Amfiler Hakkında herşey (Genel)

aman herkez şunu alsam bunu alsam yazmış :D bende biraz gitar kasım :D bari hangi penayı alsam iyi olur aceba tabure olarak ne önerirsiniz :D :D
(birazda ortalık şenlensin )

Herkese merhaba,
Büyük çoğunlukla düzenli bar performanslarında kullanmak üzere, Fender Strat gitarıma ve Fulltone, MXR, Add+ gibi markalardan oluşan başarılı analog setupıma uyum sağlayabilecek kaliteli bir amfi almak istiyorum. Rock, funk, pop ağırlıklı çalıyorum. Amfide aradığım özellikleri ve gerekli açıklamaları aşağıda maddeledim.

1-) Kombo
2-) Lambalı (tercihen full, bir ihtimal hybrid; fakat transistörlü düşünmüyorum)
3-) Amfiden sadece kaliteli bir clean soundu ve reverb almayı (diğer efektleri pedallardan veriyorum) ve drive kanalını kullanmamayı planlıyorum; çünkü analog setupımdaki drive pedallarının kalitesine ve senelerdir onlardan aldığım lezzete/verime çok güveniyorum.
4-) Fiyat limitini max. 2000 TL olarak tasarlıyorum. Yine de esneklik payı mevcut.
5-) Taşınabilirlik konusuna gelince, her hafta en az 1 bar konseri olduğunu düşünürsek; ya taşınması kolay bir amfi olmalı, ya da taşınması zor olup çaldığım barda bırakacağım bir amfi olmalı. Tabiki ilk olasılığı tercih ederim; ama aradığım niteliklerdeki amfinin taşıması çok zor olacaksa ikinci olasılığa da razı olurum.

Son olarak bir tereddütümü de sormak istiyorum. Diyelim ki lambalı bir amfi aldım; fakat bahsettiğim gibi amfi drivelarını hiç kullanmayacağım ve tüm driveları kendi analog pedallarımdan almak istiyorum. Bu durumda lambalı bir amfinin drive dışı özelliklerinin artıları için (daha sıcak bir clean ton ve pedallarla daha iyi sonuç verecek bir altyapı) lambalı bir amfiyi tercih etmiş oluyorum, bu mantıkta sizce bir sıkıntı var mı? Ya da madem amfi drivelarını hiç kullanmayacaksın, cleani iyi olan ve pedallarını taşıyabilecek kaliteli bir transistörlü amfi alsan da yeterli olur mu dersiniz?

Önerilerinizi, fikirlerinizi, amfi marka/model tavsiyelerinizi bekliyorum arkadaşlar. Şimdiden teşekkürler.

_MaNeVRa_ demiş ki:
Son olarak bir tereddütümü de sormak istiyorum. Diyelim ki lambalı bir amfi aldım; fakat bahsettiğim gibi amfi drivelarını hiç kullanmayacağım ve tüm driveları kendi analog pedallarımdan almak istiyorum. Bu durumda lambalı bir amfinin drive dışı özelliklerinin artıları için (daha sıcak bir clean ton ve pedallarla daha iyi sonuç verecek bir altyapı) lambalı bir amfiyi tercih etmiş oluyorum, bu mantıkta sizce bir sıkıntı var mı? Ya da madem amfi drivelarını hiç kullanmayacaksın, cleani iyi olan ve pedallarını taşıyabilecek kaliteli bir transistörlü amfi alsan da yeterli olur mu dersiniz?

Mantıkta yanlışlık yok. Pek çok insanın, hatta benim de yaptığım şey aynen bu. Yazıdan daha önce lambalı amfi kullanmadığınızı anlıyorum. Yalnızca bunu öğrenmek meselesi var. Zira drive pedalları ile lambalı amfiyi sanki transistörlü amfiymiş gibi kullanan çok kişi gördüm. Olabileceğinden daha vasat bir ton alıyorlar maalesef.

Lambalı amfide alabileceğimiz 2 türlü drive var. Birisi power tüplerini kırarak diğeri de preampli tüplerini. Bilhassa overdrive ve lead tonlarında bu power tüplerini kırarak elde edilen tonlar makbüldür. Daha sert tonlar içinse preampli tüplerinden de faydalanılır.

