OHM Marka Elektro Gitarlar

Malesef hiçbir açıklamanız yardımcı olmuyor. Aslında şu mesajlarla Fender size dava açsa muhtemelen kazanır. Çünkü siz bile asıl doğru olanın 645 dolar ettiğini biliyorsunuz ama müşterileriniz ödemeyi kabul etmediği için bunu yapmadan işinize bakıyorsunuz.

Mesela headstock tasarımına yaptığınız muamele gibi, “müşteri 600 dolar vermek istemiyor, biz de tahtayı milli parktan kesip çözüyoruz.” diyebilir miydiniz?

Neyse, ben daha fazla uzatmayacağım. Başa dönüyoruz sürekli. Sizi rahatsız eden ve yasal haklarınızı kullanmaya sebep olacak ifadelermi lütfen BURADAN alıntılayarak paylaşın. Avukatlarıma danışıp gerekli görülmesi halinde özür eşliğinde kaldıracağım. Sonuçtan tatmin olmazsanız ülke mahkemeleri kararı verecektir.

Kolaylıklar.
Anlatılanı anlamadığınız halde, hala yargılama çabasındasınız. Son bir defa, öğrenmeniz adına yazıyorum. Takdir edersiniz ki bu bizim işimiz. Yasal sorumlulukların gerektirdiklerini internetten, forumlardan takip etmiyoruz. Bu işi ticari olarak yaparken, tabiki avukatlar ve hukuk danışmanları eşliğinde hareket ediyoruz. Bu tarz hataların maddi bedelleri, çok ağır olduğundan, yaptığımız her işin hukuken uygun olduğuna şüpheniz olmasın. Fender'e telif ödeme zorunluluğu "yasal olarak" yok. Bu sadece "Fender" lisansı ile isteyenler, yani "marka takıntısı olanlar" adına uygulanan bir prosedür. Sadece Fender güvencesi izlenimi yaratmak adına, lisanslı gitar üretmek/satın almak bir tercih meselesi. Headstocklar Fenderde her sene milimetrik ölçülerde değiştirilir. Çünkü aynısını yapmak, bir suç değildir. Bu sektörde bir üretici olarak, takdir edersiniz ki bu detaylara sizden daha hakim konumdayız. Suç sayılabilecek tüm yorumlarınızı avukatlarınız aracılığıyla tespit etmeniz, iki taraf için de daha uygun olacaktır. Vakit ayırma sebebimiz, genel çerçevede, telif/patent konusunda aydınlanmanızdı. Umarım, faydalı olmuştur.

Anlatılanı anlamadığınız halde, hala yargılama çabasındasınız. Son bir defa, öğrenmeniz adına yazıyorum. Takdir edersiniz ki bu bizim işimiz. Yasal sorumlulukların gerektirdiklerini internetten, forumlardan takip etmiyoruz. Bu işi ticari olarak yaparken, tabiki avukatlar ve hukuk danışmanları eşliğinde hareket ediyoruz. Bu tarz hataların maddi bedelleri, çok ağır olduğundan, yaptığımız her işin hukuken uygun olduğuna şüpheniz olmasın. Fender'e telif ödeme zorunluluğu "yasal olarak" yok. Bu sadece "Fender" lisansı ile isteyenler, yani "marka takıntısı olanlar" adına uygulanan bir prosedür. Sadece Fender güvencesi izlenimi yaratmak adına, lisanslı gitar üretmek/satın almak bir tercih meselesi. Headstocklar Fenderde her sene milimetrik ölçülerde değiştirilir. Çünkü aynısını yapmak, bir suç değildir. Bu sektörde bir üretici olarak, takdir edersiniz ki bu detaylara sizden daha hakim konumdayız. Suç sayılabilecek tüm yorumlarınızı avukatlarınız aracılığıyla tespit etmeniz, iki taraf için de daha uygun olacaktır. Vakit ayırma sebebimiz, genel çerçevede, telif/patent konusunda aydınlanmanızdı. Umarım, faydalı olmuştur.
E okey, siz mutluysanız tamam işte. Ben etik olarak doğru bulmuyorum. Fikirlerimi de mahkeme yoluyla değiştirecek değilsiniz herhalde.

Rastgele bir forumda öznel düşüncelerimi belirttiğim mesajlar ile insanların mesaisini çalacak değilim. Sizin gönlünüz olsun diye şahsi fikirlerimi bir çırpıda silecek de değilim. Rahatsızlığınız varsa, lütfen gerekli kısımları tespit edip tarafıma iletin.

Çok gereksiz tartışmalar olmuş gerçekten. Çünküsu görünen köy kılavuz istemez. Olay yok davaya bilmem neye kadar gitmiş. Ohm guitars gerçekten daha öznel olabilirdiniz. Fender ya da Gibson'ın umrunda olmadığınız için okadar yüksek potansiyelde seri üretim yapmadığınız için davalık durumunuz yok. Yoksa bu şekilde üretmenizin yasal olmadığını pekala siz de biliyor olmalısınız. Headstock ve inlay konusunda hiç mi hiç kusura bakmayın lütfen birebir Fender taklidi, Esp taklidi yapıyor iseniz ki yapıyorsunuz. Mesala bende Bir Fujigen telecaster var headstock benzese bile kenar kıvrımları, hatları farklı kaldı ki Japon Fenderleri bu herifler yapıyor ona rağmen yani... Bakın görsele üst kısım tamamen farklı kesim.
Screenshot_2023-02-24-06-53-19-389_com.miui.gallery.jpg

Buna rağmen bu ilk seri böyleydi ve ikinci nesilde sanırım bundan bile dava yenilebilir tereddütü oldu, headstocklar tamamen değiştirildi artık hiç benzemiyor tele headstocklarına. ESP de single cut Eclipse modellerinde hem gövde alt kuyruk daha sivridir, hem headstock farklıdır, hem inlayler farklıdır buna rağmen sadece 4 pot single cut bir gitar ürettikleri için Gibson ile davalık olmuşlardı. Artık Eclipseler sadece 3 potanslı olarak üretiliyor. Bu arada bizler gitara dün başlamadık ben ve bir sürü forumdaşlarımız bir çok markayı, onun alt markalarını ve bunların bir çok modellerini çalmış ve hala da çalmakta olan insanlarız.
Gerçekten bir merakım vardı Ohm guitarsa bir şans vermeyi bile düşünüyordum ancak bu tavırlarından dolayı artık düşünmüyorum.

Çok gereksiz tartışmalar olmuş gerçekten. Çünküsu görünen köy kılavuz istemez. Olay yok davaya bilmem neye kadar gitmiş. Ohm guitars gerçekten daha öznel olabilirdiniz. Fender ya da Gibson'ın umrunda olmadığınız için okadar yüksek potansiyelde seri üretim yapmadığınız için davalık durumunuz yok. Yoksa bu şekilde üretmenizin yasal olmadığını pekala siz de biliyor olmalısınız. Headstock ve inlay konusunda hiç mi hiç kusura bakmayın lütfen birebir Fender taklidi, Esp taklidi yapıyor iseniz ki yapıyorsunuz. Mesala bende Bir Fujigen telecaster var headstock benzese bile kenar kıvrımları, hatları farklı kaldı ki Japon Fenderleri bu herifler yapıyor ona rağmen yani... Bakın görsele üst kısım tamamen farklı kesim.
158845 eklentisini görüntüle
Buna rağmen bu ilk seri böyleydi ve ikinci nesilde sanırım bundan bile dava yenilebilir tereddütü oldu, headstocklar tamamen değiştirildi artık hiç benzemiyor tele headstocklarına. ESP de single cut Eclipse modellerinde hem gövde alt kuyruk daha sivridir, hem headstock farklıdır, hem inlayler farklıdır buna rağmen sadece 4 pot single cut bir gitar ürettikleri için Gibson ile davalık olmuşlardı. Artık Eclipseler sadece 3 potanslı olarak üretiliyor. Bu arada bizler gitara dün başlamadık ben ve bir sürü forumdaşlarımız bir çok markayı, onun alt markalarını ve bunların bir çok modellerini çalmış ve hala da çalmakta olan insanlarız.
Gerçekten bir merakım vardı Ohm guitarsa bir şans vermeyi bile düşünüyordum ancak bu tavırlarından dolayı artık düşünmüyorum.

