Line6 POD X3 serileri

progressiva demiş ki:
smtzdmr demiş ki:
Acid proda baya iyidir. Denemende yarar var. Cubase için çok düşük sistem iki kanla açınca bile tıkanıyor dimi?

Samet baslangici Acid Pro ile yaptim bakalim Sony Acid Pro Sound Engineering Version 7 indiriyorum insallah sorunsuz calisir.
Valla eski versiyonuyla yeni versiyonu arasında ben pek bir fark görmedim :) yani 6 ile 7 arasında o yüzden tavsiyem eski versiyonu indirki kasacaksa da daha az kassın ;) Yeni sisteme adapte babında iki üç güncellik yapıp versiyon atıyorlar. Yalan dolan ya :D yeni polemik çıkmaz inş. biliyorsun buranın havası ota. b.ka nem kapar :D hahahah

Arkadaşlar gecikme sorunum gene patlak verdi clean yavaş bi ritim almıştım denemek için ama onda metronom baya yavaş olduğundan gecikmeler o kadar farkedilmemiş sanırım şimdi sert bi tonla hızlı bi kayıt almayı denedim gene karışıyor sesler gecikmeden ötürü ve ritim tutturamıyorum monitörün sesini kapattığımı düşünmeme rağmen hala ses geliyor ve gecikiyor .

Sorun şu ki pc den kayıt alırken gecikme yaşamayan ve arkadaki davulu duyabilen varsa hangi programı kullandığını ve kayıt alırken yaptığı ayarları paylaşabilirlerse iyi olur.(ben fl studio kullanıyorum cubase de yapamadım yabancıyım biraz cubase) (cubase 5 var bende)

THIEF13 demiş ki:
Arkadaşlar gecikme sorunum gene patlak verdi clean yavaş bi ritim almıştım denemek için ama onda metronom baya yavaş olduğundan gecikmeler o kadar farkedilmemiş sanırım şimdi sert bi tonla hızlı bi kayıt almayı denedim gene karışıyor sesler gecikmeden ötürü ve ritim tutturamıyorum monitörün sesini kapattığımı düşünmeme rağmen hala ses geliyor ve gecikiyor .

Sorun şu ki pc den kayıt alırken gecikme yaşamayan ve arkadaki davulu duyabilen varsa hangi programı kullandığını ve kayıt alırken yaptığı ayarları paylaşabilirlerse iyi olur.(ben fl studio kullanıyorum cubase de yapamadım yabancıyım biraz cubase) (cubase 5 var bende)
Asio4all kurmalısın ilk olarak sonra cubase i kur. Zaten cubase in preference yani ayalara girdiğinde sürücü olarak asio4all seçeceksin.

Şu an istanbul dışındayım ben eve dönene kadar yapamazsan bilgisayarımdaki ayarları sana tam olarak söylerim fakat yine olay bundan ibaret.

Asio4all ı seçtikten sonra config ten yada settings artık ayarlar ile ilgili bir yer var asioyu seçtiğin yerde. Ona tıklayınca asionun açılan ayarlarından buffer size yazan kısımdaki çubuğu 100 e kadar düşür. Eğer seste patlamalar ve kesiklik oluyorsa yavaş yavaş artırarak uygun değeri bul. Bende galiba 196 yada 256 gibi bir değerde min. gecikmeyle rahatça kullanabiliyorum.

Birde antivirüs vb arkaplan uygulamalarını kapa. Görev yöneticisinden girdiğinde h2o muydu team li filan bişi cubasin crack programı çalışıyor olacak. Eğer onu birkere kapatırsan dahi birdaha cubasi silbaştan kurman gerekecek. Önemli bir zımbırtı o...

Hocam ben size tam olarak ne yaptığımı anlatayım siz bir kontrol edin bir hatam varmı.

Line 6 monkeyden en güncel driverlarını yükledim, sonra pc hoparlörünün küçük jackını büyültmek için büyültücü aldım ucunu normal jack çıkışına çevirdim ve x3 live deki phones kısmına monitör olması için taktım, sonra fl studio audio kısmından asio line 6 x3 live i sectim(diğer tüm asio seceneklerin de de aynısı oluyor) buffer ı küçülttüm tüm aralıklarını denedim diyebilirim. sonra fl de yazdığım davulu çaldırdım üstüne gitarım la takılıyordumki sesde monitörün çok geç kaldığını gördüm hem amfiden hem monitörden ses geldiğinden ve ikisi arasındaki senkron farklı çok fazla olduğundan hiç ritim tutturamadım

THIEF13 demiş ki:
Hocam ben size tam olarak ne yaptığımı anlatayım siz bir kontrol edin bir hatam varmı.

