Analog Pedallar için yeni Adaptör (Yıldırım Switch Cys2500)

üreticiye sormak lazım aslında.bu ürünü kullanan arkdaşlar kendi güvenlikleri için üreticiye mail atsınlar bence.o kadar para veriyorsunuz pedallara bunları beslemek için ucuz ürün kullanmayın.aynı olay pc alırken de yapılıyor .her seyin en iyisi alınıyor psu olarak en adisi alınıyor :) sora bilgisayrım oyunlarda reset atıyor kokular gelmeye basladı , anakartım yandı diyorlar .aman dikkat!

Re: slm

presence demiş ki:
şimdi öncelik herkezin anlayabileceği bi dille anlatmaya çalışacağım.trafolu adaptörlerde demir göbeğe sarılı 2 farklı sargı vardır ve bu sargılar elektriksel olarak birbirlerine bağlı değildir.fakat 220V AC alternetif akım vuruşları/frekansı demir göbek üstünden bir manyetik alan oluşturur. ikinci sargı aynı manyetik alanı bu sefer toplayarak elektriğe çevirir. burda önemli nokta bu yani bu sargılar birbirlerine bağlı değiller.enerji iletimi dolaylı yoldan yapılıyor.2 sargı nekadar çoksa alacağınız voltaj da okadar fazla olur.şimdilik trafolunun çalışma sistemi bu.
gel gelelim trafosuz adaptörün nasıl çalıştığına
trafosuz adaptör bu dolaylı manyetik sargılı sistem yerine bi takım elektronik elemanlar direnç kondansatör vs.. kullanılarak Voltaj istenilen seviyeye düşürülür.ve sonra Doğru akıma çevrilir.

Trafolu sistemde herhangi bi arıza olduğunda yada kısa devrede aşırı yüklenmede Trafo ısınır ve giriş sargısı yanar ve akım kesilir daha uç noktalarda giriş sargıları yanıp bobin telini kaplaması kalktığından kısa devre olur sigorta atar ama çıkışta aletinize yada size bi kaçak akım veremez direkt bağlantı olmadığından.

trafosuzda ise arıza durumlarında aradaki ufak elemanların yanması sonucu 220V kolayca çıkışa ulaşabilir.

ufak bi benzetme Lamba ağırdır ama elektriksel anlamda dayanıklıdır.Transistör ise hafif ama elektriksel olarak çok dayanıksızdır en ufak kısa devre yada yüksek ısıda yanar.. ;)

saygılar... kolay gelsin...

Bu kadar basit şekilde büyük sorun yaratacak bir sistemi emin olun hiçkimse yapmaz. Belirtilen bu adaptörlerde de koruyucu devreler var. Ayrıca düşük volt çıkışında teknik bir sorun olduğunda üzerindeki led yanıp sönmeye başlıyor ve hiçbir aletiniz zarar görmeden durumu farketmenizi sağlıyor. Özellikle kısadevre için yeterince koruyucu.

sigorta gibi basit bir bileşen hem maliyetsiz hem de ciddi bir önlem sağlıyor. bunun yanında transformatörlerde yanma durumuyla birlikte oluşan yüksek direnç nedeniyle yangın riski de bulunuyor. bu nedenle tercihim devreli adaptörlerden yanadır

kafam iyice karıştı yaa :?
lütfen adaptöre sahip olan arkadaşlardan biri üretici firmayla irtibata geçip buraya yazabilirler mi acaba??
bence gerçekten önemli bir konu..

amca demiş ki:
presence demiş ki:
şimdi öncelik herkezin anlayabileceği bi dille anlatmaya çalışacağım.trafolu adaptörlerde demir göbeğe sarılı 2 farklı sargı vardır ve bu sargılar elektriksel olarak birbirlerine bağlı değildir.fakat 220V AC alternetif akım vuruşları/frekansı demir göbek üstünden bir manyetik alan oluşturur. ikinci sargı aynı manyetik alanı bu sefer toplayarak elektriğe çevirir. burda önemli nokta bu yani bu sargılar birbirlerine bağlı değiller.enerji iletimi dolaylı yoldan yapılıyor.2 sargı nekadar çoksa alacağınız voltaj da okadar fazla olur.şimdilik trafolunun çalışma sistemi bu.
trafosuz adaptör bu dolaylı manyetik sargılı sistem yerine bi takım elektronik elemanlar direnç kondansatör vs.. kullanılarak Voltaj istenilen seviyeye düşürülür.ve sonra Doğru akıma çevrilir.

