Amfi Dip Ses Sorununu Çözdük

• Konuyu açan Konuyu açan Amon
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Şimdi değerli abilerim ablalarım kardeşlerim hocalarım v.s. v.s.
Eminim ki şimdi izahını yapacağım yöntemi belki de milyon defa aklına getirmiş veya denemiş olanlarınız vardır. Ancak ben arkadaşım ile yaşadığı dip ses sorununu nasıl çözdüğümüzü bir kezde olsa buradan paylaşmak istedim. Belki birilerine yol gösterir ve faydası olur diye.
Arakdaşım bir süredir amfisinde ki dip ses diye tanımladığımız gürültüden şikayetçiydi. Bende forumlarda ve kursta ki hocamıza danıştım araştırdık. Ve şimdi aşağıda yazdığım şekilde arkadaşımın bu sorununa UMARIM kalıcı olarak çözüm bulduk (aynı sorun bende de var ama benim sorunumunda pedaldan olduğunu tespit ettik. Ben pedalımı pil ile kullanıyorum, pil zayıfladıkça pedal amfideyken aşırı gürültü yapıyor. Pedalım için bir adaptör almam gerekiyor ama kurstaki hocam pedalın için uyumlu adaptör kullanmazsam pedalı yakabileceğimi söylediği için bu şekilde kullanıyorum.)
Şİmdi, öncelikle arkadaşımın amfisinin takılı olduğu prizin elektrik hattının hemen üzerinden Digiturk çanak anten kablosu ile aynı bölgede bir de Turksat kablotv kablosunun geçtiğini fark ettik (BU KABLOLAMA SIVA ALTI YAPILMIŞ DURUMDA). Kuş kadar aklımızla " lan olm bu kablolarda da azda olsa elektrİk geçiyor, şimdi bu kablolarda ki elektrik senin prizide etkiliyordur falan dedik " ve amfiyi o prizden çıkardık. Ve sadece topraklı bir prizin bulunduğu elektrik hattına taktık amfinin fişini. Bastık amfinin düğmesine. Anoooov amfide ki gürültü yarı yarıya gitmiş. Dedik bunda bir iş var. Başladık kafa patlatmaya (olmayan yarım aklımızla)
Sonra aniden kendi televizyonum ve bilgisayarım için aldığım Schneider akım korumalı priz aklıma geldi. Kalk lan manda dedim media markta gidiyoruz. neyse gittik aldık 5'li olanından geldik eve. Aynı prize taktık bu aldığımızı açtık amfiyi. Sonuç şaşırtıcı ses sonuna kadar açık ken dahi dip sesi çok daha az duyuyorduk.
Biraz daha abarttık, baktık halının üzerinde duruyor bu eleman elinde gitarla. Dedik ki aha statik elektrik. Halıdan çekildi, çoraplarını çıkardı, tahta parkenin üzerinde denedi ses daha da azaldı.
Şuan bir kombo amfide olabilecek en minimum dip sesi alıyor diye bilirim arkadaşım.
Amfi ne derseniz de Marshall MG15GR 15W
Umarım birilerine yardımı dokunur.

Blackstar id core 20 v3 kullanıyorum cleanda felan bir sorun yok ama overdrive dayken gaini fulleyip volumeyide 3-4 civarına getirince ( hiç bir efekt yok ) bayağı bir gürültü geliyor mxr 150 liralık bir kablo kullanıyorum fişler topraklı ama genede dip ses var birde 6 li akım koruması olan trust prizde deneyeceğim bakalım işe yarayacakmı

( bildiğiniz bütün odada dırrrrrrrrrr... sesi oluyordu OD1, gain full volume 3-4 civarındayken )

Blackstar id core 20 v3 kullanıyorum cleanda felan bir sorun yok ama overdrive dayken gaini fulleyip volumeyide 3-4 civarına getirince ( hiç bir efekt yok ) bayağı bir gürültü geliyor mxr 150 liralık bir kablo kullanıyorum fişler topraklı ama genede dip ses var birde 6 li akım koruması olan trust prizde deneyeceğim bakalım işe yarayacakmı

