Manyetik Modifiyesi (öneri Lazım)

Selam arkadaşlar

Ultimate Guitar formunda cevap alamadığım bir sorum var. Kızılağaç gövdeli bir Strat sahibiyim (Hss). Hazır ampli alıyorken manyetiklere de bir el atayım dedim. Şöyle Trash-Heavy Metal tonları verebilecek pasif manyetik önerileriniz var mıdır ?

Teşekkürler şimdiden.

Elindeki gitarin markasi ve modeli nedir?
Amplin nedir?
Varsa pedallar ya da processor?

En önemlisi de; elindeki gitarda elde etmek isteyip edemedigin sey nedir?

Kizilagacta HSH ve HSS düzende fazlaca manyetik denedim ve kullandim. Eger yukaridaki sorulari cevaplandirabilirsen, düzgün bir cevap verebiliriz.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Ampli: Peavey 6505 veya 410h (1 ay içinde elime geçecek)
Gitar: Squier affinity Strat Hss
Pedallar:İbanez tube screamer (ampli ile elime geçecek)
Almak istediğim ton: Heavy-Trash metal

Acikcasi cok fazla dizilim geliyor aklima. Kendim Jackson SL1‘de kullandigim dizilimle baslayayim:

Köprü: Seymour Duncan SH4 JB
Orta: Dimarzio Chopper
Sap: Dimarzio Air Norton S

Push-Pull switch ile tüm manyetikler split oluyor ve strat tonlari da kaybolmuyor.

Bu dizilimde sap tonlari biraz pastel, Petrucci tadinda „singing leads“ olayi var. Köprü dengeli, tizler de kuvvetli.

Bir diger secenek köprüde SH4 ya da SD Custom Custom. Sapa SD Hot Rails ve ortaya SD Duckbucker.

Köprüde tizler bir adim geride kalsin dersen yukarida köprü manyetigi yerine Dimarzio Tone Zone güzel gider. Lead agirlikli calim tarzina köprüye Dimarzio Evolution.

Bunun disinda aktif manyetik seviyorsan Emg SL20 seti direkt tak gec.

Ara pozisyonlar olmazsa olmaz degilse HS dizilimde de birseyler yapilabilir. SH4 ve Air Norton S mesela, harika ikili.

Eger kararin kesinse ve tam olarak aradigin bir ton varsa ERS Pickups - Erhan Suludere ile bir görüs. Cok güzel manyetikler yapiyor, bende de iki tane single‘i var.

Aklinda bir marka model var mi?

Bu arada ampli ve pedallar gelmeden manyetik satin almani tavsiye etmem. Belki sonuctan memnun kalacaksin ve manyetige ihtiyacin olmayacak. Manyetik parasini da pedallara harcarsin.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Gitarı almak istediğim amplilerle özellikle denedim, takdir edersiniz ki alt sınıf Fender manyetiklerle geliyor [ben American Strat’ları bile metal için yetersiz buluyorum (Iron Maiden ayrı olay tabi :)] ampli, pedal elbette tonu çok yaklaştırıyor ama high gain manyetikleri yinede aratıyor, amplinin yanına bi tane Ts808 birde delay alırım en fazla zaten. Yukarda yazdıklarınızdan yola çıkarak söyle bir dizilim yaptım:

Köprü: SD SH4 JB
Orta: DiMarzio Chopper

Sap için açıkcası aklımda hep LesPaul tonu var (klavyesinde rahat etsem direk lespaul alırım zaten :) ). Bu tona beni yaklaştıracak bir öneriniz var mıdır ? Kızılağaç bir gövedeyle Les Paul tonu almayı istemek biraz hayale kaçıyor herhalde :).

Edit: Push-Pull olayına fazla sıcak bakmıyorum, single coil olan bir manyetik daha iyi olur benim için.

(Vakit ayırdığınız için Teşekkürler Hocam)

Son düzenleme:
Gitarı almak istediğim amplilerle özellikle denedim, takdir edersiniz ki alt sınıf Fender manyetiklerle geliyor [ben American Strat’ları bile metal için yetersiz buluyorum (Iron Maiden ayrı olay tabi :)] ampli, pedal elbette tonu çok yaklaştırıyor ama high gain manyetikleri yinede aratıyor, amplinin yanına bi tane Ts808 birde delay alırım en fazla zaten. Yukarda yazdıklarınızdan yola çıkarak söyle bir dizilim yaptım:

Köprü: SD SH4 JB
Orta: DiMarzio Chopper

Sap için açıkcası aklımda hep LesPaul tonu var (klavyesinde rahat etsem direk lespaul alırım zaten :) ). Bu tona beni yaklaştıracak bir öneriniz var mıdır ? Kızılağaç bir gövedeyle Les Paul tonu almayı istemek biraz hayale kaçıyor herhalde :).

Edit: Push-Pull olayına fazla sıcak bakmıyorum, single coil olan bir manyetik daha iyi olur benim için.

