Fender Amfilere Turkiyede Distrubitor Tarafindan Muamele Yapilmasi

Bu konu, aslında epey garip, yeni model Fender ampliler Türkiye'de çok ama çok pahalı satılmakta, Avrupa'daki fiyatın neredeyse 2 katına satılmasını kusura bakmayın ama anlayamıyorum :confused:...Elbette bir açıklaması vardır ve büyük ihtimalle devletin koyduğu akıl almaz vergilerdedir ancak Avrupa'dan 20 kg'luk ampli getirtip, halen yarı fiyatına alabiliyorsam, bunu devlet de düşünmeli, bu şekilde ticareti bitirmekten başka bir şey yapılmamış oluyor :punch:...Şunu diyebilirsiniz, "Garanti yok", haklısınız ancak, Fender amplilerden bahsediyoruz, bunlar bulunmaz, bilinmez ürünler değiller ki, Türkiye'de birçok yerde yaptırabilirsiniz, başınıza çok garip bir şey gelme durumu da yok, hiç duymadım...Örneğin, Thomann'dan aldığım amplide reverb çalışmıyordu, bakıma götürdüm, 1 gün sonra aldım, reverb tankıdaki kablo kırılmış, 7 TL'e çözüldü sorun...Bir diğer argüman da, "Kargo'da sıkıntı olur" olabilir, ancak Thomann'da böyle bir sorun yaşayabileceğinizi hiç ama hiç sanmıyorum, maalesef, hiç değilse, Türkiye'ye girene kadar :(, zaten Türkiye'ye girdikten sonraki risk, buradan aldığınızdaki risk ile aynı...Diyelim ki, yukarıdaki sorunlardan birisini yaşadınız ve Türkiye'de çözülemeyecek yada çözümü çok pahalı olacak bir durumla karşı karşıyasınız, o zaman da, kargo ücretini karşılar, Thomann'a geri gönderirsiniz, size yeni ürün gönderirler...Özet olarak, en kötü durumda (ki bu durumun yaşanma olasılığını çok ama çok düşük buluyorum), cebinizden çıkacak olan kargo ücreti olacaktır :smug:...

Bununla beraber, eski model vintage ampliler ise, USA ikinci el fiyatlarına yakın olarak satılmakta...Yakın zamanda 2 tane almış ve yakından takip eden birisi olarak söylüyorum bunu...Nedense, görüntüye, işlevsellikten fazla önem veriyoruz ama o güzel Fender tonları hep eski amplilerde (tecrübeyle sabittir, @OsmanBurak da söylesin, adam bilim adamı, daha analitik açıklar olayı ;))...

Bu kapsamda, eğer yeni bir model Fender ampli alacaksam, doğrudan Thomann'dan alırım ve Türkiye'deki 2nci el fiyatına sıfır ampliye sahip olurum (ki bunu da yaptım), eğer vintage bir ampli alacaksam, piyasayı takip eder Türkiye'den alırım...

Sevgiler ve saygılar...

Son düzenleme:
3000 TL bir amfi için fazla bir bütçe değil, sorun TR de 3000 TL ye satılan amfinin TR satış fiyatı ile ilgili.

Birde şöyle bir durum var, Sıfır Kemper profiling, patron çıldırdı! 3000 TL. Paran da var. Alman mı? :D

Evet ona katılıyorum tabi.
Yok almam açıkcası çok komplike beklentilerim yok benim amfilerden güzel gürültüsüz dengeli bir ses yeterli bunu da 1500 liraya sağlayabiliriniz :D

Verilen örnekten yola çıkacak olursak:
Amfinin ABD fiyatı 1.200 USD , yani takribi 1100 Euro. TR fiyatı ise 2.200 Euro. Aradaki 2 kat fiyat farkını hiçbir vergi açıklayamaz maalesef. Bariz sıkıntılı bir fiyat politikası var, hiçbir şekilde tartışmaya açık da değil ne yazık ki. Hala bu kafa ile giden firmaların ayakta olduğunu görmek (distribütörden bahsediyorum) enterensan...

Reklam olmasın diye yazmıyorum, dükkandan ABD fiyatı + %10 civarına 9 ay vade gitar ve malzeme alabiliyorum. 15 yıllık gitar maceramda fazlası ile düdüklenmişimdir. Aldığım malzemelerin daha iyisi var mı? Evet ama düdüklenmemek çok daha mutlu ediyor. 1.5 2 katı parayı verirsem (vermem) aldığım şeyle göz göze geldiğimizde hoş duygular besleyemiyorum.

Verilen örnekten yola çıkacak olursak:
Amfinin ABD fiyatı 1.200 USD , yani takribi 1100 Euro. TR fiyatı ise 2.200 Euro. Aradaki 2 kat fiyat farkını hiçbir vergi açıklayamaz maalesef. Bariz sıkıntılı bir fiyat politikası var, hiçbir şekilde tartışmaya açık da değil ne yazık ki. Hala bu kafa ile giden firmaların ayakta olduğunu görmek (distribütörden bahsediyorum) enterensan...
Ben özellikle amfi gibi şehir şebekesine bağlanan cihazlarda Amerika ile karşılaştırma yapmanın çok sağlıklı olmayacağını düşünüyorum. Bizzat gözlemlediğim kadarıyla hem Mesa Boogie hem de Fender için Avrupa ile Amerika fiyatları arasında ciddi fark var (bayi ve mağazaların maliyetlerinden bahsediyorum bu arada). Bunun en büyük sebebi Avrupa için farklı bir güç trafosu kullanıyor olmaları. Kısaca Fender ve Mesa Boogie'nin Avrupa'daki bayilerine gönderdiği fiyatlar ile Amerika'ya gönderdiği fiyatlar arasında ciddi farklar var. Bu sebeple bence Türkiye ile bir kıyaslama yapılacaksa Avrupa fiyatlarını karşılaştırmak daha sağlıklı olacaktır.

Ben özellikle amfi gibi şehir şebekesine bağlanan cihazlarda Amerika ile karşılaştırma yapmanın çok sağlıklı olmayacağını düşünüyorum. Bizzat gözlemlediğim kadarıyla hem Mesa Boogie hem de Fender için Avrupa ile Amerika fiyatları arasında ciddi fark var (bayi ve mağazaların maliyetlerinden bahsediyorum bu arada). Bunun en büyük sebebi Avrupa için farklı bir güç trafosu kullanıyor olmaları. Kısaca Fender ve Mesa Boogie'nin Avrupa'daki bayilerine gönderdiği fiyatlar ile Amerika'ya gönderdiği fiyatlar arasında ciddi farklar var. Bu sebeple bence Türkiye ile bir kıyaslama yapılacaksa Avrupa fiyatlarını karşılaştırmak daha sağlıklı olacaktır.
Katılmıyorum, TR ve Avrupa arasında bile 2 kata yakın fiyat farkı var...

bj.png
Sevgili Bandroll aynı anda aynı Fender amfinin usa ve avrupa versiyonuna sahip oldum.Trafoları aynı idi.sadece farklı voltajlar için trafoda farklı turlarda çıkışlar mevcuttu.boardda 2 3 soket yeri değiştirerek ve güç kalosunu değiştirerek aynı trafo ile 110 ve 220 de kullanılabiliyor.Boardda her iki konfigürasyon için girişler var.Burada pahalı olmasının tek nedeni bence dağıtıcı firma.Sonuçta usa de de tax var ve bayi kar ediyor.Kargo ve vergi maliyeti aradaki 2 kat fiyatı açıklamıyor.Tamamen pazarlama taktiği.Zaten bence adanların fazla satalım beklentisi yok.Burada 1600 euro olan princeton reverbü usa den getirmiş bir arkadaştan 2700 tl ye aldım ve keyifle kullanıyorum.

Son düzenleme:
Katılmıyorum, TR ve Avrupa arasında bile 2 kata yakın fiyat farkı var...
Tamam ona lafım yok zaten. Demek istediğim Amerika ile TR'yi karşılaştırırsak aradaki fark iyice uçurum oluyor ama bu gerçeği tamamen yansıtmıyor. Bunun sebebi markaların Avrupa ve Amerika'ya farklı fiyatla ürün göndermesi. Avrupa ile kıyaslayınca da bizdeki bayilerin ne kadar fahiş fiyat çektiğini görüyoruz. Bu konuda herhangi bir aksi iddiam zaten en başından beri yok.

Tamam ona lafım yok zaten. Demek istediğim Amerika ile TR'yi karşılaştırırsak aradaki fark iyice uçurum oluyor ama bu gerçeği tamamen yansıtmıyor. Bunun sebebi markaların Avrupa ve Amerika'ya farklı fiyatla ürün göndermesi. Avrupa ile kıyaslayınca da bizdeki bayilerin ne kadar fahiş fiyat çektiğini görüyoruz. Bu konuda herhangi bir aksi iddiam zaten en başından beri yok.
Dediklerinize katılıyorum.Trafo kısmı için yazdım.Farklı olduğunu yazmışsınız ama aynı trafo çoğu zaman.

Sevgili Bandroll aynı anda aynı Fender amfinin usa ve avrupa versiyonuna sahip oldum.Trafoları aynı idi.sadece farklı voltajlar için trafoda farklı turlarda çıkışlar mevcuttu.boardda 2 3 soket yeri değiştirerek ve güç kalosunu değiştirerek aynı trafo ile 110 ve 220 de kullanılabiliyor.Boardda her iki konfigürasyon için girişler var.Burada pahalı olmasının tek nedeni bence dağıtıcı firma.Sonuçta usa de de tax var ve bayi kar ediyor.Kargo ve vergi maliyeti aradaki 2 kat fiyatı açıklamıyor.Tamamen pazarlama taktiği.Zaten bence adanların fazla satalım beklentisi yok.Burada 1600 euro olan princeton reverbü usa den getirmiş bir arkadaştan 2700 tl ye aldım ve keyifle kullanıyorum.
Aynı trafoyu kullanabilirler. Sizinki hangi modeldi bilmiyorum ama farklı trafo kullandıkları durumlar da var. Aşağıya 5 link paylaşıyorum 3'ü Avrupa 2'si Amerika.

Amerika
Fender Blues Junior III - 15W 1x12 529 $ (482 €)
Fender Hot Rod Series Blues Junior III 15W 1x12 Tube Guitar Combo Amp 529 $ (482 €)

Avrupa
Almanya

Fender Blues Junior III 629 € (679 $)
Fender Blues Junior III 629 € (679 €)
İngiltere

Fender Blues Junior III 15w Tube Combo Guitar Amp with Reverb | Andertons 499 £ (553 €/602 $)

Tabi ki kargo maliyetleri ürünün fiyatını biraz arttıracak ona lafım yok ama asıl merkezden uygulanan farklı fiyatlar var ve bu yüzden Amerika ile karşılaştırmak bence sağlıklı değil. Avrupa için en başından beri hepimiz aynı şeyi savunuyoruz.

Eğer Türkiye distribütörünün Fender'den alım fiyatları Avrupa'daki distribütörleri civarındaysa, Türkiye'deki ek vergilerle birlikte ve satış miktarlarının da nispeten düşüklüğünden dolayı Avrupa satış fiyatlarına göre %40-45 gibi bir fark oluşması (burada 'sünneti' ve pazarlığı seven tipik Türk için bir miktar pay da eklenmiş olabilir tabii) belki biraz fazlaca, ama bence anormal değil.

Peki distribütör Türkiye'deki vergilendirme ve alım gücü gibi argümanları kullanarak Fender alım fiyatlarını Avrupa'nın altına indirmiş olabilir mi? Muhtemeldir, ama pek sanmıyorum..

Almayınız... Fender'inizi Türkiye distribütörü üzerinden satın almak zorunda olmadığınız gibi, Fender almak zorunda da hiç değilsiniz. Daha az paraya, daha çok iş yapan alternatifler bulmak veya Deluxe Reverb gibi basitçe bir ampliyi yapmak / yaptırmak pek de zor değil aslında.

Benzer muhabbetler : Amerikan Standart Strat'ların 6000 Tl Olması

Yurtdışından 1600 Motor Araba getirsen taşıması, vergisi, pulu, osu busu herşeyi dahil fiyatı bu fender amfi gibi %125'e çıkmaz. O yüzden altı üstü bi gitar amfisini nerdeyse 2.5 kat fiyata satıp, vergi kılıfının altına sığınılmasınıda ben doğru bulmuyorum.

Yurtdışından 1600 Motor Araba getirsen taşıması, vergisi, pulu, osu busu herşeyi dahil fiyatı bu fender amfi gibi %125'e çıkmaz. O yüzden altı üstü bi gitar amfisini nerdeyse 2.5 kat fiyata satıp, vergi kılıfının altına sığınılmasınıda ben doğru bulmuyorum.
Zaten distribütör firma bu ürünleri şirket adı altında getirdiği için, bizim bireysel alabileceğimiz fiyata getirmiyor. Buna rağmen kendimiz getirsek daha ucuz oluyorsa; orada distribütör firmanın işgüzarlığı, uyanıklığı vardır.

Türkiye'de sadece müzik olarak bakmayın, çoğu şey insan aklına hakarettir. Karşı çıkan da olmayınca her gün hakarete uğruyoruz, anca ses çıkmayacak yerlerde bireysel olarak isyan ediliyor, hepi topu bununla kalıyor.

Belki biliyorsunuz, belki bilmiyorsunuz, AKK(Adil Kullanım Kotası) ile ilgili internet kullanıcıları az bir şey ses çıkarttı, üç beş kişi de elini taşın altına sokunca meclise kadar gitti. Üstelik o kadar sert gündeme rağmen yapıldı bu. Birlik beraberlik olmadan, karşı çıkmadan bu fiyatlar üzerinden almaya devam ederiz biz ekipmanları ve diğer her şeyi. Neyse ki iyi niyetli firmalar da yok değil de insanlar kazığın alasını yemeden alışveriş yapabiliyorlar.

Geri