Amfiler Hakkında herşey (Genel)

speedhand, tbx ler eski tblerden biraz daha iyi. bendeki tb50 ile tbx65 i karşılaştırdım. mid shift olayını ikisini birden kullanabiliyorsun bu sefer. eski modellerde çekip itmeli idi. ya biri ya diğeri. bunda ikisi birlikte kullanılabiliyor. o bakımdan güzel. birde ses daha karakterli geliyor. tb50 de çok kuvvetli bir mid var. mid isteyenlere çok güzel ama bana gelmiyor pek. :) tb50 yi elimden çıkarmayı düşünüyorum. tbx65 biraz daha güzel. alt modeli olan tbx30 da iyidir herhalde.
alisami paran varsa engl ler çok güzel gerçekten hele screamer 4 kanal ve her tadı alabiliyorsun. tabi ben combosunu denemiştim.

arkadaslar bende gt-8 var gıtar olarakta fender dusunuyorum modelını karar veremedım alternatıf yapıyoruz ufak programlarla bıseylere basladık. amfi alacam ama gt-8 le uyumlu olarak hangı amfıyı onerırsınız ?? 50w. almayı dusunuyorum yetermı acaba ?? sımdıden tesekkurler.

valla marshall 50 watlık olabilir... yani marshallar iyidir pröcecörleri ve pedallarla iyi ve güzel bir ton yakalarsın amaaaaaaa.. marshall mg serissi alma derim .. :D ...

yani özeelikle dijital kanalı olmayan bir amfi alman senin için çok çok daha iyi olur yani ne alırsan al ama bu kriter aklında olsun çünkü sonuçta pröceccör kullanacaksın ....ama tabii biriktirirsin 1 ytl üstünde bir para alırsın bir ambalı amfi .... :D ton sorununda olmaz hani ......:D

g_k demiş ki:
arkadaslar bende gt-8 var gıtar olarakta fender dusunuyorum modelını karar veremedım alternatıf yapıyoruz ufak programlarla bıseylere basladık. amfi alacam ama gt-8 le uyumlu olarak hangı amfıyı onerırsınız ?? 50w. almayı dusunuyorum yetermı acaba ?? sımdıden tesekkurler.

özellikle çift kanal girişli bir amfi almanı öneririm hatta mümkünse 2x12"lik bir amf alman gt8i optimal düzeyde kullanmanı sağlar.çoğu gt8 kullanıcısı amfinin preamp girişini devre dışı bırakarak kullanır.çünkü seninde bildiğin gibi gt8 üzerinde birçok amfi simulasyonu var.yüksek gainli tonlarda amfinin preampını devreye sokarsan gürültüde artma oluyor.ayrıca gt8in L ve R çift çıkışı olduğu için amfi üzerinde çift kanal olmak üzere slave in aux gibi benzer girişler olan amfileri kullanmanı öneririm.gt8in dual modunu zaten en iyi bu şekilde kullanılıyor.gönül ister roland jc 120 jazz chorus al demek ama oda çok pahalı.ama her şekilde R ve L iki giriş yapacağın bir amfi alman çok faydalı olacaktır.eğer Gt8i bu şekilde bağlayıp çalabiliyorsan demek istediğimi daha iyi anlarsın.özellikle bol reverp ve delay kullanılan tonlarda çok değişme oluyor.Eğer evde kullanacağın müzik seti pc hoparlörü varsa Behringer UltraG gibi bir alet alıp amfi kullanmadan gt8i kullanmanı öneririm.evde kullandığın amfide yaptığın tonlar sahne veya stüdyoda çok farklılık gösteriyor.buda kullandığın preampın gt8 etkilemesiyle ilgili.

okudum okudum iyice aklım karıştı bende buradan sorayım dedim...

sorun: processor kullanıp stüdyo'ya gittiğinde tonların evdeki gibi çıkmaması, amp. simulasyonları, analog setup kurmak,kabin modellemeleri v.b bir suru uğraş çözüm: buna son vermek için ampli almaya karar verdi bu deli gönlüm...

