Laney Cub12-r Amfi Hakkında Kafama Takılan Sorular

'Elektro Gitar Ekipmanı' forumunda SLASH123 tarafından 8 Haziran 2016 tarihinde açılan konu

 1. Bağlayabilsen bile (konu hakkında bilgim veya deneyimim yok), inan bana mp3 girişi olmayan bir amfiden; hele ki az çok kırılmış ise, net bir wav, mp3 vb. formatta temiz ses alman neredeyse imkansız. Yolladığın sinyal ile sinyali işleyecek olan amfinin alakaları yok zira.
   
 2. EMM

  EMM

  Bu ampliyi 1 yıldan fazla kullandım sanırım, aklıma hiç böyle bir soru gelmemişti...
   
  tee, arkham_rock ve SLASH123 bunu beğendi.
 3. 15w ve 1w olayı bence çok kullanışlı ve mantıklı bir pazarlama politikası ile oluşturulmuş. Zaten Cub serisi Laney'in en başarılı amfilerindendir.

  Bir çıkış 15w diğer çıkış ise 1w güç verecek şekilde konumlanmış. Bu tamamen kullanıcının opsiyonel tercihi amfiden alınmak istenen güce ve sese bağlı bir olay.

  Gel gelelim mp3 bağlarsak ne olur ya da bağlanırmı olayına. Öncelikle böyle bir şeyin mümkün olduğunu varsayarak başlıyorum;

  1)Hangi çıkışa mp3 hangi çıkışa gitarı bağlayacaksın? 1w girişinden alt yapıyı versek 15w ye de gitarı bağladık diyelim, e mantıken gitar sesi alt yapıyı matematiksel anlamda 15 kat bastırmayacak mı? Tam tersi olursa da bu sefer alt yapı bastıracak... Hiç bir kullanıcının bu şekilde kullanacağını sanmıyorum. ilk turdan geçer not alamadı.

  2)Teknik anlamda böyle bir şey mümkün değil ki denediğin taktirde ulaşacağın sonuç kendi kanaatimce %99 bu olacak; Muhtemelen ikisine de aynı anda jak taksan ikisi de bir birini kesecektir. Ne gitardan ne de mp3 ten ses alırsın(eğer söz konusu amfi Cub10 olsaydı bu konuda farklı bir yorum yapardım). Veyahut Birine jak taksan diğeri otomatikman devre dışı kalır yani baskın olan giriş(15w olan) çalışacaktır 1w olan giriş bağlantıyı kesecektir otomatikman ki bunun olabilitesini pekte varsaymıyorum. Bu testide geçemedi.

  3)Laney'in bilmediğimiz bi işçiliği varsa dediğin olur ama bu tip bir amfi de ben "olanak/ihtimal/olasılık" zerre vermiyorum. Sonuç olarak sınavları geçemedi işini mucizeye bırakma :)
   
  SLASH123 bunu beğendi.
 4. Saçmalamayın
   
  EMM, CAJEMIR, ÇokSinirlendim ve 1 kişi daha bunu beğendi.
 5. Bir güzel bağlarsın ama çok verimsiz olur. Twin Reverb'e MP3 player bağlayan gördüm. Gayet tatminsiz bir ses çıkıyor. Bilgisayar hoparlörü kat kat daha iyi.
   
  SLASH123 bunu beğendi.
 6. Elimdeki MP3 player yada pedallar üzerinden sesi kısarak dengelersin orası basit ancak dediğiniz gibi aynı anda ikisini birden takınca yüksek ihtimalle 15w girişi çalışıp 1w çalışmayacaktır
   
 7. Laney cub 10 vardı. Lo ve hi çift girişli. Birine bağlayıp diğerine herhangi birşey taktığımda birinden sesi kesiyordu. Muhtemelen sendekide öyle olur. Cub 12r de fx loop olması lazım. Ordan bağlansa daha iyi olur bence.
   
 8. Arkadaşın sorusuna cevap olabilecek tüm ihtimalleri, en uçta ki olmayacak şeyleri bile varsayarak, Cub serisi kullanıcısı olarak cevapladım. Daha iyi anlaması için "olmaz" diye tek düze bir cevap vermek istemedim. Mesajı daha dikkatli okuyunuz cümle içinde kullandığım terimlere dikkat edin. Neden böyle bir şey yazdığınızı da pek kestiremedim fakat beğenmediyseniz ya da aynı görüşte değilseniz fikrinizi belirtin, üslubunuzdan ödün vermeyin forumun ana amacı yardımlaşmak.

  15w ve 1w girişlerinin içeride ki bağlantı noktalarında ki kullanılan değerler arasında baya bir fark var hocam. Bu ses düzeyine yetişecek ya da herhangi bir mp3 playerin arayı kapatabileceğini, o güçte olduğunu sanmıyorum. Böyle bir şey olsa bile amfinin kendi yapısı bu sesi dengelemeye izin vermeyecektir diye düşünüyorum. İlla bir yerde patlak verecektir. Gel gelelim zaten bu şekilde kullanmakta mühendislik açısından bakarsak zaten imkansız.
   
 9. @Berkay Aşar 15 watt 1 watt'tan 15 kati kadar ses vermez. Bu mantikla 100 watt bir amfi 50 watt bir amfinin iki kati ses vermesi gerekir. Ya da 50 watt bir amfi 15 watt bir amfinin 3 katindan fazla ses vermesi gerekir. Boyle bir sey yok.
   
  CAJEMIR, ogulcaan ve EMM bunu beğendi.
 10. Onu kastetmiyorum... basit bir matematikle mümkün olmayacak şekilde varsayımlı bir örnek verdim diyorum, yukarıda da yazdım tekrar tekrar okuyun. Son kez söylüyorum cümle içinde ki kullandığım kelimelere dikkat edin hep varsayım cümlesi. Mümkün olmayan bir şeyi detaylandırarak, örnekle anlatmaya çalıştım diyorum. Neyini anlatayım ben size yani bunun bende anlamadım ki.
   
 11. Demek ki basit matematik degil biraz logaritma da bilmek gerek o zaman. 15 wattlik giris 1 wattlik girisi 15 kat bastirir diye varsayiminiz hatali.
   
  CAJEMIR, haşmet ve EMM bunu beğendi.
 12. Yok böyle bir üslup. Karşınızdaki kişinin anlattıkları tamamen hatalı olsa bile güzellikle doğrusunu anlatmayı deneyin.
   
  berdin123 ve aytarslan bunu beğendi.
 13. Insanin elinde bu amfi varken denemden bu yorumu yapmasi daha da uzucu. Daha da ucuzu olaylar var. 22watt alltube amfiyi evde calinabilir amfi olarak nitelendiren veya 5 watt amfinin az ses verdigini zanneden insanlar kayniyor. 12 watt transistorlu 8 inch hoparlorlu amfim bile beni rahatsiz edebiliyordu.

  Su cumleye dikkat edelim:
  Arkadaşın sorusuna cevap olabilecek tüm ihtimalleri, en uçta ki olmayacak şeyleri bile varsayarak

  Olmayacak seyleri varsaydigi icin sacmaladigindan bahsediyorum. Olan ve olacak seyleri varsaymadigi icin...
   
  ata bunu beğendi.
 14. Öğrenciyken almak istediğim ve alamadığım bir amfi, hüzünlendim başlığı görünce :) Şimdi daha iyileri var elimde tabi.
  Bahsettiğin olaya gelirsek, alete zarar verebilirsin bence. 1W 12W girişleri wattkiller gibi bir işlev görüyor. Oradan giden sinyal lambalarda kırılıyor. Sen hem gitar hem mp3 yaparsan lambalar nasıl bir tepki verir düşünemiyorum :)
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş