Gitarı Tamamen Modifiye Etmek Ve Sonuçları

Herkese merhaba iyi forumlar;
Bu konuyu forumda arattım fakat bulamadım Hakan (hackeiommi) abiyle bunu konuşmuştuk bana böyle bir konunun daha önce açıldığını fakat silinmiş olabileceğini söyledi. Bunun üzerine bende konu açmayı borç bildim :D
Şimdi mesela gitarda kullanılacak malzemeler neye göre alınmalı? Mesela krom köprü yerine nikel köprü kullanmanın ne farkı olacağı, 100 gramlık köprü yerine 300 gramlık köprü kullansak ne olur? Sadece hardware olarak değil, modifiyeyi tamamen kapsayacak bi konu olmalı bence. Mesela kapasitör 0.22 uF yerine 0.45 uF olması ne farkeder? Mercimek kondansatör ya da paper'n Oil kondansatörün arasındaki farklar gitara ne gibi etki eder? Potansların 250K olmasıyla 500K olmasının avantaj ve dezavantajları nelerdir? v.s aklınıza gelebilecek her türlü modifikasyon sorusunun ve cevaplarının bulunacağı bir konu olması dileğiyle.

Son düzenleme:
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Les Paul Upgrade Bilgileri
şöyle bir konum vardı eğer ilgi görseydi tüm türler için açacaktım ama fazla ilgi görmedi
Güzel konu olmuş iyi ve önemli noktalara değinmişsin. Ama benim konum biraz farklı yani kıyaslama gibi yani. Örneğin yukarıda gördüysen köprünün ağırlığı ve yapılış malzemesine göre kıyaslama yapılmasını, modifiye yapmak isteyenlerin de ona göre modifiye seçeneklerine yönelmesini sağlamak amacıyla açtım konuyu. Ayrıca haşa ders vermek gibi olmasın selektör potansın 3 bacağı değil. Selektör ve switch aynı şey diye biliyorum yani manyetikler arası geçişi sağlayan elektronik eleman. Yabancı sitelerde selector yazar. Google Görseller'e Les Paul selector yazarsan switch'in çıktığını görürsün. Elektronik devre elemanlarının bağlantı noktalarına genelde ''Bacak'' denir orta bacak,3. bacak v.s

aslında benim konunun formatıyla yakın orjinal parçalara göre farklarını anlatıyorum ama yine benimkinin altına mesela titanium köprü modifiyesi yazıp orjinali ile arasındaki farkları belirtebilirsin hem konu geniş bir içeriğe sahip olur hemde başlık kirliliği olmamış olur ama yine de sen bilirsin

Açıkçası ben de aksamlarda kullanılan pirinç, titanyum, alüminyum, çinko gibi materyallerin tona nasıl etki ettiğini merak ediyorum mesela pirinç için çok tiz diyenler de var, sıcak tonları var diyen de. Bu konuda yabancı forumlarda bile bilgi kirliliği var.

Açıkçası ben de aksamlarda kullanılan pirinç, titanyum, alüminyum, çinko gibi materyallerin tona nasıl etki ettiğini merak ediyorum mesela pirinç için çok tiz diyenler de var, sıcak tonları var diyen de. Bu konuda yabancı forumlarda bile bilgi kirliliği var.

En azından pirinç üst eşiğin stratlarda tona parlaklık, netlik hatta biraz da vintage bir hava kattığını pirinç eşik kullanan biri olarak rahatça söyleyebilirim. Ama bir gitarın donanımında pirinci fazla kaçırdığınız zaman; üst eşik, pickguard, köprü bloğu, saddle hepsini pirince çevirdiğinizde tizler cırlamaya başlıyor :D

Merhaba @slashbatu . 1994-Japon üretimi tam modifiyeli bir Jackson kullanıcısıyım. *Manyetikleri-Fretleri-Köprüsü-Elektroniği ve Üst eşiği modifiyeli bir gitar. Normalde orta standardın çok azıcık üstü diyebileceğimiz bir gitar. Ancak bu modifikasyonlar sonunda ortaya çıkan sonuç bu gitarı bugüne kadar en uzun süre kullandığım gitar yapmayı başardı. Her türlü kayıt-sahne kaldırabilecek, versatil ve "Ciddi" bir gitara dönüştü; "tam modifiye edilmiş Nissan 240SX" gibi oldu. Hangi parametre sesi ne şekilde etkiler ve kendi içindeki etkileşimi nasıl olur bilemeyeceğim ama doğru kombinasyonlar ile yapılan bir modifiye gitarı gerçekten uçurabiliyor. Önerebileceğim tek fikir: Modifikasyon yapacağınız gitarın elinizden gelip geçecek bir ürün olduğunu, ilerde satacağınızı vs. düşünüyorsanız uzun vadede maddi açıcan zarar yaratabilir. Elinizde uzun süre kalacak bir gitarsa ya da yüksek kaliteye sahip bir gitarsa zaten problem yok. Ancak aksi durumda naçizane tavsiyem modifikasyonu eski haline rahatlıkla dönderebileceğiniz şekilde dizaynt etmenizdir.

