Entonasyon hakkında bir kaç soru

Merhabalar, herkese iyi forumlar dilerim. Tel değiştirdim ve Entonasyon hakkında bir iki sorum var umarım yardımcı olursunuz. Kusura bakmayın biraz soru yağmuru gibi oldu :)
1-) entonasyonu guitar rig 5'de bulunan tuner ile yapabilir miyim? İyi bir sonuç verir mi? Yoksa İllaki iyi bir tuner mi lazım?
2-) entonasyon yaparken yüzde yüz doğru ayarlayamadım hiç. İki üç cent fark oluyor boş tel ve 12. Perde arası. Bu normal mi? Yoksa uğraşarak farkı sıfıra indirmek mümkün mü? Gitarım mexico Fender sabit köprü.
3-) Entonasyon yaparken 12. Perdeye çok az güçle basarsam 2-3 cent fark oluyor. Normal çaldığım gibi basarsam 6-7 sent fark oluyor. Hangisine göre yapmalıyım ayarı?
Yani kuvvetli(normal olan) basışıma göre mi yapmalıyım? Yoksa hafif dokunarak basarak mı yapmalıyım?

Son olarak, eski teller takılıyken gitarın sapı ve tel yüksekliği ayarlıydı. Akşam teli söktüm. Gitar telsiz boş bekledi. Ertesi akşam Aynı kalınkıktaki başka bir tel taktım (09-42 elixie optoweb).
Sanki alt uç telin yüksekliği arttı. Üst uç tel yüksekliği de azaldı gibi. Sap ayarı veya yükseklik ayarı istiyor gibi sanki. Çalım konforu düştü biraz. Bunun nedeni ne olabilir?

Son düzenleme:
Merhabalar.

1-) En azindan gitar kafasina takilan clip-on tuner olsa iyi olur. (Snark clip-on tuner'lari tavsiye ederim). Ben Snark ile iyi sonuc aliyorum entonasyon yaparken. Ya da gitariniza kablo ile baglayacaginiz bir tuner olursa daha iyi sonuc almaniz mumkun olabilir. Guitar Rig 5'deki tuner hakkinda bir bilgim yok.

2-) Ayari duzgun yaparak tuner'in akort etme hata payi (accuracy) icinde duzgun ayarlamak mumkun; yani o 2-3 cent fark olmayacak sekilde. Ama tabii tuner'in kendi hata payi var bu sekilde ayarlasaniz bile. Kopru arkasindaki vidayi ileri ya da geri ayarlayarak tuner'i hem bos telde hem de 12. perdede tam olmasi gereken notaya ayarlamak mumkun genelde (ozellikle her telin kendi saddle ayar vidasi varsa).

3-) Ayari normal calima gore yapmalisiniz.

Yeni teller ayni kalinlikta olsa da eski tellere gore tansiyonu farkli olabilir. Bu da sapin etkilenip tel yuksekliginin degismesine yol acabilir. Sap ayarini sap cok az ic bukey (relief) olacak sekilde yapin. Daha sonra gerekirse kopruden tel yuksekliklerini ayarlayin. En sonunda da entonasyonu ayarlayin.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Merhabalar.

1-) En azindan gitar kafasina takilan clip-on tuner olsa iyi olur. (Snark clip-on tuner'lari tavsiye ederim). Ben Snark ile iyi sonuc aliyorum entonasyon yaparken. Ya da gitariniza kablo ile baglayacaginiz bir tuner olursa daha iyi sonuc almaniz mumkun olabilir. Guitar Rig 5'deki tuner hakkinda bir bilgim yok.

2-) Ayari duzgun yaparak tuner'in akort etme hata payi (accuracy) icinde duzgun ayarlamak mumkun; yani o 2-3 cent fark olmayacak sekilde. Ama tabii tuner'in kendi hata payi var bu sekilde ayarlasaniz bile. Kopru arkasindaki vidayi ileri ya da geri ayarlayarak tuner'i hem bos telde hem de 12. perdede tam olmasi gereken notaya ayarlamak mumkun genelde (ozellikle her telin kendi saddle ayar vidasi varsa).

3-) Ayari normal calima gore yapmalisiniz.

Yeni teller ayni kalinlikta olsa da eski tellere gore tansiyonu farkli olabilir. Bu da sapin etkilenip tel yuksekliginin degismesine yol acabilir. Sap ayarini sap cok az ic bukey (relief) olacak sekilde yapin. Daha sonra gerekirse kopruden tel yuksekliklerini ayarlayin. En sonunda da entonasyonu ayarlayin.
Öncelikle cevabınız için çok teşekkür ederim sağ olsun.
Eski telim Fender® USA 250L Nickel Plated Steel 9-42.

Yeni telim ise Elixir Optoweb süper light 9-42

En kalın telin entonasyonu biraz zor oluyor. saddle'ı fazla geri çekmek gerekebiliyor ki, ve Tele-Strat tarzı sabit köprü ve standart tremolo köprülerde, saddle vidasının çevresindeki ince yaylar yüzünden en dibe çekmek imkansız olabiliyor. Yay çıkarsa belki. Tune-o-matic köprülerde de oluyordur elbet. Zaten mi, la ve sol tellerinde zorlayabiliyor. Diğer tellerde fazla geri çekmeden entonasyon sağlanabiliyor. Ve elbette clip-on olmadıkça, telefon uygulaması vb gitara kablo ile bağlı olmayan bir tuner ile entonasyon ayarlanmaz.

Akort için bir süredir taylor yöntemi denen yöntemi kullanıyorum. Bana daha doğru geldi . Kulağım iyi olsa kulaktan akord ederim ama değil.

Kısacası her teli tunerda -0- gösterecek kadar kesin akortlamak yerine
e teli -3 cent
B teli -6 cent
G teli -4 cent
D teli -8 cent
A teli -10 cent
E teli -12 cent kadar ekside bırakarak tel salınımına da gözeterek daha doğru tınlamasını sağlamak. Bana daha güzel geliyor. Tecrübeli kulaklar yorumlasın. Taylor dayı haklı mı ?

Geri