Karbonat Ve Japon Yapıştırıcısı Mucizesi

'Elektro Gitar ve İcra' forumunda teknocom tarafından 23 Ekim 2015 tarihinde açılan konu

 1. bazı arkadaşların işine yarayabilir diye paylaşıyorum.
   
 2. Aynı işlem unla da oluyor. tebeşir tozuyla da. Hatta bu işlemi eşik yada başka beyaz materyallerin dışında, ağaç yüzeylerde uygulamak gerekiyor ise, hangi ağaç ise o ağacın zımpara tozu ile yapıştırıcı karışımı da gayet etkili oluyor.
   
 3. Başlıkta düzeltme yapınız: "Karbonat ve Japon Yapıştırıcısı Mucizesi"
  "Baking soda" dediği, bildiğimiz karbonat. Soda değil. "Soda" derseniz Beypazarı anlaşılır :D
   
 4. Ben hiç anlamam bu işlerden :) Biz küçükken annem yemek sodası derdi oradan aklımda kalmış herhalde :) Ben yine de düzelteyim de gitara Beypazarı soda döken çıkmasın
   
 5. Zaten vidyoda da soda kullanılmadı . Başka bir eşiği zımparalayıp onun tozunu kullandı. Sizin dediğiniz şekilde un da aynı işi görüyorsa anladığım kadarıyla toz formunda olan herhangi bir materyalin üstüne bu japon yapıştırıcı damlatılırsa birkaç dakika içinde keskiyle bile zor kırılan sağlam katı bir maddeye dönüşüyor.
   
 6. Serviste sürekli kullandığım bir formül.Makinenin kırık parçalarını bu şekilde yapıştırırım,sigara külü karbonattan daha etkili onu da kullanabilirsiniz.
   
  teknocom bunu beğendi.
 7. Bisikletimin disk freninin pabucunu yapıştırdım 2 sene kullandım. Çok sağlam ve etkili .
   
  teknocom bunu beğendi.
 8. İpucu: buzlu kış günlerinde ayakkabınızın altına uygularsanız hiç kaymaz :)
   
  Mystery of Scarlett bunu beğendi.
 9. Klasik gitar çalan varsa, zamansız tırnak kırılmalarında tırnağın üstüne ince peçete+yapıştırıcı çözümü birkaç defa işime yaramıştı.
   
  teknocom bunu beğendi.
 10. Burada asıl problem soda değil, baking soda moda mod çevrilirse yemek sodası oluyor zaten bildiğimiz karbonat yanlız tuzu fazla ya da az türleri oluyor karbonatın burada farketmez sanıyorum, neyse... Asıl iş, super glue dediği nesne. Bizim tam olarak Japon Yapıştırıcısı'na denk mi o ? Bana çok daha akışkan geldi. Japon yapıştırıcıları daha kıvamlı oluyor, bu videodaki su gibi. Ya da kalitesine göre değişiyordur belki ben yanlış biliyorum. Merak ettim. Bunu açıklığa kavuşturacak var mı ?
   
  teknocom bunu beğendi.
 11. Bu tarz su gibi olan japon yapıştırıcıları var piyasada ama japon yapıştırıcısı diye mi satılıyor, hatırlamıyorum.
   
 12. ben yukarıda yazdığımı 50 kuruşluk Japon yapıştırıcı + buzdolabındaki karbonatla yaptım..
   
 13. Super glue (CA glue) japon yapıştırıcısı. Kullanılacağı alana göre değişik viskozitelerde ürünler mevcut, Türkiye'de de bulunuyor ancak yapıştırıcı çeşidi bol bir mağaza bulmak lazım. Genel olarak evo bond'un koyu kıvamlı olanı (502) satılır bizde. Bir de bunun çakması yerli malı olanı var, kutu tasarımı çok benziyor; ondan uzak durun.
   
  Rat_Dog ve teknocom bunu beğendi.
 14. Loctite 406 gibi bir şey aslında o. Yani hem akışkanlığı oldukça fazla, hem de çok çabuk tutuyor. Piyasada Japon Yapıştırıcısı diye aldığınız şeylerin akışkanlığı hakkında fikrim yok. Ama UHU 404'ten çok daha akışkan olduğu kesin.
   
 15. yaptınız da sonuç nasıl oldu ??? sağlam mı
   
 16. Loctite , Almanyadan ithal edilen çok kaliteli bir marka. Vizkoziteleri faklı ürünler üretiyorlar ama sadece büyük yapı marketlerden almanızı tavsiye ederim çünkü malesef onun da sahteleri türemiş. Bu arada benim sokak satıcılarından 1 liraya aldığım bir japon yaıştırıcı var. Markası yok, üzerinde sadece 501 yazıyor. Şu 1 liralık Çin malı ürün satan dükkanların hepsinde var. aynı videodaki gibi akışkan ve bulaşıcı. Bir yere ufacık damlatınca bile damlatilan bölgenin her tarafına hemen yayılıyor. Emin değilim ama anladığım kadarıyla . Japon yapıştırcının kalitesi burada önemli değil çünkü direk olarak kullanılmıyor. Toz formunda bir maddeyle karışıp hamur haline geliyor ve sertleşiyor. Zaten bunun videodaki kişi Joe Bonamassa'nın Luthieri Kimyacı değil. Bunun testi çok kolay . videodaki gibi herhangi bir tahta zemin üzerinde karbonatı ve elimizdeki mevcut yapıştırıcıyı karıştırıp sertleştikten sonra keski gibi sert bir cisimle zorlayabiliriz. Videodaki gibi kolayca çıkmıyorsa , kırılmıyorsa test başarılı demektir diye düşünüyorum
   
  Rat_Dog bunu beğendi.
 17. Evet ufak 2 metal parçayı bu formülle yapıştırıp 2 sene kullandım o haliylede sattım belki alan hala kullanıyordur ..
   
 18. Açıkcası boya ürünlerinde, cila işlerinde ve gitar temizlik malzemeleri (met par türevi ya da gövde cilaları vs.) gibi ürünlerin içeriğine kadar aynı olmasına rağmen ithal ürünlerin "bariz" farkı olduğu için bu alanda da acaba o kadar farkettiren durum var mı, buradakilerin fikirlerini yazmasını istedim. Aklına gelen yazsın, karalasın bir şeyler. Böyle böyle bilgiler birikiyor. Keşke yurtdışından aynısı alıp da o muydu şu muydu bu onun muadili mi değil mi tereddütünden kurtulabilsek.. Hele ki boya işlerinde yurtdışından ithal ürün bulmakta sıkıntı. Petrol-kimya türevleri olduğu için bireysel olarak gümrük-kargo işleri abd'den sıkıntılı oluyor.
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş