Wah Pedalı Yapımı?

Merhabalar, biliyorsunuz ki internette bir sürü pedal yapımı videoları veya anlatımları mevcut. Fakat Türkiye'de pedal fiyatları almış başını gidiyor. Özellikle de wah pedalı güzel olduğu kadar da pahalı. Evde kendi wah pedalımı yapmak istedim ve internette araştırdım. bi kaç tane video gördüm fakat hiç kimse doğru düzgün anlatmamış. bir kaç devre resmi vb. gördüm, yapan kişi yapmış fakat o devredeki anlamları pek bilmiyorum yani mesela 100k diye yazmış oraya fakat ne 100k? Ayrıntılı anlatan kimse olmamış. kolaydır diye auto wah baktım onu da kimse anlatmamış. Yardımcı olursanız sevinirim :/
Örnek resim
Örnek resim 2

ikinci elde bulunuyor aslında crybabyler voxlar falan 300 350 liraya. diğer markaların da oluyor daha ucuza. kendin yapacak olursan devre elemanlarının gösterimlerini falan araştırarak başlayabilirsin. ama mesela google'a 100k yazınca direkt 100k dirençler çıkıyor bu kadar üşengeçsen hiç başlama. direncin devre elemanı olduğunu bilmiyorsan orası ayrı tabi sözümü geri alırım o zaman. pedal yapımından ziyade bu tip devreleri okuma ve uygulama videoları daha çok işine yarar. pedalın mekanik olarak nasıl çalıştığını öğrenmek kalıyor geriye.

hiç kimse doğru düzgün anlatmamış
Bakın burası çokomelli. Kimse doğru düzgün anlatmıyor derken, bu işin 4 yıllık üniversitesi olduğunu unutmayın. Bunun böyle 1-2 cümleyle anlatılabilecek bir tarafı yok. 100k ne anlama geliyor noktasından pedal yapacağınız noktaya kadar okumanız gereken o kadar çok şey var ki. Yerinizde olsam dişimi sıkar paramı biriktiririm. Daha ucuza kapatırsınız :)

Elektrik-elektronik okumadan (devre elemanlari standart voltaj bilgileri ve matematiksel hesaplari formulleri vb.) bu ise girmek macera olur sahsi kanaatimce. Ha ayiracak paran ve zamanin varsa tabi ki mesele degil. Pedal yapmak cok zor bir sey degil ama bilgi ve konu uzerinde deneyim gerekiyor. Hele herseyi ben yapicam dersen lehim kullanma becerinin bile ust duzeyde olmasi lazim. Mevzu bahsi gecen devreyi yapmanin maliyeti nedir tam bilemiyorum. Ama kalite artarsa maliyet artar. Harcadigin zamani da icine katarsak, imal edecegin bir pedal, satin aldigin bir pedaldan daha ucuza gelmeyecektir.
Bu sebeple kozmetigine takilmadan edinecegin ucuz ama calisan bir wah en ekonomik yol olarak gozukuyor.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
ikinci elde bulunuyor aslında crybabyler voxlar falan 300 350 liraya. diğer markaların da oluyor daha ucuza. kendin yapacak olursan devre elemanlarının gösterimlerini falan araştırarak başlayabilirsin. ama mesela google'a 100k yazınca direkt 100k dirençler çıkıyor bu kadar üşengeçsen hiç başlama. direncin devre elemanı olduğunu bilmiyorsan orası ayrı tabi sözümü geri alırım o zaman. pedal yapımından ziyade bu tip devreleri okuma ve uygulama videoları daha çok işine yarar. pedalın mekanik olarak nasıl çalıştığını öğrenmek kalıyor geriye.

Hocam 100k yazınca devre çıkıyor da ne devresi olduğu çıkmıyor işte oraya takıldım

Efendim ben çok profesyonel bişey yapmaya çalışmıyorum. Maksat eğlence olsun karantinada boş vakit geçirmeyelim. Kirk Hammett signature wah alayım 2. El bitsin o zaman

Bakın burası çokomelli. Kimse doğru düzgün anlatmıyor derken, bu işin 4 yıllık üniversitesi olduğunu unutmayın. Bunun böyle 1-2 cümleyle anlatılabilecek bir tarafı yok. 100k ne anlama geliyor noktasından pedal yapacağınız noktaya kadar okumanız gereken o kadar çok şey var ki. Yerinizde olsam dişimi sıkar paramı biriktiririm. Daha ucuza kapatırsınız :)
Sağolun 🙂

Sabır, pedal dinamiklerini kavramak için bana 1 sene gerekti. Lisede teknik liseden mezun olmuştum, elektronik bölümü. Buna rağmen afalladığım yerler oldu.

Geri