Tüplü amfi kullanırken pedallar nerede işin içine girer? Ben kendi kullanımımı anlatayım aradan detayları siz ayıklarsınız. Ülkemizde 2. el bulması en kolay tüplü amfilerden olan blues jr kullanıcısıyım. Tek kanallı olduğundan biraz kısıtlı bir alet. Genelde kendisini preampi kırılmayacak kadar yeterli headroomda kısıp master'ı mekanın izin verdiği miktarda açarak kullanıyorum. Bu sayede kullandığım tubescreamer tarzı olan maxon OD-9 ile rahatlıkla amfinin power tüplerini drive'a sokabiliyorum. Tabi OD-9 epey mid ağırlıklı bir pedal olduğundan daha geri planda kalmak istediğimde kullandığım farklı bir drive pedalım ve sert distortion tonları için ullandığım bir başka drive pedalım daha var. Distortion için hem pedalın kendi içindeki clipping'inden hem de bu yükseltilmiş sinyal ile zaten kırılmaya hazır amfinin kendi tüplerinin kattığı tondan da faydalanmış oluyorum. Ha ama amfi 2 kanallı olsa belki de bu kadar pedal hammalığına gerek kalmazdı.

Netice nedir? Blues junior öneririm bu iş için. Fiyatı bütçeniz dahilinde. 12 inc hoparlör, reverb.. gayet yeterli bir alet. Yaklaşık 15 kg. Ben de sık sık konser veren birisiyim ondan merdiven çık-in artık bu bile fazla gelmeye başladı. Farklı şeylere şahsen bakınıyorum.. Ha bir de amfinin hoparlörünün diaframının esnemesi zaman alıyor onu belirteyim. Tabi 2. el alırsanız böyle bir problem yok.

Merhabalar.

Lambalı Fender Champion 600 amfimi Fender Strat ve Sd-1 ile kullanmaktaym. Amfiyi bi' sene kadar önce almıştım ve bugün şunu fark ettim. Sanki ton ilk günkü kadar kırılgan değil ve sustain azalmış gibi.
Lambanın bi' ömrü olduğunu biliyorum fakat bu ömür ne kadardır, nasıl anlarız, nedir ne değildir?
Onun dışında biraz daha sustain almak için amfiyi-gitarı değiştirmeden ne yapabilirim?

Teşekkürler.

ebsrepic demiş ki:
Merhabalar.

Onun dışında biraz daha sustain almak için amfiyi-gitarı değiştirmeden ne yapabilirim?

Teşekkürler.

Aklima ilk gelen sey telleri daha sik degistirmek veya biraz yukseltmek. Tel kalinligini arttirmak da denenebilir. Tremolo kopru sikilarak govdeye iyice yaslanabilir..vs

Ama gitarin titresimi buna yatkin degilse yapacak cok da birsey yok. Bellki bir kompresor pedali veya clean boost pedali.

En iyi çözüm boostlamak bunun dışında akşam saatlerinde de amfinin kırılganlığı artar, şebeke geriliminin artması ile, ama dahada istiyorum dersen müsait olduğum bir haftasonu uğrarsın amfini birkaç direnç ve sığa değişikliği ile daha kırılgan çekingen bi hale sokarız:D

Arkadaşlar merhaba, Marshall MG30FX amfim var, apartmanda yaşıyorum ve odamın hemen yanında komşuların dairesi var. Amfinin sesini fazla açamıyorum. Amfimin hoparlörü yanlış hatırlamıyorsam 10 inc. 10 wattlık amfilerde 8 inc hoparlör oluyor diye biliyorum, 10 wattlık bir amfi alsam rahat eder miyim? Yoksa onun da sesi çok mu çıkar? Bir de 1-2 wattlık mini amfiler var, onlar nasıldır?

huseyin2550 demiş ki:
Arkadaşlar merhaba, Marshall MG30FX amfim var, apartmanda yaşıyorum ve odamın hemen yanında komşuların dairesi var. Amfinin sesini fazla açamıyorum. Amfimin hoparlörü yanlış hatırlamıyorsam 10 inc. 10 wattlık amfilerde 8 inc hoparlör oluyor diye biliyorum, 10 wattlık bir amfi alsam rahat eder miyim? Yoksa onun da sesi çok mu çıkar? Bir de 1-2 wattlık mini amfiler var, onlar nasıldır?

Ses kalitesi bakımından kesinlikle 1-2 Watt mini amfi önermem.

semizotu25 demiş ki:
huseyin2550 demiş ki:

Peki 10 wattlık bir amfi alsam onun da sesi 30 watt amfideki gibi çok çıkar mı? Yoksa bir nebze olsun, komşuları rahatsız etmeden kullanabilir miyim? Üstünde efekt olması önemli değil,

http://www.mydukkan.com/urunler_detay.asp?id=7338&gid=88

Fender Frontman 10G, 6 inc hoparlörü varmış. Bu amfiyi komşuları rahatsız etmeden kullanabilir miyim?

huseyin2550 demiş ki:
semizotu25 demiş ki:
huseyin2550 demiş ki:

Peki 10 wattlık bir amfi alsam onun da sesi 30 watt amfideki gibi çok çıkar mı? Yoksa bir nebze olsun, komşuları rahatsız etmeden kullanabilir miyim? Üstünde efekt olması önemli değil,

http://www.mydukkan.com/urunler_detay.asp?id=7338&gid=88

Fender Frontman 10G, 6 inc hoparlörü varmış. Bu amfiyi komşuları rahatsız etmeden kullanabilir miyim?

30 Watt' lık ses çıkarmayacak olması sizin için bir avantaj, evet bu amfiyi "yine sesini çok açmadığınız sürece" komşuları rahatsız etmeden çalabilirsiniz ama ton kaybı olacaktır, bunun için size başka amfi öneriyorum hem lambalıdır hemde kısık seslerde ton kaybı yaşamazsınız, 1 Watt' lık çıkışı da mevcut.

Laney Cub 10...

Teşekkür ederim cevabınız için. Laney Cub serisini youtube'dan dinlediğim kadarıyla güzel tonları var. Ancak kafama takılanlar var, tüplü amfilerde güzel ses almak için sesi belli bir seviyeye kadar açmak gerekiyor diye biliyorum, bunun sesini az açarsam verimli ton elde eder miyim? Bir de lambalı bir amfinin 10 watt olanı transistörlü amfilerin 20-30 watt olanlarına eşdeğer şiddette ses verir gibi birşey kalmış aklımda doğru mudur? Aslında lambalı bir amfi almayı da çok istiyorum, özellikle böyle bir amfi alırsam Ibanez Tube Screamer pedal da alırım süper bir ton elde ederim diye düşünüyorum ama bunun sesi de çok çıkarsa diye endişe ediyorum. Bunun bir de Cub 8 olanı var, 8 inc hoparlörü var, ev için o daha uygun olmaz mı sizce? Galiba tek farkı Gain ayarı yok Cub 8 olanında ve hoparlörü küçük. Küçük olması benim apartman sorunum için daha uygun olur diye düşündüm. Son sormak istediğim 1 watt çıkışı mevcut yazmışsınız ayrı bir model olarak mı bulunuyor yoksa amfinin böyle bir özelliği mi var? Laney web sitesine baktım ama göremedim.

huseyin2550 demiş ki:
Teşekkür ederim cevabınız için. Laney Cub serisini youtube'dan dinlediğim kadarıyla güzel tonları var. Ancak kafama takılanlar var, tüplü amfilerde güzel ses almak için sesi belli bir seviyeye kadar açmak gerekiyor diye biliyorum, bunun sesini az açarsam verimli ton elde eder miyim? Bir de lambalı bir amfinin 10 watt olanı transistörlü amfilerin 20-30 watt olanlarına eşdeğer şiddette ses verir gibi birşey kalmış aklımda doğru mudur? Aslında lambalı bir amfi almayı da çok istiyorum, özellikle böyle bir amfi alırsam Ibanez Tube Screamer pedal da alırım süper bir ton elde ederim diye düşünüyorum ama bunun sesi de çok çıkarsa diye endişe ediyorum. Bunun bir de Cub 8 olanı var, 8 inc hoparlörü var, ev için o daha uygun olmaz mı sizce? Galiba tek farkı Gain ayarı yok Cub 8 olanında ve hoparlörü küçük. Küçük olması benim apartman sorunum için daha uygun olur diye düşündüm. Son sormak istediğim 1 watt çıkışı mevcut yazmışsınız ayrı bir model olarak mı bulunuyor yoksa amfinin böyle bir özelliği mi var? Laney web sitesine baktım ama göremedim.

Bu Laney' in özelliği üzerinde hem "HI" hemde "LO" girişinin bulunması yani tondan hiçbirşey kaybetmeden "LO" ile 1 Watt olarak çalabilirsiniz, ürünün üzerinde olan özellik, Cub 8 tavsiye etmiyorum hem Speaker' dan dolayı hemde Gain' den dolayı, tabi gönül ister ki Laney Cub 12R alın, EQ ve Reverb mevcut, Speaker büyük. 1 Watt' tan girerseniz lambaların kırılması için sesi çok açmanız gerekmiyor, 1 Watta' da aynı görev ile tonunuzu bozmadan ses alabilirsiniz.

10 Watt lambalı amfiler 30 Watt amfilerin çıkardığı sese eşdeğer olabiliyor ama onlar gibi dijital olmadığı aşikar, doğal tonları vardır. Vintage tonları lambasız, transistörlü bir amfide tam olarak yakalanabileceğine inananan yoktur herhalde.

Steve Ray Vaughan' ın Little Wing Cover' ında lambalı amfinin ne demek olduğunu tam anlayabilirsiniz.

Müthiş bir ton ve lambaları resmen hissediyorsunuz, gözünüzde sizin ile konuştuklarını getirebilmeniz çok normaldir. :)

Geri