Güzel Finish Çirkin Finish İkilemi

Ne zaman bir gitar alacak olsam bu sefer güzel finishli yok efendim poplar burl, vay arkadaş flamed maple, buckeye burl, zebrawood, doğal, swirl vs. bir gitar almak üzere yola çıkıp siyah gitarla eve döndüm. Hayatımda siyah dışında sahip olduğum tek gitar hediye geldi.
Bu olay sizin de başınıza geliyor mu? Her zaman o siyah çirkin, yapış yapış, kalın boyalı gitar ufak bir farkla önce çıkıp içinize daha çok siniyor mu?

Aged satin black rengi bir schecter blackjack atx c-7 var elimde, atsam atamıyorum satsam kıyamıyorum yıllardır. Hayatımda gördüğüm en yapış yapış boya bu gitarda. Ek olarak elimin temas ettiği yerlerde ve sapın arkasında saten dokusundan eser kalmadı, parıldıyor resmen bu bölümler artık. Fakat normal bir cila olmadığı için de kiri izi çok gösteriyor, temizleyip bıraktığımda bile sanki “temiz” durmuyor.

Gel gör ki görsel olarak vaz geçemiyorum kendisinden.

Aged satin black rengi bir schecter blackjack atx c-7 var elimde, atsam atamıyorum satsam kıyamıyorum yıllardır. Hayatımda gördüğüm en yapış yapış boya bu gitarda. Ek olarak elimin temas ettiği yerlerde ve sapın arkasında saten dokusundan eser kalmadı, parıldıyor resmen bu bölümler artık. Fakat normal bir cila olmadığı için de kiri izi çok gösteriyor, temizleyip bıraktığımda bile sanki “temiz” durmuyor.

Gel gör ki görsel olarak vaz geçemiyorum kendisinden.
Gitarı temizlerken ne kullanıyorsunuz? Temas edilen yerlerde satenliğin azalması normal de artı olarak gitar temizleme ürünlerinden kullanıyorsanız onlar da cilanın matlığını kaybetmesine yol açıyor.

Çok istisnai durumlar dışında siyah gitar evimden içeri giremez (Bir RG2550 var ama siyah sayılmaz 😄).
Ne zaman bir gitar alacak olsam bu sefer güzel finishli yok efendim poplar burl, vay arkadaş flamed maple, buckeye burl, zebrawood, doğal, swirl vs. bir gitar almak üzere yola çıkıp siyah gitarla eve döndüm. Hayatımda siyah dışında sahip olduğum tek gitar hediye geldi.
Bu olay sizin de başınıza geliyor mu? Her zaman o siyah çirkin, yapış yapış, kalın boyalı gitar ufak bir farkla önce çıkıp içinize daha çok siniyor mu?

Gitarı temizlerken ne kullanıyorsunuz? Temas edilen yerlerde satenliğin azalması normal de artı olarak gitar temizleme ürünlerinden kullanıyorsanız onlar da cilanın matlığını kaybetmesine yol açıyor.

Satin finish’li gitarlarımın hiçbirinde parlak cilalılarda kullandığım solüsyonları kullanmıyorum, hafif nemli bir bezle silip fazla da bastırmadan kurulayıp geçiyorum. buna rağmen her birinde gövde üzeri ve sap arkası bir süre sonra bu hale geliyor ki bu gayet normal. Fakat bu gitarın beni gıcık eden yönü parlaklaşma olmayan bölgelerde de yer yer alacalı bir görünüm olması ve özellikle sap arkasının ne yaparsam yapayım yapış yapış hissettirmesi. Benim anladığım ve elimdeki gitarlardan görebildiğim satin finish flame vb. top ağaçlı gitarlarda daha mantıklı bir uygulamaymış. Tabi bu benim fikrim.

Çok istisnai durumlar dışında siyah gitar evimden içeri giremez (Bir RG2550 var ama siyah sayılmaz 😄).

Galaxy blackler de kimi zaman gözüme batar kimi zaman da narin görünürdü. "dü" yani artık pek göremeyeceğiz. RG2550'ler de tarih oldu. Ancak internette fotoğraflarda görürüz. Öyle mağazalarda sıfır ürün olarak fazla göremeyiz. Hatta pickguardlarındaki boyuna çizgiler de kimisinde sırıtır kimisinde çok sırıtmaz.

Bende nasıl diyeyim, ultra flamed, parıl parıl, çok pretty gitarları sevmeme, sevsem de çalarken bir rahatsızlık hissetme duygusu var. Bu yüzden PRS artist serviyesi bir kaç gitarı elden çıkarmışlığım var. O yüzden siyaha olmasada eski püskü, relic, parlamayan gitarlara bir yönelim var.

Geri