Gitarımın telleri 1 günde eskiyor ?

Merhabalar 2. el bi gitar almıştım 1 ay önce squier cv 50s gitarın üzerinde elixir 010 tel takılıydı ve gayet hoş tonlar veriyordu. 2 gün önce koptu tel ve yedek olan teli taktım taktığım tel ernieball 010 regular slinky teliydi. teli taktım ertesi gün uyandığımda bas tellerde yani kalın mi la ve re tellerinin tüm canlılığı ve parlaklığı gitmiş. bas gitardan bozma bi ses çıkıyordu çok boğuk ve kart bir ses. bu sefer yeni tel siparişi verdim jim dunlop 09 tel ve o teli taktım yine aynı şey oldu. 10 yıldır çalıyorum ilk kez başıma böyle bir şey geldi. tellerlemi alakalı bu durum gitarla mı ? sadece bass tellerde var bu bozukluk. daha 1 günü tamamlamadı teller şuan sanki aylardır çalınıyormuş gibi ses çıkartıyorlar sorun nedir ?

Arkadaşın yazdığına ek olarak, eğer aktif manyetik ya da pil ile beslenen bir pedal, amfi vs ekipmanınız varsa pilini yenilemeniz de çözüm olabilir. Bazen saçma sapan davranıyorlar güçleri bitmeye yakın. Benzer bir durum başıma geldi çünkü. Tüm switch pozisyonlarında durum aynı mı ?

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Arkadaşın yazdığına ek olarak, eğer aktif manyetik ya da pil ile beslenen bir pedal, amfi vs ekipmanınız varsa pilini yenilemeniz de çözüm olabilir. Bazen saçma sapan davranıyorlar güçleri bitmeye yakın. Benzer bir durum başıma geldi çünkü. Tüm switch pozisyonlarında durum aynı mı ?
Amfim pilli değil pedal da kullanmıyorum. Evet tüm switch pozisyonlarında aynı maalesef

Elixir tel bir gün önce iyi durumdayken bir gün sonra kötü durumda olamaz. Kaplamalı tel mantığına aykırı bir durum. Tellerin Elixir olduğu kesin mi? Siz mi taktınız yoksa 2. el alırken sahibi mi Elixir dedi?

Yani üstte bahsedilen şeyleri eledim ben çünkü anladığım kadarıyla yeni tel takınca bir sıkıntı yok ama 1-2 gün sonra bu durum oluşuyor. Kaplamasız tellerde bu olabilir. Eğer çok fazla çalındıysa bir iki günde ve gitar yatışa alındığında teller silinmediyse mümkün böyle bir şey.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Elixir tel bir gün önce iyi durumdayken bir gün sonra kötü durumda olamaz. Kaplamalı tel mantığına aykırı bir durum. Tellerin Elixir olduğu kesin mi? Siz mi taktınız yoksa 2. el alırken sahibi mi Elixir dedi?

Yani üstte bahsedilen şeyleri eledim ben çünkü anladığım kadarıyla yeni tel takınca bir sıkıntı yok ama 1-2 gün sonra bu durum oluşuyor. Kaplamasız tellerde bu olabilir. Eğer çok fazla çalındıysa bir iki günde ve gitar yatışa alındığında teller silinmediyse mümkün böyle bir şey.
hocam yanlış anlamışsın biraz gitar aldığımda teller elixirdi ve gerçekten ilk aldığım zamanki parlaklığını 1 ay boyunca korudu. Sorun ben kendim yeni tel taktığımda yaşandı

hocam yanlış anlamışsın biraz gitar aldığımda teller elixirdi ve gerçekten ilk aldığım zamanki parlaklığını 1 ay boyunca korudu. Sorun ben kendim yeni tel taktığımda yaşandı
Evet Elixir kısmını yanlış anlamışım. Dediğim gibi kaplamasız teller çok çabuk eskiyebiliyor. Eliniz çok terliyorsa ve çaldıktan sonra telleri silmiyorsanız 1-2 günde eskiyorlar maalesef. Sarımlı tellerin arasına dolan ter, ölü doku gibi şeyler teli sönümleyebiliyor. Ya kaplamalı tel kullanacaksanız kafanız rahat edecek ya da çaldıktan sonra telleri silip, GHS fast fret gibi ürünler de kullanıp tellerin ömrünü bir nebze uzatmaya çalışacaksınız.

Evet Elixir kısmını yanlış anlamışım. Dediğim gibi kaplamasız teller çok çabuk eskiyebiliyor. Eliniz çok terliyorsa ve çaldıktan sonra telleri silmiyorsanız 1-2 günde eskiyorlar maalesef. Sarımlı tellerin arasına dolan ter, ölü doku gibi şeyler teli sönümleyebiliyor. Ya kaplamalı tel kullanacaksanız kafanız rahat edecek ya da çaldıktan sonra telleri silip, GHS fast fret gibi ürünler de kullanıp tellerin ömrünü bir nebze uzatmaya çalışacaksınız.
akşam takıp sabah uyandığım bu hale gelmesi kadarda hızlı eskimez ya şuan teli takalı daha 24 saat olmadı yani dün gece 11de takmıştım sabah uyandım ve bu konuyu açtım direkt. totalde 2 günde 2 takım tel değiştirdim.

akşam takıp sabah uyandığım bu hale gelmesi kadarda hızlı eskimez ya şuan teli takalı daha 24 saat olmadı yani dün gece 11de takmıştım sabah uyandım ve bu konuyu açtım direkt. totalde 2 günde 2 takım tel değiştirdim.
Tel eskimesinin sebepleri belli. Nem ve asidik/alkali ortam. Teller paketten bayat çıksa zaten en baştan düzgün ses vermez. Gitarın bulunduğu ortamın nemi çoksa ve çaldıktan sonra telleri temizlemiyorsanız bunları düzeltirseniz dayanma süresini uzatırsınız. Attığınız dosyadan duyduğum kadarıyla tel dışı bir etmen yok gibi, çünkü alt teller parlak ses veriyor. Hadi manyetikler bas tellerin olduğu tarafta tellerden uzak diyelim ama teller yeni takıldığında da düzgün ses vermemesi lazım.

Benim aklıma başka bir sebep ve çözüm gelmiyor maalesef.

Manyetikteki mıknatıs telin salınımını etikleyecek kadar kuvvetlidir. Yanlış ayarlanmış manyetik yüsekliği telin salınımına müsaade etmez, paket lastiği gibi bir tepkiye sebep olur, bütün parlaklığı alır. Belki başınıza gelen durum budur.

Manyetiği tele çok yaklaştırırsan ses boğuklaşır uzaklaştırırsan da volume sıkıntısı olur. Ara noktayı senin bulman lazım.
Ayrıca manyetiğinde ayarlanabilir polepieceler varsa oradan da ince ayar yapılabilir. İlk denemen gereken yükseklik olmalı.

Yardımcı olan herkese teşekkür ederim manyetik yüksekliğiyle oynadım başta bir faydası olmadı ancak ilginçtir ki akşam gitarı dışarı çıkardım soğuğun etkisi midir bilmiyorum ancak teller düzeldi parlaklığını ve sustainini geri kazandı sebebini hala bilmiyorum. Sadece gitar soğuk yedi biraz galiba onun etkisi

Geri