HX effects ile expression pedal sorunu

HX effects ile kullanmaya çalıştığım Roland EV-5 expression pedalını ayarlamakta sorun yaşıyorum. Pedalı bir efekte atıyorum (bunu yapmak çok kolay zaten cihazda) ama pedal her iki hareket yönünün en son noktasında efekti kapatıyor. Bir başka deyişle, her iki noktadan da efekt kapanıyor ve açılıyor. Whammy ve wah gibi efektlerle kullanmaya çalıştığım için de bu büyük sorun yaratıyor, çünkü pedal en dip noktada (topuk konumunda) iken kapanması işime gelirken en üst noktada kapanması herşeyi mahfediyor.
Önceden expression pedal kullanımı ile ilgili tecrübem yok, pedalın ortasında minimum düzeyi ayarlayan bir pot var ama ne yaparsam yapayım bir etkisi olmuyor.
Konuyla ilgili bilgisi olan arkadaşların önerilerini bekliyorum.

Son düzenleme:
Büyük ihtimalle yapmışsınızdır ama yine de söyleyeyim, cihaz güncel değilse güncelleyin. Onun dışında, efektlerin bypass atamalarını kontrol edin. Hem switchlere hem de expression pedala atanabiliyor. Belki bir karışıklık olmuştur. Ayrıca Snapshot modunda kullanıyorsanız expression pedalın alt ve üst sınırlarına bu efektlerin açık/kapalı halleri atanmış olabilir. Son aklıma gelen de expression pedalın cihazla uyumluluğu ve kullandığınız kablo. Line 6 aletlere expression pedalları TS kablo ile bağlanıyor. Exp/switch girişi TRS. Siz TRS kablo kullandıysanız bir karışıklık yaratıyor olabilir. Global ayarlarda exp/switch ayarına bakın tip, ring neye ayarlanmış.

Bunlardan biri değilse aklıma başka bir şey gelmiyor. Line 6e mail atarsanız yardımcı olurlar bence.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Büyük ihtimalle yapmışsınızdır ama yine de söyleyeyim, cihaz güncel değilse güncelleyin. Onun dışında, efektlerin bypass atamalarını kontrol edin. Hem switchlere hem de expression pedala atanabiliyor. Belki bir karışıklık olmuştur. Ayrıca Snapshot modunda kullanıyorsanız expression pedalın alt ve üst sınırlarına bu efektlerin açık/kapalı halleri atanmış olabilir. Son aklıma gelen de expression pedalın cihazla uyumluluğu ve kullandığınız kablo. Line 6 aletlere expression pedalları TS kablo ile bağlanıyor. Exp/switch girişi TRS. Siz TRS kablo kullandıysanız bir karışıklık yaratıyor olabilir. Global ayarlarda exp/switch ayarına bakın tip, ring neye ayarlanmış.

Bunlardan biri değilse aklıma başka bir şey gelmiyor. Line 6e mail atarsanız yardımcı olurlar bence.
Çok teşekkürler. Cihazı güncelleyemedim çünkü yazılımı hata veriyor benim makinede:(
Preset modunda kullanıyorum, snapshot olayına hiç girmedim. Ama farkında olmadan açmış olabilirim. Global ayar meselesine de bir bakacağım.

Bende helix floor var. Kendi exp pedalındada aynı özellik var. Helix floorda exp pedalın min max seviyelerini ayarlayabildiğiniz gibi topuk alt ve üst noktalarına geldiğinde efekti aç kapa özelliği atanabildiği gibi pedala sertçe basıca (morley ler gibi) efektide açıp kapayabiliyorsunuz. Büyük ihtimallle sizin ayarlarda pedalı max noktasında efekti kapa seçeneği aktif.

Aynı pedalı Axe fx e bağladığımda aynı sıkıntıyı yaşamıştım. Benzer bir özellik axe fxtede var. Ordada menuden max pozisyonda efekti kapatması seçeneğini iptal etmiştim.

Geri