Dosyalar

• F779EEA9-590C-459F-B1E8-E8A4B6F61A20.jpeg
    F779EEA9-590C-459F-B1E8-E8A4B6F61A20.jpeg
    196.4 KB · Gösterim: 109
  • FBA161DE-8A98-45B2-95EE-E7742AE7C1C4.jpeg
    FBA161DE-8A98-45B2-95EE-E7742AE7C1C4.jpeg
    142 KB · Gösterim: 119
158845 eklentisini görüntüle
Sahip olmak istediğiniz bir ürüne, üreticinin tavrı engel teşkil etmemeli. Söz konusu Apple gibi dünya devi markalar olduğunda; Dünyaca ünlü sanatçılar, kibirli tavırlarla büyük skandallara karıştığında dahi, satın almaktan/dinlemekten vazgeçmeyen bir toplum, nasıl kendi insanına/kendi markasına böyle yüklenebiliyor anlam vermek mümkün değil. Binlerce dolar ödeyip, paslı tellerle teslim almak için tüm imkanları zorladığınız Amerikan markalarına gösterdiğiniz saygı ve kutsal sempatiyi, kendi değerlerine asla göstermeyen/göstermeyecek 2 forum yazarına, sayfalarca zaman ayırmış bir üretici olarak belirtmek isterim; Merakınızı kaçırdığımız için üzgünüz. Bu kalitede gitarlara, bu fiyatlarla sahip olma şansından sizi mahrum ettiysek, biz özür dileriz. Ancak etik anlayışınıza uymayan yerli bir Marka yerine, Amerikan üreticilere merak ve ilgi duymak sizin için daha isabetli olacaktır. Böylece, headstock, inlay gibi detaylara gösterdiğiniz saygıyla, dünya markalarının hakkını müdafa etmiş olursunuz. Görüşmek dileğiyle.

Benim anlamadığım siz bir luthier misiniz yoksa gitar fabrikası mı ? Eğer luthier olup tek müşteri bazında gitarlar üretiyorsanız problem görmüyorum, ama toplu ve çok sayıda üretim yapıyorsanız en azından ürün gamınızı gösteren, ürün özelliklerini, donanımlarını anlatan varsa klasman klasman ayrılmış (singlecut, doublecut, hollowbody, strat, tele, extended range, bariton, bass vs. vs) bir web sitenizin olması gerekiyor. Ayrıca toplu üretimde bir kalite standardını da yakalamış olmanız gerekiyor aynı seriden çıkan gitarlar arasında çok fark olmaması gerekiyor. Sadece meraklı bir potansiyel müşteri olarak sorduğum şey, gitarlarınızı görmeden, incelemelerini youtube vs. izlemeden sizin yaptığınız gitarlar hakkında nasıl bir fikire sahip olabiliriz? Özetle bir çok benzer üretim varken (Harley Benton, Agile, 10s, Donner, J&D vs vs ) neden potansiyel bir müşteri luthiere bir gitar yaptırmak yada bilindik markaları almak yerine gidip bir OHM guitars alsın, bu gibi soruları cevaplarsanız bence daha faydalı ve yapıcı olur.

Sahip olmak istediğiniz bir ürüne, üreticinin tavrı engel teşkil etmemeli. Söz konusu Apple gibi dünya devi markalar olduğunda; Dünyaca ünlü sanatçılar, kibirli tavırlarla büyük skandallara karıştığında dahi, satın almaktan/dinlemekten vazgeçmeyen bir toplum, nasıl kendi insanına/kendi markasına böyle yüklenebiliyor anlam vermek mümkün değil. Binlerce dolar ödeyip, paslı tellerle teslim almak için tüm imkanları zorladığınız Amerikan markalarına gösterdiğiniz saygı ve kutsal sempatiyi, kendi değerlerine asla göstermeyen/göstermeyecek 2 forum yazarına, sayfalarca zaman ayırmış bir üretici olarak belirtmek isterim; Merakınızı kaçırdığımız için üzgünüz. Bu kalitede gitarlara, bu fiyatlarla sahip olma şansından sizi mahrum ettiysek, biz özür dileriz. Ancak etik anlayışınıza uymayan yerli bir Marka yerine, Amerikan üreticilere merak ve ilgi duymak sizin için daha isabetli olacaktır. Böylece, headstock, inlay gibi detaylara gösterdiğiniz saygıyla, dünya markalarının hakkını müdafa etmiş olursunuz. Görüşmek dileğiyle.
Kesinlikle mahrum olduğumu düşünmüyorum, diğer arkadaşlarımında öyle düşünmediğine eminim zira çok kolay sahip olunamayacak yüksek kalitede hemen hemen her tarz müziği icra edebileceğim harika gitarlarım var zaten. Size neden aynısını yapıyorsun, çakma işler yapıyorsun gibi söylemlerde de bulunulmadı hatta denenip alinabilinilir dendi, fakat siz bu şekilde itici tavırlar sergiliyorsunuz, @Ozzfish arkadaşımızda sormuş niye OhmGuitars tercih edelim diye. İnsanlara tercih edecek sebep bile vermiyorsunuz. Zaten tüm gitarlarin temeli Les Paul, Strat ve Teleden türedi. Ibanez de ilk önceleri sadece tamamen Les Paul ve Strat taklitleri yapıyordu ama Ibanez RG döneminden sonra süper strat gitarlar ile tarihe damgasını vurdu ve Ibanez oldu. Neyse size kendi müşteri portföyünuz ile mutluluklar dilerim herhangi bir Ohm Guitara sahip olmadığım için hayatımın hiç bir döneminde kendimi eksik hissetmeyeceğim.

