Midi özellikli klavye almayı düşünüyorum, yardım

Gençler merhaba, kendi çapımda müzik prodüksiyonu ile uğraşıyorum. Bir süre önce hem org olarak hem de midi klavye olarak kullanmak amacıyla casio ctk-3200k2 klavye almaya karar verdim. Orgun kendisinde usb midi özelliği var ve açıklamasında falan pcye bağlanıp daw'dan seçim yapıp kullanılabileceği söyleniyor. Size asıl sorum bu orgu midi klavye olarak kullanmak istesem gecikme yaşar mıyım. Faydası olursa söyleyeyim FL Studio 20 kullanıyorum ve normalde gecikme sorunu yaşamıyorum. Yardımcı olursanız çok sevinirim...

Midi sinyalindeki gecikme konusu, normal auido seslere göre daha düşük. Eğer midi haricinde gecikme yaşamıyorsanız midi'de hiç yaşamazsınız. Yani iş dönüp dolaşıp ses kartına geliyor. Ses kartı yoksa asio4all denenmeli. O da günü kurtarabilir. Bir de esas bilgisayarın kapasitesi ile ilgili bir durum var. Büyük ölçekli ses kütüphanesi olan enstrümanları çağırdığınız zaman takılmadan çalabilmesi için bilgisayar da bir miktar iyi olmalı. Bu sinyal ile alakalı gecikme gibi değil de enstrüman sesinin bilgisayardan çağrılıp çalınması aşamasında yaşanan gecikme ya da çatırdama gibi sesler olabilir. Bilgisayar eski değilse her türlü idare eder diyorum. Kolay gelsin.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Midi sinyalindeki gecikme konusu, normal auido seslere göre daha düşük. Eğer midi haricinde gecikme yaşamıyorsanız midi'de hiç yaşamazsınız. Yani iş dönüp dolaşıp ses kartına geliyor. Ses kartı yoksa asio4all denenmeli. O da günü kurtarabilir. Bir de esas bilgisayarın kapasitesi ile ilgili bir durum var. Büyük ölçekli ses kütüphanesi olan enstrümanları çağırdığınız zaman takılmadan çalabilmesi için bilgisayar da bir miktar iyi olmalı. Bu sinyal ile alakalı gecikme gibi değil de enstrüman sesinin bilgisayardan çağrılıp çalınması aşamasında yaşanan gecikme ya da çatırdama gibi sesler olabilir. Bilgisayar eski değilse her türlü idare eder diyorum. Kolay gelsin.
Öncelikle cevap için teşekkür ederim dostum. Asio4all kullanmaya başladım ve i/o buffer size (ismini yanlış yazmış olabilirim unuttum)'I minimuma düşürdüğümde gecikme yaşamıyorum. Umarım midide de bir sorun çıkmaz yardımcı olduğun için sağol. (y)

Rica ederim, bir faydam olduysa ne mutlu. Dediğim gibi ses kartı ile ilgili bir sıkıntı yaşamazsınız. Sadece büyük ses kütüphaneleri kullanırsanız onlar bilgisayarın performansına göre etkilenebilir. Yoksa midi sinyali bakımından ek bir gecikme olmaz.

Geri