Trafolu sistemde herhangi bi arıza olduğunda yada kısa devrede aşırı yüklenmede Trafo ısınır ve giriş sargısı yanar ve akım kesilir daha uç noktalarda giriş sargıları yanıp bobin telini kaplaması kalktığından kısa devre olur sigorta atar ama çıkışta aletinize yada size bi kaçak akım veremez direkt bağlantı olmadığından.

trafosuzda ise arıza durumlarında aradaki ufak elemanların yanması sonucu 220V kolayca çıkışa ulaşabilir.

ufak bi benzetme Lamba ağırdır ama elektriksel anlamda dayanıklıdır.Transistör ise hafif ama elektriksel olarak çok dayanıksızdır en ufak kısa devre yada yüksek ısıda yanar.. ;)

Bu kadar basit şekilde büyük sorun yaratacak bir sistemi emin olun hiçkimse yapmaz. Belirtilen bu adaptörlerde de koruyucu devreler var. Ayrıca düşük volt çıkışında teknik bir sorun olduğunda üzerindeki led yanıp sönmeye başlıyor ve hiçbir aletiniz zarar görmeden durumu farketmenizi sağlıyor. Özellikle kısadevre için yeterince koruyucu.

abi ben üzerinde led falan görmedim resimde, var mı öyle bişi bu modelde yoksa dediğin başka bir model falan mı??

matis başlıktaki ilk mesajında zaten ürün ile ilgili bir pdf dosyası için link vermiş. onu incelerseniz "aşırı yük, aşırı ısınma ve kısadevre" korumasının olduğuna dair ibareyi görebilirsiniz

alp_akalin demiş ki:
amca demiş ki:
presence demiş ki:

abi ben üzerinde led falan görmedim resimde, var mı öyle bişi bu modelde yoksa dediğin başka bir model falan mı??

Abi şimdi baktım da bendeki CYS-2509'muş. Anlaşılan sizin dediğinizin bir üst modeli.

yldrmfh2.gif

amca demiş ki:
alp_akalin demiş ki:
amca demiş ki:
presence demiş ki:

Abi şimdi baktım da bendeki CYS-2509'muş. Anlaşılan sizin dediğinizin bir üst modeli.

abi seninkinin resmi falan var mı ya yani ona nasıl ulaşabilirim??
sitesine baktım da bulamadım.ayrıca fiyatı nedir??

Resim yok malesef. Ben istanbul'da bakırköy-merter elektronikten aldım. Notebook adaptörü olarak heryerde bulabilirsin bence. Elektronikçilere bakmanı öneririm.

Geçen sene 30 ytl civarı bir fiyata almıştım.

İzmirli arkadaşlar faydalanabilir.
ANDELİB
Adaptör, Transformatör ve Amplifikatör İmalatı
2830 Sk. No 21/2 1.Sanayi Sitesi / İzmir Tel: (232) 433 75 09, 449 50 24 Fax:(232) 449 15 44

Merhaba, arkadaşların yazıklarını konusundaki endişelerimden dolayı Yıldırım firmasını aradım ve sordum. Böyle bir durum olmadığını söylediler. Böyle bir durumun mümkün olmadığını söylediler. Bu modellerin esas üretimi notebook vb. değerli elektronik cihazların rahatlıkla kullanılmasını sağlamakmış...
Ürünün içerisinde zaten trafo olduğunu söylediler.

Bunun üzerine ürünün içini açtım ve gördüm. İçinde küçük bir trafo var....Dileyen arkadaşlar açıp içindeki trafoyu görebilir....

