Amfiler Hakkında herşey (Genel)

Dip değil de sanırım daha çok cızırtı şeklinde. Radyoda falan olur ya onun gibi. Ses kısıkken çok önemli değil ama çok sonuna kadar açılınca çok fazla oluyor.

60W transistörlü reverb, 2x10 kore malı bir amfim var. 6 seneden beridir de kullanıyorum, ancak son zamanlarda açarken bir patlama sesi geliyor amfiden. sadece açarken kısa bir patlama sesi. açarken korkarak basıyorum açma kapama düğmesine. sizce problem nedendir? aynı sorunu yaşayan arkadaşlar varmıdır, bana yardımcı olabilercek.

ayrıca amfiden artık reverb kapalı olduğu halde muting yaparken bile reverb efekti de gelmeye başladı (sanırım amfi rahmetine kavuştu). ben problemin reverb den olduğunu sanıyorum (patlama sesi dahil).

to_scream demiş ki:
Herkese merhaba.Marshall vs102r amfi aldım ancak reverbü bozuk.Reverbü actığımda sadece gürültü eklenmekte amfiye.Burdan cıkartdığım sonuç ise amfide bir sorun olmadığı ancak reverb tankının bozuk olabilceği.Sizce sorun ne olabilir ve sorunu cözebilmek için ne yapabilirim?Eğer reverb tankı bozuksa ben değiştirebilirmiyim?Yoksa hiç uğrasmayıp bir reverb pedalı mı alıyım(ancak reverb pedalları gercekten cok pahalı)???
işte bendede reverb yok acaba sorun nerde? :( bLUeANgEL ile sorunlarımız benzer olabilir.yardımcı olabilcek biri varsa cok sevinicem cünkü reverbsüz yasamak cok zor :D ...

benim amfide bu patlama sesi diye bahsettiğim şey şu şekilde. amfiyi açar açmaz yankılı (reverb gibi) bir patlama sesi. ayrıca amfiyi hafif salladığım zaman (amfi açıkken) sanki içinde bir yay veya onun gibi bir şey ileri geri gidip seste yankı yapıyor (aynı patlama sesine benzer ama patlama sesi yok).
benim amfideki sorunun reverb tankından olduğunu sanıyorum, bilgili arkadaşlardan cevap bekliyorum.

bLUeANgEL demiş ki:
benim amfide bu patlama sesi diye bahsettiğim şey şu şekilde. amfiyi açar açmaz yankılı (reverb gibi) bir patlama sesi. ayrıca amfiyi hafif salladığım zaman (amfi açıkken) sanki içinde bir yay veya onun gibi bir şey ileri geri gidip seste yankı yapıyor (aynı patlama sesine benzer ama patlama sesi yok).
benim amfideki sorunun reverb tankından olduğunu sanıyorum, bilgili arkadaşlardan cevap bekliyorum.

reverb tankının amfi açılırken veya amfi sallandığında ses vermesi normal.sonuçta yaylı sistem olduğu için ses yaylardan geçiyor.yalnız açıp kaparken çıkan pat sesi normal değil.genelde bu ses amfi eskidiğinde meydana geliyor ve hoparlöre zararı var.amfi transistörlüyse transistörler zamanla eskiyince bu sorunu ortaya koyabiliyor.iyi bir elektronikçiye tüm elektronik aksamı kontrol ettirmen lazım.reverb tankı eskidiği zaman dip gürültüsüde yapabiliyor temizlemek bir nevi gürültüyü azaltır ama yenisiyle değiştirmedikçe tam verim alınamaz.

teşekkürler, yardımcı olmuşsunuz. amfiyi bir elektronikçiye götürelim bakalım, sorunu transistörler ise aynı tip transistörlerden bulabilirsek değiştiririm. gerçi aklımda laney LV300 var yaza almayı düşünüyorum, yaza kadar idare etsin beni yeter.

merhaba arkadaslar forumumuza yenı kaydoldum benim cok onemli bir kac sorunum var... 1 hafta kadar once mydukkandn avt100 aldım fakat amfıden ole bır cayırtı cıkıyor kı ınanamazsıNız calmanız ımkansız oluyor... amfıyı baska yerlerde denedıgımde bu sorunla karsılasmadım. sorunun evde oldugunu dusundugumden 1haftadr eve elektrıkcı cagırıyorum eve gıren cıkanın haddı hesabı yok. kımse anlayamadı sorunu. ben evdekı klımanın acılınca yaptıgını farkettm ama emın degılım tam olark . ıspartada oturdugum ıcun bılen bırıne gosterme sansımda pek yok. lutfen yardım edın nasıl halledecegım bu sorunu=(

2. sorum ıse amfıyı od2 kanalna aldıgımda dıp gurultunun arkasından bır ses gelmesı.. tam olarak sesın nasıl bırsey oldugunu cozemedım.. kus sesıne benzettım ben=) ses hızlı bır sekılde bır gıdıp bır gelıyor sankı... bu normalmıdır?

elektrik tessisatından kaynaklı olabilir.özellikle toprak hattı olmadığında dip gürültüsü oluyor bendede baska bir odada biri lambayı acıp kapadığında amfiden ses geliyor pat diye.amfiyi baska bir yerde tekrar denediysen ve sorun yoksa.evden kaynaklanıyor olabilir.bide sigortanı kontrol ettir.

amfi klimadan etkileniyor bunu anladım bugunde kesintisiz guc kaynagı aldım fakat klımayı acınca yıne otuyor baska napabılırm?

belki biraz saçma olucak ama amfinin elektrini baska bir odadan almayı dene.mesela bazen oluyor basına gelmiştir sigorta atıyor ama sadece evin bir bölümünün elektriği olmuyor.işte demek istediğim o ayrı bölümleri bul klimayı baska yerden besle amfiyi baska yerden.umarım sorunun en kısa zamanda cözülür

Yardım !! Roland Microcube'm sorunlu mu?

