E-alışverişte Stopaj Düzenlemesi

Stopaj kesintisinin alıcıya yani tüketiciye ait olmayacağını vurgulayan Ağbal, “Yurtdışındaki firma yurtiçinde mükellefiyeti yok ben bu durumda banka ya da aracı kurumlara (Bunlara yapılan ödemelerden yüzde şu kadar vergi kesin) diyeceğim.

Alışveriş yaptığın siteye banka eksik ödeyecek diye anlıyorum ben.
Sonra adamlarda Türkiye'ye alışverişi kapatacak sen sağ ben selamet. Bu adamlardaki kafa bu. Sivrisineği önlemek için göle beton döküp ağaçları keserler.

Stopaj kesintisinin alıcıya yani tüketiciye ait olmayacağını vurgulayan Ağbal, “Yurtdışındaki firma yurtiçinde mükellefiyeti yok ben bu durumda banka ya da aracı kurumlara (Bunlara yapılan ödemelerden yüzde şu kadar vergi kesin) diyeceğim.

Alışveriş yaptığın siteye banka eksik ödeyecek diye anlıyorum ben.
Sonra adamlarda Türkiye'ye alışverişi kapatacak sen sağ ben selamet. Bu adamlardaki kafa bu. Sivrisineği önlemek için göle beton döküp ağaçları keserler.
Ben de öyle anlıyorum. Satıcı da bu vergi yükünü ürün fiyatına eklemeyecek zaten. Biz de salak olduğumuz için buna inanacağız :)

Hadi diyelim ki aldığım ürünü iade ettim. Vergi nereye gidiyor? İade başvurusu yapsam kabul edecekler mi verginin bana iade edilmesini?

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Mesela Tomanndan sipariş vericez parayı ödiycez banka adamların parasını eksik yatıracak onlarda neyse vergidir diyip ürünü bize yollayacaklar mı yoksa parasını tam alana kadar ürünü yola çıkartmayacak mı? Hangisi mantıklı geliyor size?

Mesela Tomanndan sipariş vericez parayı ödiycez banka adamların parasını eksik yatıracak onlarda neyse vergidir diyip ürünü bize yollayacaklar mı yoksa parasını tam alana kadar ürünü yola çıkartmayacak mı? Hangisi mantıklı geliyor size?

Ya vergiyi de ekleyecek? (Ebay öyle yapmıştı) ya da ürün gönderimine kapatacak. Her ikisi de bize zarar. Hem yurtdışından ürün aldığımız için %18-%20 vergi ödeyeceğiz. Hem de stopaj vergisi bizden dolaylı olarak çıkacak ya da hiç ürün alamayacağız.

Urun gonderimine kapatacaklarini zannetmiyorum. Nasil ki Turkiye'den urun alirken sepetteki urunun fiyatindan %18 (Value added tax - VAT) dusuyor, bu sefer de vergi tutari kadar articaktir fiyati ornegin.

Sistem de bir gecede devreye girmeyeceginden Turkiye'ye urun satan sirketlerin bundan haberi olucaktir ve ona gore duzenleme yapilacaktir. Bu sirketlerin hepsi bir danismanlik/muhasebe sirketi ile calisiyor bu konularda, hepsinin haberi olur. Yani bir sabah uyanip alisveris yaptiginizda Thomann size "aa para eksik gelmis, ustunu gonder bakalim" demeyecektir.

Karşılıklı vergi anlaşması olan ülklere bunu yapabilirler mi belli değil. Onlar bizden alışveriş yaparken durum ne olacak ?
70'ten fazla ülke ile uluslararası vergi anlaşmamız var, ve hemen hemen hepsi aynı hükümleri taşıyor belli başlı oranlardaki oynamalar haricinde. Öyle bir durum olsa pratikte hiçbir işe yaramaz bu düzenleme. Bir de vergi almayı kafasına koyduktan sonra devlet uluslararası anlaşmalara çok fazla bakmıyor, örneğin gelir vergisi ile ilgili bazı durumlarda anlaşma öngörmese de pratikte vergi almaya devam ediyor.

70'ten fazla ülke ile uluslararası vergi anlaşmamız var, ve hemen hemen hepsi aynı hükümleri taşıyor belli başlı oranlardaki oynamalar haricinde. Öyle bir durum olsa pratikte hiçbir işe yaramaz bu düzenleme. Bir de vergi almayı kafasına koyduktan sonra devlet uluslararası anlaşmalara çok fazla bakmıyor, örneğin gelir vergisi ile ilgili bazı durumlarda anlaşma öngörmese de pratikte vergi almaya devam ediyor.

