Öten Gitar

merhaba sayın turkrock sakinleri yakın zamanda Vox vt40+ ve squier affinity telecaster aldım güzel güzel çalarken sap manyetikte gitarın adeta öttüğünü farkettim. Bu meşhur twang sesi midir dedim ama bu ses overdrive ile hiç de tatlı gelmiyor. Bunun çözümü var mıdır? Ya da ciddi bi sorun mudur?

Tel frete çarpıyor, buzz denilen olay. Sap ayarı bozuksa olabilir, sap ayarı düzgün olsa bile düşük tel aksiyonunda fret level düzgün değilse yine olabilir, hatta tüm bunlar düzgünken eski, paslı tel bile sebep olabilir. Forumda bu konular hakkında fazlasıyla bilgi mevcut.

tellerim daha yeni markadan olabilir mi acaba DAddario 09 kullanıyorum
Yok marka iyidir, orijinal ise. Tellerin yeni olduğunu düşündüğümüzde bilen birine gitarını bakımlarını yaptırmanı öneririm.

Ekstra soru: Hangi perdelerde oluşuyor bu sorun? 7-12 arasında var mı? 14-19 arasında var mı? Diğer tellerde var mı?

Ama şahsi fikrimi soracak olursan kulağıma çok da kötü gelmiyor yaşadığın sorun. İdare edilir yani. Oluşabilecek bütün sorunları düşündüğümde küçük bir ayar sorunu.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Yok marka iyidir, orijinal ise. Tellerin yeni olduğunu düşündüğümüzde bilen birine gitarını bakımlarını yaptırmanı öneririm.

Ekstra soru: Hangi perdelerde oluşuyor bu sorun? 7-12 arasında var mı? 14-19 arasında var mı? Diğer tellerde var mı?

Ama şahsi fikrimi soracak olursan kulağıma çok da kötü gelmiyor yaşadığın sorun. İdare edilir yani. Oluşabilecek bütün sorunları düşündüğümde küçük bir ayar sorunu.
özellikle 12den sonra bastığımda uğultuymuşcasına değişik ötme gibi bir ses

1- Tel perdelere biraz dokunuyor ve hafif bir bızlama var gibi. Tel çok alçak olabilir veya sap ayarı yapılması gerekebilir. Perdeler erimediyse tabi (yeni gitar sanırım, sanmıyorum eridiğini)

2- Entonasyon kaymış gibi. Esas rahatsız eden ses bu bence.

Bence sap ve entonasyon ayarı yapılsa hallolur. Gitarı sıfır aldıysanız, aldığınız yere götürün ücretsiz yapmalarını isteyin. :)

1- Tel perdelere biraz dokunuyor ve hafif bir bızlama var gibi. Tel çok alçak olabilir veya sap ayarı yapılması gerekebilir. Perdeler erimediyse tabi (yeni gitar sanırım, sanmıyorum eridiğini)

2- Entonasyon kaymış gibi. Esas rahatsız eden ses bu bence.

Bence sap ve entonasyon ayarı yapılsa hallolur. Gitarı sıfır aldıysanız, aldığınız yere götürün ücretsiz yapmalarını isteyin. :)
keşke sıfır olsa gitar 2007 model cepte çok para olmayınca kıçı kırık bişi almak yerine 2. el aldım amfi de öyle. üstüne üstlük Aksarayda gitar ayarlarını yaptırabileceğim bi yer olduğunu sanmıyorum. olur da şehir dışına çıkarsam önerilerinizi dikkate alarak bakıma götüreceğim.

Bana biraz manyetik yüksekliği sorunu gibi geldi. Sap manyetiğinin yüksekliğini hafif azaltmayı deneyin.

Bızlama sebebiyle oluyorsa telleri köprüden hafif yükseltin. Adam akıllı ayar yaptırana kadar idare eder sizi.

Eliniz yatkınsa, köprü yükseklik ayarı ve entonasyonu yapabilirsiniz. Telecaster için yanılmıyorsam 1.5mm alyan anahtarı gerekiyor (hırdavatçılarda olabilir).

ok koyduğum yerdeki vidalara bakacaksınız, alyan mı normal mi diye. ortası boş olan alyan anahtarı ile çevrilir.

Fender-Vintera-50s-Telecaster-fiesta-red-three-saddle-bridge-close-up@1400x1050-1.jpg
5qKFMWS.jpg

Amfiye takmayıp tellere normal şekilde vurduğunuzda bızlamalar geliyorsa, vidayı saat yönüne çevirdikçe teller yükselir. Bızlama kaybolur. (sap ayarı veya perdelerde fazla sıkıntı yoksa)

Köprünün arka tarafından çıkan 3 vida ise entonasyon vidaları. Gitarın akordunu yaptıktan sonra 12 perdeden sesi aldığınızda, boş vurduğunuz notanın tam 1 oktav üstünü çıkarması lazım. 12.perdede nota daha düşük çıkıyorsa arkadaki vidayı biraz saat yönü tersine çevireceksiniz, saddle ileri doğru gidecek. Tam tersi, nota fazla ince çıkıyorsa, bu sefer saat yönüne çevireceksiniz, saddle geriye, köprüye yaklaşacak. Saddle'ı yarım mm ileri/geri gidecek şekilde vidasını çevirdikten sonra telin akordunu tekrar yapıp 12.perdeden tekrar ses alın (biliyorsanız perdeye basmak yerine tele dokunarak harmonik alın) entonasyon düzelene kadar veya oldukça toparlayana kadar devam edin. Genelde yeni tel takıldıktan sonra 3 gün içinde yapılması lazım, tel eskidikçe entonasyonu bozulur, biraz zaman geçmiş tel ile tam tutan entonasyon yapmaya uğraşmaya gerek yok, çok bozuksa, büyük oranda düzelse yeter.

Son düzenleme:
Bana biraz manyetik yüksekliği sorunu gibi geldi. Sap manyetiğinin yüksekliğini hafif azaltmayı deneyin.

Bızlama sebebiyle oluyorsa telleri köprüden hafif yükseltin. Adam akıllı ayar yaptırana kadar idare eder sizi.
16024032250777826046629043464970.jpg

maalesef sap manyetikte yüksekliğini ayarlama imkanım yok gördüğünüz gibi. köprüden saddleları kaldırdım sorun maalesef hala devam ediyor ayrıca bu sefer de teller biraz yüksek oldu böyle bi dert açtı haydi hayırlısı diyerek sap ayarı deneyeceğim

Geri