*Modifikasyonu gerçekleştirdiğiniz takdirde sonuçları, olumlu/olumsuz deneyimlerinizi lütfen bizlerle paylaşınız. Şimdiden kolay gelsin, iyi modifiyeler :)

Konu uzun kısaca ne işe yararlar üzerinden geçelim.
Sevgili Barış Şahin'in stratlar için bir yazısı var
Gitarizm Blog: Strat Modifikasyonları 1 - Stratın Doğal Tonunu İyileştirmenin 12 Yolu
kapasitörlerin netlik, bas tiz traşlama vs gibi işlevleri var.
TOM tipli köprülerde kullanılan materyeller aynı şekilde tizlik, netlik gibi şeylere etki ediyor.
Bu ciddi ciddi gitar yapımcılarının kullanması için yazılmış bir kitabın konusu. Amazon üzerinde vardı sanırım.
Sadece bu parçalar değil fretlerin tipi üst eşik vs vs. bir sürü parametre var.
Yani uzun lafın kısası konu çok derin :)

Merhaba @slashbatu . 1994-Japon üretimi tam modifiyeli bir Jackson kullanıcısıyım. *Manyetikleri-Fretleri-Köprüsü-Elektroniği ve Üst eşiği modifiyeli bir gitar. Normalde orta standardın çok azıcık üstü diyebileceğimiz bir gitar. Ancak bu modifikasyonlar sonunda ortaya çıkan sonuç bu gitarı bugüne kadar en uzun süre kullandığım gitar yapmayı başardı. Her türlü kayıt-sahne kaldırabilecek, versatil ve "Ciddi" bir gitara dönüştü; "tam modifiye edilmiş Nissan 240SX" gibi oldu. Hangi parametre sesi ne şekilde etkiler ve kendi içindeki etkileşimi nasıl olur bilemeyeceğim ama doğru kombinasyonlar ile yapılan bir modifiye gitarı gerçekten uçurabiliyor. Önerebileceğim tek fikir: Modifikasyon yapacağınız gitarın elinizden gelip geçecek bir ürün olduğunu, ilerde satacağınızı vs. düşünüyorsanız uzun vadede maddi açıcan zarar yaratabilir. Elinizde uzun süre kalacak bir gitarsa ya da yüksek kaliteye sahip bir gitarsa zaten problem yok. Ancak aksi durumda naçizane tavsiyem modifikasyonu eski haline rahatlıkla dönderebileceğiniz şekilde dizaynt etmenizdir.

*Modifikasyonu gerçekleştirdiğiniz takdirde sonuçları, olumlu/olumsuz deneyimlerinizi lütfen bizlerle paylaşınız. Şimdiden kolay gelsin, iyi modifiyeler :)
Merhaba öncelikle yanıtınız için teşekkür ederim. Benim amacim "hemen simdi modifiye yapacağim hangi parçaları değiştiriyim?" Gibisinden bir konu acmak değildi. Amacım forumda aklına modifiye hakkında takılabilecek her turlu sorunun cevabını bulmasıydı. Konun sürekli güncel ve sabit olması çok işe yarar. Yani modifiye hakkında yapılacak tavsiyelerden ziyade parça seçimindeki önemli hususlar var parçaların etki,avantaj ve dezavantajlarına göre nasil seçilmesi hakkında bilgi olmasi daha sağlıklı. Ancak değerli yorumunuz için tekrardan teşekkür ederim.

Konu uzun kısaca ne işe yararlar üzerinden geçelim.
Sevgili Barış Şahin'in stratlar için bir yazısı var
Gitarizm Blog: Strat Modifikasyonları 1 - Stratın Doğal Tonunu İyileştirmenin 12 Yolu
kapasitörlerin netlik, bas tiz traşlama vs gibi işlevleri var.
TOM tipli köprülerde kullanılan materyeller aynı şekilde tizlik, netlik gibi şeylere etki ediyor.
Bu ciddi ciddi gitar yapımcılarının kullanması için yazılmış bir kitabın konusu. Amazon üzerinde vardı sanırım.
Sadece bu parçalar değil fretlerin tipi üst eşik vs vs. bir sürü parametre var.
Yani uzun lafın kısası konu çok derin :)
Merhaba bu yazıyı okumuştum daha önce. Bunları sadece benim bilmem önemli değil. Önemli olan herkesin bu veya başka konular hakkinda bilgiye sahip olmasi. Forumda aratip bulamayinca bende boyle bir konu acmak istedim. Yorumun icin teşekkür ederim.

O zaman işin hırdavatçısı olarak bir ipucu da potanslar hakkında diyelim:

Gitardaki ucuz potanslar, netliği öldürür, tizleri bassları adeta birbirine katar, çamur çorbası eder. En basitinden SX'lerdeki ucuz ötesi potanslar bunun en net örneğidir. En azından sadece ses potansını değiştirseniz bile fark kulaklarınızın algılayacağı düzeyde olur.

Ayrıca ses ve ton potanslarınızı logaritmik ile değiştirmek, hem gitarda potans kısarak drivedan clean tona geçmenizi kolaylaştırır, hem de ton potanslarınızı daha kullanışlı hale getirir. Eğer tek kanal bir amfi kullanıyor ve bu şekilde drive temizlemeye ihtiyaç duyuyorsanız, yapacağınız son modlama treble bleed denilen bir modlamadır. Bu da sesi temizlediğinizde yüksek driveda oluşabilecek fuzzlı tonun önüne geçmenizi sağlar.

Potanslarda değer küçüldükçe tizler azalır. Yüksekdikçe de çoğalır. Potanslarınız doğru ama hala tiz sorununuz varsa 0.033 mf veya 0.047mf gibi değerlerde audiophile olarak da bilinen coupling film kapasitörler bu konuda en ekonomik çözümlerdir. Orange drop, yağlı kağıt kapasitörler ise kapasitör dünyasının nispeten butik fiyatlı çözümleridir.

Kapasitör modlaması da, doğru değerde yapıldığı takdirde tonunuza nereyse manyetik modlamasına yakın bir katkıda bulunur.

Son düzenleme:
Merhaba bu yazıyı okumuştum daha önce. Bunları sadece benim bilmem önemli değil. Önemli olan herkesin bu veya başka konular hakkinda bilgiye sahip olmasi. Forumda aratip bulamayinca bende boyle bir konu acmak istedim. Yorumun icin teşekkür ederim.
Güzel bir konu. Kendi adıma teşekkür ederim. Fakat şöyle de bir ricam olacak senden :)
Cevaplar konunun arasında kaybolup gidecek; arada gelen doğru bilgileri ilk postuna girip düzenleme yaparsan ya da bir makalede birleştirirsen harika olur.
Açıkçası ben kendi adıma vakit ayırıp bu tür bir bilgi paylaşıyorsam (ki hepimizin zamanı değerli) bir makale altında yazıyorum ku bilgiye daha kolay ulaşılsın. Aksi halde aralarda kayboluyor, hiç cevap veresim gelmiyor :)

Güzel bir konu. Kendi adıma teşekkür ederim. Fakat şöyle de bir ricam olacak senden :)
Cevaplar konunun arasında kaybolup gidecek; arada gelen doğru bilgileri ilk postuna girip düzenleme yaparsan ya da bir makalede birleştirirsen harika olur.
Açıkçası ben kendi adıma vakit ayırıp bu tür bir bilgi paylaşıyorsam (ki hepimizin zamanı değerli) bir makale altında yazıyorum ku bilgiye daha kolay ulaşılsın. Aksi halde aralarda kayboluyor, hiç cevap veresim gelmiyor :)
Tabiki de konu dogru bildigleri suzgecten geçirerek bir makale olusturmayi dusunuyorum. En sagliklisi bu olur dediginiz gibi. :)

O zaman işin hırdavatçısı olarak bir ipucu da potanslar hakkında diyelim:

Gitardaki ucuz potanslar, netliği öldürür, tizleri bassları adeta birbirine katar, çamur çorbası eder. En basitinden SX'lerdeki ucuz ötesi potanslar bunun en net örneğidir. En azından sadece ses potansını değiştirseniz bile fark kulaklarınızın algılayacağı düzeyde olur.

Ayrıca ses ve ton potanslarınızı logaritmik ile değiştirmek, hem gitarda potans kısarak drivedan clean tona geçmenizi kolaylaştırır, hem de ton potanslarınızı daha kullanışlı hale getirir. Eğer tek kanal bir amfi kullanıyor ve bu şekilde drive temizlemeye ihtiyaç duyuyorsanız, yapacağınız son modlama treble bleed denilen bir modlamadır. Bu da sesi temizlediğinizde yüksek driveda oluşabilecek fuzzlı tonun önüne geçmenizi sağlar.

Potanslarda değer küçüldükçe tizler azalır. Yüksekdikçe de çoğalır. Potanslarınız doğru ama hala tiz sorununuz varsa 0.033 mf veya 0.047mf gibi değerlerde audiophile olarak da bilinen coupling film kapasitörler bu konuda en ekonomik çözümlerdir. Orange drop, yağlı kağıt kapasitörler ise kapasitör dünyasının nispeten butik fiyatlı çözümleridir.

Kapasitör modlaması da, doğru değerde yapıldığı takdirde tonunuza nereyse manyetik modlamasına yakın bir katkıda bulunur.
Heh iste tam bu sekilde yazilarin olmasini istiyordum konuda. Cok tesekkur ederim abi yorumun için. Aciklayici ve örnekleyici ayrıca kıyaslamaya yakin ve örnekleri cesitlendirerek yazmışsın. Eline saglik. :)

Benim de şöyle bir sorum olacak. Elektronik aksamda olmayan herhangi bir modifikasyon (köprü, nut, burgu vs.) gitarın amfiye bağlı, özellikle de drive tonunda eq bazında kayda değer değişikliklere yol açar mı? Sustain değişimini işin içinde tutuyorum, çünkü o konuda bariz katkı oluyor.
Köprü ve nut sustain konusunda etkili olur. Ancak burguların sustaine katkida bulunacağını zannetmem.

Geri