Referans monitör ve Midi klavye

Selamlar,
En sonunda hayallerime kavuştum. İstediğim gitar istediğim pc idare eder bir ses kartı derken sıra geldi referans monitörü ve midi klavyeye.
midi klavye şu aşamada çok elzem değil fakat kesinlikle referans monitör istiyorum.
kuracağım oda diktörgen boyutlar
2.5 metre x 2 metre . 2 metrelik duvarda bir adet pencere var masa 2.5 metrelik uzun duvarda olacak. Oda boş kullanılmayan bir oda . Referans monitörü ve midi klavye konusunda (özellikle ref mon.) tavsiyelerinizi bekliyorum.
teşekkürler saygılar .

Selamlar hocam, ben monitör olarak jbl 305p mkii kullanıyorum çok memnunum. Fiyatı biraz yüksek ama değdiğini söyleyebilirim. Midi klavye olarak da nektar impact lx49+ kullanıyorum. Ondan da memnunum.
Eklemek istediğim bir kaç şey daha var. Monitör almadan önce eğer imkanın varsa odanın akustiğini biraz düzenlemeni tavsiye ederim. Ben çok etkisini gördüm. Odanın boyutları aslında bu iş için uygun çok maliyetli olmayacaktır. Duvarlara cırt bantlı yapışkanla süngerler yapıştırabilirsin.

Bir de midi klavye konusunda eğer kullandığın daw programlar varsa onlara uygun midi seçebilirsen daha güzel olur. Ben cakewalk kullandığım için nektar aldım çok faydasını gördüm entegrasyonun. Desteklenen dawlar için sitelerine bakabilirsin midi klavyelerin. Bir de fader'lı pedli bir şey alırsan onlar da çok pratik oluyor.
Söyleyeceklerim bu kadar hayırlı olsun şimdiden. :)

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Selamlar hocam, ben monitör olarak jbl 305p mkii kullanıyorum çok memnunum. Fiyatı biraz yüksek ama değdiğini söyleyebilirim. Midi klavye olarak da nektar impact lx49+ kullanıyorum. Ondan da memnunum.
Eklemek istediğim bir kaç şey daha var. Monitör almadan önce eğer imkanın varsa odanın akustiğini biraz düzenlemeni tavsiye ederim. Ben çok etkisini gördüm. Odanın boyutları aslında bu iş için uygun çok maliyetli olmayacaktır. Duvarlara cırt bantlı yapışkanla süngerler yapıştırabilirsin.

Bir de midi klavye konusunda eğer kullandığın daw programlar varsa onlara uygun midi seçebilirsen daha güzel olur. Ben cakewalk kullandığım için nektar aldım çok faydasını gördüm entegrasyonun. Desteklenen dawlar için sitelerine bakabilirsin midi klavyelerin. Bir de fader'lı pedli bir şey alırsan onlar da çok pratik oluyor.
Söyleyeceklerim bu kadar hayırlı olsun şimdiden. :)
Cevap için teşekkürler . Açıkçası cebimdeki paraya göre monitör almıcam almak istediğim monitörü belirleyip cebimdeki parayı uydurcam. Bi kere almak istiyorum onun için parası çok önemli değil. He bu demek değilki genelec alabilirim 😅 logic kullanıyorum bu arada

Cevap için teşekkürler . Açıkçası cebimdeki paraya göre monitör almıcam almak istediğim monitörü belirleyip cebimdeki parayı uydurcam. Bi kere almak istiyorum onun için parası çok önemli değil. He bu demek değilki genelec alabilirim 😅 logic kullanıyorum bu arada
Ben de bu şekilde düşünüp almıştım. Bu konuda çok araştırma yapmıştım o zaman karşıma bir çok yerde jbl çıktı. Ben de yeni aldım sayılır bir kaç hafta oldu :)

