13 yaş için gitar önerisi

Evet pratik tarafı daha fazla özellikle öğrenme sürecinde rahat eder ama tel koparsa azıcık uğraştırır mı diye gitar seçmemek lazım. Ben şahsen yeni öğrenen biri için %99 sabit köprü tercih ederim ama illa diğerini istiyorsa da sorun yok.

Herkese merhaba
Bir konuda bu enstrümana gönül vermiş değerli üstatlarımızdan yardım istiyorum. Buna benzer bir konuyu tahminen 2 yıl kadar öncede açmıştım ve orada ki paylaşımlar ve yönlendirmeler sayesinde de güzel neticeler aldım.
Şimdi bizim oğlan 2 yıldır elektro gitar eğitimi alıyor. Hocası en son yapılan derste artık elinin gitara büyük geldiğini 2 yada 3 ay içerisinde değiştirilmesi gerektiğini söylemiş (bende bizzat kendisi ile konuştum, parmakları ve eli artık gitara büyük geliyor hatalı perde basımları oluyor dedi)
Şimdi bu genç elemanınız :) ağırlıklı olarak metal çalan bir tip. Metallica, rammstein, megadeth, iron maiden, slayer, pantera. Arada nadirde olsa rock, blues soloları açlıyor (sevmiyormuş çok aksiyon yok diyor :) )
Mevcut gitarı ESP F-JR 3/4 mevcut amfi MARSHALL MG15G 15W mevcut pedalı ELECTRO-HARMONIX METAL MUFF
Şimdi hocası sadece alınacak gitarın klavyesinin rahat olmasını ve kaygan rahat bir geçiş yapmaya olanak sağlayacak bir gitar alınmasını söyledi. Özetle bu eleman henüz 13 yaşında daha da büyüyecek. Elimizdeki mevcut ekipmanlar ile bu elemanın istediği tarzda müzik yapabilmesi ve rahat çalabilmesi için babasının cüzdanını da üzmeyecek bir gitar tavsiyelerinize ihtiyacım var. Daha önce de çok yardımı dokunan paylaşımlar oldu buradan.
Bütçe olarak ne düşündüğünüz ve küçük kardeşin çalmaktan ne hoşlandığına bağlı olarak çok geniş bir skala var.
Genel önerimiz hss bir strat ve les paul oluyor bu gitarlar çoğu yola gelir.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Evet pratik tarafı daha fazla özellikle öğrenme sürecinde rahat eder ama tel koparsa azıcık uğraştırır mı diye gitar seçmemek lazım. Ben şahsen yeni öğrenen biri için %99 sabit köprü tercih ederim ama illa diğerini istiyorsa da sorun yok.
Şimdi ardawarlock rumuzlu arkadaşımız sağolsun bir öneride bulundu. Sizden de ricam 2.500 - 4.500 bandında bir öneride bulunmanız. Net olarak kendimi ifade edeyim, gitar ve ekipmanları konusunda bilgim 0 hatta -1 denebilir :) tercihim oğlan yeterli bilgi tecrübe ve deneyimleri kazanana kadar yani kendi kendine yetebilene kadar ben öncelikle pratik olanı seçmek isterdim. Çünkü 2 yıldır (babaaaa teller paslandı değiştir. babaaa bu koptu değiştir şeklinde devam ediyor bende anlamadığımdan 2 yıldır o mağaza senin bu mağaza benim tel değiştirtiyorum.)

Bütçe olarak ne düşündüğünüz ve küçük kardeşin çalmaktan ne hoşlandığına bağlı olarak çok geniş bir skala var.
Genel önerimiz hss bir strat ve les paul oluyor bu gitarlar çoğu yola gelir.
yanıtın için teşekkür ederim. fiyat aralığım 2.500 - 4.500 arası. hoca sadece klavyesinin rahat ve kayganlığının iyi olmasına dikkat edin dedi. Oğlan da konu mesajımda yazdığım gibi ağırlık Metal tonları nadirde olsa rock, blues soloları.

Bu kardeşimiz 2 yıldır bu ile uğraşıyorsa tavsiyeye pek de ihtiyacı yoktur. Gidin en yakın müzik mağazasına, denesin, tecrübe etsin. Sesini beğendiğini, rahat ettiğini, görüntüsü hoşuna gideni alsın.

2 yıldır gitar çalan biri tel değiştirmeyi nasıl bilmiyor? Gitar hocası da mı göstermedi hiç? Yani söyleyin hocasına göstersin, zor bir şey değil. Tel değişimi için mağaza gezmeyi bırakırsınız.

