renk olayı benden geçmiş bir türlü ısınamamıştım. En son haline gelmeden önce de çok level atladı :D 24 perde sap Jackson 22 perde JS32 sapı... En son Charvel sap ile tam hayat buldu diyebilirim :)

Ibanezi de elimdeki RG320 gövde için almıştım sapını kullanırım diye, sonra dedim orjinal halini bozmayayım hem de epey süredir heveslendiğim birşeyler deneyeyim :D Mavi ateşli olan ise, sizin Charvel'i de hatırlıyorum :) O sapı almak için para bulamamıştım zamanında :D

Şu an üzerindekilerle güzel gitar oldu ama siyah renk olayı benden geçmiş bir türlü ısınamamıştım. En son haline gelmeden önce de çok level atladı :D 24 perde sap Jackson 22 perde JS32 sapı... En son Charvel sap ile tam hayat buldu diyebilirim :)

Ibanezi de elimdeki RG320 gövde için almıştım sapını kullanırım diye, sonra dedim orjinal halini bozmayayım hem de epey süredir heveslendiğim birşeyler deneyeyim :D Mavi ateşli olan ise, sizin Charvel'i de hatırlıyorum :) O sapı almak için para bulamamıştım zamanında :D
O alevli eski Charvel'imi simli açık mor renge boyamışlar, biraz çingene pembesini de andırıyor, gözlerim yandı görünce :D Belki gitarın sahibi sapı satabilir, sadece headstock yazısı halâ mavi renkte.

O alevli eski Charvel'imi simli açık mor renge boyamışlar, biraz çingene pembesini de andırıyor, gözlerim yandı görünce :D Belki gitarın sahibi sapı satabilir, sadece headstock yazısı halâ mavi renkte.

Ehehe zamanında lazımdı ama elimdeki sap gayet iyi şu anda. Ama adamlar o senelerde gerçekten güzel ürünler yapmışlar. Fretler vs. hiç erimemiş, tek sorun(o da sayılabilirse) truss rod tek yönlü :D

Geri