Ha o zaman bizimkiler direkt olarak şunu kabul ediyorlar biz bir halt satamayız zaten. Nasıl uygulayacaklar bakalım bizim hesabımızdan malın 1/1 parası ödeniyor bunun makbuzu var. Ama bir yerde katakülli yapacan ve banka kesinti yapacak ????? Yapsınlar bakalım merak ediyorum. Hayır parekende alışveriş ne zamandan beri stopaja dahil olmuş o da ayrı mevzu da adamlar sana bir güzellik yaparlar burada onu düşünerek hareket etseler iyi olur.

Ha o zaman bizimkiler direkt olarak şunu kabul ediyorlar biz bir halt satamayız zaten. Nasıl uygulayacaklar bakalım bizim hesabımızdan malın 1/1 parası ödeniyor bunun makbuzu var. Ama bir yerde katakülli yapacan ve banka kesinti yapacak ????? Yapsınlar bakalım merak ediyorum. Hayır parekende alışveriş ne zamandan beri stopaja dahil olmuş o da ayrı mevzu da adamlar sana bir güzellik yaparlar burada onu düşünerek hareket etseler iyi olur.

Akla mantığa sığar hiçbir yanı yok zaten, başka bir örneği görülmüş duyulmuş mudur hiç bilmiyorum. Pratikte de ilginç olucak, muhtemelen siz örneğin 10 tl ödeme yapıcaksınız, karşıya 8 TL gidicek, banka da 2 TL'yi devlete ödeyip size bir dekont vb. ile belgeleyecek durumu. Bankada vadeli mevduat hesabı açtığınızdaki gibi herhalde. Bankadaki paranız faiz getirirken banka yine devlete sizin yerinize belli bir miktar vergi ödeyip size o vergi düştükten sonraki tutarı veriyor. İşin saçmalık kısmı ben bildiğin bir ürün satın alıyorum kardeşim ya :) Adamlar resmen alışveriş vergisi çıkardılar.

Neyse bu kadar saçma sapan bir uygulama için fazla bile beynimizi yoruyoruz. Devlet değil mi, egemenliğini kullanır isterse su içme vergisi alır. Sonuna kadar kullansınlar.

Ya yazmayayım boşuna saçma sapan bir uygulama zaten diyorum da durup durup aklıma geliyor dayanamıyorum. Adamın Türkiye'de şirketi, işyeri yok. Kendi ülkesinin vergi kanunlarına tabi, orada zaten vergisini ödüyor. Sen zaten gümrük vergini alıyorsun. Daha neyin vergisini alacaksın? İnsanı nasıl bu kadar salak yerine koyabiliyorsunuz arkadaş ya? Bir de utanmadan dalga geçer gibi alıcıya ait olmayacak demiş adam. Bir de lafı dolandıra dolandıra anlatıp haklıymış gibi görünme çabaları. Gerçekten çıldıracağım.

Devlette bunca yıldır tek gördüğüm ben paramı alayım da kimden aldığım mühim değil kafası.. Şirket hissesini eski kanun geçerli iken devreden adama yeni kanunla borç çıkartıp, sen bana öde, yoksa sana haciz çıkartırım, üstüne git asıl borçludan dava açıp tahsil et diyebilen sistem.. Şu aralar herşeyin çivisi çıktı, yarın belli değil, süratle çalı(şı)yorlar, multisüper sömürmek için kaynak yaratıyorlar..

Ha bu düzenlemenin kılıfı sözleşme ile taahhütler altına giren ana ithalatçıları korumak olabilir, ya da bunu ticaret maksatlı yapanları vazgeçirmek.. Ama bireysel tüketim maksatlı insanların alım gücünü düşürmenin kendi ayağına sıkmaktan farkı yok.. İnsanları adam gibi denetlemeye korkuyorlar, ancak ihbarla vs kendi muhaliflerini denetliyorlar.. Zaten insanların pek hareket alanı da kalmadı.. Ancak böyle vergilerle ve trafik cezası benzeri uydurma şeylerin miktarını yükselterek kaynak yaratmaya çalışıyorlar.. Araçların sigorta ücretlerinin manyakça artması, sonra nispeten ucuzlaması, GSS diye bir hurafe ile sigortası olmayan herkesin borçlandırılması, uyduruk bir beyanname vermeme cezasının 1.500 liralara çıkarılması, vergi dairesi, belediye gibi kamu kurumlarının yakınına yeterli otopark yapmayıp vızır vızır çekicilerin gezmesi, herkese elektronik yazarkasa alacaksınız diyip birileri voleyi vurduktan sonra vazgeçtim almayın denmesi, sigortalı çalıştıran herkese İş güvenliği palavrası ile masraf çıkarılması, köprü, otoban geçiş ücretlerinin kişi başı farzedilen milli gelirle orantılayınca emsalsiz olması.. Neyse fazla kaşımayalım..

Son düzenleme:
Ben seneler önce başka bir başlık altında demiştim, kolektif olarak kendi gitar ve pedallarımızı üretebiliriz diye; forum ahalisi neredeyse altıma odunu koyup ateşe verecekti. Türk insanı mecbur kalmadan hiçbir şeyi yapmıyor. Eğer bir gün böyle bir ihtiyaç hasıl olursa (ki o günler yakın görünüyor) yine de küsmüş veya yıkıcı karakterde bir insan değilim ve forum içinde bu tarz konularda benden fersah fersah önde olan insanlar olmasına rağmen, beni bulun, elimden gelen yardımı yaparım.

Ben seneler önce başka bir başlık altında demiştim, kolektif olarak kendi gitar ve pedallarımızı üretebiliriz diye; forum ahalisi neredeyse altıma odunu koyup ateşe verecekti. Türk insanı mecbur kalmadan hiçbir şeyi yapmıyor. Eğer bir gün böyle bir ihtiyaç hasıl olursa (ki o günler yakın görünüyor) yine de küsmüş veya yıkıcı karakterde bir insan değilim ve forum içinde bu tarz konularda benden fersah fersah önde olan insanlar olmasına rağmen, beni bulun, elimden gelen yardımı yaparım.
O yapılan pedalın tüm parçalarını yurt dışından alırken, gitarın ağacını parçalarını yurt dışından alırken bu dediğiniz benim pek aklıma yatmadı. Daha başa dönmemiz gerekir bu tarz bir üretim için.

Haklısınız. Benim yapabilecek kapasitemiz olduğuna fakat yapacak isteğimiz olmadığına inancım tam.
Türkiye hammadde üretiminde çok geride, biz hala çelik işliyoruz. Aklınıza gelebilecek tüm ileri metaller/alaşımlar yurtdışından geliyor. Bu gün ambargo yesek silah/tank/uçak/elektronik cihazlar/implant/araba vs hepsinin kendisinin ve yan parçasının üretimi durur. Kaliteli bir pedalın sadece kutusunu yapabiliriz, elektronik devre tasarımı, tüm analizi yapılabilir, yapanlar da var. Fakat iş floyd rose üretmeye geldiği zaman yine malzeme sorunu çıkıyor karşımıza. Tüm parçaları yurtdışından alıp, vergisini ödeyip bir de stopajını vermek benim de aklıma pek yatmıyor şu an. RockfabricEffects şu an bu işi yapıyor fakat yurtdışında yakalayabileceği başarı yurtiçinden fazla. Cebine giren aynı parayken, amerikalı 1 birim para öderken biz 3.55 birim ödüyoruz, temel gıda maddeleri ve asgari ücrete değinmeme gerek yok.

Türkiye hammadde üretiminde çok geride, biz hala çelik işliyoruz. Aklınıza gelebilecek tüm ileri metaller/alaşımlar yurtdışından geliyor. Bu gün ambargo yesek silah/tank/uçak/elektronik cihazlar/implant/araba vs hepsinin kendisinin ve yan parçasının üretimi durur. Kaliteli bir pedalın sadece kutusunu yapabiliriz, elektronik devre tasarımı, tüm analizi yapılabilir, yapanlar da var. Fakat iş floyd rose üretmeye geldiği zaman yine malzeme sorunu çıkıyor karşımıza. Tüm parçaları yurtdışından alıp, vergisini ödeyip bir de stopajını vermek benim de aklıma pek yatmıyor şu an. RockfabricEffects şu an bu işi yapıyor fakat yurtdışında yakalayabileceği başarı yurtiçinden fazla. Cebine giren aynı parayken, amerikalı 1 birim para öderken biz 3.55 birim ödüyoruz, temel gıda maddeleri ve asgari ücrete değinmeme gerek yok.
Doğrudur, her şeyi yurt içinde üretmek hiçbir ülke için mümkün değil zaten. Az veya çok dışarıdan ithal etmek gerekir. Bence asıl kazanacağımız nokta katma değer üretmek olacaktır. (Katma değer üretmenin örnekle açıklaması: Ibanez TS9'un fiyatının, imal edildiği malzemelerin fiyatının diğer üretim maliyetleriyle toplamından fazla olması.)

Geri