Amplimde Teşhis Koyamadığım Bir Sorun

Herkese merhabalar, müzikli sabahlar diliyorum. Forumda yeniyim, fakat uzun zamandır aklıma takılan sorular için bu siteye başvurdum, çok güzel ortamınız var (bence)

Sorum şu şekilde: - Benim elimde yurt dışından getirttiğim Cort Evl X7 marka gitar, Line 6 Spider 30 var. Ben bunlari yaklaşık bir sene evvel aldım. Herhangi bir problemim yoktu fakat dün prize bağlayıp hazırlandığım sırada, gitarın sesini bastıran bir cızırtı sesi ortaya çıktı ve her Channel'da bu durum böyle. Neden olabilir ?

Not: Gerektiği kadar araştırma yaptığımı düşünüyorum, bu yüzden konu açma gereksinimi duydum.
Not 2: Topraklama mevcut. Planet kablom mevcut. Farklı kabloyla da denedim. Sonuç yine aynı.

Nacizane tavsiyelerinizi bekliyorum, müzikli günler.

Öncelikle hoş geldin. Evet burası hoş bir forum.
Cızırtı derken nasıl bir cızırtı? Çalınca gelen bir cızırtı mı yoksa çalmasan bile sürekli geliyor mu? Gitarın sesini kapatmana rağmen cazırdıyorsa amfiden diye düşünüyorum. Ama gitardan da olabilir. Birde @Yetgin in dediği gibi onu da kontrol et bence:) Bu arada geçmiş olsun:(

Öncelikle hoşgeldin ve geçmiş olsun. Gitarı bağlamadan sadece boş jak kablosunun ucuna dokunarak gelen sesleri kontrol et. Eğer kablonun ucuna hiç birşey temas etmezken bahsettiğin cızırtı gelmiyorsa amfiden değildir diye düşünüyorum. Sorunun gitardan gelip gelmediğini anlamak için farklı bir gitar varsa elinde onu aynı amfiye bağlayarak dene derim. Yukarıdada bahsetmişler zaten gitarın topraklamasını kontrol et diye onu benim söylememe gerek kalmamış. Geçmiş olsun umarım bi an önce sorunun çözülür :)

Gitarin herhalde aktif manyetikli bir model.. Eger oyle ise pilin bitip bitmedigini kontrol et.. Aktif manyetikli gitarlarda, pil kullandigimiz zaman pedallarda , pilin bitmesine yakin boyle sesler cikabiliyor.

Söylenenlere ekstra olarak ben de şunu diyeyim. Eğer ki amfiyi 3lü-5li priz diye tabir ettiğimiz çoğaltıcı prizlere takıyorsanız onu da kontrol edin. Bazen bozulabiliyor o da. Bozulduğunda çok kötü gürültü yapıyor amfide.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Arkadaşlar öncelikle ilgilendiğiniz için sağ olun. Farklı gitar ve priz ile denedim sonuç maalesef aynı. Amfinin topraklamasını nasıl kontrol edeceğim ? Bu arada kusura kalmayın, bu aralar yoğun olduğum için yanıt veremedim. İyi forumlar.

Düzenleme: Pili de denedim.

Düzenleme 2: Farklı kablom yok ve bana yakın bir müzik dükkanı da maalesef yok.

Düzenleme 3: Bahsettiğim cızırtı gitarı ellemesem dâhi aynı seviyede. Kablonun bozuk olup olmadığını nasıl anlayacağım ?

Düzenleme 4: Sigortalı prizim mevcut.

Son düzenleme:
tam sorun nedir anlamamiz icin bir ses kaydi atarsaniz bence forum'da bir insan sorunun ne oldugunu anlar, benim eski amfimde de zamaninda olmustu benzer bir sorun, elektronik aksan sıkıntısı oldugu ortaya cikti, megerse binanin topraklamasi olmadigi icin (bir yil babaannemde yasamistim 50 yillik yapi) amfiye zarar vermis, isi bilen bir ustaya goturmekte fayda var

tam sorun nedir anlamamiz icin bir ses kaydi atarsaniz bence forum'da bir insan sorunun ne oldugunu anlar, benim eski amfimde de zamaninda olmustu benzer bir sorun, elektronik aksan sıkıntısı oldugu ortaya cikti, megerse binanin topraklamasi olmadigi icin (bir yil babaannemde yasamistim 50 yillik yapi) amfiye zarar vermis, isi bilen bir ustaya goturmekte fayda var

Sorunumu giderdim şimdilik. Fakat şöyle bir sıkıntı var: Cızırtı devam ediyor fakat herhangi bir hareket edince. Yani normal çalabiliyorum fakat hareket ettirdiğimde kabloyu cızırtı tekrar başlıyor. Temassızlık olduğunu düşünüyorum.

Not: Bu hata için çoğu sefer konu açıldığı için ses kaydına gerek duymadım. Malum bilgisayarım yok.

Sorunumu giderdim şimdilik. Fakat şöyle bir sıkıntı var: Cızırtı devam ediyor fakat herhangi bir hareket edince. Yani normal çalabiliyorum fakat hareket ettirdiğimde kabloyu cızırtı tekrar başlıyor. Temassızlık olduğunu düşünüyorum.

Not: Bu hata için çoğu sefer konu açıldığı için ses kaydına gerek duymadım. Malum bilgisayarım yok.
O zaman kablo değişikliğine gideceksin. Kabloda sorun olmadığını biliyorsanda amfinin yada gitarının girişlerini tamir ettir.

Arkadaşlar kusura bakmayın, ancak vakit bulabildim. Sorun gitarın jak girişinde. Fakat yaptırabileceğim bir luthier maalesef yok burada. Kendim tamir edebilir miyim ? (Bu tür işlerle alakadarım fakat yanlış bir şey yapmak istemiyorum). Teşekkürler.

Gitarin jackplatei falan varsa cikar soketi goreceksin bir bak lehimine buyuk ihtimal lehimde sikinti vardir. Elektrikciye gotur temiz lehim atsin.

Gitarin jackplatei falan varsa cikar soketi goreceksin bir bak lehimine buyuk ihtimal lehimde sikinti vardir. Elektrikciye gotur temiz lehim atsin.

Değerli görüşünüz için sağ olun. Aynen dediğiniz gibi yaptım. Elektrikçi ya yapamadı ya da başka ekipmanımda sıkıntı var. Bir teşhis koyamadım derdime. 1 aydır gitarı ellemiyorum. Çünkü internette gördüğüm sorunlardan farklı bir sorundan muzdaribim. Teşekkürler.

Şuna bir göz atın.

Elektrikten anlamıyorsanız bilen birine götürün temizlesin.

Hocam bu attığınız video potansların temizlenmesi ile ilgili potanslarla oynarken ortaya çıkan gürültüyü gidermek için çekilmiş.

Sanırım @adoretto 'nun sorunu amfinin veya gitarın jak girişi ile ilgili. Birde jakın ne tarafıyla oynayınca gürültü geldiğini söylerseniz sorunun amfidemi yoksa gitarda mı olduğu daha rahat anlaşılır.

Aynı zamanda bir elektrikçi yerine ''elektronikçiye'' götürmeniz daha mantıklı olacaktır gitarınızı.

'Elektrikten anlayan biri' dedim. 'Elektrikçi' demedim. Yani kendini elektrik çarpmasın amfiyi temizleyeceğim derken.

Görünüşe göre bir şekilde amfinin temizlenmesi ve belki de bir bakım/onarımdan geçmesi lazım.

Elektrikçi kısmını sizin için yazmadım zaten :). Yukarıda birisinin önerisi üzerine elektrikçiye götürmüş sanırım o konuda yardımcı olmak adına.

Arkadaşlar öncelikle teşekkürler. Sorunumu hallettim, bir çok sebepten meydana gelen bir sorun gözlemlediğim kadarı ile. Nasıl çözdüğümü yazıyorum. Umarım faydalı olur.

Yazılanları deneyin çünkü aklıma yazılanlar üzerinden bir çözüm geldi. Elektrikçi çağırdığımda topraklamada bir sıkıntı olmadığını söylemişti. Dün aklıma priz geldi ve prizi açtım. Elektrik bağlantı kablolarında erime gördüm ve bu hayatî tehlike arz ettiği için tekrar aynı elektrikçiyi çağırdığımda tam zamanında çağırdınız deyip bağlantı kablolarının üzerine bir takım tabaka gibi bir parça taktı. Ben de bir hevesle elektrikçi gittiğinde hayatımı prize taktım ve düzeldi. Hem de köküne kadar. Biraz uzun yazdım fakat ayrıntısıyla anlatayım ki benim gibi bu sorundan muzdarip kişiler her ayrıntıya tek tek yoğunlaşıp pes etmeden, en küçük sebepten bile böyle bir şeyin olabileceğini unutmasınlar. Her şey için çok teşekkür ediyorum. Müzikli günler.

Geri