DBZ Diamond Barchetta gitar hakkında

Merhabalar,

Geçenlerde eşimin bir arkadaşından oğlum için Diamond BarLT3-MGP elektro gitarı 1000 TL'ye aldım.(GIGBAG çanta, kablosu ve 5 adet penasıyla birlikte) Gördüğüm kadarıyla bir problemi vs yok. Bu gitar hakkında bilgisi olan arkadaşlar varsa yorumlarını almak isterim. Nasıl bir gitardır, fiyat uygun mudur vs. vs.?

Teşekkürler.

Son düzenleme:
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Oğlum 13 yaşında. Gitarı almış olduk zaten. Öncesinde böyle bir sitenin olduğunu bile bilmiyordum. :) İşin içine girmeye başlayınca burayı buldum. Oğlum sıkılınca bana kalacak, ufaktan başlamayı deniyorum bende. :) Bakalım ne olacak?

Merhabalar,

Geçenlerde eşimin bir arkadaşından oğlum için Diamond BarLT3-MGP elektro gitarı 1000 TL'ye aldım.(GIGBAG çanta, kablosu ve 5 adet penasıyla birlikte) Gördüğüm kadarıyla bir problemi vs yok. Bu gitar hakkında bilgisi olan arkadaşlar varsa yorumlarını almak isterim. Nasıl bir gitardır, fiyat uygun mudur vs. vs.?

Teşekkürler.

İnternette 10dk falan araştırdım 1000tl için gayet iyi bir gitar bence oldukça uzun süre gideri de var. Hayırlı olsun.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Cevaplar için teşekkürler. Umarım bir sorun olmadan kullanmaya devam edebiliriz. İnternette bir pdf buldum orada özelliklerini alttaki gibi gösteriyor. Bu özellikler nasıldır bilmiyorum. İlerleyen zamanlarda müzik kulağı geliştikçe gerekli değişiklikler yapılır diye anlıyorum doğrumu?

Ekran Alıntısı.jpg

İşçilik konusunda ise bu işlere yeni girdiğimiz için bize hepsi güzel geliyor :) Fotoğraf ekliyorum oradan ne kadar anlayabilirsiniz bilmiyorum. :)

20210321_133240.jpg20210321_133254.jpg20210321_133303.jpg20210321_133317.jpg20210321_133332.jpg20210321_133354.jpg20210321_133412.jpg

Haha Kore yapımıymış bir de. Bu gitar beni cidden çok şaşırttı. Burgular replika falan değilse gitar kelepir resmen.
İnlayler de gayet canlı duruyor, Fret işçiliğini buradan kestirmek zor hissetmek ve çalmak gerek. Klavye, saptan sonra biraz altı boş şekilde devam ediyor nedense, bir orası hoşuma gitmedi. Ancak genel olarak denemeye değer gibi duruyor, merak uyandırdı bende.

Merhaba. Kablo, 5 adet pena lafları sıfır alınmış gibi durmasını sağlasa da sanırım 2. el aldınız gitarı. Yok sıfır aldıysanız nereden aldınız acaba?
Ben de ona takılmıştım da. İlk mesajı tekrar okuyunca eşimin arkadaşı yazdığını fark ettim. Oradan ikinci el olduğunu çıkarttım. Ancak gitarın adını sanını yazınca çok fazla yerde çıkmıyor.

İkinci el aldım. Oğlum için aldım aslında ama o bilgisayara daha düşkün sanki. :) Diğer ailelerde de olduğu gibi olay biz ebeveynlere kalıyor. :)
Hayırlı olsun. Özendirmeye bakın, özenince ister istemez işin içine dahil olur. :)

Ben de ona takılmıştım da. İlk mesajı tekrar okuyunca eşimin arkadaşı yazdığını fark ettim. Oradan ikinci el olduğunu çıkarttım. Ancak gitarın adını sanını yazınca çok fazla yerde çıkmıyor.
Evet, o kısmı atlamışım. Ben de burada bulamadım satan bir yer. Markanın kendi sitesinde 400 dolar gözüküyor. Burada satılsa vergi falan derken 500-550 dolar olurdu sanırım.

Şu gitar baya güzel duruyor, ağzımın suyu aktı :D

SG/Viper tarzı da çok güzel gitarlar normalde viper sevmem. EMG 81-85 li modelleri fln.
Sözde stage music satıyormuş ancak sitelerinin arama kısmı çalışmıyor. Bir tane DBZ bulabildim (eski adı buymuş, satın alınmış vs) o da uçuk fiyatlıydı.

Birşey merak ettim. Gitarın kalitesini ağacı ve üstündeki donanımları mı belirliyor? Öyleyse ağacı iyi olan herhangi bir marka gitar alıp üzerine istenen donanımları koymak yeterli olmuyor mu? Bir nevi toplama bilgisayar gibi.

Ağaç kalitesi/türü, donanım kalitesi ve işçilik. Bu üçü olabildiği kadar iyi olmalı. Ağaç kalitesi deme sebebim suntadan, mdfden, kontrplaktan yapılmış gitarlara denk geldim geçmiş yıllarda. Yoksa her ne kadar maun fetishisti olsam da, maun ıhlamurdan iyidir gibi bir şey yok. Hepsinin fiziksel ve akustik karakteri farklı. Tona olan etkisinin çok da bir önemi yok artık bambaşka gitarlardan uygun donanım ve setup ile aynı tonu alabiliyorsunuz.
Gerisi kişisel tada tuza hissiyata bağlı biraz. Kimi sapı ince sever kimi kalın gibi gibi.

Birşey merak ettim. Gitarın kalitesini ağacı ve üstündeki donanımları mı belirliyor? Öyleyse ağacı iyi olan herhangi bir marka gitar alıp üzerine istenen donanımları koymak yeterli olmuyor mu? Bir nevi toplama bilgisayar gibi.
Bir Gitarın kalitesini belirleyen temel etkenleri ben yazayım. İleri derecede dikkat edilmesi gerekenleri hocalarımız tamamlar.
1- Gitarın gövdesinde kullanılan ağaç cinsi
2- Gitarın sapında kullanılan ağacın cinsi
3- Gitarın klavyesinde kullanılan ağacın cinsi
4- Gitarın gövede ile sapında kullanılan birleştirme tekniği
5- Gitarın üst eşiğinde kullanılan ağacın cinsi ve montajı
6- Gitar üzerine monte edilen köprü çeşidi ve şekli
7- Gitar üzerine montajı yapılan manyetiklerin dizilimi ve manyetiklerin hangi firma tarafından sarıldığı
basitçe aklıma gelen bunlar. Ben sizin gitarınız hakkında birşey sormak istiyorum. Gitarın gövdesinin arkasında bir kapak mevcut o kapağı açtığınızda farklı bir renkte boya dikkatinizi çektimi hiç. Eğer böyle bir renk farklılığı yoksa şuan 2. el olarak sadece temiz bir gitar almışsınız. Ayrıca 13 yaşında ve yeni başlayacak bir evladımız için de bana göre gayet yeterli olacak. İleri seviyelerde evladımızın gözü açıldıkça zaten sizin cüzdan da açılacak ve kendiniz benim gibi bu forum alanında hangi gitarrr tavsiye diye dolanırken bulacaksınız. :)

Geri