Maun Sap Mı Akçaağaç Mı ?

İleride bu yazılarımızı okuyacak yeni gitaristlere sesleniyorum. Maple, rosewood, abanoz hiç biri kötü değildir hepsinin farklı özellikleri vardır.
Hepsini denedim ve bana göre en iyisi abanozdu. Tonlarını daha keskin, net ve pürüzsüz buldum. Ayrıca en güzel hissiyatı veren yine abanozdu
ve metal için daha uygun buluyorum abanoz tuşeyi. Maple tuşe daha duygusal bir tuşe benim için. Yani çaldığım şeyleri daha duygulu yansıtıyor gibi geliyor. Rosewood tuşe ise pek fazla benim için değil. Hem hissiyatı hoşuma gitmiyor hemde görüntüsü çok konsantremi bozuyor. Yani ne abanoz kadar siyah ve asil nede maple kadar beyaz ve sıcak. Tonlarınıda maple ve abanozdan daha kötü buluyorum çünkü biraz kirli bir ton yapısı var. Son olarak bunların hepsi kendi görüşüm. Tam tersini düşünecek insanlarda vardır. Bu tuşelerin bana verdiği hisler yukarıda yazdıklarım gibiydi. Dediğim gibi deneyip bu şekilde yorumlamayan insanlarda olabilir.

E zaten biz spanky tabir edilen tonu acikladik, ben ekstradan aciklayici bir suru de link verdim.

Siz verdiklerimi okumamissiniz, yazilanlari okumamissiniz ve bir de aciklasaydiniz daha iyi olurdu diyorsunuz.

Yazilanlari okumadan cevap yazan birine daha fazla cevap vermiyorum. Kolayliklar.

Başından beri yazan ve sabahtan beri 2 saatimi boşa harcayan sensin. 400 kere kapatalım artık konuyu dedim uzattıkça uzattın hatta üşenmeyip profiline kadar gidip benle ilgili egonu tatmin etmek için saçma bir cümle yazdın. Asıl ben çocuk gibi uzatan, konuyu kapatmayı bilmeyen, hakaret üstüne hakaret eden, belki okurum ve bozulurum diye profiline gidip göndermeye yapmaya çalışarak Bad Boy'u oynayan bir insanla muhattap olmucam. Resmen zamanım boşuna gitti cümlelerini okuyup cevap vererek. Ama hata bende en başta engelliyip hiç muhattap olmucaktım. Şimdi Boşuna yazma görmicem yazdıklarını beynimin küçülmesine izin vermek istemiyorum ve seni engelliyorum.

Son düzenleme:
İleride bu yazılarımızı okuyacak yeni gitaristlere sesleniyorum. Maple, rosewood, abanoz hiç biri kötü değildir hepsinin farklı özellikleri vardır.
Hepsini denedim ve bana göre en iyisi abanozdu. Tonlarını daha keskin, net ve pürüzsüz buldum. Ayrıca en güzel hissiyatı veren yine abanozdu
ve metal için daha uygun buluyorum abanoz tuşeyi. Maple tuşe daha duygusal bir tuşe benim için. Yani çaldığım şeyleri daha duygulu yansıtıyor gibi geliyor. Rosewood tuşe ise pek fazla benim için değil. Hem hissiyatı hoşuma gitmiyor hemde görüntüsü çok konsantremi bozuyor. Yani ne abanoz kadar siyah ve asil nede maple kadar beyaz ve sıcak. Tonlarınıda maple ve abanozdan daha kötü buluyorum çünkü biraz kirli bir ton yapısı var. Son olarak bunların hepsi kendi görüşüm. Tam tersini düşünecek insanlarda vardır. Bu tuşelerin bana verdiği hisler yukarıda yazdıklarım gibiydi. Dediğim gibi deneyip bu şekilde yorumlamayan insanlarda olabilir.

Şu yazdığından günümüze kadar kullanılmış ve hala kullanılmakta olan gitar tasarımı formüllerinden bir haber olduğun anlaşılıyor, bu neyin gazı ben anlamadım, seslenme insanlara, bi genç arkadaş tutar ciddiye alır falan, duygularını içinde yaşa lütfen :ROFLMAO:

Maple+Rosewood kombinini elektrik gitar dünyasına kazandırdığı için Allah razı olsun Leo Fender'den.

Maple tuşeyi severim, yerine göre tabi. Hissiyatı falan harikadır ama rosewood'un köşeli, dolgun ve berrak tonunu çok seviyorum. Rosewood'u tek başına sevmem mesela hiç. Bu ikisinin birleşimi ise bildiğiniz aşk. Hele şöyle en koyusundan olacak, vintage white ile birlikte... Çalmadan önce saatlerce izleyebilirim herhalde...

Şu yazdığından günümüze kadar kullanılmış ve hala kullanılmakta olan gitar tasarımı formüllerinden bir haber olduğun anlaşılıyor, bu neyin gazı ben anlamadım, seslenme insanlara, bi genç arkadaş tutar ciddiye alır falan, duygularını içinde yaşa lütfen :ROFLMAO:

Hepsini denedim aralarından en çok abanoz hoşuma gitti dedim ve nedenlerinide söyledim. Rosewoodu neden sevmediğimide söyledim. Ve bu benim görüşüm bu ağaç ve şu ağaç bana böyle bir his verdi dedim. Bunun tam tersini düşünenlerde olacaktır dedim. Bu hakaret dolu mesajının amacını söylermisin ? Forumda sadece atar yaparak takılan insanları engellemek şart. Senide engelliyorum güle güle

Son düzenleme:
Yalnız burada maple tuşeden bahsetmiyoruz. Tuşe hariç sapın genelinde kullanılan ağaçtan bahsediyoruz. Ayrıca maple tuşenin verdiği zevki başka tuşeler veremez. Maple tuşeyle spanky diye tabir ettiğin tonunda bir alakası yok
En son cumlede ne anlatmak istediginizi hic anlamadim. Ben de essegim, hic gitarim olmadi. Kulaktan bilgilerle yaziyorum. Maple sap ve tuseli gitarlar da spanky degil.

bence bunlar kafanı takacağın son şeyler olmalı. Tonu etkileyen onlarca şey var. Belki de ağaç bunların içinde 3. 4. sırada gelir. Üstelik yıllardır gitar çalan deneyen biri değilsen zaten bunlar arasındaki o küçük farkı da duyamayacaksın demektir. Ben senin yerinde olsam yalnızca müzik öğrenmeye bakarım. Hangi ağacın tonu nasıldır diye kafa patlatmam.

Ağaç 3. 4. sırada ise birinci sırada ne var çok merak ediyorum.

Dunyada gitar piyasasinda buyuk pay ve soz sahibi olan firmalarin kullandigi agaclara bakarsak en cok kullanilanlar maple, rosewood, ash, alder, magohany, basswood oldugunu gormek cok kolay. Bunlarin icinden mauna tonewood dendigi de cok acikca ortada ;)

Tonewood ne demek hiç bir fikriniz yok ama cahil cesareti ile çok açıkça ortada diye bir de çıkarımda bulunuyorsunuz. Tonewood enstrüman yapımında kullanılan tüm agaçlara verilen ortak isimdir, maun süper ton veriyor abi buna tonewood diyelim dememiş kimse, yarım yamalak bir yerlerden duyduğunuz şeyleri böylesine içi boş bir kendine güvenle burada yazmanız gerçekten sinir bozucu.
Elinizin altında internet var madem biraz zahmet edip ufak bir araştırma yapsaydınız söylediğinizin yanlış olduğunu görürdünüz.
Bir kaç saniye süren bir arama ile bu linki buldum:

All About Tonewoods

Zahmet edipde açıp bakarmısınız bilemiyorum.

Bu arada bass frekanslarini boost edersek ton koyulasmaz oyle mi? Helal...

Sizin koyulaşma diye bahsettiğiniz şey nedir bilemiyorum. Manyetiklerden örnek verecek olursak single coil manyetiklerin tonunun parlak, humbucker manyetiklerin ise koyu olduğu genel olarak kabul gören durumdur. Buna itirazınız olmayacaktır herhalde. Single coil manyetikler V şeklinde bir EQ grafiğine sahipken, humbuckerda durum tam tersidir. Yani single da bas ve tiz frekanslar ön planda iken, humbucker mid baskın bir tona sahiptir.

Başından beri yazan ve sabahtan beri 2 saatimi boşa harcayan sensin. 400 kere kapatalım artık konuyu dedim uzattıkça uzattın hatta üşenmeyip profiline kadar gidip benle ilgili egonu tatmin etmek için saçma bir cümle yazdın. Asıl ben çocuk gibi uzatan, konuyu kapatmayı bilmeyen, hakaret üstüne hakaret eden, belki okurum ve bozulurum diye profiline gidip göndermeye yapmaya çalışarak Bad Boy'u oynayan bir insanla muhattap olmucam. Resmen zamanım boşuna gitti cümlelerini okuyup cevap vererek. Ama hata bende en başta engelliyip hiç muhattap olmucaktım. Şimdi Boşuna yazma görmicem yazdıklarını beynimin küçülmesine izin vermek istemiyorum ve seni engelliyorum.

Herseyi uzerinize alinmayin, durumumda yazan sey size degil ki... Nerede yanlis -de -da eki ayirdiniz, ben gormedim bile. Ben bunu bazi Twitter kullanicilari icin yazdim. Boyle dusunmenize de uzuldum acikcasi. Neyse...

Kesinlikle katılmıyorum.

Ne güzel, iste bu. Herkes herseye katilmak ya da sevmek zorunda degil zaten. Saygi duyariz.

Tuse icin kirli, duygusal gibi kelimeler yerine literature gecmis deyimleri kullanirsaniz, argumaninizi guclendirmis olursunuz. Bunlar karsiligi olmayan deyisler ve soylediklerinizi desteklemiyor. Verdigim linkleri okursaniz gorursunuz.

Son düzenleme:
Gutrie Govan da gerizekali zaten. Mauna tonewood diyor. Utanmadan sikilmadan manyetik demis. Maun govdeli gitarimda single coil kullanan adamim. Diger butun degiskenler sabitken amfiden bas potansini acinca, tonun koyulasmayacagina cikan varsayiminiz muazzam. Manyetik eq'lariymis... Trajikomedi...

Tuse agacinin degisik olup da tonun da degismeyecegini soyleyebilen biri oldugunuzu, deneyimsizliginize veriyorum. @sessionman

tabiki tuşe gitara dokunman,yaklaşımın
Bunlar müzikle alakalı kavramlar, ton dediğimiz şey gitaristler tarafından fazlaca abartıldığı ve çoğu zaman müzik yapmanın önüne geçtiği için maalesef sıkça karıştırılıyor. Tonun kaynağı enstrümandır, sen gitara nasıl dokunursan dokun bir Les Paul'den Strat tonu çıkaramazsın, aynısı tam tersi içinde geçerlidir.

Konuyu 30 defa kapatalım siz haklısınız dediğim halde neyin gazı bu ? Herkese ahkam falan kesiyormuşum ? Mesajlara baktım evet benimde yanlış cümlelerim olmuş ama devamlı konuyu kapatmak için uğraşmışım. Her cümlemde uzatmayalım demişim. Neyin tribine girdiniz ki bu kadar ? Forumlarda devamlı azarlar bir şekilde cevap veren üye kitlesinin içindesiniz sizde. Bana karşı hakaret edenleride, onları beğenenleride engelledim. Bu yazdığımıda büyütmezsiniz her halde ? Teşekkürler

Sayın forum sakinleri,

Tüm konuyu ilgi ile okudum ... saçma sapan bir hale gelmiş ...

Öncelikle gitarlarda kullanılan ahşaplar ve bunların kombinasyonları yılların deneyimleri sonucu tercih edilmişlerdir. Elbette her ahşabın kendine has bir tınısı vardır ve bu tını gitarın tonu üzerinde belirleyicidir. Bazı ahşap türlerinin diğerleri ile birlikte kullanılmasından özellikle kaçınır gitar üreticileri; örneğin çok sert ağaçlardan yapılan saplarda tuşe olarak abanoz tercih edilmez.

Genel olarak ağır ağaçlar daha sıcak, hafif ağaçlar daha ince tonlara sahiptir. Bolt-on saplı gitarlarda ton esas olarak gövde ağacı tarafından şekillendirilir; bu gitarlarda sustain, glued-in veya neck-through gitarlara nazaran daha azdır.

Bundan sonrası hep "bence" ...

Her parça, herhangi tip bir gitarın daha iyi gideceği bir ton bütünlüğü içinde tasarlanabilir. Burada belirleyici olan sanatçının kafasındaki bütünlük anlayışıdır. Mesela Money For Nothing, Strat ile de çalınabilir ama bu durumda parçanın aynı hissi verebilmesi için tüm tonlamanın değişmesi gerekecektir. Aynı şey Sultans Of Swing'in Les Paul ile çalınması durumunda da geçerlidir.

Niye bu kadar uzatıyorum? Şu sebeple: "ton" dediğiniz şey sabit, değişmeyen, kalıcı bir şey değildir. Eserin bütünlüğü ne gerektiriyorsa o tip gitar tercih edilir. Önemli olan sanatçının "o" eser içinde hangi tip tonu istediğini ve onu nasıl elde edeceğini bilmesidir.

Sonuç olarak ne tür sap, klavye, gövde, vs. kullanırsanız kullanın önemli olan elinizdeki ton yelpazesini iyi tanımanızdır. İdeal durum değişik tınılara sahip birkaç gitarınız olmasıdır.

Gitar alırken yaptığım ilk şey uzunca bir süre amfiye bağlamadan çalmaktır. Gitarın kendi tonu esastır benim için. Bu tonu esasına en uygun (ağacın tınısına en yakın) şekilde amfiye aktaracak manyetikler tercih ederim; kendisi tınıya renk ekleyecek manyetiklerden kaçınırım. Böylece ilk adımdan, son adıma genel ton üzerinde etkisi olabilecek tüm unsurları kafamdaki gitar tonunu elde edebileceğim şekilde birleştirebiliyorum.

Geri