Başlığı başından beri takip ediyorum. Açıkcası ohm markasına gereksiz yüklenilmiş özellikle son tartışmalar ciddi manada enerji sömüren ve asla yapıcı olmayan bir tavırla ilerliyor. ‘Özgünlük’ arayışında olan insanlar için headstock, inlay ve knobların yerlerinin değişmesi dahi samimi gelmemeli bence. 2 3 önemsiz ayrıntı ile özgün olunuyorsa ohm guitarsta gayet bunları sağlayabilir diyedüşünüyorum. John Cruz bile kendi butik markasını çıkarttı. Sadece headstock değişik geri kalan süs püs dışında tele ve strat hepsi. Mesela instagramda takip ettiğim onur erten var kendisi direkt çok özgün tasarımlar yapıyor. Benim açımdan esp eclipse dahi özgün değil. Ülkemizin bu gibi girişimlere ihtiyacı var. Eleştirebiliriz ama bunu ‘yapıcı’ bir kıvamla yapmak hepsinden daha önemli. Üretici arkadaş ücreti dahilinde. Lisanslı şekilde de size üretim yapabilir ama muhtemelen kimse almayı tercih etmez. Üretici arkadaşın ilk mesajlarında olduğu gibi ‘ headstocktaki en ufak değişimine dahi tahammül edemeyen bir milletiz. Bu koşullarda bu işi yapmaya cesaret etmesi bile başlı başına tebrik edilesi. Koskocaman pazar dediğimiz yerde gibson yıllardır el değiştirip batmaktan kurtulmaya çalışıyor.

Polemiği bir kenara koyabilmeyi ümit ederek, şu başlıkla ilgili bir kaç şey sormak istiyorum; çünkü bu bilgilere erişemedim. Bana kalırsa bu başlıkta yer alması gereken bilgiler öncelikle bunlar olmalı.
  • Gitarlarınızın satıldığı bir mağaza, deneyebileceğimiz bir showroom vs var mı? Sahibinden üzerinden bir kaç gitar gördüm o kadar. Gördüğüm bir Tele kasa var, çok hoşuma gitti mesela. Ama teee İkitelli OSB diyor.
  • Fabrikasyon modellere ek olarak siparişle gitar da mı üretiyorsunuz ayrıca?
  • Bir katalog veya üretilen gitar listesi ve fiyat bilgisi mevcut mu?
  • Bir websiteniz var mı?
Gerekirse özel mesaj ile de yanıtlayabilirsiniz, ama bence bu bilgiler burada yer alırsa herkes açısından iyi olur.

işi ticari olarak yapandan bile daha iyi bilen, akıl veren arkadaşlar var, herkes konuya çok hakim. geceyarısı CNNTürk, NTV izliyor gibiyim.
Dean de çok iyi biliyordu, Gibson zurna gibi öttürüyor adamları yıllardır. Üstüne Gibson’dan kaçan Dean, aynı taktikle ufak üreticileri darlıyor. Hatta aşağıya bıraktığım linke vaktiniz olursa buyrun bakın.

Dean, bir uzakdoğu ülkesinde, gönül hatır ile lüthiere yaptırılmış bir gitarın fotoğrafını paylaştığı için yasal işlem başlatıyor.

Anlamıyorum ben, sanki burada Grover Jackson, Mike Shannon, Jeff Kiesel veya Erdem Koca gibi adamlara akıl vermeye çalışıyoruz. Hoş ben akıl da vermiyorum. Sadece itici geliyor diyorum. Başta kapıları sözde açık olan teşekkür edilesi firma işi ,almazsanız almayın çok ihtiyacımız vardı, noktasına çekmiş bile.

Bir de “bu fiyatlara bu kalite” beyanı var ama hangi fiyatlara acaba? 2. Elde 1000-1500 USD civarına ilanlar görüyorum. Acaba 5000lik Fender ayarında üretim iddaası mı var diyorum. Youtube’a adını yazıyorum bir video çıkmıyor.

Ortada fiyat yok, ürün bilgisi yok, inceleme yok, yurtdışı pazarına deniyor, ortada OHM guitars adı altında bir içerik yok.

İnsanlar buraları okuyor, sizlere birşey kanıtlamak amacıyla değil, o insanlara objektifliğimi sunabilmek amacıyla ekliyorum. Buyrun çok sahiplendiğim, anlayış gösterdiğim Amerikan emperyalizminin sembolü Gibson doğradığım video. Önümüzdeki haftalarda yayında olacak. İmza kısmından kanala ulaşabilirsiniz.

C592D653-8CD1-4F87-8690-395903B076BA.jpeg

Polemiğe veya tartışmaya çok dahil olmadım ama;

1- Firmanın bir sitesi vb var mı, yok sanırım? Hukuki boyut bir yana OHM ismini şu an duysam ve ilgilensem ortada bir gizem var ve sanki alırsan Ekim'e kadar öde, almazsan... gibi bir yere mi gidecek konu.... basit bir tanıtım, bilgilendirme iyi olur... ben de ilk başta aaa ne güzel bir görmek lazım dedim sonra ohoo İkitelli kim gider oraya demiştim..

2- Amerikan markalarının köpeği değiliz... yanlışa yanlış, kazığa kazık, sahteye de sahte deriz / demeliyiz... OHM bunlardan biri midir değil midir bir şey demiyorum o kadar girmedim tartışmaya ama bütün yazılanların ışığında "kendi değerlerimize" saldırmak diye adlandırmak ne alaka? .... bu tip bir üretim kendi değerimiz mi oluyor? Halis Anadolu ağaçlarından kadim zanaatkarlık sırlarıyla üretilmiyor ya bu meret... fabrikasyon gitar alt tarafı. Yerli üretimi yatırımı desteklemek başka... eleştiri gelince kapitalizmin uşakları, öz be öz milli değerlerimizi savunun demek başka... yeri gelir savunuruz da konu bu tip hassasiyetler değil elbette. Keşke OHM veya benzeri dev bir markamız olsa ESP gibi yerli markamız desek övünsek - üstteki hukuki tartışmalar haricinde diyorum.

Benim anlamadığım siz bir luthier misiniz yoksa gitar fabrikası mı ? Eğer luthier olup tek müşteri bazında gitarlar üretiyorsanız problem görmüyorum, ama toplu ve çok sayıda üretim yapıyorsanız en azından ürün gamınızı gösteren, ürün özelliklerini, donanımlarını anlatan varsa klasman klasman ayrılmış (singlecut, doublecut, hollowbody, strat, tele, extended range, bariton, bass vs. vs) bir web sitenizin olması gerekiyor. Ayrıca toplu üretimde bir kalite standardını da yakalamış olmanız gerekiyor aynı seriden çıkan gitarlar arasında çok fark olmaması gerekiyor. Sadece meraklı bir potansiyel müşteri olarak sorduğum şey, gitarlarınızı görmeden, incelemelerini youtube vs. izlemeden sizin yaptığınız gitarlar hakkında nasıl bir fikire sahip olabiliriz? Özetle bir çok benzer üretim varken (Harley Benton, Agile, 10s, Donner, J&D vs vs ) neden potansiyel bir müşteri luthiere bir gitar yaptırmak yada bilindik markaları almak yerine gidip bir OHM guitars alsın, bu gibi soruları cevaplarsanız bence daha faydalı ve yapıcı olur.
Sadece cnc routerlarla değil, boya, fret, krom/altın kaplama işlemleri dahil, teknolojik cihazlarla yüksek kalitede üretim yapan Aylık hacmi ortalama 14 gitar olan bir mini fabrika diyebiliriz. Satışlarımızın büyük kısmı müşterilerimiz aracılığıyla, referans yoluyla ilerliyor.Hali hazırda bazı modeller için termin süresi 7-8 ayı bulurken, internet sitesi ve tanıtımları aktif edip, daha fazla kitleye ulaşmanın; işçilik ve kaliteden feragat etmeyi beraberinde getireceğinin bilincindeyiz. Bu nedenle böyle bir ihtiyaç duymuyoruz. İleride üretim hacmini genişletmeye yönelik bir plan yapacak olursak, şuan hazır olan internet sitemizi ve tanıtım videolarımızı tabiki yayınlayacağız. Görüşmek dileğiyle!

benim 3n kuralım var,
bana ne,
sana ne,
bize ne

üretsinler işte. sorun olursa üreten karşı karşıya gelecek, uğraşacak. bizim gitar sevdalısı olarak üretene destek olup, "devam et" demekten başka bir seçeneğimiz yok. keşke markalar da ohm gitarın potansiyelini kalle alıp, taklit etme diyeceği günleri yaşasak.

Dean de çok iyi biliyordu, Gibson zurna gibi öttürüyor adamları yıllardır. Üstüne Gibson’dan kaçan Dean, aynı taktikle ufak üreticileri darlıyor. Hatta aşağıya bıraktığım linke vaktiniz olursa buyrun bakın.

Dean, bir uzakdoğu ülkesinde, gönül hatır ile lüthiere yaptırılmış bir gitarın fotoğrafını paylaştığı için yasal işlem başlatıyor.

Anlamıyorum ben, sanki burada Grover Jackson, Mike Shannon, Jeff Kiesel veya Erdem Koca gibi adamlara akıl vermeye çalışıyoruz. Hoş ben akıl da vermiyorum. Sadece itici geliyor diyorum. Başta kapıları sözde açık olan teşekkür edilesi firma işi ,almazsanız almayın çok ihtiyacımız vardı, noktasına çekmiş bile.

Bir de “bu fiyatlara bu kalite” beyanı var ama hangi fiyatlara acaba? 2. Elde 1000-1500 USD civarına ilanlar görüyorum. Acaba 5000lik Fender ayarında üretim iddaası mı var diyorum. Youtube’a adını yazıyorum bir video çıkmıyor.

Ortada fiyat yok, ürün bilgisi yok, inceleme yok, yurtdışı pazarına deniyor, ortada OHM guitars adı altında bir içerik yok.

İnsanlar buraları okuyor, sizlere birşey kanıtlamak amacıyla değil, o insanlara objektifliğimi sunabilmek amacıyla ekliyorum. Buyrun çok sahiplendiğim, anlayış gösterdiğim Amerikan emperyalizminin sembolü Gibson doğradığım video. Önümüzdeki haftalarda yayında olacak. İmza kısmından kanala ulaşabilirsiniz.

158851 eklentisini görüntüle

Firma sahibi, Burak Burkay Demirci olarak yazıyorum. Oturduğu yerden engin deneyimleri ve bilgeliğiyle, yapılan işleri beğenmeyen, eleştiren tavırda insanları takdir ediyorum. Biz üretmek için 7/24 çalışıp, risk alıp çabalarken; az da olsa istihdama katkıda bulunurken, kendimize ayıracak vakit bulamazken; başkalarının işlerini yorumlamaya saatler/günler ayırabilecek boşluk yaratmak takdire şayan 👍 gerçekten üretimde çalışacak zanaatkâr bulmanın zorluğu bundan kaynaklanıyor diye düşünüyorum. Elini taşın altına koymak yerine, taşı taşlamaktan başka birşey olmasa gerek bu yapılan. Umarım emekleriniz bir karşılık bulur ve en azından markaları kullanarak hazırladığınız videoların izlenmeleriyle bir yere gelirsiniz. Üretimin hiçbir ayağında çalışmadığınız, katkı sağlamadığınız çok bariz. Yaşınız da bunu anlamanız için çok genç değil. Sevgiler.

bizim gitar sevdalısı olarak üretene destek olup, "devam et" demekten başka bir seçeneğimiz yok.

Abi, eğer yaşın cidden forumda belirttiğin şekildeyse muhtemelen benden iyi hatırlarsın müzik piyasasında “ülke şartları düşünüldüğünde iyi iş, destek olalım” diye çer çöp onlarca işin şişirildiğini.

16 - 17 yaşından beri birşeyler kaydetmeye çalışan benim bile kaçtığım, arkasına saklandığım bir bahaneydi. Ancak internetle gördük ki bizim kendimizi avuttuğumuz şartlarda, imkanlarda insanlar dünya devi olabiliyormuş.

Bu analojiyi neden yaptım; OHM için herhangi bir özel nefretim yok, kazandıkları ekmeğe zeval gelmesin. Yasal olarak başları ağrımayıp, iş modellerinden mutlularsa ne güzel.

Ancak ortamı biraz yumuşatmak adına kısa bir anımı paylaşayım. Belki firmanın arkasındaki abi de anlayabilir beni. 21-22 yaşındayken elime bir Jackson KV3 gövdesi geçti. Bunun sıkıntısı 22 perde bolt on olması ve Jackson’ın nadiren 22 perde üretmesi. Aradım taradım yok. 22 perde sharkfin inlaylı sap bulamıyorum. Tek tek birçok yerel üreticiye mesaj attım. Kime sorduysam yok biz onu o şekilde üretemeyiz, doğru olmaz cevabı aldım. En son ebay üzerinden fason üretim bir sap aldım. Hatta başlığı bu forumda mevcuttur gitarın.

Şimdi ben ülkede bu alanda ekmek yiyen bu kadar insanın bir ağızdan bu tavrı sergilediği bir ortamda, şu durumu desteklemek zorunda değilim. Mesela 2 yeni strat paylaşmış. Şahane ya. Fiyatı ve kalitesi de müşterisini mutlu ediyorsa şahane, sabaha kadar desteklerim ben bu işi. Diğer işin kafası, inlayi, adı da benzer değişime girse, onlarla da hiçbir problemim yok.

Ancak ben şuraya “abi bu iş biraz fason üretim gibi mi, ithalat kasan adamların adı bile internette yok” diyip işin arkasında duran, açık açık işi aydınlatabilen bi insan çıkmadı.

Ben “bana ne” diyemiyorum abi. Burası instagram değil ki “beğenmiyorsan engelle, takip etme” diyip geçelim. Biz boşuna mı sayfalarca incelemeler, değerlendirmeler yazıyoruz, ama sakince ama agresif karşıt görüşler olarak tartışıyoruz. Girin bakın köpeği olduğum Jackson markasının başlığına, onların da belli serilerini nasıl haşlamışım QC konusunda.

*Ben bunları yazdığım esnada firma mesaj atmış, abi benim iyi peynirden anlamam için inek mi sağmam gerekiyor? Bak üretimden anlamayan birisi olarak ne yapıyorum.

Sahibindene girip ilanını buluyorum.
B153C4AB-E8C7-431F-BF9C-8E2735E73827.jpeg

Açıklamanın ilk satırını okuyorum.

B45C19A2-9A86-4284-B91A-DD078D1285C3.jpeg

Aynı gitarın 2. El halini görüyorum. Neredeyse yarı fiyatına inmiş olması da cabası.

CD7C32C3-54E1-421E-A96E-C3F0E3E56084.jpeg

Aynen abi endüstriyel.

*Maden mühendisiyim bu arada, buralar hep kafa boşaltma, hobi alanı bana. Yine de YouTube bir yere gelse güzel olur.

Don’t forget to share your thoughts on the comments, like and subscribe. Till the next video, see ya!

Son düzenleme:
Abi, eğer yaşın cidden forumda belirttiğin şekildeyse muhtemelen benden iyi hatırlarsın müzik piyasasında “ülke şartları düşünüldüğünde iyi iş, destek olalım” diye çer çöp onlarca işin şişirildiğini.

16 - 17 yaşından beri birşeyler kaydetmeye çalışan benim bile kaçtığım, arkasına saklandığım bir bahaneydi. Ancak internetle gördük ki bizim kendimizi avuttuğumuz şartlarda, imkanlarda insanlar dünya devi olabiliyormuş.

Bu analojiyi neden yaptım; OHM için herhangi bir özel nefretim yok, kazandıkları ekmeğe zeval gelmesin. Yasal olarak başları ağrımayıp, iş modellerinden mutlularsa ne güzel.