Merhaba...Elektro konusunda deneyimim yok... Microcube amfiyi yeni kullanmaya başladım.
Bu amfiyi kulanmakta olan ya da daha önce kullanmış olanların bildiği gibi değişik amfi modellemelerinin seçilebildiği bir ayar düğmesi bulunmakta.
Benim amfide bu ayarlardan "Acoustic-JC clean-Back Panel" seçtiğimde seste çok bir fark olmadığı gibi sesin volumu de düşük oluyor.
Şöyle ki: BackPanel modunda iken volum ortadaysa;"Brit Combo-Stack veya R-fier "modlarına getirdiğimde ses volumu nerdeyse 2 katı kadar yükseliyor.Volum düğmesini 1/4 e kısmak durumunda kalıyorum.
Bu anormal bir durum mudur?
Acaba amfide mi bir arıza söz konusu?
İlerde satma ihtimali olur diye de açıp içini kontrol etmek istemiyorum.
ne yapsam şaşırdım
Saygılar.......

murat_63 demiş ki:
Merhaba...Elektro konusunda deneyimim yok... Microcube amfiyi yeni kullanmaya başladım.
Bu amfiyi kulanmakta olan ya da daha önce kullanmış olanların bildiği gibi değişik amfi modellemelerinin seçilebildiği bir ayar düğmesi bulunmakta.
Benim amfide bu ayarlardan "Acoustic-JC clean-Back Panel" seçtiğimde seste çok bir fark olmadığı gibi sesin volumu de düşük oluyor.
Şöyle ki: BackPanel modunda iken volum ortadaysa;"Brit Combo-Stack veya R-fier "modlarına getirdiğimde ses volumu nerdeyse 2 katı kadar yükseliyor.Volum düğmesini 1/4 e kısmak durumunda kalıyorum.
Bu anormal bir durum mudur?
Acaba amfide mi bir arıza söz konusu?
İlerde satma ihtimali olur diye de açıp içini kontrol etmek istemiyorum.
ne yapsam şaşırdım
Saygılar.......
sadece microcube değil amfi simulasyonu yapan tüm cihazlarda bu ses farkı oluyor.simule edilen amfinin karakterine göre ses yükseliyor.yükses ses verdiğini söylediğin amfi modellemeleri normalde yüksek kazançlı amfiler olduğu için normalde de sesi diğer modellere göre daha yüksek verirler.misal fender tween reverb ve marshall jcm 800e aynı gitarı bağladığında aynı levelde çıkan ses yüksekliği farklıdır.bu yüzden microcubeün sağlam olduğunu söyleyebilirim.bunun sıkıntı yaratacağınıda düşünmüyorum. rx modeli hariç microcubelerde foot switch desteği yok.bu yüzden ton değiştirerek sürekli çalma olayın zaten yok.prosesörler bu olayı her ton için farklı level kaydedebilme yoluyla çözüyorlar.yani bu şekilde kullanmaya alışmak zorundasın.

Sayın Halilpazarlama

Sayın Halilpazarlama;
Anladığım kadarıyla amfiler konusunda fena sayılmazsınız :)
Ben de Microcube tonlarından memnun değilim,değiştirmek istiyorum."Ama hangi amfi?" soruma cevap oluşturamadım daha.
Konu hakkındaki mesajları okudukça Kafa amfiler;Combo amfiler;DSP'li amfiler ..iyice kafam karıştı.
İstediğim; ev ortamında kullanacağım;gerçekten kaliteli-doyurucu ses tonu olan,clean ve rock tarzlarında da beni memnun edebilecek bir amfi.
Bir de sorularım var : 1-Combo amfilerde güç ve preampli devrelerinde kullanılan 2 lamba kaliteyi gerçekten çok arttıyor mu ,yoksa sadece pazarlama tekniği mi bu lamba işi?lambaların ömrü yaklaşık ne kadar?
2-Kafa amfilerde ,mesela ev sinema sistemi hoparlörleri kullanılabilir mi?
3-DSP'lü amfilerdeki (Fender FM 25 DSP gibi...) Dsp özelliği doyurucu olur mu?Yoksa Daha kaliteli bir amfide equaliser,gain vs. ayarlarla oynayarak daha iyi sonuçlar alabilir miyiz?
Aslında aklımdakilerin hepsini de soramadım ama , :D
Teşekkürler ediyorum.......................Saygılar

Arkadaşlar Fender fm212r amfim var,yakında pod x3 live almayı planlıyorum fakat effects looptan girmem gerekicek soylenenlere gore fenderlerde ismi farklı olabiliyormus mesela bende:pwr in(power in)pre out yazıyor bana anlatabilirseniz prosesorun inputunu nereye baglıycam falan bir de bunlar ne işe yarar ya da mesa v-twin gibi preamp alınırsa ne yapılabilir yani bu çıkıs buna yarar falan anlatabilirse bilen arkadaşlar sevinirim
saygılar
plaROCK

Geri