Line 6 monkeyden en güncel driverlarını yükledim, sonra pc hoparlörünün küçük jackını büyültmek için büyültücü aldım ucunu normal jack çıkışına çevirdim ve x3 live deki phones kısmına monitör olması için taktım, sonra fl studio audio kısmından asio line 6 x3 live i sectim(diğer tüm asio seceneklerin de de aynısı oluyor) buffer ı küçülttüm tüm aralıklarını denedim diyebilirim. sonra fl de yazdığım davulu çaldırdım üstüne gitarım la takılıyordumki sesde monitörün çok geç kaldığını gördüm hem amfiden hem monitörden ses geldiğinden ve ikisi arasındaki senkron farklı çok fazla olduğundan hiç ritim tutturamadım
Mantıkende bilgisayarda sesin işlenip kolonlara verilmesi işlevi sırasında kayıp zaman gecikme olacaktır... Bu yüzden phone çıkışına değilde direk bilgisayarın çıkışına tak, neden öyle birşey yapmak istediğini tam olarak anlayamadım yani ;) Eğer ben gitarı tane tane duymak istiyorum diyorsanda panla... Sağa gitarı ver sola davulu tirimi onları ver... Yani ses kartın olmadığı sürece ki yine ses kartın olsada yaptığın pek mantıklı bir yol değil. En iyisi sesin işlendiği kısım yani bilgisayardan sesleri duymak.

O zamanda gecikme vardı bende x3 ün ses kartındana göre pc deki daha düşük kalitededir diye düşünerek pc hoparlörünü x3 live girmeyi daha mantıklı bulmuştum.

İlk olarak sunu denemiştim olmamıştı:

Amfimi takmıştım hoparlörse pc nin seskartına takılıydı yine gecikiyordu bufferla oynamarıma rağmen.

Demek istediğiniz amfimi kayıt sırasında kullanmamammı?

Burda anladığım kadarıyla x3 live ın hem normal outuna amfi bağlamışsın hemde phones kısmına pc speakerlarını. Eğer bu şekildeyse bu konfigrasyonda sakatlık var gibi. Phones çıkışını ya sadece pc speakerları için kullanıp tüm işini ordan halledeceksin yada phones çıkışını direkt amfiye göndereceksin. Yani aynı anda iki farklı çıkış denemezsen sorunun çözülür gibi geliyor bana.

Bilmiyorum pc inde başka ses kartı kullanıyormusun ama x3 live ı ses kartı olarak kullandığın için pc deki ses kartın varsa ona hiç çıkış bağlamayacaksın zaten ses gelmemesi lazım mantıken. Denetim masasından kaydedici ve playback cihazı olarak ikisinide x3 live seçip bağlantılarını da sadece x3 ün phones çıkışından yapacaksın. Bu şekilde sorununu çözmen lazım. Anladığım kadarıyla amfinden de faydalanmak istiyorsun bu yüzden birşekilde onu da bağlamaya çalışıyorsun ama iki çıkış arasında gecikme oluyor anladığım kadarıyla. Ama burda şu sıkıntı var ses kartı olarak x3 ü seçtiğin için fl studio da çaldığın her ses amfinden de gelecek mesela bass gitar, klavye synth vb. Gitar amfi speakerları daha çok gitar sinyallerine göre optimize edildikleri için diğer enstrümanları pc speakerındaki gibi kalitede duyamayabilirsin.

Yani en güzeli pc den çalacağın zaman ya güzel bir monitör çifti almak ve onla dinleme yapmak ya da eldeki pc speakerlarını kullanmak. Eve yeni geldim kafam binbeşyüz oldu işyerinden, ama sanırım dediğim gibi sorun olmaması lazım o şekilde. :LOL:

THIEF13 demiş ki:

THIEF13 demiş ki:
İlk olarak sunu denemiştim olmamıştı:

Amfimi takmıştım hoparlörse pc nin seskartına takılıydı yine gecikiyordu bufferla oynamarıma rağmen.

Sevgili THIEF13, bir de başından beri şüphe duyduğum şey, sizin denetim masası audio settingste, ayarların tam yapılmamış olması ihtimali. Yukardaki mesajınız da bunu doğrular gibi. Zira hem çalma, hem kaydetme için X3 ü seçmiş olsaydınız, zaten öteki pc ses kartından hiç ses gelmemesi lazımdı, ama siz gecikmeli ses geldiğini söylemişsiniz.

