Bas gitar elektrodan daha mı kolaydır?

Bir şey iddia etmiyorum, yanlış düşünüyorsam cahilliğime verin fakat bas gitar elektrodan daha kolay değil midir? Yaptığı tek şey yürümek gibi geldi bana, bass çalmak istiyordum fakat bir arkadaşım bana bunları söyleyince içim bir tuhaf oldu ve doğru gibi geldi.
Gerekli olduğunu biliyorum fakat gerçekten de daha mı kolay?

Bu müzikten bi haber insanların görüşüdür. Hiç bir enstruman birinden kolay yada zor degildir. Öyle bile olsa bir çalgının zor çalınması onu kıymetli mi yapar ?
Hepsinin ayrı ayrı kolay ve zor yanları vardır. Hepsinin muzikte ayrı bir rengi ve görevi vardır. Enstrumanlar bir zorluk yarıştırmaca aracı degil sanat yapmak için araçtır.

Kolay ya da zor olması tercihi neden etkilesin ki? Önemli olan müzik yapmaksa araçlara takılmamak gerekir.
Elektro gitarda teknikler bir miktar daha çetrefil olabilir yani bir çok tekniği bas gitara da uyarlayabiliriz ama perdeler arası genişlik ve tel kalınlığı yüzünden bir yere kadar olur. Zaten eğer bu açıdan bakarsak bas çalmak daha zordur. Notalara basmak bile zordur yani.
Diğer taraftan sadece yürümek diye bir şey de yok. Melodi yapısını bas gitarla veren şarkılar çok daha sağlamdır. Zaten burada belirleyici olan imkanları ölçüsünde yapılabilecek en iyisini yapmaktır. Yani sadece yürümek, gitarla sadece iki akor basmak gibi de düşünülebilir. Davulu destekleyecek ya da melodi ile ritmi buluşturacak şekilde bir altyapı oluşturmak da (özgün ve güzel olarak tabii) çok büyük yaratıcılık istiyor. Yoksa her kick vuruşuna bir bas sallayayım gibi altyapı düşünülürse zaten bu her enstrüman için "kolay" hale gelebilir.

(bir üstteki cevap ben yazarken geldi bu arada, görmüş gibi yazmışım da görmeden yazdım : ) )

Dinlediğiniz parçalardan bass ı bi çıkarın veya bass tonu biraz değişince bile olacakları hayal edin.
Genel olarak gitar gibi hareketli olmayabilir ama doğru tuşede, doğru zamanda çalmak öyle kolay bi iş değil.
Ve tabi bass var bass var.
Şu şarkıdan bass ı aldığımızda değişecek şeyleri düşünün mesela, ilk aklıma gelen bu oldu.

Dinlediğiniz parçalardan bass ı bi çıkarın veya bass tonu biraz değişince bile olacakları hayal edin.
Genel olarak gitar gibi hareketli olmayabilir ama doğru tuşede, doğru zamanda çalmak öyle kolay bi iş değil.
Ve tabi bass var bass var.
Şu şarkıdan bass ı aldığımızda değişecek şeyleri düşünün mesela, ilk aklıma gelen bu oldu.

Bir şey iddia etmiyorum, yanlış düşünüyorsam cahilliğime verin fakat bas gitar elektrodan daha kolay değil midir? Yaptığı tek şey yürümek gibi geldi bana, bass çalmak istiyordum fakat bir arkadaşım bana bunları söyleyince içim bir tuhaf oldu ve doğru gibi geldi.
Gerekli olduğunu biliyorum fakat gerçekten de daha mı kolay?
Enstrumanların gelişmişlik seviyeleri ve başlangıç seviyelerine erişim kişiden kişiye değişsede farklıdır.

Piyanoda başlangıç seviye bir şey çalmak için 1-2 yıl harcamanız gerekirken Gitarda başlangıç seviyesi bir şeyi 2 ayda çalabilrsiniz Gitar piyanodan çok daha kolay bir enstrumanıdır argümanı bu noktada "doğru" kabul edilebilir.

Fakat müzik sadece teknik olmamakla birlikte başlangıç seviyesinde bir müzik sevdalısının anlayacığnın çok daha ötesinde öğeler barındırır, dolayısıyla bu daha kolay ya da zor diyebilmek için bütünüyle hakim olmanız gerekir.

Ama özetle her enstrumanın öğrenme eğrisi farkldır, her enstrumanın teknik yeterliliği çeşitli müzik türlerinde farklıdır. "Yeteri" kadar çalınması gereken müzik türlerinde baslar basit olabilir evet, tıpkı bir çok pop parçasındaki gitarların 2 ay içerisinde öğrenilebileceği fakat aynı parçaların piyanoda sıfırdan başladığınızda 2 yıl sonra çalabileceğiniz gibi.

Geri