Ancak ortamı biraz yumuşatmak adına kısa bir anımı paylaşayım. Belki firmanın arkasındaki abi de anlayabilir beni. 21-22 yaşındayken elime bir Jackson KV3 gövdesi geçti. Bunun sıkıntısı 22 perde bolt on olması ve Jackson’ın nadiren 22 perde üretmesi. Aradım taradım yok. 22 perde sharkfin inlaylı sap bulamıyorum. Tek tek birçok yerel üreticiye mesaj attım. Kime sorduysam yok biz onu o şekilde üretemeyiz, doğru olmaz cevabı aldım. En son ebay üzerinden fason üretim bir sap aldım. Hatta başlığı bu forumda mevcuttur gitarın.

Şimdi ben ülkede bu alanda ekmek yiyen bu kadar insanın bir ağızdan bu tavrı sergilediği bir ortamda, şu durumu desteklemek zorunda değilim. Mesela 2 yeni strat paylaşmış. Şahane ya. Fiyatı ve kalitesi de müşterisini mutlu ediyorsa şahane, sabaha kadar desteklerim ben bu işi. Diğer işin kafası, inlayi, adı da benzer değişime girse, onlarla da hiçbir problemim yok.

Ancak ben şuraya “abi bu iş biraz fason üretim gibi mi, ithalat kasan adamların adı bile internette yok” diyip işin arkasında duran, açık açık işi aydınlatabilen bi insan çıkmadı.

Ben “bana ne” diyemiyorum abi. Burası instagram değil ki “beğenmiyorsan engelle, takip etme” diyip geçelim. Biz boşuna mı sayfalarca incelemeler, değerlendirmeler yazıyoruz, ama sakince ama agresif karşıt görüşler olarak tartışıyoruz. Girin bakın köpeği olduğum Jackson markasının başlığına, onların da belli serilerini nasıl haşlamışım QC konusunda.

*Ben bunları yazdığım esnada firma mesaj atmış, abi benim iyi peynirden anlamam için inek mi sağmam gerekiyor? Bak üretimden anlamayan birisi olarak ne yapıyorum.

Sahibindene girip ilanını buluyorum. 158861 eklentisini görüntüle

158862 eklentisini görüntüle

Aynı gitarın 2. El halini görüyorum. Neredeyse yarı fiyatına inmiş olması da cabası.

158863 eklentisini görüntüle

Aynen abi endüstriyel.

*Maden mühendisiyim bu arada, buralar hep kafa boşaltma, hobi alanı bana. Yine de YouTube bir yere gelse güzel olur.

Don’t forget to share your thoughts on the comments, like and subscribe. Till the next video, see ya!
Gerçekten pes diyorum size sadece. 10 yıl önce satın alınmış bir gitar. Sahibinin rutubet içinde, hor kullandığı bir ürünü nasıl kaliteyle bağdaştırabiliyorsunuz? Kaç kişi bu gitarı elinden çıkarmaya çalışıyor? Bir de buradan bakın isterseniz.

Sahibindene girip ilanını buluyorum. 158861 eklentisini görüntüle

158862 eklentisini görüntüle

158863 eklentisini görüntüle

Aynen abi endüstriyel.

yaşım nerdeyse 50 olacak.
ben 90 yılların başında -solağım- TR de bir gitar gövdesini bile yaptırmanın ne kadar zor olduğunu yaşadığım için iyi ya da kötü burada birşeyler üretmenin kıymetli olduğunu düşünüyorum.
söz meclisten dışarı isterse çöp gitar üretilsin ama birileri üretip öncü olsun. fabrikasyon olsun. zamanında s.b. heavy yada benzeri çinde üretilip getirilen millete satılan gitarları da gördük.
yapıldıkça, üretildikçe, iyi ürün kopyalandıkça kalite artıyor. ülkeye kaliteli ürün ve malzeme girdikçe, bilgi aktıkça luthierler de işi öğrenmeye başladı.

öpüşün koklaşın, uzatmayın. yarın bir gün elinize geçer denersiniz hoşunuza gider atıştığınıza pişman olursunuz. ya da kullanıp hiç beğenmezsiniz o zaman eleştirirsiniz.
ortada birşey yok iken havanda su dövmenin anlamı yok bence.

Geri