Gitar ve Ekipmanı hakkında (sorunlarınız)

Benimki fena halde kıskanırdı."şu gitarına gösterdiğin ilginin yarısını bana göstersen dünyanın en mutlu kadını olucam" derdi :LOL: ...Anlayacağın gitarımdan nefret ederdi oyüzden ikisini yanlız bırakmazdım hiç :D

hahah :D bizimksi de ben gitar çalarken sırnaşırdı ben pas vermeyince geri çekilirdi heme, hatta bi resim vardı ben gitar çalıyorum bu gelmiş öpüyo beni ben gitara bakıyorum hiç umurumda değil.

Arkadaşlar, Ibanez V72ECE akustik gitarın fabrikasyon tellerinin hangi kalınlıkta olduğunu bilen var mı? Telleri farklı kalınlıkta bir takımla değiştirmek istemiyorum. Mydukkan'a sordum, kesin bir bilgiye ulaşamadıklarını ancak muhtemelen 0.10 olduğunu söylediler. Kesinlik kazandırmak istiyorum.

derinmavi17 demiş ki:
Arkadaşlar, Ibanez V72ECE akustik gitarın fabrikasyon tellerinin hangi kalınlıkta olduğunu bilen var mı? Telleri farklı kalınlıkta bir takımla değiştirmek istemiyorum. Mydukkan'a sordum, kesin bir bilgiye ulaşamadıklarını ancak muhtemelen 0.10 olduğunu söylediler. Kesinlik kazandırmak istiyorum.

Merhabalar. Dostum Dreadnought kasa gitarlara , fabrika çıkışı genellikle 0.10 ve bağzende 0.11 tel takımı kullanılır...Ancak bence bu farka kafayı takma ve kesinlikle 0.11 tel takımını tak gitarına keyfine bak garantisi benden hiçbişey olmaz ;) Neden dersen gitarının ağacı maun buda tok sesli bir gitar olduğu anlamına gelir.Oyüzdende parlak ve güçlü ses herzaman iyi sonuç verecektir gitarına...Tel önerimse Ernie Ball Earth Wood yada super slinky.Ancak gitarın dediğim gibi maun ağacından yapıldığı için süper slinky daha iyi sonuç verecektir ...yani tam blues tonları ;) ...Velasıl kelam bence bu küçük farkı gözetme önerimi dikkate al pişman olmazsın...Ha illada nedir hocam bu gitarın fabrikasında takılan tel dersen %99 0.10 , %100 ne bileyim ben ,ben takmadımki derim :) Saygılar

Merhaba arkadaşlar. Eğer yanlış yere yazdıysam şimdiden özür dilerim fakat benim birşey kafamı kurcalıyor.

Elimde Yamaha RGX121Z modelinde elektro gitar var. Bu gitar sanırım yeni takılan tellerin etkisiyle (telleri başkası değiştirdi ne yaptığını göremedim.) köprüyü yukarı kalkmış halde gördüm. Normalde görünmeyen gitarın köprüsünü tutan gri kısım birden gitarın altından bakılınca bariz farkedilebilir olmuştu. Sorunuma gelirsek, bu bir hata mıdır? Yada herhangi bir sorun teşkil eder mi? Son olarak düzeltmek için ne yapabilirim?

Eğer pek bişi anlamadıysanız resimde ekliyebilirim.

gayet normaldir hepimizin aynı durumlarda sık sık karşılaştığı bir olgu hata yok. Düzeltilebilir. gitarının burdan floyd rose lu bir gitar oldugu anlaşılıyor. gitarın arka kısmındaki kapağı cıkartıp yayların baglı oldu vidayı sıkman yada gevsetmen gerekecek. daha sonra akord yapıp bunu tekrar yaparsın. yani sonucta kendine uygun hale gelene kadar bunu yapmaya devam edersin. Bu köprünün arka kısmının inip kalkması ile alakalı. Birde köprünün iki yanında vida vardır alyanla cevirebilecegin vidalardır onunlada köprünün ön kısmını (manyetige bakan uc kısmını) indirip kaldıra bilirsin. ama bu işin nasıl yapıldıgını bilmiyorsan şiddetle bilene yaptırmanı öneririm. Bence nasıl yapıldığını izle öğren. hiç zor değil anlattığım kadarda kafa karıştırıcı değil. çünkü ilerde cok sık karışına cıkacaktır. inşallah anlatabilmişimdir durumu

Malesef gitar Floyd Rose sistemine sahip değil fakat, sonuçta kalkıp vaziyette durması insanı işkillendirmiyo değil. Pimpirikleniyor insan hali ile kırılır vs diye. Neyse gitarın arka kapağını açıp dediklerinizi uygulayacağım. Cevabınız için teşekkür ederim.

eğer köprü kalktıysa arkadaki vidaları sıkmalısın. tabi bundan önce telleri gevşet ki kopmasınlar. gevşettikten sonra tellri biraz sık vidaları, akort et, yine kalkıksa tekrar sık, akort böyle böyle bulursun orta kararı.

Sen kendini kasma 20 kagit ver iyi bir luthier ayar çeksin. Para vermem diyorsan arkadaşların dediği gibi telleri gevşet köprüdeki vidaları dengeli bi şekilde sık cızırtısız en düşük seviyeye getir köprüyü. De anlamadığım tel takarken bir insan neden köprüyü yükseltir ki? Kendince gitarın hakkı bu değil diyipte ayar mı cekti acaba? Ki sende önceki halinden memnunmuşun. Değişik. Tellerini kendin tak bundan sonra bence :D

Ben hallederim dedi. Nerden biliyim içine şe ediceğine. Sanırım fabrika ayarı dışında bir tel taktı 0.10 gibi değerlerden felan pek kafam basmıyo onları...

Bu arada yayın vidalarını sıktım fakat pek birşey değişmedi gibi geldi? ( Telleri gevşettim, vidaları sıktım, tekrar akort ettim. Fakat üstten 1ci teli sıktığımda inceden köprü havaya kalkıyor.)

Ben o modeli floydlu biliyorum ama, neyse eğer sabit köprüyse dediğin gibi köprüde küçük vidalar var. Ya başında sonunda birer tane olur bütün köprüyü alt üst indirir kaldırır. Yada her telin uzantısında köprüde bir vida vardır. Ama küçük vidalar yani alyans mı diyorlar küçük bir alet var ancak onla sıkıştırabilirsin oraları. O zaman köprü düşer. Fakat yine tavsiyrem o işide sen yapma içinden zor çıkarsın. İyi bir müzik evine götür luthier olmasınada gerek yok 10 TL en fazla alır en güzel ayarı çeker.

adam farklı tel takıldığı için ve köprünün havaya kaldktığı için şikayet ediyor, siz telleri indirmek için, köprünün tamamen indirilen yerlerinden bahsediyorsunuz? bence sorunun farklı tel takıldığı için köprü havaya kalkmış ve arkadan vidaları sıkması lazım.

Dave1Tan demiş ki:
Merhaba arkadaşlar. Eğer yanlış yere yazdıysam şimdiden özür dilerim fakat benim birşey kafamı kurcalıyor.

Elimde Yamaha RGX121Z modelinde elektro gitar var. Bu gitar sanırım yeni takılan tellerin etkisiyle (telleri başkası değiştirdi ne yaptığını göremedim.) köprüyü yukarı kalkmış halde gördüm. Normalde görünmeyen gitarın köprüsünü tutan gri kısım birden gitarın altından bakılınca bariz farkedilebilir olmuştu. Sorunuma gelirsek, bu bir hata mıdır? Yada herhangi bir sorun teşkil eder mi? Son olarak düzeltmek için ne yapabilirim?

Eğer pek bişi anlamadıysanız resimde ekliyebilirim.

Merhaba dostum...Elindeki gitar ne floyd rose lu nede sabit eşiklidir...sadece tremolo yapmanı sağlayan eşik sistemi mevcuttur.Floyd rose gibi çalışır ancak sadece tek yöne hareket eder.Akort mantığıysa floyd rose dan çokta farklı değildir...

Gelelim senin sorununa merak etme gitarın hala sağlam ancak akordu yapan elemanın kafa sağlammmıydı onu düşünüyorum.nasıl akord edeceğine gelince öncelikle tellerini iyice gevset böylece köprü tekrar aşağıya inecektir....zaten tam düz olana kadar iner.köprüyü sabitleyip hareket etmez hale getir.Bunu nasıl yaparsın mesela tak tremolo kolunu arkadaki kayış tutacağına hafif bastırarak bantla(kolaylık olsun diye söylüyoruum yoksa normalde gereksiz)...Herneyse daha sonra akordunu yap bir tuner ile vs.Sonra bandı çıkar, eğer akordunu o hale getiren eleman arkadaki yaylarla oynamadıysa köprü eski pozisyonuna gelmiş bir şekilde duracaktır.(Ki köprüyü o hale getirecek kişinin yaylardan haberi olduğuna şüpheliyim :D )Herneyse eğer hafifte olsa bir kalkma olursa arkadaşlarımızında belirttiği gibi açıyorsun gitarın arkasını 2 adet(bağzen 3) yay göreceksin...Yayların gitara vidalar yardımıyla tuturulduğunu göreceksin.Eğer köprü kalkmışsa o yayları aynı oranda hafifçe gerginleştiririz ki köprüye asılıp aşağıya çeksin ;) sende bunu yaparsın ve yeniden bir ince akortla sorun düzelmiş olur...Önce kendin uğraş çabala kas hatta sinirden ağla :D baktın olmuyor son çare götürürsün birilerine ;) ancak tavsiyem biraz kurcala aleti biraz örenmeye calış herşeyi hazır bekleme....sevgiler saygılar

Geri