Üstte denildiği gibi mağazaya gidip denenerek alınması daha iyi olur. Bizim burada önerdiğimizi beğenip beğenmeyeceği belli değil. Gitarın gövde şekli, köprüsü (sabit olacaksa bile farklılıkları var), eline oturan sap şekli vs önemli şeyler. 2 yıldır çalan biri artık tavsiye üstüne değil, deneyerek gitar almalı. Koyarsınız fiyat limitini, ona göre seçer.

"Evladım bu işe ayıracak şu kadar kaynağımız var, çok sıradışı bir fırsat yakalarsak da şu kadar esnetebilirim bütçeyi, ona göre beğen bakalım bunlardan bir tane" demek bir alternatif değil anladığım kadarıyla. Kolay gelsin size.

2 yıldır gitar çalan biri tel değiştirmeyi nasıl bilmiyor? Gitar hocası da mı göstermedi hiç? Yani söyleyin hocasına göstersin, zor bir şey değil. Tel değişimi için mağaza gezmeyi bırakırsınız.

Üstte denildiği gibi mağazaya gidip denenerek alınması daha iyi olur. Bizim burada önerdiğimizi beğenip beğenmeyeceği belli değil. Gitarın gövde şekli, köprüsü (sabit olacaksa bile farklılıkları var), eline oturan sap şekli vs önemli şeyler. 2 yıldır çalan biri artık tavsiye üstüne değil, deneyerek gitar almalı. Koyarsınız fiyat limitini, ona göre seçer.
yaaa işte @ArdaWarlock kardeşim senin gibi yol gösterende var bu üstat gibi yol gösteren de var. Ama olsun memleketimizin bu üstadımız gibi insanlara da ihtiyacı var. teşekkür ederim yorumunuza.

Yani hocam artık normal bir scale’a (24.75, 25.5”) sahip bir gitar alabilirsiniz bence. Şu an biraz büyük gelirse olsun seneye de giyer. Yok bizim oğlanın eli inanılmaz bir şekilde büyüyor derseniz şöyle bir modele de bakabilirsiniz :d

1614847787753.jpeg

Körler sağırlar durumu olmuş. Birini forumda her konuya whatsapp'ta yazar gibi arka arkaya 10 tane mesaj atıp durduğu için uyarmıştım, engellemiş ve bununla övünüyor. :)

Diğerine zaten bir şey demeye gerek yok. Tel değişimi için mağaza mağaza gezmeye devam. Gitmişken sardır bi tane de gitar, ver çocuğun eline.

Nerede numunelik var zaten hepsi gelip beni buluyor. Valla paratoner gibiyim.

Körler sağırlar durumu olmuş. Birini forumda her konuya whatsapp'ta yazar gibi arka arkaya 10 tane mesaj atıp durduğu için uyarmıştım, engellemiş ve bununla övünüyor. :)

Diğerine zaten bir şey demeye gerek yok. Tel değişimi için mağaza mağaza gezmeye devam. Gitmişken sardır bi tane de gitar, ver çocuğun eline.

Nerede numunelik var zaten hepsi gelip beni buluyor. Valla paratoner gibiyim.
Sende haklısın. Hayatında en iyisini yaşamanı dilerim sana

Günün trol başlığı da bu herhalde.

Dostum, yaşı kaç olursa olsun 2 senedir çalan kardeş en azından tel değiştirmeyi öğrenmeli. Hocası da mı hiç dememiş, gel göstereyim diye. Hadi ayar yapmak filan bir derece de tel bu yahu....
İkincisi sağlık önlemleri gözeterek bu kardeşin kendi veya babası veya arkadaşları ile müzik mağazası gezip görüp, bir şey satın almadan da bu piyasa nasıl döner, neler vardır biraz kokusunu, tadını almasında fayda var. Gitsin kurcalasın demiyorum, sadece vitrin bakarak bile insanın ufku açılır o seviyedeyken. Ondan sonra da bilmem kaç bin liralık markaları bakkaldan çokomel ister gibi alamayacağını anlamış olur, daha bilinçli tercihlere doğru ilerler.
Ben de çocuğumun HER istediğini yapabilmek isterim ama bazen neden olmayacağını anlatmak onun için sahip olacağı maldan daha değerli bir derstir.

Sn. Jedirobbit, arkadaşlar sizi doğru yönlendiriyorlar, nokta atışı şu gitarı alsın demelerini bekliyorsunuz ama yanılıyorsunuz bence.

Geri