Acaba aşağıdaki linkteki gibi hem kaydetme, hem çalma işlemi için x3 ü seçtiniz mi? Sanki bana, çalma (playback) için hala onboard ses kartınız (yada hangi kart varsa) seçili gibi geldi. Bu durumda yanlış anlamadıysam, bilgisayar sesi kaydetmek için line 6 ses kartını kullanıyor, ama metronom, playback işlemleri için diğer ses kartınızı kullanıyor bu da senkronize problemleri yaşatıyor. Çift ses kartı hiç çalışmadım bu şekilde olabiliyormu bilmiyorum ama eğer dediğim gibiyse; tümünü yani çalma ve kayıt için aşağıdaki gibi ayar yaparsanız senkronizasyon probleminiz çözülebilir.

Aşağıdaki linkte line6 guitar portu bir ses kartı olarak sisteme tanıtmayı anlatmış siz x3 live olarak düşünün.

http://line6.com/community/docs/DOC-1452

Hocam o ilk denememdi pndan sonra bende sizin dediğiniz gibi senkron problemi olacağını düşünerek tüm işlemler için line 6 i seçtim pc speaker ını ondan sonra line 6 e bağlamıştım.

İlgilendiğiniz için teşekkür ederim şimdi tekrar deneyeceğim gelen msj lar ın yardımıyla.

Arkadaşlar line6 pod x3 live ı alalı tam iki hafta oldu ve alete resmen aşık oldum.Daha önce de söylediğim gibi 3 sene gt8 kullandım.GT8 kullanan arkadaşlar lütfen alınmasın ama geçen senelerime yanıyorum:) Kullandıkça daha derinine iniyorum ve yepyeni tonlar yaratıyorum(Gt 8 gibi ömür tüketen aletten gerçekten iyi antrenmanlıymışım)Kısa sürede istediğim tonlara yaklaşıyorum.Ve daha sonra gitarımı zevkle çalıyorum.Boss da gece 2 olupta istediğim tonu bulamadan uyuduğumu çok hatırlarım. Çok ama çok memnunum vox tonelab le ile bayağı bir arasında kalmıştım ama şu anda çok memnunum iyiki pod u almışım.Bu arada amacım kesinlikle hangi prosesör öbürünü döver muhabbetine girmek değil.Benim beklediğim tonları ses rengini ve performansı fazlasıyla verdi.Son bir not daha...Bende ESP eclipse ve ibanez xpt 700 var.Bazı arkadaşlar tüm gitarlarda hemen hemen aynı kalite de ses veriyor gibi yorumlar yapıyor.Sakın inanmayın her iki gitarda da bambaşka sesler verdi.Daha sonra arkadaşın cort gitarıyla denedik.Onda da farklı bir performans verdi.Yeni prosesör alacak veya arayan arkadaşlara tavsiye edilir...

Evet yardımı olan arkadaşlara çok teşekkür ediyorum tek yapmam gerekenin amfiyi kapatmak olduğunu su anda anlamış bulunmaktayım :D

Gayet senkronize çalıstırmayı basardım aleti :D

THIEF13 demiş ki:
Evet yardımı olan arkadaşlara çok teşekkür ediyorum tek yapmam gerekenin amfiyi kapatmak olduğunu su anda anlamış bulunmaktayım :D

Usta sen örümcek ağı yapmışsın gitar amfi pedal arasında :D yuh yani :D

THIEF13 demiş ki:

Hadi gözün aydın. Bize de iyi beyin egzersizi oluyor aslında : Ahmet'in bir setup ı vardır. Bu setupta bir amfi ve 1 pc speaker seti varsa, sisteme bağlanan harici ses kartının çıkışlarını öyle bir bağlayınız ki kayıt programı senkronize çalışsın. Süre 60 dk. Süreniz başladı misali :LOL: :LOL: :LOL:

sacthres demiş ki:
THIEF13 demiş ki:

Hadi gözün aydın. Bize de iyi beyin egzersizi oluyor aslında : Ahmet'in bir setup ı vardır. Bu setupta bir amfi ve 1 pc speaker seti varsa, sisteme bağlanan harici ses kartının çıkışlarını öyle bir bağlayınız ki kayıt programı senkronize çalışsın. Süre 60 dk. Süreniz başladı misali :LOL: :LOL: :LOL:

Hocam zor problem 4 günde çözemedim zira :D ama sağolun hepiniz keşke ilk başta deneseydim ikisinin birden aynı sesi vermelerine ne gerek var işte hep açgözülüğümyüzünden oldu gene :D

Geri