Telecaster tavsiyesi

Telecaster?

• Sx Stl-50

• Squier Affinity

Sonuçlar sadece oy verildikten sonra görüntülenebilir.
Herkese merhaba. Bundan 2 hafta önce, aslında gitara çok da vakit ayırmadığımı düşünerek Gibson Les Paul Standard gitarımı sattım. Yine de evde bir gitar bulunsun diye gitar almak istiyorum. Her zaman bir Telecaster'ım olsun istemiştim ucuz yollu bir Telecaster arıyorum. Ucuz yollu diyince de Türkiye'de Sx ve Squier ön plana çıkıyor sanırım. Squier Affinity ve Sx Stl-50 arasında kaldım. Headstock ve renk açısından Sx hiç hoşuma gitmiyor fakat Squier da iki katı fiyata. Sx kullanan kişiler baya bir övüyor gitarı doğru mudur bilmiyorum ama incelemelerde de güzel yorum alıyor. Bir tek neck manyetik çok eleştiriliyor. Sap, fret işçiliğinde Sx, Squier'dan bir adım önde gibi yorumlar görüyorum. Fakat izlediğim incelemelerde Telecaster'ın twang tonunu Squier daha iyi hissettiriyor gibi geliyor ama sizler ne düşünüyorsunuz? Sizce hangisi daha iyi? Squier ise aradaki 1200TL farkı vermeye değer mi bu fark? Sx al derseniz BSB'ye benzemeyen o BSB modelini alacağım, Squier derseniz Arctic White modelini alacağım.

ikisi de kalitesiz başlangıç seviyesi öğrenci gitarları, gerçek tele ton özelliklerine ancak uzaktan yaklaşabilirsiniz. Gibson sonrası sizi tatmin etmez ama beklentiniz düşük ise SX ash veya alder tele alabilirsiniz. Manyetik upgrade düşünürsünüz gerekirse. Benim tavsiyem ise Fender MIM tele. Texas specials set de takarsanız muhteşem olur.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
ikisi de kalitesiz başlangıç seviyesi öğrenci gitarları, gerçek tele ton özelliklerine ancak uzaktan yaklaşabilirsiniz. Gibson sonrası sizi tatmin etmez ama beklentiniz düşük ise SX ash veya alder tele alabilirsiniz. Manyetik upgrade düşünürsünüz gerekirse. Benim tavsiyem ise Fender MIM tele. Texas specials set de takarsanız muhteşem olur.
Hocam ben hala öğrenci sayılırım aslında, Gibson'ı alırken de benim için çok yüksek bir gitardı hala da öyle. İkisi arasındayım ama hangisi

Sx'in neck manyetiği ve rengi dışında sevmediğim bir şey yok. İzlediğim herkes, Sx'in işçiliğinin Squier'den daha iyi olduğunu söylüyor. Ama işte arada fiyat farkı olmasa sırf görünüşüne bile bakıp Squier alırım. Resmen iki katı fark var arada.

İkinci elde de çok fiyatı değişmiyor aslında Ash veya alder olmayan modeli 1278TL şuanda. Ash veya Alder modeli normaline göre gerçekten fark hissettirir mi peki?

İkinci elde de çok fiyatı değişmiyor aslında Ash veya alder olmayan modeli 1278TL şuanda. Ash veya Alder modeli normaline göre gerçekten fark hissettirir mi peki?
Tele dediğin Ash olur da. O kadar hafif hafif dişbudak ağacını SX falan kullanmaz. Ağır dişbudak da bir işe yaramaz + üzerindeki kalın boya vs. Çok da bir şey fark etmez yani.

Bir süredir alderdan ucuz olan strat ve teleler basswood'dan üretiliyor. Neredeyse eminim ki tüm strat ve tele serileri aynı manyetik seti ve elektronik ile geliyor. Ben de ağaç farkı açısından pek tonal kalite artışı olacağını düşünmüyorum zira cidden kalın cila var üzerinde. Ancak görünüşü, klavye kenarındaki binding ve ash teledeki kol dayama yerinin strat gibi eğimli oluşu artı özellikler. Bir de ash telede her tel için ayrı saddle oluşu farkı var.

Sadece bulunsun diye alınacaksa SX Tele alın geçin derim. Zaten detayların çok da önemi kalmıyor. Ash, Alder, manyetik vs çok da önemli olmaz diye tahmin ediyorum eğer çok az çalınacaksa. Ben SX kullandım, kenarda gerçekten durduğunda göze batmıyor, düşse veya çarpsanız çok da koymuyor, o yüzden alın takılsın kenarda bence.

Bende bir kaç hafta önce yanımda rahatça taşıyabilmek ve pratik yapabilmek için squier bullet tele aldım. Afinitylere göre kötü bir işçiliği var diyorlar.

Bulletin ilk olarak rahat bir klavyesi var ve çok hafif bu iki özellik bence çalımı keyifli kılıyor.

Perdeler ise çok kötü teller perdeleri resmen doğruyor bunu hissediyorum. Cilasıdır rengidir onlarda bir sorunu yok. Ve bence fiyatına göre yakışıklı bir sunburst . Mağzada bir gün sonra siyah ve gri olanı gördüm aklım kalmadı değil.

Bu anlattıklarım afinity için bir fikir verebilir

Bende bir kaç hafta önce yanımda rahatça taşıyabilmek ve pratik yapabilmek için squier bullet tele aldım. Afinitylere göre kötü bir işçiliği var diyorlar.

Bulletin ilk olarak rahat bir klavyesi var ve çok hafif bu iki özellik bence çalımı keyifli kılıyor.

Perdeler ise çok kötü teller perdeleri resmen doğruyor bunu hissediyorum. Cilasıdır rengidir onlarda bir sorunu yok. Ve bence fiyatına göre yakışıklı bir sunburst . Mağzada bir gün sonra siyah ve gri olanı gördüm aklım kalmadı değil.

Bu anlattıklarım afinity için bir fikir verebilir
Bugün Fender Player Telecaster denedim. Valla bayıldım desem yeridir. Ama işte Squier Affinity deneyemediğim için aradaki farka değer mi bilemiyorum. Bütçem var ama hak edene hak ettiği kadarını vermek istiyorum açıkçası.

Bence bariz şekilde affinty daha yakışıklı. Fakat 2 kat paraya değecek fark var mıdır bence yoktur.
Kesinlikle öyle düşünüyorum. Ton olarak da Affinity bir tık önde gibi geliyor bana. Gitar inceleme videolarında Youtube'da "intheblues" kanalından Shane isimli abimiz çok güven veriyor bana. Sx STL-50 ve Affinity kıyaslamasında işçilik açısından Sx, bridge manyetik açısından da Sx daha iyi diyor. Sx'in neck manyetiğini hiç sevmediğini söylüyor, ki kimden izlesem aynı şeyi söylüyor değiştirilmesi gerektiğini söylüyor herkes. Sx'in output'unun daha yüksek olduğunu söylüyor, bu kimine göre iyi kimine göre kötü tabi. Sapının arkasının cilalı olmasını bir eksi olarak görüyor fakat çok da önemsemiyor. Squier Affinity'nin daha çok "bite" verdiğini söylüyor, yani klasik Tele Twang tonunu daha iyi hissettirdiğini söylüyor. Ama işte konu fiyata gelince, Sx kendi sitesinde 269 Dolarken Türkiye'de 177 Dolar'a satılıyor Do-re'de. Ayrıca bir çok kişide Squier Affinity'nin 9. perdede buzz yaptığını duyuyorum, videolarda da denk geldim forumlarda da. Şahsi fikrim, Squier'ın outputu gerçekten çok düşük geliyor bana, çok cılız bir karakter alıyor gitar.

Evet bende ki bullet telede çok düşük çıkış gücüne sahip . Şuan senin anlattıklarının ardından bir SX almadığıma pişmanım :) bulleti 1600'e aldım bide

Dün ve bugün 2 farklı Fender Player Series Telecaster denedim, Squier veya Sx deneyemedim ama. Player Telecaster tam istediğimi verdi açıkçası. Şimdi Squier ve Meksika Tele arasında 5000TL fark edecek bir kalite farkı var mıdır bilmiyorum ama o kadar düşük outputlu olması bile uzaklaştırdı beni biraz Squier'dan. Biraz da kafamı kurcalayan husus şu, Les Paul Standard satıp Squier'dan memnun kalacağımı düşünmem biraz saçma geliyor bana. En azından yine LP Standard'dan düşük olsa da belli bir kalitedeki Fender Player Telecaster satın almak mantıklı geliyor şuan bana. Biraz konuyu açma sebebimden uzaklaşmış oluyorum fakat fret, sap işçiliğine de dikkat ettim iki Meksika'da da gayet iyiydi, daha önce Amerikan Tele'de denemişliğim var hiç aratmadı açıkçası. İlk başta Butterscotch Blonde alırım diye yola çıkmıştım ama Polar White rengine bayıldım. Yarın çok büyük ihtimal bu gitarı alacağım. Fikirlerinizi alabilir miyim?

WhatsApp Image 2020-10-07 at 20.47.01.jpeg

Sx Alder tele var bende. Deneyip alırsan senin için daha iyi olur. Aradaki fark kesinlikle değmez bence. Ama sx alıcaksan en azından Alder kasa olanı almanı öneririm. Manyetik modifiyesine gidersen ilerde çok daha güzel olur. Aynı aletin hatasız 2.eli varken sıfır almana da gerek yok bence. Alder kasanın sıfırı 1600₺ olduğu zaman, ikinci elini 800₺'ye almıştım. Elektronik aksamların hepsinde modifiyeye gitmeyi düşünüyorum. İşçilikte hiç bie sıkıntısını görmedim, modifiyeye iten de bu oldu beni

Son düzenleme:
Geri