Laney Cub10 Ekstra Preamp Lambası Takmak

'Elektro Gitar Ekipmanı' forumunda Berkay Aşar tarafından 25 Nisan 2016 tarihinde açılan konu

 1. Laney Cub 10 amfiye sahibim. Pre-amp katına ekstra olarak bir lamba(ECC83) daha taksak sonuç nasıl olur merak ediyorum.

  Stok hali:
  • 2 x ECC83 Pre Amp Tubes
  • 2 x 6V6GT's Power Section
  Tona ne kadar hacim katar? ya da drive kısmına bir etkisi olurmu? 10'luk celestion'da muhteşem farkların görülmeyeceği kesin ama böyle bir şeyin mümkünatı ve sonucunu merak ediyorum..

  laney3.jpg
   
 2. ekstra olarak bir lamba nasıl takacaksın ki? bu amfi bende de var ve 4 lambalı sonuçta(n)
   
  Grundar bunu beğendi.
 3. Bence kafalar biraz karışmış gibi... :confused:

  Neden ekstra 1 lamba isteniyor, tam olarak yapılmak istenen nedir? o_O

  Sevgiler ve saygılar...
   
 4. Bütün devre elemanlarının işleyişi, 4 Lamba için bu amfide, Ve Pcb devreli bi amfiden bahsediyorsun, Yapmaya çalışacağın şey şahini turbolamaktan inan daha zor :) Onda en azından bi pistonlara bakıyor iş. Uğraşamazsın
   
  Mystery of Scarlett bunu beğendi.
 5. Ton ve hacim kazandırmak istiyorsan tube booster tarzı devreler yapabilirsin, istediğin zamanda bypass etmek gibi bir avantajın olur(y)(y) Ben yaptım mesela:D:D

  ghfsha.jpg
   
  HmzGkgz bunu beğendi.
 6. Tam açıklayıcı olamadım herhalde,

  Bildiğiniz üzeri CUB10 fabrika çıkışında 4 lambası var. Preamp katına bir lamba daha eklemek istesek herhangi bir sonuç alabilirmiyiz? Tonun hacmi, drive katının kuvveti, tonun parlaklığı ve daha sıcak tonlar için alacağımız sonuç ne olur? Yoksa tamamen çöp mü?

  Fotoraf CUB12'ye ait :

  99108-1bc32025f5a33b0960c2c7e5d3561caa.jpg

  Cub 12'de 3 preamp lambası olmasının devre, hoporlor vesayre ihtiyacından dolayımı yoksa tamamen satış politikası mı?
   
 7. Tamamen devre yapisiyla ilgili. Sadece hacimli ton almamiz icin konan parcalar degil lambalar. Hacimsiz geliyorsa tonunuz, guzel boosterlar ile bu soruna cozum bulabilir, ya da amfinizi degistirirsiniz.
   
  Mystery of Scarlett bunu beğendi.
 8. Mystery of Scarlett bunu beğendi.
 9. Umarım bu son gönderilen şema sizin için yeterince açıklayıcı olmuştur:D
   
  Coder_ bunu beğendi.
 10. Böyle bir şey olmaz, olacağına yeni ampli alınır...Ama asıl sorun, senin neden böyle bir şeye ihtiyaç duyduğun? Yani daha önce hiçbir ampli için "Lamba sayısı yetmiyor" vb. bir değerlendirmem olmadı, olanı da duymadım... :confused:

  Sevgiler ve saygılar...
   
  Mystery of Scarlett bunu beğendi.
 11. Şuan 10inçlik mevcut speaker 8ohm ise onu 12inç 8ohm kaliteli bir speaker ile (greenback, V30 vb..) ile değiştirip biraz daha hacimli tonlar alabilirsiniz. (Bunu varsayım olarak söyledim, sakıncası yoksa yapın; azda olsa verim alırsınız)
   
 12. Bu arada bu iş hakkında size fikir verebilir Lamba Türleri Ve Sayıları Hakkında
  Zamanında lamba sayılarına nerede, neye göre kullanıldığına ve ne tür etkiler verdiğine dair kafa yorarkene foruma sormuş idim. Arkadaşlar sağolsun sabırla cevapladılar.
   
  Mystery of Scarlett bunu beğendi.
 13. 10 Watt 10" amfi ne hacmi? olsa-olsa necmi olur :)
  Masraf edip amfiyi yakmak var, Bence satıp 12" 15 watt üstü bir amfi edinin.
   
  gkaykaya97 ve Mystery of Scarlett bunu beğendi.
 14. Hiç ama hiç katılmıyorum, bu ampliyi deneme şansınız oldu mu?
   
  EMM bunu beğendi.
 15. İyi diyorsanız denerim. 8"-10" İyi bir performans beklemiyorum açıkçası.
   
 16. İnanın, gerçekten şaşırtıcı derecede güzel, Fender'e benzer bir yapısı var, ancak speaker değiştirme düşünülebilir...Ve elbette 12" e alışmış ve seviyorsanız, bazı noktalarda eksiliğini hissediyorsunuz ama "hacim yok" demek, bence çok yanlış olur...

  Sevgiler ve saygılar...
   
 17. Cub12 ve Cub10 faz invertörleri dışında birbirlerinden çok farklı amplifikatörler. Cub12'deki ekstra lamba, ton katının bağlı olduğu katot sürücü ve ek bir güç katı için kullanılmış. Cub12'nin preamplisi JCM800'e çok yakınken, Cub10'unki ise tipik bir Fender'i biraz andırıyor.

  Bu amplide ekstra lamba takma işleri teknik olarak belki mümkün olabilir. Ama sorunsuz şekilde çalışan PCB bir ampliye bu şekilde müdahele etmek riskli ve biraz da gereksiz gibi. Gain yetmiyorsa pedal kullanın gitsin.
   
 18. Değerli bilgiler için teşekkürler:)
  Peki, 12" lik speaker değişimi ile herhangi teknik bir sorun yaşanır mı acaba?
   
 19. Rica ederim. Arkadaş konuyu açınca ister istemez merak edip baktım tabii devre şemalarına.

  Ben de de vardı bu ampliden ve 12'' sığmaz sanıyorum. Ben kabini doğramamış ve direkt ekstra bir kabin yapmıştım. Yapmış olduğun kabinin çok küçük olmasına ve kalitesizliğine rağmen sesin hacminde G12H30 ile bir miktar artış olmuştu.

  Hoparlör işi zevk meselesi ve benim de denememiş olduğum çok seçenek var. Denediklerimden yazacak olursam: G12H30 veya G12H30 (55Hz) olabilir. Pek tiz bir ampli değildi yanlış hatırlamıyorsam, yine de biraz tizlik kaybı sorun değilse bence Classic Lead 80 (CL80) 1x12 açık kabine inanılmaz bir hacim katan çok esnek bir hoparlör. (Favori hoparlörüm açıkçası)

  V30 da olabilir. Ben şahsen pek sevmiyorum ama en azından bulmak da satmak da nispeten kolay ve bu tip bir amplide çok fena olmayabilir.
   
  Son düzenleme: 26 Nisan 2016
  Mystery of Scarlett bunu beğendi.
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş