Gitar Çalışma Programım Nasıl?

'Elektro Gitar ve İcra' forumunda JohnFrusciante tarafından 12 Mayıs 2016 tarihinde açılan konu

 1. Merhaba arkadaşlar, öncelikle 10 ay önce gitar alıp öğrenmeye başladım Selim Işık videolarını izledim bitirdim hiç bir özel ders almadım akustik gitar çalıyorum yaklaşık her gün. Elektrikliye geçeceğim yakın zamanda.

  Konuyu açmaktaki amacım gitarla ilgili çalışma planımı sizlerle paylaşıp yorumlarınızı, önerilerinizi, tavsiyelerinizi, eklemek istediğiniz ya da şunları yap gibisinden düşünceleriniz varsa onları paylaşmanızı istemek.

  Çalışma Planım şu şekil;
  1. Çalabildiğim şarkıları Backing Trackleriyle çalıyorum.
  (Buna yaklaşık günlük 1 saat ayırıyorum paslanmamak için çalabildiğim bütün şarkıları her gün tekrar ediyorum.)

  2. Daha sonra yeni bir şarkıya geçiyorum.
  (Tab kullanarak henüz daha kulaktan çıkaracak seviyede değilim iyice kavrayana kadar kaç gün sürerse sürsün şarkıyı baştan sona çalmaya çalışıyorum. Bitirince yeni bir şarkıya geçip, bitirdiğim şarkılarıda her gün tekrar ediyorum.)

  3. Akor çalışıyorum.
  (Örneğin 7'li akorları birer varyasyonda iyice anlayıp kavrayana kadar içindeki seslerden, kurulumuna armonisine kadar çalışıyorum iyice anlayınca yeni akorlara geçiyorum örneğin 7'li akorları bitirip sus4'lu akorlara. Öğrendiğim akorları da daha sonra tekrar etmeyi ihmal etmiyorum.)

  4. Ritim Çalışıyorum.
  (Ritim şarkılardan öğrendiğim ritimler dışında bir yerden ritim bulmak yerine kendim ritim yapıyorum nota değerlerini bir araya getirerek. Bir de bazı şarkıların ritimlerini çıkara biliyorum.)

  5. Gam Çalışıyorum.
  (Örneğin A blues gamının kurulumunu, içindeki sesleri vs. iyice kavrayıp farklı oktavlarda klavyeye dağıtarak çalıyorum.)

  6. Gamlardan doğaçlama.
  (Öğrendiğim gamları sırasıyla çalmak yerine içindeki karıştırarak örneğin A blues gamının 3-1,2-1,2-3,2-4 sesleri bu sırayla çalıp tekniklerle vibrato, pm, bend vs. süsleyerek çalıyorum doğaçlama yapıyorum.)

  7. Akorlardan arpej.
  (Akorların içindeki sesleri karışık sırayla arpej olarak çalarak kulağıma hoş gelenleri not alıyorum.)

  8. Teknik çalışması
  (Hammer On, Pull Off, Legato, Palm Mute, Vibrato, Bend vb. teknikleri öğrendiğim şarkıların içinde varsa tekrar ederek ve öğrendiğim gamların üzerinde deneyerek çalışıyorum.)

  9. İnceleme
  (Öğrendiğim şarkıları tabındaki notalara bakarak hangi gamdan yazılmış solosu nasıl bir sırada gidilmiş, içindeki akorları, ritminin vs. inceliyorum.)

  Çalışma planım bu şekilde her gün bu şekilde çalışıyorum sizlerinde eklemek istediği bir şey varsa yazın yorumlarınız çok önemli benim için.
   
  Son düzenleme: 12 Mayıs 2016
 2. Günlük çalışma palnın 5-6 saate tekabul ediyor :)) 1 seneye virtuoz olursun :)))
   
 3. Belli bir süre bu şekilde olabilir fakat bunu genel olarak prensip edinme.. Bu şekilde alışırsan takıntı halini alır müzik. O zamanda zevk alamamaya, hep daha fazlasına kasmaya başlarsın ve bu kasma genelde teknik açıdan olur.. Makineden farkın kalmaz.. İçinden geldiği gibi davran.. ''Şimdi bunu yapmalıyım, şimdi şunun sırası'' ''Son 10 dk, sonrasında şu kısma geçeceğim'' gibi şeyler ile geçirme zamanını.. Eğer bu şekilde geçirirsen, bir süre sonra bunları içinden geldiği için değil, zorunda olduğun için yapmaya başlarsın.. Buda müzikten soğutacaktır seni.
   
 4. Valla bu kadar disiplinliysen helal olsun. Nasıl başardın bu düzeni kurmayı, keşke ben de aynı durumda olsam.
   
  JohnFrusciante bunu beğendi.
 5. Kesinlikle dediğiniz gibi zorunluluk ve zevk alamama kısmını hissediyorum. Sevdiğim şarkıları çalma kısmından yani işin eğlenceli kısmından sonra gam ve diğer egzersiz çalışmaları çok sıkıcı geliyor bende hırs yapıp çalışıyorum. Bende acaba bende mi sorun var yoksa bir yanlışım mı var diye açmıştım bu konuyu bu cevabınız bir nebze beni aydınlattı. Peki ne yapmalıyım sizce?
   
 6. Asosyal ve işsiz olduğum için olabilir :D :D :D
   
  berdin123 bunu beğendi.
 7. Akorları tek tek değil de mesela 2/5/1 gibi kadansların geçişleri ile çalışırsan daha verimli olur diye düşünüyorum
   
 8. 2/5/1 Kadansları nedir bilmiyorum ilk defa şuan duydum. Tam olarak nedir? Ben önce akorları nasıl olduğunu anlayıp sonra karışık sırayla ritim ve arpej geçişleri yaparak çalıyorum. Mesela 7'li akorlar çalışıyorsam önce tek tek anladıktan sonra karışık sırayla A7-Dm7-F7-Gm7 gibi karışık sırayla çalıyorum elimin hakim olması için daha sonra diğer akor türleriyle karıştırıyorum örnek Am-Fmaj7-G7-C-Gm7-Asus4-F7 gibi.
   
 9. Bence Gitar bir dambıl gibi egzersiz aleti değil. Müzik aleti bu çalarsın veya çalmaya çalışırsın. Sonra müzik üretirsin yada üretmezsin başka bir şeyler çalarsın. Eğer bir şeyi çalmayacaksan kulağına hoş gelmiyorsa neden bu fedarlık ki ? Zira bu merette neye çalışırsan onu iyi çalarsın.
   
  gurkanisevic, berdin123 ve citygray bunu beğendi.
 10. Hocam benim amacımda zaten sevdiğim şeyi çalmak ve kendi tarzımda kendimden bir şeyler yaratmak onun içinde çalışmak gerektiğinden geçmemiz gereken bir yol oluyor ve bende bu yolda çalışarak ilerliyorum ne yani kendimden bir şeyler katmadan bilgilerimi ilerletmeden sadece oturup taba bakıp şarkı mı çalayım?
  Ayrıca kulağıma hoş gelmeyen bir şey için fedakarlık yaptığımla ilgili bir açıklama mı yaptım? zira ben Maj7'li akorların korku filmi müziği tadında tonları olduğu için sevmediğimden hiç uğraşmamış komple es geçmiş, Minör&Majör, Blues, Pentatonik Minör&Majör gamlarından yaptığım doğaçlamalar hoşuma giderken Phrygian, Harmonik minör gibi gamları içindeki sesler hoşuma gitmediği için o gamları komple es geçmiş adamım. Ayrıca şuan ki bilgilerimle yapmış olduğum 3-4 akorlu ritimden oluşan 3 tane basit bestem var fakat sesim berbat olduğu için bende söylerken sesimin tonunu kafamda farklı hayal ediyorum ve inanıyorum ki bu yolda devam edersem yani daha çok şey öğrenirsem başkalarından çaldıklarım dışında kendimden yaptığım şeylerde zenginleşecek ve güzelleşecek ki bunun için uğraşıyor olmak bile keyif verici.
   
