Yeni Nesil Gençlerin Çoğunda Hazıra Konma Alışkanlığı

Öncelikle forumda lütfen herkes alınmasın, arada @koray7 gibi istisnalar da çıkıyor.

Neyse uzatmadan bana "Derdin ne?" diye soracak olursanız mesele şudur;

Özellikle ortalama kendi yaş gruplarımdaki çoğu insanların en ufak birşeyi bile araştıramayacak kadar olan ultra-tembelliği. Mesela ismini vermek istemediğim benden birkaç yaş büyük biri ile en sonki Messenger konuşmamızda bana sadece bir Rocktek distortion pedalıyla profesyonel grupların tonlarını yakalayabilir miyim, mikrofon alırsam 10 watt amfime takabilir miyim, vokal prosesörü almak şan dersi almaktan daha iyi değil mi gibi son derece saçma sorular sormuştu. Bu konuda diyecek laf bulamıyorum. "Adam yoğundur işi falan vardır sanane" gibi tepki vereceklere şimdiden söyleyeyim şahsı geçen kişi müzik hariç herşeyi günlük 4 saat pc başından kalkmadan araştıran biri.

Ya bari git bi grubun rig rundown videosuna bak, koskoca internet.. Herşeye elimizin altından ulaşabiliyoruz. Bizden önceki gitaristler nasıl bu kadar profesyonelleştiler? İnternetin i'si yokken 80lerde nasıl o kadar efsane gitarist çıktı?

Bir de anlamadığım konu neden hep sürekli birilerini taklit etme derdi? Ne yani kaliteli bir amfi ve gitar alıp önce kendi tonunu oluşturup sonra para buldukça rack ya da pedallerle süsleyemez misin?

Dediğim gibi lütfen herkes alınmasın, derdimi anlatabildiysem ne mutlu.

Ben herkes virtüöz olsun, kimse birbirine soru sormasın demiyorum. Benim derdim araştırma olayının yok olması. Ayriyetten asla ego yapma gibi bir derdim de yok. 14 yaşında, 4 yıllık gitar çalan amatör bir gitaristim. Takıldığım mevzuyu açıkladım.

Öncelikle forumda lütfen herkes alınmasın, arada @koray7 gibi istisnalar da çıkıyor.

Neyse uzatmadan bana "Derdin ne?" diye soracak olursanız mesele şudur;

Özellikle ortalama kendi yaş gruplarımdaki çoğu insanların en ufak birşeyi bile araştıramayacak kadar olan ultra-tembelliği. Mesela ismini vermek istemediğim benden birkaç yaş büyük biri ile en sonki Messenger konuşmamızda bana sadece bir Rocktek distortion pedalıyla profesyonel grupların tonlarını yakalayabilir miyim, mikrofon alırsam 10 watt amfime takabilir miyim, vokal prosesörü almak şan dersi almaktan daha iyi değil mi gibi son derece saçma sorular sormuştu. Bu konuda diyecek laf bulamıyorum. "Adam yoğundur işi falan vardır sanane" gibi tepki vereceklere şimdiden söyleyeyim şahsı geçen kişi müzik hariç herşeyi günlük 4 saat pc başından kalkmadan araştıran biri.

Ya bari git bi grubun rig rundown videosuna bak, koskoca internet.. Herşeye elimizin altından ulaşabiliyoruz. Bizden önceki gitaristler nasıl bu kadar profesyonelleştiler? İnternetin i'si yokken 80lerde nasıl o kadar efsane gitarist çıktı?

Bir de anlamadığım konu neden hep sürekli birilerini taklit etme derdi? Ne yani kaliteli bir amfi ve gitar alıp önce kendi tonunu oluşturup sonra para buldukça rack ya da pedallerle süsleyemez misin?

Dediğim gibi lütfen herkes alınmasın, derdimi anlatabildiysem ne mutlu.

Ben herkes virtüöz olsun, kimse birbirine soru sormasın demiyorum. Benim derdim araştırma olayının yok olması. Ayriyetten asla ego yapma gibi bir derdim de yok. 14 yaşında, 4 yıllık gitar çalan amatör bir gitaristim. Takıldığım mevzuyu açıkladım.
O sorular saçma değil. Mesele araştırma yapmayı istememek de değil.
Mesele, gerçeklere karşı direnmeyi istemek. Siz bunu yapmadığınız için (öyle anlaşılıyor en azından) bunu yapan insanları anlamakta zorlanabilirsiniz. Aynı şeyi çok sık yaşadığım için bunu kendi tecrübelerimden biliyorum.
Sorun, hazıra konmanın ötesine geçti artık. İnsanlar son ürüne çok kolay erişebildiği için, internette tek tuşa basarak yaptığı şeyi başka şeylerde de yapabilmek istiyor. Vokal dersi yerine prosesör almayı neden istiyor ? ÇÜnkü bir tane cihazla bu işi yapabileceğine İNANMAK istiyor. Sizin de onu onaylamanızı istiyor. Pedal konusunda da aynı şey geçerli.
Bu insanlara laf anlatarak zaman harcamayın. Bunun için başlık açmaya da değmez. Zaten çok fazla genelleme yapmışsınız. Sonuçta siz de yaşınız itibariyle "yeni nesil"siniz:) Ama siz hazıra konmayı reddediyor gibi gözüküyorsunuz ? Öyleyse ?

Bu yakınmalar da yeni moda oldu, ama şahsi alma hocam, genele bu tepkim :)

Soruları saçma bulmamakla beraber, sebeplerinin de tembellik olduğunu düşünmüyorum. Bahsettiğiniz arkadaş o videoları izlemiş olsa bile (ki izleyip izlemediğini bilmiyorum, belki de izlemiştir?) o soruları yine sorardı muhtemelen. Matematik değil ki bu ton olayları. Yıllardır sorulan maple/rosewood arasında fark var mıdır, tonewood olayı aslında yalan mıdır gibi sorular bile hala etrafta dolaşırken ve herkes farklı farklı görüşler belirtirken, bu tip konularda insanın hala sorular sorması anlayışla karşılanamayacak bir şey değildir kanımca. Muhabbet ederken sorduğunu söylemişsiniz arkadaşın, bu durumda hazır bilgiyi sunabileceğini düşündüğü bir kaynağa ulaşımı olduğunu düşünürken neden daha fazla uğraşıp farklı kaynaklar tarasın? Bu tembellik falan değil bence hocam, mantıklı olanı seçmek sadece.

Yani çok verilip veriştiriliyor gençlere artık, yok tembeller yok şöyleler yok böyleler diye ama bu konuda bahsedilen şey çok da anlaşılmaz değil. Bilgi çağındayız ama aynı zamanda kirli bilgi çağındayız da. En basit konularda bile birbirine muhalif onlarca görüş var her tarafta. Böyle bir durumda kişinin tanımadığı insanlar tarafından yazılmış kaynaklara kulak vermesi yerine fikrine güvendiği bir tanıdığın görüşlerine başvurması gerçekten anlaşılması zor bir şey mi?

Son düzenleme:
Bunu bu forumda açman bence saçma çünkü bu forumda işinin ehli olup da araştırma yapmayan veya yeni başlamış olan fakat herkese böyle andik gundik sorular soranlara rastlamadım (Yani şu zamana kadar).
Tekrardan bence diyerekten üstüne basıyorum ki yanlış anlaşılmasın. Bence sen kendi enstrüman hayatına bak, etrafındaki insanlar seni illaha ki çekiştirecektir. Önemli olan onların sana sorduğu sorular değil, senin ne sorduğun.

(Ki bana sorsalar üşenmeden yanıtlarım, hele ki Samsun'da parmakla gösterilir 4-5 tane büyük çaplı işler yapan enstrümancılar varken).

Olguları farklı zaman dilimlerindeki aynı olgu beklentilerinin gerçekleşme olasılığıyla karşılaştırıp eşdeğer sonuçlar beklemek mantıksızdır.

Ama haklısınız. Benim de öyle tanıdıklarım vardı. Şu da bir örnek:

Adam bir başkasının telefonunu format atmak için alıyor. Ardından beni arıyor "nasıl yapılıyor?" diyerek. "İnternette yazıyor ben öyle öğrendim" dememe rağmen "sen yapabilir misin?" gibi yüzsüz bir soru yöneltiyor.

Bence vücut tembelliği kadar beyin tembelliği de ciddiye alınması gereken bir durum. Zira insanı iş/okul hayatında bile riske atıyor.

Forumun hatta bizim toplumun yarası bir konu bu araştırma tembelliği ve hazırlopçuluk. Bir gitarın, pedalın Türkiye'deki sıfır fiyatını öğrenmek başlık açanı dahi gördü bu gözler!

Bu yüzden forumda hatta internet ortamında cevabı zaten olan başlıklara da yazmıyorum, özelden gelen soruları da cevaplandırmıyorum. Kendimce çok kritik bulduğum başlıklar hariç.

Aynı şeyleri yazmaktan, tekrarlamaktan yoruldum artık.

Yeni nesil gençlik ile alakası yok. 10 yıldır gitar çalıyorum 9.000 TL'ye hangi gitarı alıyım konuları dahi sıkça görüyoruz. Sıkıntı olan bu konuların açılması değil, bu konulara %90'ı yalan yanlış olan 6-7 sayfa cevap gelmesidir.

Bu durumda çuvaldızı kendimize batırmak gerekli. Bu insanlardaki hazıra konma alışkanlığının bir numaralı nedeni, insanların o konuda süper bilgili ve über deneyimli olduğunu kanıtlama yada sayıca en çok ve en vahim olanı böyle gözükme çabasıdır. Bayaa bayaa senin yerine googleda arama yapan üyeler var. Sen arama yapmayıp konu açıp soru soruyosun, adam sorduğun soruyu googleda aratıp ilk çıkan sonuçtan bulduğu cevabı sana söylüyor, iphonedaki siri gibi :)

2017 yılında hala "line 6 spider vs. micro cube" konusunda insanlar konu sahibine arama yap araştır diyorken biri çıkıp "Arkadaş yardım istemiş, ne var bunda, hocam sen onlara bakma bende de line 6 spider var bu amfi böyle böyle şu amfi şöyle şöyle " diye cevaplıyorsa tepki gösterilmesi gereken kişi bu kişidir.

Son düzenleme:
Sahte gitarlar ve orijinalleri arasındaki farkları ayırt edemiyorum. Ne şekil olarak ne ses olarak. Birçok video seyrettim ama aynı amfide ses farkını ayırt edemiyorum. Tecrübeli kişilere dinletmeden, göstermeden farkı göremiyorum. Sizin mantığınızla video seyrettikten sonra olayı anlayabilmem gerekiyor ki zaten bilen kişileri "video izlenerek öğrenilebilecek saçma" sorular ile rahatsız etmeyeyim. Ama öyle olmuyor her zaman. Bunları da dikkate alınız.

Bence bunu yazmanız saçma böyle her türlü başlık altına "Yanlış anlamayın hocam sizi kastetmiyorum ama forumun da suyu çıktı" tarzı şeyler yazıp, bu tür konular açmak yerine uyarsaydınız; en azından "Kusura bakmayın cevabı her yerde olan soruları cevaplamıyoruz" deseniz böyle olmaz. Yani nasıl anlarsanız anlayın ama bu başlığı açmanız uyarmak varken saçma geliyor. Aynı şöyle olmuş "Ya şu yeni nesli hiç anlamıyorum deneme sınavına giriyoruz toplama çıkarma yapamıyorlar sınavdan sonrada ben çok iyiyim bu yüzden bana soruyorlar gibi olmuş".

Beni yanlış anladınız. Ben asla kimse kimseys soru sormasın gibi birşey demedim. Ya da forumda araştırmayan kimseler var gibi birşey de demedim.

Benim anlatmak istediğim olay defalarca sorulan ve cevaplanan ve cevapların hepsi birbirine benzeyen, internette 100 tane olan soruların araştırmadan yeniden yeniden sorulması. Ben kimseye direkt soru sormasın demedim, tabi ki herkes gitar çalmayı bir anda çözemez, ama sorulacak sorunun bir sürü forumda cevaplanması sadece sinirimi bozdu o kadar. Ben kimsenin ne soracağına falan karışmadım..

Beni yanlış anladınız. Ben asla kimse kimseys soru sormasın gibi birşey demedim. Ya da forumda araştırmayan kimseler var gibi birşey de demedim.

Benim anlatmak istediğim olay defalarca sorulan ve cevaplanan ve cevapların hepsi birbirine benzeyen, internette 100 tane olan soruların araştırmadan yeniden yeniden sorulması. Ben kimseye direkt soru sormasın demedim, tabi ki herkes gitar çalmayı bir anda çözemez, ama sorulacak sorunun bir sürü forumda cevaplanması sadece sinirimi bozdu o kadar. Ben kimsenin ne soracağına falan karışmadım..
Bende ona kızdım zaten. Eğer bu tür soruları cevaplamıyorsanız öncelikle başkalarına cevaplamadığınızı söyleyin sonra da böyle başlıklar açmak manasız bir hal alsın

Araştırması gerektiğini, her soruyu cevaplayamayacağımı ( ben de insanım benim de sorumluluklarım var) demiştim daha önceleri.

Bu arada yeni nesil yerine "Bazı İnsanlar" demem daha doğru olur genelleme gibi duruyor bir açıdan bakınca.

Sahte gitarlar ve orijinalleri arasındaki farkları ayırt edemiyorum. Ne şekil olarak ne ses olarak. Birçok video seyrettim ama aynı amfide ses farkını ayırt edemiyorum. Tecrübeli kişilere dinletmeden, göstermeden farkı göremiyorum. Sizin mantığınızla video seyrettikten sonra olayı anlayabilmem gerekiyor ki zaten bilen kişileri "video izlenerek öğrenilebilecek saçma" sorular ile rahatsız etmeyeyim. Ama öyle olmuyor her zaman. Bunları da dikkate alınız.

Tamam da abi(Abi dememi lütfen lakaytlık olarak anlamayınız, benden büyük olduğunuzu farz ederek söyledim.) o tip soruları ben de normal görürürüm. Ama mevzu o değil, mevzu basit basit soruların araştırılmadan sorulması. Ben profesyonel bir gitarist değilim benim de arada bilmediğim şeyler çıkıyor. Türkçe birşey bulamadığım zaman İngilizce arama yapıyorum(Ki siz de yapmışsınızdır) veya bulamazsam ben de sorarım. Ama sahte gitar olayı zor soru, o meseleyle benim kastettiğim ayrı iki uç gibi birşey. Sizce 400 tlye sıfır Jackson alabilir miyim sorusu saçma değil de nedir(Gerçekten böyle sormuştu.)? Türkiye'de bir sürü Jackson satan mağazalar var. Attım kafadan açarsın Zuhal Müzik'in internet sayfasını ordan gitarlar bölümünden Jackson seçersin marka olarak ve bakarsın. Ki filtreleme olayı da var. Fiyat azalan-artan diye seçersin direkt en ucuz fiyatlı Jackson gitarlar hemen en üst kısımda belirir.

Bu konuda bende şöyle yakınayım. Örneğin gitarına sap ayarı yaptıracak bir arkadaşımız direk yeni konu açıyor sonra böyle bir başlık var şu diyorsun aaa ben bulamamıştım diyor (ki bazen bulamaması da normal) o konuya yönelmek yerine hala kendi açtığı konuda yazıyor ben artık böyle milyonlarca var olan konularda yardımcı olmuyorum olmak istemiyorum Benin gibi yapan çok fazla üye var artık biz bunu 30kere yazdık diye .

Sonuç olarak bu tarz konularda çaresiz kalan arkadaşlar durum mesajı yazsın anında zaten o konu varsa ona link yapıştırır birisi. Haa hala kimse yazmıyor o zaman aç konuya sitem yaparak başla hakkındır.

Geri