Kelepir İlanlar

Bence sıfırına oranlamak değil de, piyasadaki muadillerine veya aynı gitarın farklı ikinci el ilanlarda belirlenmiş fiyatlarına bakmak daha doğru olur.
Aynı gitarın farklı ikinci el ilanlarına bakarsak, önümüzde Fender örneği var. Bir iki kişi fiyatları artırıyor, sonra diğerleri benim gitarımın neyi eksik diye onlar da artıyor. En sonunda mesela sıfırı 5000 lira ise 4000-4500 civarına çıkıyor fiyatlar. O yüzden diğer ilanlarla kıyaslamak bence doğru değil. Gitarın sıfır fiyatı yerine, muadilleri ile kıyaslamanın mantığını da göremedim açıkçası. A firması ile B firmasının veya A firmasının farklı serileri arasında birçok değişken olabiliyor.

Aynı gitarın farklı ikinci el ilanlarına bakarsak, önümüzde Fender örneği var. Bir iki kişi fiyatları artırıyor, sonra diğerleri benim gitarımın neyi eksik diye onlar da artıyor. En sonunda mesela sıfırı 5000 lira ise 4000-4500 civarına çıkıyor fiyatlar. O yüzden diğer ilanlarla kıyaslamak bence doğru değil. Gitarın sıfır fiyatı yerine, muadilleri ile kıyaslamanın mantığını da göremedim açıkçası. A firması ile B firmasının veya A firmasının farklı serileri arasında birçok değişken olabiliyor.
Muadil derken yine aynı gitarın farklı ilanlarını kastetmiştim aslında yanlış bir tabir kullanmışım orada özür dilerim.

Benim artık şu ülkedeki herhangi bir ikinci el piyasasından umudum kalmadı, hiçbir şeyi 1.el fiyatının %70 fiyatından aşağı satmıyorlar, üstüne üstlük 1.el fiyatı arttıkça ilanın fiyatını da arttırıyorlar gümrük vergisi artıyor 2010 yapımı amfinin fiyatı artıyor yazıktır ya.

Mesela temizse 80lerin sonu üretimi kaçırılmayacak bi gitar. Yarın biri alıp 2500 TLye ilan açacak muhtemelen, vintage ve görece nadir çünkü, bi tane de bunun krem gibi olan daha üst modeli vardı geçen yıl, o da 800 TL falandı ve satılmamıştı. Bunlar Amerika'da 250 - 300 dolar arası satılıyor... Meksika Strat ne kadar Amerika'da, evet doğru bildiniz 450 dolar yani bunun %50 fazlası civarı. :D

Aslında şimdi şöyle bi dolandım da neler var yahu, gençler ucuz gitar yok falan demeyin, valla şaka gibisiniz, Paf Pro manyetikli Kore Ibanez satıyor adam 1100 TLye. Daha ne olsun, yanında tüplü amfi mi hediye bekliyorsunuz. Bıyrın;

Aslında şimdi şöyle bi dolandım da neler var yahu, gençler ucuz gitar yok falan demeyin, valla şaka gibisiniz, Paf Pro manyetikli Kore Ibanez satıyor adam 1100 TLye. Daha ne olsun, yanında tüplü amfi mi hediye bekliyorsunuz. Bıyrın;

1992 model Washburn MG20 gitarımı Letgo üzerinden 200 liraya satın almıştım. Letgo'dan güzel şeyler düşüyor gerçekten.

Yanılmıyorsam solid top bu gitar fiyat iyi gibi geldi.
Hocam içindeki etiketin altından şerit geçmiyorsa hiç para vermeyin derim, bence o gitar pahalı ama bu attığım bedava, akustik ihtiyacım olsa direk alırdım, Fenix'in zaten kötü gitarı da yoktur. Markayı görünce 1000 tlye kadar düşünmeden alın, ömürlük akustik gitarınız olsun.

Hocam içindeki etiketin altından şerit geçmiyorsa hiç para vermeyin derim, bence o gitar pahalı ama bu attığım bedava, akustik ihtiyacım olsa direk alırdım, Fenix'in zaten kötü gitarı da yoktur. Markayı görünce 1000 tlye kadar düşünmeden alın, ömürlük akustik gitarınız olsun.

Hocam markayı ilk defa gördüm araştırayım ama şu aralar satmadan almak için vizem yok 😁

Hocam markayı ilk defa gördüm araştırayım ama şu aralar satmadan almak için vizem yok 😁

Markanın hiç bi önemi bile yok esasen, arkası gül ağacı olan bi gitarın dandik çıkma ihtimali çok çok düşük. Dediğim gibi içinde etiketin arkasındaki şerit de üst seri olduğunun göstergesi, bi de üstüne sedef kakma logo falan yani bu gitarın en dandik Cort'taki muadili bile 2000 TL civarı. :) kapaktaki ağaçta da yıllanmışlık göstergesi çizgiler var, aslında kaçmaz bu gitar işte ama şu an RC-10r ve DD-200 almak gerek, bunu al-sat-kargola-kar et falan uğraşamam. 😅

Geri