( bildiğiniz bütün odada dırrrrrrrrrr... sesi oluyordu OD1, gain full volume 3-4 civarındayken )
Hatırladım seni. Sana anlattığım ayar denemelerini yaptın mı ?
Valla biz bu şekilde şimdilik çözdük gibi duruyor. Akım korumalı prizde ki joule birimine dikkat ederek almalısın. Prizin üzerinde kurulacak olan tesisat ve ekipman v.s. bunlara dikkat ederek joule değerine bakarak al prizi. Bir şey soracağım Blackstar id core v3 nereden satın aldın TR'de şuan bildiği kadarı ile TR'de satışı yok henüz gelmedi de.

Hatırladım seni. Sana anlattığım ayar denemelerini yaptın mı ?
Valla biz bu şekilde şimdilik çözdük gibi duruyor. Akım korumalı prizde ki joule birimine dikkat ederek almalısın. Prizin üzerinde kurulacak olan tesisat ve ekipman v.s. bunlara dikkat ederek joule değerine bakarak al prizi. Bir şey soracağım Blackstar id core v3 nereden satın aldın TR'de şuan bildiği kadarı ile TR'de satışı yok henüz gelmedi de.
Aa aynı kişiymiş görmedim :d , amazondan satın almıştık sanırsam siparişi ben vermedim.

"
Topraklı olduğundan emin olduğun bir prizde dene. Kaliteli bağlantı kabloları kullanmayı dene ve kabloların jacklarının bozuk olmadığından emin ol. Yani çok fazla nedene bağlı olabilir.
Gitardan da kaynaklı olabilir, manyetiklerden de. O kadar çok ki."

Demiştiniz MXR jack kablosu kullanıyorum 150 tl civarı almıştım kalitleli olduğunu söylüyorlardı forumda jacklarının bozuk olup olmadığından nasıl emin olacağım bilmiyorum gitarda problem varsa onuda anlayamam çünkü yeni başlayan biriyim o kadar detaylı bilmiyorum ama gözle görüldüğü kadarı ile herhangi bir hasar veya kusur yok

Çok kaliteli bir priz var zaten trustun yarın ona takıp deneyeceğim bi zaten bi gaini yükseltinceo luyor volume 4 felan

ses kaydı atarım yarın olmadı

Halı meselesine kadar tamam dedim ama halı ve statik elektrik o kadar etkiler mi? Ondan emin olamadım. Diğer önlemler zaten kesin etkili ve devamlı söylenen önlemler. Bir kez de bu şekilde tekrar edilmesi iyi olmuş. En azından dip sesi çözümü diye aratan olursa gelip bakıp topluca deneyebilir.

Halı meselesine kadar tamam dedim ama halı ve statik elektrik o kadar etkiler mi? Ondan emin olamadım. Diğer önlemler zaten kesin etkili ve devamlı söylenen önlemler. Bir kez de bu şekilde tekrar edilmesi iyi olmuş. En azından dip sesi çözümü diye aratan olursa gelip bakıp topluca deneyebilir.

Schneider akım korumalı prizleri bu forumda birkaç kez yazdım... daha halıyla, çorapla uğraşmadan bile net fark yaratıyor. Alman yapmış.
Halı olayını denememizde ki maksat burada ki forumlardan birsinde şöyle bir cümle okuduk " Gitarın topraklaması yoktur. Gitarın topraklamasını gitarı tutan kişi sağlamaktadır." gibi bir cümle okumuştuk. Bizde deneyelim istedik. Tamam böyle ahım şahım bir iyileşme olmasada az da olsa onunda bir katkısı olduğunu fark ettik.

Schneider akım korumalı prizleri bu forumda birkaç kez yazdım... daha halıyla, çorapla uğraşmadan bile net fark yaratıyor. Alman yapmış.
Trustun

Surge Guard Deluxe PW-3700 ını kullanıyorum satışı kalkmış artık ama çok kaliteli bir priz buda​

Dosyalar

• 31wjc-hNvuL._AC_SX425_.webp
    31wjc-hNvuL._AC_SX425_.webp
    9.5 KB · Gösterim: 96

Geri