Şarkının akorunu bulmamda yardımcı olur musunuz ?

Selamlar Batu Akdeniz adlı şarkıcının Youtube da yaptığı Yavuz Çetin - Köle şarkısının cover akorlarını çıkaramadım bir kısmında da küçük bir solo atıyor oradaki tab da bulabilecek arkadaşlar varmı parçayı bu coverdan çalmayı çok istiyorum teşekkürler

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Konuyu yanlışlıkla buraya açmışım doğru yere taşırsanız iyi olur kusura bakmayın telefondan girdiğim için aksilik olmuş

Bu arkadasin yaptigi aslinda bir tasima isi , caged denen guzel bir sistem var, biraz arastirirsan detaylarina ulasirsin. Temel olarak C,A,G,E ve D parmak pozisyonlarini farkli perdelere tasiyarak yapilan bir sistem , burada da arkadas E akorunu tasimis , bare yerine ust telde de bas parmagini kullanmis , telefondan duyamiyorum ama mute yapiyor yani teli susturuyor muhtemelen (bare basarak da ayni islem yapilabilir , hatta daha dogru olur.) sen de bu yukarida bahsettigim pozisyonlari klavye uzerinde saga sola tasiyarak istedigin bir cok seyi calabilirsin. Simdi tek tek neye bastigini buraya benim sana yazmam yerine sen biraz kurcalarsan daha verimli olur.
Saygilar.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Bu arkadasin yaptigi aslinda bir tasima isi , caged denen guzel bir sistem var, biraz arastirirsan detaylarina ulasirsin. Temel olarak C,A,G,E ve D parmak pozisyonlarini farkli perdelere tasiyarak yapilan bir sistem , burada da arkadas E akorunu tasimis , bare yerine ust telde de bas parmagini kullanmis , telefondan duyamiyorum ama mute yapiyor yani teli susturuyor muhtemelen (bare basarak da ayni islem yapilabilir , hatta daha dogru olur.) sen de bu yukarida bahsettigim pozisyonlari klavye uzerinde saga sola tasiyarak istedigin bir cok seyi calabilirsin. Simdi tek tek neye bastigini buraya benim sana yazmam yerine sen biraz kurcalarsan daha verimli olur.
Saygilar.
Öncelikle teşekkür ediyorum bilgin ve yardımın için şunu çalmak için bu bilgi bile yeterli benim için fakat gitar çalmaya yeni başladım CAGED dediğin sistemi şuan ilk defa senden duyuyorum yani bilmiyorum benim cahilliğim kesinlikle sistemi öğreneceğim mantığını fakat şarkının bir kısmında attığı soloyu kulağımla işitip çıkarmam şuan için mümkün değil bunun için yardımcı olurmusun ve sanırım CAGED dediğin sistem aşırı zor gibi duruyor.

Öncelikle teşekkür ediyorum bilgin ve yardımın için şunu çalmak için bu bilgi bile yeterli benim için fakat gitar çalmaya yeni başladım CAGED dediğin sistemi şuan ilk defa senden duyuyorum yani bilmiyorum benim cahilliğim kesinlikle sistemi öğreneceğim mantığını fakat şarkının bir kısmında attığı soloyu kulağımla işitip çıkarmam şuan için mümkün değil bunun için yardımcı olurmusun ve sanırım CAGED dediğin sistem aşırı zor gibi duruyor.
Dedigim bir sistem degil aslinda , yani bie tane pozisyona parmaklarini kilitliyorsun , ayni parmak durusunu hic bozmadan baska bir perdede basiyorsun. Ilk perdede E olan akor yana kaydirinca F oluyor. Oyle devam edip gidiyor sirayla. Haliyle bu temel akorlari kaydirarak bir suru akoru zahmetsizce basmis oluyorsun. Tembel isi bir teknik aslinda fakat gayet efektif. Burada da arkadas mi major yani E akorunu kaydirmis surekli baska perdelere. Daha detayli nasil anlatirim bilmiyorum. Solo kismi da yavaslatip izlediginde calabilecegin bir sey. Sen bence sarkilara gecmeden once biraz isin temeliyle ilgilen. Akor gecislerine falan calis. Biraz basit pentatonik sololara falan bak. Sonra gerisi gelir.

Çalınan ufak soloda pentatonik gam yürüyüşü/kalıbı var. Burada 7'ye bas 9'a bas dememiz sana bir şey katmaz, o yüzden en azından temel şeyleri çalışman ileride sana çok yardımcı olacaktır.

Geri