Ben de bu şekilde düşünüp almıştım. Bu konuda çok araştırma yapmıştım o zaman karşıma bir çok yerde jbl çıktı. Ben de yeni aldım sayılır bir kaç hafta oldu :)
Hs5 ler çok övülüyor aklım onlara kayıyor. Veya bir çok yerde rokit görüyorum onlarda aklımı karıştırıyor . Jbl i hiç düşünmemiştim açıkçası aklım hep hs5teydi

Açıkçası ben de iki model arasında kalmıştım (jbl ve yamaha). Rokitin seveni olduğu kadar sevmeyeni de çoktu riske atmak istemedim. Jblin basları biraz daha yüksek yorumlardan anladığım kadarıyla. Ama ayarı var düşürebiliyorsunuz. Jbl ve Yamaha en çok karşılaştırılanlar aslında. İkisi için de çok güzel şeyler okumuştum tatmin edeceklerini düşünüyorum.

Açıkçası ben de iki model arasında kalmıştım (jbl ve yamaha). Rokitin seveni olduğu kadar sevmeyeni de çoktu riske atmak istemedim. Jblin basları biraz daha yüksek yorumlardan anladığım kadarıyla. Ama ayarı var düşürebiliyorsunuz. Jbl ve Yamaha en çok karşılaştırılanlar aslında. İkisi için de çok güzel şeyler okumuştum tatmin edeceklerini düşünüyorum.
Jbl i de araştırayım biraz :)

Şöyle müthiş rahatsız bir kanal var: https://www.youtube.com/user/skubny/videos
zamanında bunu çok dinledim monitör seçerken. Sonrasında dda fluid f5 aldım. Analog takılmak istiyorum ve satma durumundayım.
Müthiş kulaklarım yok fakat dinlerken seslerin düzgün ve flat a yakın gelmesine özen göstererek en son jbl lsr 305 mkii ile fluid arasında kalmıştım.
Bilmiyorum siz dinleyince düşünceniz nasıl olur, ama bence buraya bir bakıp sonra karar vermek daha mantıklı.

euro ncap falan mı bu kim vermiş o puanı :D
bunlar da öerdiğim monitörlerin ölçümleri. genelec gibi hoparlörler de var ölçümler arasında fakat fiyatları da malum tabi

F5 ile fx50 çok farklı. Ve + olarak 5 ile 6'' referans monitörü bass olarak çok farklı olur. İkisinin fiyat bandı da çok ayrı. Yaptığın karşılaştırma tamamen mantıksız.
f5 fx50 den daha düşük bir model. konu bass değil oradaki tabloları okuyamıyorsun belli ama konuşuyorsun yapma böyle şeyler. bak ekte fiyatlarına kadar yazıyor. score yazan yerler puan demek. 305p mk2 de orada kaç puan almış? arkadaş monitörün kalitesine göre paramı denkleyeceğim demiş. buradan bakıp anlasın durumu işte ne alınır alınmaz ;)

Dosyalar

• 144560014_10164979033535247_2826665359785145955_n.jpg
    144560014_10164979033535247_2826665359785145955_n.jpg
    262.9 KB · Gösterim: 109
f5 fx50 den daha düşük bir model. konu bass değil oradaki tabloları okuyamıyorsun belli ama konuşuyorsun yapma böyle şeyler. bak ekte fiyatlarına kadar yazıyor. score yazan yerler puan demek. 305p mk2 de orada kaç puan almış? arkadaş monitörün kalitesine göre paramı denkleyeceğim demiş. buradan bakıp anlasın durumu işte ne alınır alınmaz ;)
Yani benim bu forumda birkaç yerde bu denemeleri yapıp jbl305 ile fluid arasında kaldığımı görebilirsiniz. Fakat Türkiyede fiyat olarak jbl çok daha pahalı olduğu için bunu tercih etmiştim.
tabloları gayet okuyorum da bütçesine göre çok çok çok iyi bir referans monitörünü bu kadar kötüleyeceğimize fiyatına göre hakkını versek daha doğru bir iş yaparız. Herkesin 4-5k harcayacak bütçesi olmayabiliyor.

Geri