Ibanez Grg170 Gitarıma Amfi Tavsiyesi(thrash Metal)

'Elektro Gitar Ekipmanı' forumunda Darkestrah tarafından 3 Ağustos 2016 tarihinde açılan konu

İbanez GRG170 ile thrash metal için hangisi iydir?

 1. Randall RG75 G2

  47.4%
 2. Line 6 Spider IV 30 watt

  10.5%
 3. Vox VT40+

  31.6%
 4. Roland Micro Cube

  0 oy
  0.0%
 5. Roland Cube

  10.5%
 1. Arkadaşlar 2 senedir beni iyi kötü götüren İbanez GRG170 gitarıma yeni amfi alacağım.Şuan Blackstar ID:core20 kullanıyorum. yanında metal muff ve mxr fullbore denememe rağmen istediğim tonları alamadım malesef. Şuan Randall RG75 G2 düşünüyorum fakat bu vasat sayılacak ibanez gitar ile uyum sağlar mı ondan emin değilim. Sert old school thrash tonları için önerileriniz nelerdir?
   
  gurkanisevic bunu beğendi.
 2. Amfin bence randall ve vox disindakilerden daha iyi bu ikisiylede tartisilir... Bence gitar yukseltmek cozum olabilir.... Okadad butce yoksa 2. guzel pickup upgrade i yapilabilir bence...
   
 3. Roland cube, micro cube ve spider iv 15 kullanmış biri olarak id core'dan bu üçüne geçmenizi hiç tavsiye etmem. Ben de id core kullanıyorum vox vt20+ benim şuan almayı düşündüğüm amfi. Şuan için pedal dizecek durumda olmadığım için geniş tonlar alabileceğim modellemeli bir amfi arıyordum en cazip 2 model olarak vox vt20+ ve fender mustang 2'yi buldum aradığım fiyat aralığında.
  Randall'ı hiç denemediğim için yorum yapamayacağım ama o amfi evde kullanmayı geçtim bar gibi bir yer için bile fazla yüksek sesli. Tonal anlamda bilmiyorum.
   
 4. Gitar değişimini şimdi yapmak istemiyorum vasat gitardan kısmen vasat gitara geçmek yerine 1-2 sene içerisinde Schecter Blackjack SLS almayı düşünüyorum. Şuan elimdeki gitar hiç yoktan işimi görüyor. Blackstar ın clean tonları çok çok iyi ama distotionda yeteri kadar "crunchy" denilen tonu alamıyorum rifflerde. Vox da modelli bi amfi blackstar gibi ama distortionu daha kuvvetli. Aralarında tanıtım videolarına göre en beğendiğim amfi Randall fakat ne derece uyum sağlar ondan emin değilim.
   
 5. blackstar olabilir, bütçeni söylersen daha iyi öneriler olacaktır tabi... manyetik değişimi yerine para biriktirip, kendi gitarını da satıp aradığın tona uygun daha güzel bir gitar alabilirsin.
   
 6. Ben çok özür dileyerek bir şey sormak istiyorum.
  Gitarın amfiyle uyum sağlaması nedir ?
  Deseniz ki şu pedal bu amfiyle uyuşurmu, bunu anlarım ve bunun teknik cevapları var. Fakat gitarın amfiye uyumlu olması ne demek algılayamadım. Her gitarı her amfide çalarsınız, burada önemli olan amfinin tonu sizin istediğiniz şekilde mi ? Gitarın titreşimleri sizi tatmin ediyor mu ? vs.
   
  uvidinli bunu beğendi.
 7. Söyle açıklayayım. Amfiden alacağımız ton gitarın sapından gövdesinin malzemesinden tutun manyetiklerin aktif pasif olmasına kadar gitarın tüm özellikleriyle ilgilidir. Seymour Duncanlı 3000 liralık bir gitar herhangi bir amfiyle deli tonlar verirken 1000 liralık bir gitar ile o tonları veremez. Çünkü manyetikleri bass-mid-treble değerleri amfiyle örtüşmeyebilir. Tabi burada tam tersi de geçerli. Kaliteli bir amfi ve kalitei bir gitarla deli tonlar alıp, ardından o amfiye 500 liralık bir gitar takarsanız amfiyi tanıyamazsınız. Dediğim şudur ki uyum; amfi ve gitarın birbirine yakın seviyelerde ve manyetik/amfi ilişkisine bağlı olarak bass-mid-treble uygunluğunu yakalamasıdır.:)
   
 8. Tamamen yanılgı içindesiniz maalesef. Değil 3000 TL lik gitar 30000000 TL lik gitarda olsa dandik bir amfide GRG den farklı duyulmaz. Bu bilgileri nereden öğrendiniz bilmiyorum ama üzülerek söyülüyorum kulaktan dolma hatalı bilgiler bunlar.
  İyi bir gitarın gerçek tonunu iyi bir amfide duyarsınız. Hatta şunu da belirteyim 200 TL lik bir gitarı bile iyi bir amfide tanıyamazsınız.
  Maalesef bütün genç kardeşlerimiz sizin de içinde bulunduğunuz yanılgıdan hareketle yola çıkıyor. İyi gitar alırsam iyi ton çıkar sanıyorlar. Ton un milyon tane değişkeni var. En önemlisi ise amfidir. Sonradan pedaldı, manyetikti, gitarın ağacıydı vs.
  Konunun özetine gelince gitar-amfi uyumu diye birşey yoktur. Gitar dediğiniz ağaçtan ibaret, manyetik ise sizin zevkinize kalmış. Sizin mantığınızla örneğin ; SD manyetikler Marshall JCM 800 le anlaşıyor o zaman başka amfi kullanmayalım SD manyetiğimiz varsa, yada tam tersi. Duymak istediğiniz frekansları ancak ürünleri deneyerek yakalayabilirsiniz. Şu gitarla bu amfiden yüksek mid alırım, şöyle olursa baslar ağır basar, bunların tamamı safsata.
  Elektroniğin elektronikle uyumundan bahsedebilirsiniz, fakat ağacın elektronikle uyumu diye birşey yoktur.
  Özür dilerim ama şu cümle ise tamamen akıllara zarar.. [QUOTE=" Çünkü manyetikleri bass-mid-treble değerleri amfiyle örtüşmeyebilir[/QUOTE]
   
  Son düzenleme: 3 Ağustos 2016
  at., hakan01, dream ve 7 kişi daha bunu beğendi.
 9. Fender ile ENGL uyumu ;)
   
  tunckk bunu beğendi.
 10. [/QUOTE]
  Benim de size anlatmaya çalıştığım şey bu zaten. Gitarın kalitesi ne kadar yüksek olsa da amfi kalitesiz ise bir anlamı yoktur. Aynı şekilde vasat bir gitar iyi bir amfiyle de iyi ton veremez. Fakat bu iki ekipmanın Bass/Mid/Treble uyumu önemlidir. Örneğin thrash metal için önemli olan bass ve treble ı yüksek olan bir manyetik ile (Seymour Duncan Nazgul gibi) sağlam treble verebilen bir amfi ile canavar gibi ton alabilirsiniz. Her gitar ve amfi birbirine karşı farklı reaksiyon gösterir. Bunu nasıl inkar edebiliyorsun bilmiyorum ama fikirleriniz için teşekkürler, saygılar.:)
   
 11. 2000 liralık bir kafa ve 1000 liralık kaliteli bir 1x12 kabin ile üzüleceksiniz biliyorum ama 600 liralık gitardan bile keyif ve ton alabiliyorsunuz. O yüzden cümbür cemaat "paranızı çarçur etmeyin, amfi alın" diyoruz.
   
  uvidinli, Darkestrah ve tunckk bunu beğendi.
 12. Benim de size anlatmaya çalıştığım şey bu zaten. Gitarın kalitesi ne kadar yüksek olsa da amfi kalitesiz ise bir anlamı yoktur. Aynı şekilde vasat bir gitar iyi bir amfiyle de iyi ton veremez. Fakat bu iki ekipmanın Bass/Mid/Treble uyumu önemlidir. Örneğin thrash metal için önemli olan bass ve treble ı yüksek olan bir manyetik ile (Seymour Duncan Nazgul gibi) sağlam treble verebilen bir amfi ile canavar gibi ton alabilirsiniz. Her gitar ve amfi birbirine karşı farklı reaksiyon gösterir. Bunu nasıl inkar edebiliyorsun bilmiyorum ama fikirleriniz için teşekkürler, saygılar.:)[/QUOTE]


  Konuya çok hakimsiniz gördüğüm kadarıyla. Matematiksel örnekler rica edebilir miyim ? Örneğin P90 in max. mid frekansı kaç dBm tınlıyor ve hangi amfiyle uyum gösteriyor. Gerçi şu uyum cümlesini halen anlamış değilim. Yani uyumdan kastınız nedir ? Manyetik çıkışı 3 birimken amfi 5 birim olmalı falan gibi mi ? Yani 3-5 uyumludur, 3-4 olursa olmaz mı ? Nedir bu uyum, frekans örtüşmesi nedir ?
  Son 25 yıldır network alanında çalışıyorum o nedenle elektroniğin incelikleri hakkında pek bilgim kalmadı hatırımda. (Malum üniversite hayatım biteli yaklaşık 20 yıl oldu.) Fakat hem lisede hem de üniversitede elektronik okumama rağmen frekans örtüşmesi diye bir konu hatırlamıyorum. Bizi aydınlatırsanız sevinirim.
   
 13. Kim istemez bi Peavey 5150 yada Mark V ama malesef bütçe bunlara göre.:)
   
 14. Bu arada Nazgul ve trash'i nasıl bir arada andığınızı hiç anlayamadım
   
 15. Peki Peavey 5150 için hangi gitarı almamız gerekir. (Uyum konusundan dolayı soruyorum)
   
 16. Orange Micro Terror, Harley Benton kabin diyorum. Sonra gider komple lamba amfi alırsın.
   
  tunckk bunu beğendi.
 17. Nazgul Death Metal ve Thrash tonları için bana göre birerbir bir manyetik. Ton zevkinize bağlıdır. Size elektronik olarak verebileceğim bir ders yok malesef fakat size artık daha fazla cevap vermeyeceğim konudan uzaklaşmamak adına. Sadece gitar ve amfinin verebileceği uyumu reddetmeye devam edin. Üstün bilgilerinizi başkalarıyla aktarmanız en iyisi.
   
 18. Death metal tonları almanız adına Peavey 5150 ile dehşet verici sert tonlara sahip olan Fender Telecasterin öneriyorum.
   
 19. Bol şans
   
  uvidinli ve tunckk bunu beğendi.
 20. Bazılarıyla tartışmak için şanstan fazlasına ihtiyaç var malesef. Amfi yorumu için de teşekkürler. Micro terror çok beğendiğim bi kafa amfidir.
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş