Mesa Distortion Pedalı

Merhaba arkadaşlar,
Bir klasik olarak, distortion pedalı tatminsizliği yaşıyorum.
Büyük çoğunlukta death metal çalıyorum. Bugüne kadar elimden geçen pedallar BOSS MT-2, MXR Fullbore metal, EH Metal Muff.
Fullbore metal kadar hiç bir pedaldan iğrenmedim hayatımda. Bu kadar sahte, dijital bir distortion olamaz. En son metal muff kaldı elimde ve
şuana kadar en çok tatmin eden o oldu. Daha üst düzey bir pedal almak istiyorum.

MESA BOOGIE THROTTLE BOX EQ pedalını düşünüyorum fakat hiç canlı deneme fırsatım olmadı. Nereye gitsem ellerinde yok.
İnternetten incelediğim kadarıyla vidyolarda hiç adam gibi gaini kökleyip metal tonları almaya çalışan yok.
Gain yetersiz gibi geldi internetten görebildiğim kadarıyla.

Asıl soru:!: MESA BOOGIE THROTTLE BOX EQ pedalı sizce metal için uygun mudur? Var mı çalan, kullanan, deneyen??
Yorumlarınıza çok ihtiyacım var,
Saygılar

Merhaba arkadaşlar,
Büyük çoğunlukta death metal çalıyorum. Bugüne kadar elimden geçen pedallar BOSS MT-2, MXR Fullbore metal, EH Metal Muff.
Fullbore metal kadar hiç bir pedaldan iğrenmedim hayatımda. Bu kadar sahte, dijital bir distortion olamaz. En son metal muff kaldı elimde ve
şuana kadar en çok tatmin eden o oldu. Daha üst düzey bir pedal almak istiyorum.

MESA BOOGIE THROTTLE BOX EQ pedalını düşünüyorum fakat hiç canlı deneme fırsatım olmadı. Nereye gitsem ellerinde yok.
İnternetten incelediğim kadarıyla vidyolarda hiç adam gibi gaini kökleyip metal tonları almaya çalışan yok.

Asıl soru:!: MESA BOOGIE THROTTLE BOX EQ pedalı sizce metal için uygun mudur? Var mı çalan, kullanan, deneyen??
Saygılar

fullbore metal ile ilgili duygularını paylaşıyorum kardeşim :) pedal olarak forumdan bilgi alabileceğin mind abuse dışında seni tatmin edecek sağlam distortion pedalı pek aklıma gelmiyor belki seymour duncan palladium gain stage olabilir...keith merrow un bir videosu vardı ama mix içinde olduğu için net fikir vermez pek...pedal ile tatmin edici sonuç bir yere kadar olacaktır çok uzun vadeli bir çözüm beklememeni öneririm...

ben olsam studio devil amplifire alırım :)

Merhaba arkadaşlar,

Saygılar
@scalloped 'un Throttle Box EQ çalmış olması lazım.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Merhaba,
Amfiniz nedir ? Pedalı nasıl bir sistem ile kullanıyorsunuz ? Setup'ınızı daha açık anlatırsanız yardımcı olabilirim.
Bu kadar çabuk cevap beklemiyordum öncelikle teşekkür ederim.
Pedal board u switch pedal kullanarak 2 ye böldüm. bir clean/overdrive kanalı bir de distortion kanalı oluşturdum.
Drive seçili olduğunda sıralama şu şekilde oluyor:
Crybaby Dime Wah + A/B switch Pedal + Metal Muff (Yakında Mesa olacak gibi) + MXR KFK 10 band Eq + Mooer Reecho (Yakında MXR carbon copy olarak değiştireceğim) + AMFİ.
Amfi Blackstar HT-5 Metal Kafa+kabin.
Fakat studyo ve konserlerde amfiyi taşıyamadığım için her orta/üst seviye amfide iyi sonuç alabileceğim bir pedal board dizmeye çalışıyorum. Olay budur abi.
High/Low + Eq ve true bypass olması Mesa ya çekiyor beni ama gain yetersiz kalır boşu boşuna 1200 lira veririm pişman olurum diye ödüm patlıyor.

Bu kadar çabuk cevap beklemiyordum öncelikle teşekkür ederim.
Pedal board u switch pedal kullanarak 2 ye böldüm. bir clean/overdrive kanalı bir de distortion kanalı oluşturdum.
Drive seçili olduğunda sıralama şu şekilde oluyor:
Crybaby Dime Wah + A/B switch Pedal + Metal Muff (Yakında Mesa olacak gibi) + MXR KFK 10 band Eq + Mooer Reecho (Yakında MXR carbon copy olarak değiştireceğim) + AMFİ.
Amfi Blackstar HT-5 Metal Kafa+kabin.
Fakat studyo ve konserlerde amfiyi taşıyamadığım için her orta/üst seviye amfide iyi sonuç alabileceğim bir pedal board dizmeye çalışıyorum. Olay budur abi.
High/Low + Eq ve true bypass olması Mesa ya çekiyor beni ama gain yetersiz kalır boşu boşuna 1200 lira veririm pişman olurum diye ödüm patlıyor.

Hocam distortion pedalından ziyade sizin tube screamer tarzı bir overdrive pedalına ihtiyacınız var bence. Amfinizin drive kanalından saat 12'yi geçmeyecek şekilde bir gain üzerine overdrive pedalının level ve gain'ini ayarlayarak bence yeterince hacimli bir ton alırsınız gibime geliyor. Genelde HT5'leri bu şekilde kullanıyorlar diye okudum hep. Kendi deneyimime göre de öyle düşünüyorum. Gerisi Eq ayarlarını kurcalamaktan geçiyor.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Bu arada pedal board'un resmini paylaşıyorum, A/B send return switch pedalı kendim yaptım, true bypass ve en kaliteli malzemelerden kullanarak. İlgilenen olursa sipariş alıyorum :) Custom made switch pedallar yapılır :)

Dosyalar

• Pedal board.jpg
    Pedal board.jpg
    188.9 KB · Gösterim: 476
bir ara ben de niyetlenmiştim, biri iki video izleyip vazgeçtim. forumda satan bir iki kişi var. en kesin bilgi oradadır.
Satılık - Mesa Boogie Throttle Box
Satılık - Mesa Boogie Throttle Box
Hocam satan birkaç kişiye sordum zamanında da hepsi her yola gelir şöyle iyi böyle iyi, metal için biçilmiş kaftan gibi yorumlar yaptı çok ticari geldiğinden objektifliğine güvenemedim açıkçası. Amfi distortion'u kullanmaya yanaşmıyorum, çünkü dediğim gibi hep farklı amfilerde çalmak zorunda kalabiliyorum :/

Amt E1 daha önce de önerdiler ama pedalın küçüklüğü bir ton send return özelliği filan kalite konusunda şüpheye düşürdü beni.
Büyük metal muff ın bundan farkı sadece eq ve boost özelliği diye biliyorum. Flat de tonları tamamen aynı oluyor (çok emin olmamakla beraber).
Ve o büyük metal muff daki boost dünyanın en saçma şeyi. Ben electro harmonix'in product manager'ı olsam, o kadar iğrenç, rezil bir boost opsiyonu koyup, boostlu diye piyasaya sürmeye utanırım o pedalı :D Boosta basınca traş makinasına dönüyor alet. Bende boşuna yer kaplamasın diye küçüğünden almıştım.

Amt E1 daha önce de önerdiler ama pedalın küçüklüğü bir ton send return özelliği filan kalite konusunda şüpheye düşürdü beni.
Büyük metal muff ın bundan farkı sadece eq ve boost özelliği diye biliyorum. Flat de tonları tamamen aynı oluyor (çok emin olmamakla beraber).
Ve o büyük metal muff daki boost dünyanın en saçma şeyi. Ben electro harmonix'in product manager'ı olsam, o kadar iğrenç, rezil bir boost opsiyonu koyup, boostlu diye piyasaya sürmeye utanırım o pedalı :D Boosta basınca traş makinasına dönüyor alet. Bende boşuna yer kaplamasın diye küçüğünden almıştım.
1200 büyük para boşa gitmesin çok da güzel board yapmışsın umarım aklına yatar ve al sat gerektirmeyen birşey alırsın...amt lerde kalite sorunu olacağını pek sanmıyorum zaten piyasanın üzerinde fiyatları var...

Bu arada herkese görüşleri, önerileri ve yardımları için tekrar teşekkür etmek isterim.
AMT filan hiç düşünmemiş olduğum için şuan daha çok kafamki soru Mesa Boogie Throttle Box Eq mu? Yoksa değil mi?
Mesa'nın bana gitmeyeceğine karar verirsem yerine ne alacağımı o zaman düşüneceğim.
Pedalın mesa olması, true bypass olması, çift butonlu olması, equalizer'ı, boost ve midcut seçenekleri çok seksi.
Gain de tatmin edici çıkarsa (işallah bu cumartesi deneyeceğim) o zaman benden mutlusu olmayacak.
10 Band eq yu yeri geldiğinde booster olarak kullanıyorum, birde buyuk versiyondaki low/high seçimi ilgimi çekiyor. Metal çalsak da yer yer gaini düşürmek gerektiği yerler oluyor, veya metal dışında birşeyler çalmak için çok ideal gibi geliyor. Küçüğü düşünüyordum başta da, dedim olmuşken büyüğü olsun.

Hocam nacizane olarak diyebilirim ki AMT P1.. Blackstar HT 5 ile de kullandım, Bunun yanında Amt s1, E1 bir süre boost pedalı vs.. de şu anda Amfi olarak jmd100 kullanıyorum yine de gümbür gümbür ton için amt p1 derim, hatta abartırım maun gitar +seymour duncan sh-8 + amt P1 derim.:)

Bizzat aynı amfi üzerinde kullanan ve duyum olarak yakın tonları tercih eden bir zat olarak önerimdir; ilacınız mind abuse. Fakat bu amfinin kendi gain karakteri de aslen lezzetlidir, dolu dolu ve hacimlidir. Tek ihtiyacınız amfiyi ateşlemek ki o da maxon od808, fulltone ocd vb. pedallarla mümkün oluyor.

Düdüt: bizzat aynı değilmiş şimdi fark ettim. Aralarında çok hissedilir bir fark yoksa da ben standart ht-5 ile kullanıyorum mind abuse'u. Diyebilirim ki günlerce amfinin kendi gain katını açmadığım oluyor. Solidstate amfilerle de denedim ve sonuç yine şukela. Bu arada, kendi başına da gayet kütür kütür bir pedal fakat yine de maxon od808 ile boostluyorum. Zevk renk meselesi diyeyim.

Aklınızda bulunsun derim.

Son düzenleme:
Geri