şimdi efendim konuya gelecek olursak

1)analog setup ile kullanabileceğim (driveler dahil) bir ampli yuksek ses cıkısı olan konserde mikrofonlanıp, barda tek basına yetecek bu sekilde setup ile kullanılacak bir ampli...ampliden sadece reverb alacağım...

şimdi ben amfinin sadece clean kanalını kullanacağım bu durumda oyle oluyor...

bana bu şekilde kullanabilceğim ampli tavsiyesi yapar mısınız?

ben hartke gt 60 piggy back yada gt combo arasında kalmıs olup sizden gelen tekliflere gore kendime yön vereceğim..

2)ya da sat pedallarını bi tek wah ile boost pedalı ile kullanabileceğin sert drivelara sahip ampli budur derseniz bunu da düşünürüm...(hatta kablo ve pedal kalabalığından kurtulmak için yaparım bile)

kafa+kabin ya da combo olması farketmez benim için...

bütcem 1000 ytl olup daha da üstüne cıkamam...

biraz uzun bir yazı oldu ama yardımlarınız için şimdiden tesekkur ederim...

ac biraz daha...yani pedalla kullanılacak kıvamda mı yoksa setupu dağıtıp belirli pedallarla kullanabileceğim drive'i fln amfiden alabileceğim amplimi...

forumdan okuduğum kadarı ile ton olarak yeterli ampliler soylediklerin..o bakımdan biraz daha detaya girelim hocam..inan aklım çok karışık...

grognard3 demiş ki:
ac biraz daha...yani pedalla kullanılacak kıvamda mı yoksa setupu dağıtıp belirli pedallarla kullanabileceğim drive'i fln amfiden alabileceğim amplimi...

forumdan okuduğum kadarı ile ton olarak yeterli ampliler soylediklerin..o bakımdan biraz daha detaya girelim hocam..inan aklım çok karışık...
yani ben amfinin driveını kullanmaktan yanayım çoğu pro gitarist (yani şu bildiğimiz albümlü cartlı curtlu :D ) amfi drivenı kullanıyor.benim dediğim bu amfiler gibi birçok amfi var(örn.carvin legacy) ama bu modellerin bulunabilirliğini düşünerek yazdım.forumda ikinci ellerde sık sık görüyorum.bu amfilerin send return olayını kullanarak kendi driveınıda istediğin gibi pedal zincirinde kullanabilirsin.hatta vainin satrianinin yaptığı gibi başka bir drive dist pedalıyla amfiyi boostlayabilirsin.ibanez ts9 tarzı bi pedal bu amfilerle ii sonuç veriyor.yani hem amfinin kendi preamp katını hemde istersen pedal kullanabilirsin.tabi tarzda önemli
blues çalacağım diyorsan lambalı bi fender blues junior birde ts9 uçurur adamı.ts9un bir klonunu daha uygun fiyata add+ pedallaında bulabilirsin.benim yazdığım amfiler daha sert tonlar için.çokda sert istiyorum dersen bu amfilere metal muff ve güzel bir eq pedalı ile cayır cayır tonlar elde edebilirsin.metal muff gürültü yapmıyomuş ama yüksek drive kullananlar bence ns2 tarzı noise gater pedalları kullanmalılar.

şimdi şöyle diyelim harun elimdeki bir kısım pedalı elden cıkartarak su sekilde bir pedal kombinasyonu yaparım...

wah+metal muff+10 band eq+ chorus reverbi amfiden alırım...

metal muff u dediğin gibi boost olarak da kullanırsam ucar sanırım tonlar ve evet cok sert tonlarda gezinen bir insanım...

jcm bulmak zor gibi avt serisine bakayım ben bi drive'i amfiden alırım... o zaman bakayım ben daha senden tavsiye alabilirm...

pedalların bır kısmını cıkartayım elimden reverbi amfiden alırım chorus içinde pedal olabilir chorusu pedaldan alabilirm...evet evet iyi bir fikir...