 11. Bırak şimdi zorunluluk hisset, zevk de alma.
  Sadece bu şekilde devam edersen 3-5 sene sonra yapabileceklerini düşün, o sana gerekli motivasyonu verecektir.
  Bende tıpkı senin gibi düşündüm/çalıştım.
  Asıl keyfi yapamadığın şeyleri yaptıkça alırsın :)
   
 12. Teşekkürler :)
   
  koray7 bunu beğendi.
 13. Çok sıkıcı ben youscian kullanıyorum gelişmek için bence çok çok daha iyi
   
 14. Kimseye kulak asma, bence gayet iyi programın, zaten ileride zevklerin geliştiği ölçüde çeşitlendirirsin çalışmalarını. Zaten iyi bir müzisyen olmak için en önemli üç unsura sahip gibi görünüyorsun. İstek, asosyallik ve işsizlik. İşinde var aslında, gitar çalıyorsun :) Tek tavsiyem, farklı müzik ve enstrümaları da dinleyip gitara uygulamaya çalışman olabilir. Kolay gelsin.
   
  masterofpuppets ve JohnFrusciante bunu beğendi.
 15. Gitarı liseye geçerken ilk aldığım zamanlar günde en aşağı 6 8 saat çalıyordum 2 hafta sonra master of puppets çalmaya başladım (solosu biraz daha zaman aldı tabi:D)ondan sonra bu kadar hızlı ilerlemek beni şevklendirdi daha da çalıştım daha da ilerledim 2 sene böyle gitti ondan sonra sıkılıp pek elime almamaya başladım 9 sene oldu başlayalı şimdi ayda 8 saat almıyorum elime. Ha öğrenme metodun bence mükemmel ama cidden o kadar çalışmak bayabiliyor tamamen iradene kalmış fakat bu şekilde ilerlersen 5 10 sene içerisinde seni türkiyenin çok iyi yerlerinde forumca görebileceğimize inanıyorum
   
  JohnFrusciante bunu beğendi.
 16. Kesinlikle katılıyorum insan elde ettikten sonra sıkılıyor çünkü. Mesela şu an bana gitar çaldıran far beyond the sun ı kusursuz çalmaya çalışmam sanırım bi 6 7 ayı var :D
   
  koray7 bunu beğendi.
 17. Bir video bekliyorum ben o zaman, ben de pek severim :)
   
 18. Teknik beceri ve bolca bilgi olmadan müzikten zevk almak hayal. Sadece bunlar ile de hayal. İkisi birbiri ile direkt bağlantılı şeyler. Bence kağıt üstünde çok akıllıca bir program. Ara sıra şişmek gayet doğal ama kararlılıkla devam etmek doğrusu.
  Sıra sıra gitmeyi ihmal etmeyin. Kendinizi olduğunuzdan fazla ya da eksik görmeyin.
  Gam ve arpej çalışmalarında farklı çalışmalar bulmaya gayret edin. Sololarda bunların nasıl kullanıldığını tespit edip, farklı tonlara transfer edin.
  Önemli olan bilgiyi öğrenmek değil, öğrenilen bilgiyi transfer edebilmektir.
  Ben yazınızdan doğru yolda olduğunuzu gördüm.
  Kolay gelsin :)
   
  JohnFrusciante bunu beğendi.
 19. Ben size 3 şey önereceğim. Bunları da herkese öneriyorum zaten bu tür başlıklarda.
  Gitara başlayan pek çok insan teknik zorluklara takılıyor. Böyle olunca da zor şeyleri yapmaya kasıp, kolay pek çok şeyi yapamıyor !
  Önerilerim şunlar:
  1) Klavyede notaların yerlerini HERYERDE öğrenin. Herhangi bir notayı klavyenin herhangi bir yerinde anında bulabilecek düzeye gelin.
  2)Klavyenin mantığını çözmeye yarayan, akor ve dizileri birleştirebileceğiniz bir sistem öğrenin. Mesela CAGED sistemini öğrenip çalışın.
  3)Majör dizinin armonizasyonu ve her bir derecenin üzerine kurulan akorların tiplerini öğrenip, bunları 12 tonda da çalıp ezberleyin. Bu zaman alır, ama çok işinize yarar.
  Bunları yapmak teknik bir zorluk içermez, ama gitarı üst düzeyde çalabilmek içiçn en gerekli becerilerdir. Ne ilginçtir ki pek çok gitarist bu konularda çuvallar:)
   
 20. Hepinize teşekkürler :) Elimden geldiğince devam edeceğim :)
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş