P90 Telecaster Icin Wiring Semasi Ariyorum

'Elektro Gitarlar' forumunda ogulcaan tarafından 17 Kasım 2015 tarihinde açılan konu

1. Gitarimin neck manyetigi p90, bridge manyetigi telecaster single coil. Dort yollu switch ve master volume, master tone potanslarina sahip. Pozisyonlar su sekilde olacak;
    1. Pozisyon:bridge
    2. Pozisyon:neck+bridge(paralel)
    3. Pozisyon:neck
    4. Pozisyon:neck+bridge(seri)
    Bu sekilde, sorunsuz calisan bir devre verirseniz cok cok sevinirim. Tesekkur ediyorum simdiden.

Son düzenleme: 17 Kasım 2015
    2013 bunu beğendi.
  2. Girisiyorum birazdan ama, yok mu yardim edecek?? Iki sema buldum, hangisi dogru bilmiyorum. O konuda yardim edecek var mi??

3. Benim hiçbir bilgim yok ama elektronik işleriyle uğraştıkları için @programci_84 veya @izzzyy hocamda olabilir.

ogulcaan bunu beğendi.
  4. Sizin iki manyetik de iki kablo değil mi?

5. Evet oyle. Ground kablosu switche mi gidecek, yoksa soldera mi??

6. Halen ariyorum bir wiring semasi

7. Ben Tele köprü manyetiğinin üç yollu olmasını anlayamadım. Yüksek çıkışlı, bölünebilir manyetiklerden falan değil de klasik tele manyetiği ise iki yollu olması gerek.

8. @hackeiommi Tele neck manyetigi uc kablolu. Fakat ben onun yerine p90 takiyorum. O da hot ve ground kablolu. Simdi söktüğüm üc kablo nasil iki kabloya paylasacak??

9. Evet bu gercekten cok ise yarar. Bir de soyle bir wiring buldum. Switch uzerinden topaklamaya gidenkabloda 470k degerinde bir direnc bulunuyor. Bunun amaci, beraber calistiklarinda olusacak uyumsuzluk filan midir?? Gerekli bir durum mu acaba??

Ekli dosyalar:

• TELE3.GIF
      TELE3.GIF
      Dosya Boyutu:
      19.6 KB
      Gösterim:
      14
  10. Teleci olmadığım için "Oraya konmuşsa vardır bir hikmeti" demekle yetineceğim :)

11. Vallahi kaynagi saglam bir sema olsa sorgulamayacagim ama degil malesef :D.

Son düzenleme: 18 Kasım 2015
  12. ogulcaan bunu beğendi.
  13. Tesekkur ediyorum ilgilendiginiz icin. Deneyecegim artik. Sonucta dogru semayi yazarim :D.

14. Frekansla değişen manyetiğin empedansını sınırlandırmak için yapılmıştır, ayrıca volume üzerinede filtre devresi koymuşlar, o da volume düşürüldüğünde oluşan boğukluğu gidermek için yapılıyor. Sanırım bağlantıyı yapabildin?

ogulcaan bunu beğendi.
  15. Hallet sunu da bi tonu duyalim artik Can :D

ogulcaan bunu beğendi.
  16. 2013

2013

254
    607
    2,705
    Seni cenker paklar ;)

ogulcaan ve oldiesngoldies bunu beğendi.
  17. Yok cenker abi sonda kesin de. Birkac sey denemem lazim :D.

@izzzyy P90 yuvasina gibson p90 sigmadi. O yuzden su anda bos bir gun bekliyor. Standard treble bleed saniyorum volume potansindaki filtre. Kapasitor bolumunu devreye gore yapmayacagim. Cok cok hassas ve uyumlu su anki hali. Anladigim kadariyla teledeki neck manyetiginin fazladan kablosu da birnevi topraklama. Base plate mantiginda. Kablolardan herhangi birini iptal etsem sorun kalkacak.

Bana geldigi halinde standard uc kablolu telecaster neck manyetigi direkt cikarilmis, fazladan kablo da, manyetigin ground kablosuna lehimlenmis. Tabi internetteki 4 yol switch baglantilariyla da alakasiz bir baglanti yapilmis. Uc kablo da switch uzerinde.

Bu haliyle cok dolu, tok bir tondayken, bridge manyetigi fazla gucsuz, ici bos, ciliz kaldi (tiz degil, ciliz). Normali oyle olmamali. Ikisi beraber seri ve paralel baglantilarda tonal bir sorun yok. Hatta o pozisyonlardan ve p90 da tek basinayken cok cok mutluyum cikan sesten.

470klik direnc birnevi, aralarindaki tonal farki dengeliyor yanlis anlamadiysam. Sorunuma cozum olacak yani. Olmayacaksa basil bir yol izleyebilirim??

Son düzenleme: 25 Kasım 2015
    2013 bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş