Hasan Cihat Örter

Sanatçı, insanı bulunduğu ruh halinden daha yukarı bir ruh haline getiren şarkıyı yapandır.
Zanatçı (Enstrumanist), Şarkıyı hatasız çalandır.
İkisi de önemlidir.
Kişinin ihtiyacına göre....

Virtüöz sıfatını kime ne için kullandığımızın ciddi önem arzetmesi bir kenara dursun, davranışları kibri hal tavırları yeteneğini ve icraatlarını söndürmüş birisidir kendi görüşümce. Klasik gitarla güzel icraatlar yapmış ki Ali Ekber Çiçek'in Haydar Haydar düzenlemesi meşhurdur, elektro gitar konusunda @C4VO ya katılıyorum. Perdesiz klasik, perdesiz elektro gitar ebow gibi cihazlarda anadol ile drift yapmaya çalışır bir tavır sergiliyor. Özellikle perdesiz elektro ya da PE + ebow icraatlarında şunu farkettim, belli bir makamda kesintisiz olarak 10-15 saniyeden fazla gezinemiyor (hemen bi artistlikler ışık hızına çıkma teşebbüsleri hemen bi orgazm olurmuşçasına hal tavırlar). Halbuki perdesiz elektroyla yaptığı doğaçlamalarda o kadar güzel cümleler mevcut ki zihnimde yer edenler bile var ama devamında illa bi kedi çiftleşmesi gibi sesler sergiliyor. Tabi şu da var her ne kadar kimi noktalarda eleştiri odağı olsa da taassup halinde seveni de mevcut.

Sanatçı, taklit edilendir....
Sanatçı, olmak istenen kişidir...
Sanatçı, örnektir...
Sanatçı, ne yaptığını anlatmayan veya ne kadar iyi olduğunu konuşmayan ama sanatını konuşturandır...
Sadece iyi gitar çalmak sanatçı olunmaz.
O zaman dünyadaki tüm enstrümanistler sanatçı.
Bu sene Türkiye'de müzik bölümlerinden binlerce kişi mezun olacak, hepsi de enstrümanistliği var... Hepsi sanatçı mı...
Okuma - yazma bilenler, ŞAİR'dir demeye benziyor...
Sanatçı'yı ayrı tutmak lazım. Onlara özen göstermek lazım. Nadir bulunurlar.
Binlerce Doktor, profesör var. Edison'u, Newton'u vb ayırıyoruz. Çünkü onlarda bilimin sanatçıları.
Sanatçı farklı bir renk yakalar, arkasında binlerce takipçi bırakır.
Jimi Hendrix kısacık yaşamında çok önemli bir müzik akımı bıraktı...
Michael Jackson kendi çağında özellikle danslarıyla bir akım yarattı...
Birisinde bu yetenek olmamasının bir önemi yok...
Ama sanatçı ruhu olmadığı açıkça görünen bir kişinin, çeşitli süslemeler ile birşeyler yapıp, ben sanatçıyım diyerek ortalıkta konuşması abest oluyor...
Ölmeden yaşadığı sokağa adını koydurtması daha da sinir bozucu oluyor...

Geri