şimdi bir soru daha harunum..

studyolarda malum marshall mg serisi amfiler ton olarak gayet berbat geliyor bana drive katı avt serisi daha hacimli midir?anladın sen demek istediğimi bir de amfi ustunde karar versek senle bende cıkıp arastırsam olmadı pedallarla trigona gidip denesem karar versem sonra da almak için istanbula gitsem :D

böyle birşey işte benim derdim harun...

Arkadaşlar Öncelikle;
Ben okulumda solo ve powerchord çalan birisiyim ama akustik tonlarda da ritm falan çalıyorum.Benim şu anki anfim yamaha setinin içinde gelen Yamaha GA 15 Model bir 15 wattlık anfidir,gayet memnundum yanına bir rp 80 aldım bazı tonlarda asırı dipgürültü yaptı ve bu anfinin sesi bana artık çok yeterli gelmiyor ,ve valvestate li anfilere baktım tonları çok keskin ve iyiydi sizce marshall AVT20X iyi bir seçim mi? bu anfiden baktığım yorumlara göre sesi gayet yüksek çıkıyormuş bana bu anfi hakkında bilgi verirmisiniz yanında rp80 çok kulanmak istemiyorum ayrıca anfimin tonları bana yetsin istiyorum ve birde bu anfiyi aldığımda nasıl foot switch takabilirim? ve en son(çok uzattım çunku:) galiba ext.ls gibi bir jack yeri var acaba o ne işe yarıyor? yorumlarnızı en kısa zaman da bekliyorum:)

1)Şimdi sen amfinin tonları bana yetsin demişsin öncelikle bu soruyu bize sormadan önce kendine alacağın amfiden neler beklediğini sor yani gitarist vardır bules junior kullanır gitarist vardır peavey kullanır önce sen nasıl bir ton istediğine karar ver

2)valvestate ayrı bir model avt(advantage valvestate technology)ayrı bir model avt valvestatenin devamı olarak geçer

3)bu amfiler prosesör ile kullanmak için çok başarılı aletler boyutları küçük oldukları için taşıması da kolay oluyor yani bar programı vs. işler de kullanabilirsin tabiki mikrafonlayarak

4)şunu unutma ki;sesi çok çıkan amfi güzel amfidir diye birşey yok ve tamamen saçmalık.karakterine bakarsın alırsın sen beyendiysen gerisi önemli değil.

5) Eğer prosesör vs. kullanmıyacaksan alacağın amfiyi çok iyi seç çünkü amfi hafife alınacak bir konu değil yani amfiler GİTARİSTİN KARAKTERİNİ YANSITAN BİR AYNA GİBİDİR. bunu untma...

teşekkürler

halilpazarlama demiş ki:
g_k demiş ki:

özellikle çift kanal girişli bir amfi almanı öneririm hatta mümkünse 2x12"lik bir amf alman gt8i optimal düzeyde kullanmanı sağlar.çoğu gt8 kullanıcısı amfinin preamp girişini devre dışı bırakarak kullanır.çünkü seninde bildiğin gibi gt8 üzerinde birçok amfi simulasyonu var.yüksek gainli tonlarda amfinin preampını devreye sokarsan gürültüde artma oluyor.ayrıca gt8in L ve R çift çıkışı olduğu için amfi üzerinde çift kanal olmak üzere slave in aux gibi benzer girişler olan amfileri kullanmanı öneririm.gt8in dual modunu zaten en iyi bu şekilde kullanılıyor.gönül ister roland jc 120 jazz chorus al demek ama oda çok pahalı.ama her şekilde R ve L iki giriş yapacağın bir amfi alman çok faydalı olacaktır.eğer Gt8i bu şekilde bağlayıp çalabiliyorsan demek istediğimi daha iyi anlarsın.özellikle bol reverp ve delay kullanılan tonlarda çok değişme oluyor.Eğer evde kullanacağın müzik seti pc hoparlörü varsa Behringer UltraG gibi bir alet alıp amfi kullanmadan gt8i kullanmanı öneririm.evde kullandığın amfide yaptığın tonlar sahne veya stüdyoda çok farklılık gösteriyor.buda kullandığın preampın gt8 etkilemesiyle ilgili.