Ayrıca, elimle kısa devre yaptım 5 Dakika Kadar. Aletlerimde hiç bir sorun olmadı..6 tane BOSS analog pedal ve GCB95 var...Hiç bir şey olmadı...Aletin üzerindeki LED KISA DEVRE OLDUÐU ZAMAN DÜŞÜK SEVİYEDE UYARI SİNYALI VERİYOR...herhangi bir kısa devre durumunda....

Model Konusuna gelince 2500 Modelinde 9V adaptör aldığınız da ürün kodu 2509 oluyor. Yani kutu üzerindeki modelde 2509 yazıyor.

Saygılar-Sevgiler...

matis demiş ki:
Merhaba, arkadaşların yazıklarını konusundaki endişelerimden dolayı Yıldırım firmasını aradım ve sordum. Böyle bir durum olmadığını söylediler. Böyle bir durumun mümkün olmadığını söylediler. Bu modellerin esas üretimi notebook vb. değerli elektronik cihazların rahatlıkla kullanılmasını sağlamakmış...
Ürünün içerisinde zaten trafo olduğunu söylediler.

Bunun üzerine ürünün içini açtım ve gördüm. İçinde küçük bir trafo var....Dileyen arkadaşlar açıp içindeki trafoyu görebilir....

Ayrıca, elimle kısa devre yaptım 5 Dakika Kadar. Aletlerimde hiç bir sorun olmadı..6 tane BOSS analog pedal ve GCB95 var...Hiç bir şey olmadı...Aletin üzerindeki LED KISA DEVRE OLDUÐU ZAMAN DÜŞÜK SEVİYEDE UYARI SİNYALI VERİYOR...herhangi bir kısa devre durumunda....

Model Konusuna gelince 2500 Modelinde 9V adaptör aldığınız da ürün kodu 2509 oluyor. Yani kutu üzerindeki modelde 2509 yazıyor.

Saygılar-Sevgiler...

gerçekten çok iyi oldu abi bilgilendirdiğin gerçi ben başka bi adaptor buldum ama diğer arkadaşlar için..

presence demiş ki:
devir trafosuz adaptör devri diyorsunuzda orda önemli bi nokta var.bu adaptörleri maliyeti ucuz yapımı kolay ama trafosuz olmasının çok büyük bi eksisi var şayet adaptör içinde elemanlardan herhangi biri arıza yaparsa şebeke voltajı önünde hiç bi engel kalmayacağında bütün analog setiniz ve siz ciddi şekilde zararda görebilirsiniz. :idea: bunca sene trafolu yapılmasının sebebi şebeke voltajı ile sizin aranızda direkt bi bağlantı olmamasında ve güvenlik nedenlerinden dolayıdır.bunlarıda aklınızda bulundurun. kolay gelsin saygılar...

presence nicli arkadaş çok haklı..bahsettiği sorun 4 sene önce sahnede başıma geldi..4 tane pedalımı kuban verdim..bence trafoludan vazgeçmeyin...

istanbulda kadıköyden başka satılan bir yer bilen varmı? yıldırım adı altında mağazası var mı ya da taksim tünel'de bulabilirmiyim bu marka altında?

http://www.yildirimadaptor.com adresindeki destek telefon numarasını arayın. Ordan oturduğunuz semtdeki bayi'yi veya bayileri size söylerler. Siz bir kaç tane alınki elinizde olsun tel numarası. Sonrada arayın elinizde var mı diye..olmasa bile ellerinde mutlaka getirtirler sanirim...

ben aldım cys 2509 ama pedallarımı çalıştırmadı.
neden olabilir acaba yardımcı olur musunuz

hocam kullandığımız pedallar ile bu adaptörün kutupları tam zıt o yüzden kabloların yerini değiştirmek gerekiyomuş geçen hafta ben de aldım çalıştırmamıştı adaptör bayaa bi panik yapmıştım biraz inceledim ve kutuplardaki farklılığı gördüm matis arkadaşa pm attım saolsun yardımcı oldu.dediğim gibi kabloların uçlarını tam ters şekilde bağladığımızda sorun halloluyor.

Geri