(Vakit ayırdığınız için Teşekkürler Hocam)

Alt sinif manyetik de olsa o fiyatlara göre is görür manyetikler bunlar, manyetigin yükseklik ayari bile ton karakterini degistiren bir olay. Manyetik degistirmek zor bir is degil, ama manyetik degisimi sonrasi genelde cok büyük bir beklenti oluyor. Bu beklenti her zaman karsilanmayabiliyor.

Gerci senin durumunda düsününce manyetiklerin örnegin o tight palm mute'lari toparlayamamasi, mid tepkileri bir SH4 gibi verememesi beklenebilir. Ama yine de tavsiyem manyetik isini pedal ve ampli'den sonraya birakman.

Sapta LP tonu biraz zor, LP dedigimiz gitarin yapisi, ölcüleri, acikcasi bir cok seyi Strat'tan farkli, sen de biliyorsun. Öncelikle sana bir pedal tavsiyesi vereyim: Voodoo Lab Giggity
Zamaninda Strat ile Joe Bonamassa tonlarini bile yakalayabiliyordum bu pedalla. Tube Screamer'in olacaksa sonuc asagi yukari söyle olabilir:

Tabi bu is tuse isi, yani senin tusene göre degisiyor hersey. Bu sebeple deneyerek bulman gerekecek. Daha cok gitar caldikca tusen de o sekilde degisecek.

HSS dizilimde, ki aslinda sana tavsiye ettigim dizilim HHH bir dizilim, bu LP tonuna seni en cok yaklastiracak manyetik Air Norton S. Pastel tonlar, bir miktar boguk, singing lead dedigimiz canli tonlar var. Zaten Petrucci'nin neck tonuna dikkat edersen, az da olsa benzetebilirsin. Zaten daha fazla benzemez, yani pedal, ampli, manyetik bir yere kadar. LP tonu seviyorsan bir tane de LP alacaksin. Bir manyetikle bir gitar taklit edilmiyor. Sadece gövde agaci degil, maun kasali Strat olsa yine LP tonlarini alamazsin. LP ölcülerinde bir sap, tasarim gerekiyor kisaca. LP kendini farkli caldiriyor, Strat farkli caldiriyor, Superstrat farkli. O yüzden bir süre sonra ikinci, ücüncü gitarlar aliyoruz.

Air Norton S'i arastir sap icin, bence seni mutlu edecek bir format. Ilk mesajda önerdigim gibi... Biraz LP'yi de andirir.

Onun disinda köprüde benim favorim SH4 ama Custom Custom da senin tarzina gider, biraz daha modern istersen.

Push-Pull'a sicak bakmiyorum demissin ama bu dizilimde üc humbucker var, HHH yani... Bir Push-Pull senin single tonlarini da almana yardimci olur. Bu üc manyetik coil-split'te cok cok basarili, su an kendi Jackson SL1'imde de kullandigim set ayrica. Ben ne calarsam calayim, HB'lardan gelen clean sesleri sevmiyorum. Bu sebeple Push-Pull hayat kurtariyor. Oralarda olsam benim gitari denetmek isterdim, manyetiklerin uyumu acisindan ama malesef :)

Stratin sap manyetiği çok kıymetli bence çok kendine has, onu sevmiyorsanız bencede lp alın. O zaman şu fikri kafaniza sokayim bende :D, bende gibson gitarların sapında rahat edemiyordum, bir süre ec1000 kullandım aşırı rahat bir klavyesi vardır. Hatta şuan başkası biraz yüksek bir fiyata o gitarı satıyor hala gözüm var o gitarda. Mim teleden o gitara geçmiştim ve çok daha rahat gelmişti. Belki şuan o kadar bütçe ayiramayabilirsiniz ama ec407 falan oluyor herhalde daha uyguna, tam bilmiyorum aklınızda bulunsun. O gitarda emg 81-89 vardı, hem les paul karakterli hemde çok iyi metal çalınıyordu. Fikir olsun en azından.

Alt sınıf demişsiniz, Palm mute çok kullanıyorum kendi yazdığım riflerde, bu beni korkuttu biraz. SH4 daha mı iyi gider sizce köprüye ? Eğer SH4 den daha iyi bir seçenek varsa önerilere açığım, bütçe sorun değil. Tekrardan Teşekkürler.

Alt sınıf demişsiniz, Palm mute çok kullanıyorum kendi yazdığım riflerde, bu beni korkuttu biraz. SH4 daha mı iyi gider sizce köprüye ? Eğer SH4 den daha iyi bir seçenek varsa önerilere açığım, bütçe sorun değil. Tekrardan Teşekkürler.

Simdi söyle, alt sinif olmasl kötü olmasi anlamina gelmiyor. Ben farazi konustum, yani SD‘ler kadar tight olmayabilir dedim. Neticede bu gitarlar vintage karaktere uygun dizayn ediliyor, manyetikleri de ona göre.

Yapman gereken ampli ve pedallari beklemek, yeni ekipmanla bunlari denemek. Sonra eksikleri gör, ona göre manyetik arayalim. Belki diyeceksin ki tizleri azaltalim midleri artiralim.

Geri