tesekkur ettım bılgılendırdıgın ıcın .
ben senın yazılarını gt8 bolumunde de gormustum sen ne kullanıyodun gt8 le acaba? yada 50w. 500 ytl ye kadar sence en uyumlu amfı nedır??

g_k demiş ki:
halilpazarlama demiş ki:
g_k demiş ki:

tesekkur ettım bılgılendırdıgın ıcın .
ben senın yazılarını gt8 bolumunde de gormustum sen ne kullanıyodun gt8 le acaba? yada 50w. 500 ytl ye kadar sence en uyumlu amfı nedır??
ben behringer gx212 virtube sound kullanıyordum bir nevi roland jc120 çakması :D ama gt8 için ideal bir amfiydi.benim 500 liram olsa forumda ikinci eli takip eder avt serisi amfiler bakarım.ammada marshallcısınız diyeceksizniz ama biliyorsunuzki ikinci ellerde en kolay ve ucuz bulabileceğiniz amfiler.içim razı olmaz dükkanlara gidip 1000 küsür ytl vermeniz.ikinci eli takip edin acele etmeyin.

grognard3 demiş ki:
şimdi şöyle diyelim harun elimdeki bir kısım pedalı elden cıkartarak su sekilde bir pedal kombinasyonu yaparım...

wah+metal muff+10 band eq+ chorus reverbi amfiden alırım...

metal muff u dediğin gibi boost olarak da kullanırsam ucar sanırım tonlar ve evet cok sert tonlarda gezinen bir insanım...

jcm bulmak zor gibi avt serisine bakayım ben bi drive'i amfiden alırım... o zaman bakayım ben daha senden tavsiye alabilirm...

pedalların bır kısmını cıkartayım elimden reverbi amfiden alırım chorus içinde pedal olabilir chorusu pedaldan alabilirm...evet evet iyi bir fikir...

şimdi bir soru daha harunum..

studyolarda malum marshall mg serisi amfiler ton olarak gayet berbat geliyor bana drive katı avt serisi daha hacimli midir?anladın sen demek istediğimi bir de amfi ustunde karar versek senle bende cıkıp arastırsam olmadı pedallarla trigona gidip denesem karar versem sonra da almak için istanbula gitsem :D

böyle birşey işte benim derdim harun...

abi ben trigondan alışveriş yapmıyorum hatta forumla tanışalı beli müzik mağzalarından birşey almıyorum. :D avt rahat rahat alabilirsin oda kesmezse seni seni kesecek alltube bir amfi olur ondada kesenin ağzını açmak lazım :D

trigondan bende bişi almıyorum gidip orda deniyorum istanbuldan alıyorum :D

murata düdüklenemem göz göre göre...

ben avt-50 ye bakayım sanırım benim derdimin çözümü ornda...

tekrardan sağol yolumu aydınlattığın için... :D

Teşekkürler aztek kardeş çok yardımcı odun da benim son bir sorum olacak 15wattlık yamaha ile 20 wattlık anfinin farkı iyice belirgin olurmu? birde avt20 mi sizce roland cu
be 30x mi?

plaROCK demiş ki:
Teşekkürler aztek kardeş çok yardımcı odun da benim son bir sorum olacak 15wattlık yamaha ile 20 wattlık anfinin farkı iyice belirgin olurmu? birde avt20 mi sizce roland cu
be 30x mi?
arkadaşlar daha çok rolandı beğendim sanki siz ne dersiniz? lütfen bugünhemen yazın :roll: :eek:

Geri